Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A ka jete pas vdekjes ? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 2.00.
Gjithsej 27 faqe: « E parė ... « 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

Citim:
Po citoj ato që tha robert
...Lufte TE LAVDISHME KINEZE NE MES FISEVE DHE LEGJIONEVE... lexoj une tek Kosovari mbi keto gjendjet hipnotike (po i quajme) qe kalojne disa njerez. Nuk me ben pershtypje gjendja e ketyre njerzve, as se cfare ata sjellin me fjalet e tyre; interpretimi mund te behet ashtu dhe keshtu, ndaj nuk e diskutoj fare cfare beson njeri dhe cfare tjetri. Por ajo qe me shqeteson eshte se pse na vijne nga Kosova keto luftra kinezesh, (nuk e dime c'fise dhe cfare legjionesh ben fjale kosovari!?), ne te cilat patjeter jane te perziera edhe hordhi mongole e tartaresh, te cilet historia i njeh mire ne perplasjen me europianet dhe semitet (racat arabe), te cilet hollivudi i metaforizon nw filma matriksash, e po ashtu edhe shume teorira interneti i percdunojne me lloj-lloj fantazirash pervese, -nje nga keto e kemi edhe ne nje shkrim te Alfred Cakos tek Gaz. Shq. ne fillim prilli 2012- te gjitha keto LUFTRA TE LAVDISHME KINEZE-AZIATIKE jane vertet shqetesuese ne korridorin Thesali-Kosove, sic kane qene shqetesuese edhe ne mijvjecaret dhe qindra vjetet e kaluar. Mos kemi nje prove ketu, se akoma kemi ne Kosove mbetje shpirtrash nostalgjike te hordhive aziatike?!? Kaq i paplotesuar qenka ne Kosove iluminizmi europian?!? Kaq me vonese do terhiqet kjo karroce filo-aziatike ne ndricimin udherrefyes te yllit tone polar?!?

më vjen keq që e devijon diskursin e diskutimit, asgjë nuk ka të bëj me atë që juve thoni, sa i përket ilunizmit dhe satanismit, tokat shqiptare kurr nuk da ta pranojnë si të tyre, sepse i huaj ka qenë, i huaj është dhe i huaj ka për të mbetur. Ndërsa sa i përket çështjeve tjera në diskutim jemi këtu edhe pse hera herës nuk po mund të jem prezent në ktë shoqëri të mrekullueshme.
respekte

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2013 05:58
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Kjo eshte e sigurt.
Ajo eshte jeta e vertete. Tani po jena ne ferr, sa me kalu provizorisht qe thu ti

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Qershor 2013 16:58
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Kjo eshte e sigurt.
Ajo eshte jeta e vertete. Tani po jena ne ferr, sa me kalu provizorisht qe thu ti



jo i nderuar, përderisa në tokat toka e respektojmë më të vjetrin, përderisa prindët tanë kujdesen për shkollimin e fëmijës dhe sakrifikojnë gjithçka që kanë, përderisa neve diskutojmë pa dredhi për të mposhtur njëri tjetrin, por, thjesht vetëm për të mësuar më të mirën e mundshme, përderisa e kemi dert atdheun secili në këndvështrimin e vet dhe mundohet ta ngrisë dhe fuqizoj në çdo formë, shprehje e mënyrë, neve jemi në rregull. Kritikat, sygjerimet asnjëherë nuk janë qëllimkëqija në mesin tonë. Por, për njerëzit e mirë edhe pse mund të jetojnë një jetë komode, në krahasim me jetën që i pret (parajsa) kjo botë ngjanë në ferr. Ndërsa për të këqinjët edhe nëse jetojnë jetën më të keqe, kjo botë në krahasim me dënimin që i pret në botë tjetër është parajs.
Jeta është dhurat për të punuar vepra të mira jo për ta ditur njerëzit, por, vetëm për hirë të Zotit të madhërishëm.

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Qershor 2013 19:54
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha ksovari


jo i nderuar, përderisa në tokat toka e respektojmë më të vjetrin, përderisa prindët tanë kujdesen për shkollimin e fëmijës dhe sakrifikojnë gjithçka që kanë, përderisa neve diskutojmë pa dredhi për të mposhtur njëri tjetrin, por, thjesht vetëm për të mësuar më të mirën e mundshme, përderisa e kemi dert atdheun secili në këndvështrimin e vet dhe mundohet ta ngrisë dhe fuqizoj në çdo formë, shprehje e mënyrë, neve jemi në rregull. Kritikat, sygjerimet asnjëherë nuk janë qëllimkëqija në mesin tonë. Por, për njerëzit e mirë edhe pse mund të jetojnë një jetë komode, në krahasim me jetën që i pret (parajsa) kjo botë ngjanë në ferr. Ndërsa për të këqinjët edhe nëse jetojnë jetën më të keqe, kjo botë në krahasim me dënimin që i pret në botë tjetër është parajs.
Jeta është dhurat për të punuar vepra të mira jo për ta ditur njerëzit, por, vetëm për hirë të Zotit të madhërishëm.


Nuk e di ku i meson ti keto, mundsisht ma rekomando edhe mue.
Nese parajsa do i ngjaje sadopak ksaj toke me mire te mos jete.
pra sipas parimit te relativitetit, nese Parajsa eshte mire ketu duhet te jete keq.
Puna eshte s eketu eshte shume keq, po shume shume. Vdesim mijra femije ne dite nga semundjet dhe urija.
Cfare mund te jete me keq?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2013 22:46
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

per temen kam fillu te mendoj se duhet me patjeter te ket nje jete dhe ne at bote
ndoshta dhe ata ata qe kan shkuar jane sikur ktu dikush me rehat e dikush me pak rehat ,nje zot e di perderisa ska shkuar njeir te kthehet te na tregoje

e shelgu dehsa te them mos na bej kaq pesimiste se filloi te na bjere kartagjena krejt ,me at mendimin qe na jep ca me ba ket jet
te them drejt jam aty me ty per ata femije ,persona qe skan buk as te han ska si mund ta shohin ket bot te bukur
Une per vete kam arllur ne ket perfundimin ,qe njeriu te jet mir me shendet ,te ket para sa per ato mundesit e nevojshme dhe mos te ankoje kurr ,jeta her ehste e bukur her pak me e veshtir mund them ,gjithmone kopesht me lule nuk ka po sduhet njeriu te ankohet derisa te ket shendetit gjeja kryesore

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2013 23:27
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha dylan

Une per vete kam arllur ne ket perfundimin ,qe njeriu te jet mir me shendet ,te ket para sa per ato mundesit e nevojshme dhe mos te ankoje kurr ,jeta her ehste e bukur her pak me e veshtir mund them ,gjithmone kopesht me lule nuk ka po sduhet njeriu te ankohet derisa te ket shendetit gjeja kryesore



YUP, kjo me pelqen.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2013 00:11
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

me vjen mire qe te pelqen lori


ne nje gja besoj te pakten zoti na jep shume prova per te na provu noshta per te na ba me besu cfare ka me rendesi per ne ,ose per gjithe njerzit ne pergjithsi
cfare me ka ba dhe mu te vi ne ket perfundim ,le qe gjithe isha ne ket mendim po tani ska dicka tjeter qe mund te me bej te mendoj per asnje cast me ndryshe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2013 01:03
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Nuk e di ku i meson ti keto, mundsisht ma rekomando edhe mue.
Nese parajsa do i ngjaje sadopak ksaj toke me mire te mos jete.
pra sipas parimit te relativitetit, nese Parajsa eshte mire ketu duhet te jete keq.
Puna eshte s eketu eshte shume keq, po shume shume. Vdesim mijra femije ne dite nga semundjet dhe urija.
Cfare mund te jete me keq?



I nderuar më lejo të shpreh një respekt të veçantë për këtë dnjenjë të lartë të humanizmt që ke. Vërtetë më keni habitur në aspektin pozitiv të fjalës, jeni i mrekullueshëm, nuk e kam ditur se kaq dhemshuri keni për fëmijët, njerëzit si ju vështirë të mos besojnë nëZotin, sepse Zoti njërin nga emrat e Tij e ka i GJithmëshirshëm dhe profeti i Tij thotë: kush nuk mëshiron nuk mëshirohet.

Kohëve të fundit pak kam hasur në njerëz që brengosen për këtë shtresë të njerëzve në nevojë, vërtetë shumë respekte.

Nuk e di a më keni kuptuar drejtë, të këqinjët në këtë botë edhe nëse janë më keq se i miri, në krahasim me atë që e pret , kjo botë do i ngjajë në parajsë, ndërsa për të mirin edhe pse ndoshta jeton në komoditetin më të mirë të mundshëm, për solidaritetin që ka treguar për skamnorët, obligimet ndaj shoqërisë, etj, kjo botë do i ngjajë në ferr në krahasim me të mirat që e presin në botën tjetër.

Asnjëherë nuk krahasohet kjo botë me tjetrën, kur thuhet se dënimi më i lehtë për keqbërësin është i vihet prushi në kishtin e madh të këmbës dhe ati i vlojnë trutë nga nxehtësia që e lëshon.

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2013 18:25
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Dylan, ndjenja e kenaqesise eshte shume relative. Kjo eshte gjithmone nje funsion i ndjenjave te tjera.
Psh, nese nje is emure me kancer sherohet ai ndihet vertet i lumtur edhe pse cilesia e jetes se tij eshte me e keqe se perpara semundjes.

Por ne aspektin filozofik, ose fetar sic thote kosovari, kjo bote ka kaq shume mjerim sa te dhemb.

Por nejriu eshte i cuditshem.
Dikush me tregonte per pushimet ne nje ishull te karaibeve. U ndjeva keq kur degjova qe thoshte:
U ndjeva si mbret. Ju hidhje nje dollar atyre atje dhe te sherbenin si sherbetore.

U kenaqka dikush me varferine e te tjereve.
Kaq i keq eshte njeriu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Qershor 2013 02:38
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Kjo eshte e sigurt.
Ajo eshte jeta e vertete. Tani po jena ne ferr, sa me kalu provizorisht qe thu ti


Nuk ja vlen t'i servilosesh zotit tham une, sic bejn shume njerz t'dedikuar fetar. kshtu si ti edhe une besoj ne "zot", por naturalisht me vjen qe nuk e rrespektoj shum zotin, shpeshhere. Secili ka versionet e veta te "zotit", "parajses" apo "ferrit".
Imagjinoj sikur une te kisha personalisht ndertuar qytetin e new yorkut me duart e mija, Dmth gjthcka qe ai qytet ka brenda, nga me e madhja tek me e vogla krijese apo object.
Nje buberrece e vogel te lutet tek une apo tme shajne mua 5 here ne dite nuk do ia merrja per terrc gjihsesi:p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Qershor 2016 09:59
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 27 faqe: « E parė ... « 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A ka jete pas vdekjes ?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.