Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Arti Figurativ > Teoria e Artit dhe Historiku i Tij > Klasik apo modern Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 4.00.
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Eri
Anetar i ri

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 8

Klasik apo modern

Klasik apo modern

Si mendoni kush ju pelqejne me shume pikturat klasike apo moderne. Tedyja perjudhat kane te vecantat dhe bukurite e tyre.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Dhjetor 2002 10:25
Eri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Eri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eri Shto Eri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Mua personalisht më pëlqen më tepër arti klasik sepse në pikturat klasike mesazhi kuptohet me një lehtësi më të madhe. Ndoshta kjo preferencë e imja vjen sepse jam injorant në këtë fushë. Në pikturat moderne apo në ndonjë skulpturë nuk arrij ta kap qartësisht mesazhin ndërsa në disa piktura klasike që më ka rënë rasti të shoh kam parë të shprehur edhe ndonjë vepër të letërsisë ndoshta kjo preferencë e imja vjen pikërisht nga kjo lidhje e cila më ndihmon që unë ta konceptoj apo ta psikologjis pikturën që kam përpara

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2002 11:19
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mjellma
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 29/12/2002
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 45

Klasikja eshte bashkim i shprehjes se botes se brendshme
me talentin per ta pershkruar kete bote me mjetet e botes
se jashtme,nderkohe qe modernia eshte prape shprehje e
botes se brendshme,por nuk para merr hua mjete shprehese
nga realiteti i jashtem........mua qe me duhet ta shoh nje
tabllo si nje vezhguese e jashtme,shpesh here e kam me te
lehte te admiroj tabllon e piktures klasike,sesa te arrij te
kuptoj sec ka pare ate cast brenda vetes ai piktori modernist
kur ia shkrepi te beje ate ylber ngjyrash..........megjithate nganjehere edhe rastis......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2002 21:11
mjellma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mjellma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mjellma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mjellma Shto mjellma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mjellma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Mjellma unë personalisht nuk duhet te kem fare dell pikture, sinqerisht nuk eshte se me mahnit nje pikture. Jam i terhequr psh nga skulptura apo nga ndertimet e pikturuara ne teresi. E shtelloj pak me mire. Me pelqejne psh kishat e pikturuara edhe i gjej vertet mahnitese. Pra nje kishe me muret e pikturuara nje muze, nje katedrale, nje mozaik etj me ngjallin shume me teper emocione se sa nje pikture. Kohet e fundit kam marre nje si tip enciklopedie me veprat me te mira ne shekuj dhe veprat aty jane te shpjeguara eshte dicka fantastike sepse tregojne pjese te vecanta te pikturave dhe historine qe e ka frymezuar teknikat e perdorura. Pra doja te thoja qe piktura eshte shume me e thelle se ajo qe ne shohim. Nuk mund te pretendohet qe cdo njeri te kete kulturen e duhur per te shijuar nje pikture, une psh nuk e kam kete kulture. Ajo qe doja te thoja eshte se nese ka materiale shpjeguese edhe dikush qe nuk merr vesh mund te afrohet dhe te zbuloje shume ndjenja delikate. Me falni per paqartesine ne diskutimin tim, por nuk e njoh mire kete fushe dhe nuk jam i sigurte ne ate qe them.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2003 16:41
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
atlantida
Anetar i ri

Regjistruar: 08/01/2003
Vendbanimi: prishtin
Mesazhe: 1

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha Ami-
Mua personalisht më pëlqen më tepër arti klasik sepse në pikturat klasike mesazhi kuptohet me një lehtësi më të madhe. Ndoshta kjo preferencë e imja vjen sepse jam injorant në këtë fushë. Në pikturat moderne apo në ndonjë skulpturë nuk arrij ta kap qartësisht mesazhin ndërsa në disa piktura klasike që më ka rënë rasti të shoh kam parë të shprehur edhe ndonjë vepër të letërsisë ndoshta kjo preferencë e imja vjen pikërisht nga kjo lidhje e cila më ndihmon që unë ta konceptoj apo ta psikologjis pikturën që kam përpara

__________________
dua te jem e lir

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2003 11:48
atlantida nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė atlantida Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me atlantida (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: atlantida Shto atlantida nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto atlantida nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Hey la,

Mua me pelqen Pop Art(=arti qe nuk eshte art), i lindur pak si vone dhe mesazhi nuk eshte gjithmone i kuptueshem,por pikerisht kjo e ben art!

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2003 17:27
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
darke
Syri i Natės

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: night
Mesazhe: 2545

I’m not totally sure about what I have read here… but I think people is very confused and discussing about something that I think it’s wrong.

First of all, I would like to ask to Eri, what do you understand as “classic art” or “modern art”?

“Classic art” is the art made in the Classic Antiquity - Greece (since IX bC.) and Rome (until V aC.); but from the answers that people have written, I think you were refering to the “figurative or realist art”, the one that you can identify with the reality.
However, “Modern art” would be the art made in Modern Age (since Industrial Revolution)??? , or it could be the “ Art Noveau” which also was called “Modernist Art”, but I don’t think you would want to ask about this, or yes???

To conclude, I think that the point here is “ realist or abstract art”. In my opinion, there is great realist art as well as great abstract art. The abstraction in art exists since the human being started to do artistic works in the primitive caverns; in the same way that there is great realist art in contemporary art.

People usually say that they don’t understand abstract art and maybe they are right. They can’t understand it because they claim to see abstract art with the same “eyes” that they use to see the realist art, and there is no point in it. They will never manage to understand an abstract art work in this way. Every “kind” of art is son of a time. Also it’s true that there are some “precepts” or “rules” which deal every “kind” of art, even so, art can be enjoy without to know how to make it. For example the music: everybody like music, but nobody ask what does that melody mean???? … I wonder if everybody understand music??? …. then, why people ask what does a picture mean?!!!

__________________
No, no dejéis cerradas las puertas de la noche, del viento, del relįmpago, la de lo nunca visto.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2004 00:31
darke nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė darke Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me darke (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: darke Shto darke nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto darke nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
posejdoni
shetites

Regjistruar: 25/03/2006
Vendbanimi: Ne kaosin Kryeqytetas
Mesazhe: 129

Pikture

ashtu si veshjet edhe pikturat kane moden e tyre.(mode)do te thot stil kontemporan.E thash kete se ne pikture nuk kemi ndarje te rrymave,por kemi ndarje te stileve qe per perjudhen kur kan dale kan qene moderne..... seshte e thene qe duhet te jemi simpatizant te nje stili te caktuar por te pelqesh nje piktur klasike sdo te thote te mos pelqesh nje abstrakte ose nje tjeter.Te gjitha kan vlerat e veta sepse te gjitha jane nje tulle e vendosur ne mure mbi te cila do vendsen stilet e tjera.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2006 15:55
posejdoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė posejdoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me posejdoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: posejdoni Shto posejdoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto posejdoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
posejdoni
shetites

Regjistruar: 25/03/2006
Vendbanimi: Ne kaosin Kryeqytetas
Mesazhe: 129

Pikture

ashtu si veshjet edhe pikturat kane moden e tyre.(mode)do te thot stil kontemporan.E thash kete se ne pikture nuk kemi ndarje te rrymave,por kemi ndarje te stileve qe per perjudhen kur kan dale kan qene moderne..... seshte e thene qe duhet te jemi simpatizant te nje stili te caktuar por te pelqesh nje piktur klasike sdo te thote te mos pelqesh nje abstrakte ose nje tjeter.Te gjitha kan vlerat e veta sepse te gjitha jane nje tulle e vendosur ne mure mbi te cila do vendsen stilet e tjera.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2006 16:22
posejdoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė posejdoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me posejdoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: posejdoni Shto posejdoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto posejdoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:36 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Arti Figurativ > Teoria e Artit dhe Historiku i Tij > Klasik apo modern

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.