Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Arkiva e Informatikes > Nje ndihme te vogel?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ida19ath
akooooma studente

Regjistruar: 13/11/2005
Vendbanimi: Greece
Mesazhe: 374

Nje ndihme te vogel?

Pershendetje.
Laptopi qe kam, ka 256 MB DDR, 40 GB HDD dhe procesor 3.2 GHz. Dua te ve dhe nje RAM tjeter se ky qe kam eshte i vogel. Mendoj te marr 1 GB. Per hard disk nuk di cfare te bej, por nuk me intereson dhe shume tani per tani. Kam mbushur vetem 17 GB.
Kam 3 pyetje:
1)RAM-i qe kam nuk e di cfare óõ÷ķüōçōį (nuk e di ne shqip) ka. Jane tre: 333MHz, 400MHz dhe 533MHz. E di qe me e mire eshte 333MHz, por kam frike se mos ka problem óõģāįōüōçōįņ. Ju si thoni, ke te marr?
2)Ku e tregon ne kompjuter sa MB cache ka hard disk? Kam kerkuar, por asgje. E kam hequr dhe hard disk, te shoh se mbase e shkruante, por jo.
3)Si mund te gjej License/Sales Number te kompjuterit? Kam zbritur nje antivirus dhe qe ta instaloj me duhet ky numri.
P.s a ka ndonje dyqan ne shqiperi me kompjutera, qe te kete dhe site? N.q.s po, a mund ta shkruani ketu?
Faleminderit dhe me falni qe 2 fjale i shkrova ne greqisht.

__________________
Te gjitha perballohen per nje cast,me pranon ti mua keshtu sic jam,ti me ben mua te ndjehem gjalle,qendro prane meje, PERGJITHMONE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2006 20:56
ida19ath nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ida19ath Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ida19ath (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ida19ath Shto ida19ath nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ida19ath nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re aida32.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 148 herė.

Pergjigja e problemit tend eshte tek programi Aida32, te cilin mund ta shkarkosh ketu: http://www.majorgeeks.com/download181.html

Programi per perdorim personal eshte falas, madje ka dhe nje zgjedhje per gjuhen shqipe si opcion nese e don. Programi te jep informacione jo vetem per ato qe don ti, por dhe per shume gjera te tjera.

Udhezime

Shkarko fajelin, eshte tip arkive, beji extract dhe kliko aida32.exe per te nisur programin. Nuk ka nevoje per instalim, keshtu qe nuk ke per te pasur probleme.

Foto tregon programin Aida32 ne gjuhen shqipe duku punuar ne laptopin tim.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Modifikuar nga Admirali datė 03/05/2006 ora 22:29

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2006 01:09
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Ida, persa i perket antivirusit tend, kur blen nje te tille, ai ka licensen e vet, dhe kjo nuk ka te beje me licence/sales number te pc qe ke, pasi jane 2 produkte krejt te ndryshme me numra te ndryshem.

Jam i mendimit qe ti ke shkarkuar nje antivirus qe nuk e ke blere, per rrjedhoje nuk ke nje nr serial per ta instaluar ose e ke instaluar dhe eshte i vlefshem vetem per 30/60/90 dite, ndryshe te kerkon nje nr aktivizimi/serial per te vazhduar si produkt.

Ka antiviruse qe jane falas dhe jane shume te mire, AVG Antivirus dhe Avast! ne versionin falas qe te dy, keshtu nuk do kesh nevoje per nr seriale. Per AVG shko ketu:http://www.grisoft.com/ kurse per avast! ketu: http://www.avast.com/

Per dyqan kompjuterash ne Shqiperi qe te kete dhe sit web, me shkon ne mendje vetem Infosoft dhe adresa web eshte: http://www.infosoftgroup.com.al/ , si dhe Dell qe ka perfaqesues shitjesh per Shqiperine: http://www1.euro.dell.com/content/t...c=ed&l=en&s=bsd

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2006 01:24
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
team/UARE
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: atje
Mesazhe: 196

po ti hajde ne shqiperi se ste leme pa ndihme jo !!!!

se mos erdhe ti ketu dhe ste ndihmuam ne !!!!

__________________
i hate copy+paste

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2006 11:13
team/UARE nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė team/UARE Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me team/UARE (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: team/UARE Shto team/UARE nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto team/UARE nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Talking

Hmmm

Citim:
Po citoj ato që tha team/UARE
po ti hajde ne shqiperi se ste leme pa ndihme jo !!!!

se mos erdhe ti ketu dhe ste ndihmuam ne !!!!




Po ti re, don me pi kafe me te, prandaj i thua te vije

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2006 11:43
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

TEAM te ndihmoj dhe une per perkthim si Grekofoles i rregjur qe jam, mjafton te me marresh me vete kur te takosh Iden.

Suxnotita = Frekuence

Simvatotita = Pershtatshmeri = Kompatibilitet


Mbaji mend per here tjeter Ida

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2006 08:14
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ida19ath
akooooma studente

Regjistruar: 13/11/2005
Vendbanimi: Greece
Mesazhe: 374

Ju falenderoj shume per pergjigjet.
Admiral AVG kam zbritur, versionin e fundit. Sa te rregulloj internetin ne shtepi, do i rregulloj dhe te tjerat.
Lord faleminderit per perkthimin.
Team/UARE nuk e di kur do vij ne Shqiperi dhe deri atehere, do ta kem thyer kompjuterin.
Ju faleminderit dhe njehere.

__________________
Te gjitha perballohen per nje cast,me pranon ti mua keshtu sic jam,ti me ben mua te ndjehem gjalle,qendro prane meje, PERGJITHMONE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Maj 2006 11:17
ida19ath nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ida19ath Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ida19ath (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ida19ath Shto ida19ath nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ida19ath nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

S'mbahet shtepia me "Faleminderit"...

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Maj 2006 13:03
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Citim:
Po citoj ato që tha Lord_Of_The_Strings
S'mbahet shtepia me "Faleminderit"...


Do e leni cupen rehat ju, se nuk eshte ky seksion me ngacmu gocat. Keni Eros-in per ate pune :p:p

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Maj 2006 13:58
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
northwest
derri do plumb

Regjistruar: 28/04/2006
Vendbanimi: mbrapa PC tende :)
Mesazhe: 362

Red face

Kush eshte EROSI?

__________________
If you can make life better for others and you fail to do so,you are wasting your time on earth..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Maj 2006 03:10
northwest nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė northwest Kėrko mesazhe tė tjera nga: northwest Shto northwest nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto northwest nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:45 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Arkiva e Informatikes > Nje ndihme te vogel?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.