Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > Koncepte te gabuara ne lidhje me gjuhen shqipe.
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re akola g4.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 87 herė.

Aristidh Kola

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2007 06:45
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

re profesor.
....mu kujtua nji pjes nga bibla; kur flet per kullen e Babelit kur te gjith popujt flisnin nji gjuhe....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2007 07:00
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
re profesor.
....mu kujtua nji pjes nga bibla; kur flet per kullen e Babelit kur te gjith popujt flisnin nji gjuhe....


Pikerisht kete pjese e permend dhe Robert d'Angely. Ai nenkupton shqipen me permendjen qe ka bere.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2007 04:30
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Kjo peme eshte hedhur dhe here te tjera ne forum, por me qe doli perseri rasti ketu, le ta hedhim dhe kesaj here.
Punetori, kete peme e kane bere te huajt.
Megjithese ata e kane nisur gjykimin nga ajo...''indoeuropian-ishjta'' perseri dhe keshtu gjuha shqipe del e para.
Pra dhe me kete peme, veretohet se, gjuha shqipe nuk eshte moter me gjuhet greke e vjeter dhe latine, por eshte Mëmë.



Kontinent

Interesante tezat e tua, por jam dakort me Ami-n kur thote qe ato teza duhen vertetuar, dhe te dalesh me teorine se shqipja eshte gjuha "meme" e gjithe gjuheve te tjera, duke marre per baze vetem studimet e nje te huaji dhe nje shqiptari, me duket pak si "shume e guximshme" (edhe pse mua natyrisht do me pelqente).

Per ceshtjen e pemes, eshte vetem pune interpretimi (po te kishe te drejte ti tek rrenja/mema do ishte shqipja dhe jo indo-europian-ishtja). Per mua ajo peme verteton koncemptin e "gjuheve" motra qe sjell Ami.

Nuk dua te hyj ne debat me ju per keto qe fola, sepse duket qe jeni i mireinformuar per temen (dhe une jo), por teoria e gjuhes shqipe si gjuhe "meme" e gjuheve te tjera me duket pak si megallomani. Shpresoj te jem i gabuar por ky eshte mendimi im.

Psh. 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2007 10:08
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha arturm


Kontinent

Per ceshtjen e pemes, eshte vetem pune interpretimi (po te kishe te drejte ti tek rrenja/mema do ishte shqipja dhe jo indo-europian-ishtja). Per mua ajo peme verteton koncemptin e "gjuheve" motra qe sjell Ami.



Me vjen keq Arturm, por nen pamjen e pemes kam shkruar dhe keto fjale si me poshte;

Megjithese ata e kane nisur gjykimin nga ajo...''indoeuropian-ishjta'' perseri dhe keshtu gjuha shqipe del e para.

Me keto fjale nen kuptohet se teza indo-europaine eshte gabim.
Ne postimet e me siperme, kam bere pyetje ne lidhje me indo-europianishten.
Keshtuqe, pemen e kam vene per te treguar vjetersine.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2007 18:52
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

Megjithese ata e kane nisur gjykimin nga ajo...''indoeuropian-ishjta'' perseri dhe keshtu gjuha shqipe del e para.  




Pikerisht, eshte kjo shprehja "e kontestueshme". Megjithate nuk dua te hap nje "perballje" per kete teme sepse jam i papregatitur.

Them vetem se, me duket shume e dobet si teze ajo qe sjell ti, per te vetmen arsye se e "mbeshtesin" vetem dy studiues (nder te cilet njeri (Kola) eshte i njeanshem).

Edhe Brown ne "Kodi Da Vinci" thote qe ekziston trashgimtari njerezor i Jesu-se, por kjo s'do te thote qe "kjo eshte  e verteta".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Mars 2007 00:15
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Me falni por, nuk krahasohet Kodi Davincit me keto gjera.
Kola, qe qenka i njeanshem, ka sjelle fakte te bollshme per ato qe ka thene. Kjo nuk quhet; njeanshmeri.
Kola, as qe e ka thene kete variant.
Atehere, me qe kjo teze qenka e dobet....cila qenka teza e shendoshe?
Kush e ka vertetuar kete tezen e shendoshe?
Cfar nuk lexohet nga ''profesoret e pa anshem'', gjera qe nuk i pranon llogjika aspak.
Njeri diku thoshte shprehjen ''dyndjet helene'' (qe nuk egziston) nje tjeter thote; ''dyndjet indo-europiane'' (qe dhe kjo nuk egziston).
Ajo ''indo-europianishtja'' cfar eshte?
Eshte thjeshte nje teze kryekeput gabim.

Me lart keni shkruar keto fjale; Megjithate nuk dua te hap nje "perballje" per kete teme sepse jam i papregatitur.

Me qe jemi ne kete vale.... nga e dini ju qe A. Kola eshte i nje anshem? Them keshtu se fjalet tuaja qe kam vene me te zeza, sikur nuk e pranojne ''njeanshmerine'' e Koles qe keni pohuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Mars 2007 03:14
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha arturm

Them vetem se, me duket shume e dobet si teze ajo qe sjell ti, per te vetmen arsye se e "mbeshtesin" vetem dy studiues (nder te cilet njeri (Kola) eshte i njeanshem).




Nje tregtar koke forte ishte ai qe zbuloi Trojen, quhej Shliman dhe aspak arkeolog.
E tallen keq ''studiuesit'' e kohes tij, ''shkencetaret'' e kohes se tij, duke klithur; jane perralla.
Kesaj here qenkan dy studiues, por ne rastin me Shlimanin, ka qene nje i vetem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Mars 2007 03:19
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Kontinenti

Natyrisht e nenkuptoja "te njeanshem" Kolen vetem per faktin se eshte shqiptar.

Une e kam degjuar shpesh fjalen "indoeuropiane" ne Itali dhe sidomos per rrjedhjen nga ajo te latinishtes. Nuk kam degjuar asnjehere ndonje teori qe ti afrohet sadopak asaj qe sjell ti. Do dilte ndonje studiues qe ta mbeshteste (por ndoshta ekziston dhe une nuk jam i informuar mire) ose "ta kundershtonte" si teori.

Por nuk flet asnjeri, pse?

Nejse, e konsideroj te mbyllur diskutimin persa me perket sepse jam i papregatitur per tu "perballur" ne kete fushe me ty. Une u mundova te perdor vetem llogjiken.

Psh. 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Mars 2007 22:47
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Arturm...rrespekte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2007 02:17
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:40 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > Koncepte te gabuara ne lidhje me gjuhen shqipe.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.