Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Analizat qė provojnė se shqiptarėt janė me gjak arian
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Ok se e gjeta. Ajo marker nga nga ana nenes nuk do thote puthuajse asgje nga ana e percaktimit te rraces dhe perqindjes time gjithsej. Meqe kalovi koha dhe smund te modifikoj mesazhin.
Thjesht do thote qe diku rreth 100 femra me pare nje zot e din se kur ne histori, ka dhene lindje tek gjyshja e gjyshes gjyshes gjyshes sime, pra nga dega e nenes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2013 12:20
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Ca i paske bo vetes re lal

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2013 16:07
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha lorie
Ca i paske bo vetes re lal

Ti intrigohesh me psikologji dhe pas bibles lorie:p

Une po intrigohem per nje femer nga dega e nenes qe mund te ket jetuar 30-40 mij vjet me pare. Besoj shume para se krishtit eshte kjo date:p

Tani ne sensin e rraces/ancestry/fenotip etj, eshte nje grimce aq e vogel sa regjistron 0.1% tek une. Qe do thote pak a shume nje femer nga nje mij femra apo me shume te shkuara..
Dhe une si mashkull ne gjithe kte periudhe te gjate historie e kam shancin e vetem ta studioj dhe ta njoh, sepse ne meshkujt percjedhim vetem koded gjenetike te babes..
Nejse, me aq sa kuptoj une tanin per tani.

P.sh Princ williams doli ne lajme qe ka ancestry nga india nga gjyshja e gjyshes,, qe nuk eshte edhe aq larg, por ne e dijm qe as williams dhe as nena e tij diana nuk duken aspak indian.
Dhe Williams ate kode fare te vogel gjenetike nuk to da percjelli kurr, vetem nese diana do kishte indur nje vajze ai kode sado I vockel dhe ne pamje fizike do jete gjitmone invisible, femra nuk e humb kurr, ashtu sikur mashkulli tek biri i tij. Sado mija vite te kalojn.
Dhe ktu tani mund te hyjm tek zoti dhe natyra dhe misteri i saj.

Tani problemi se ne kte kodin e nenes time nuk po gjej shume materjale te lexoj online.
Pamvarsisht se I perket nje grupi te madh, por ndahen ne dege dhe kode shkronja te tjera qe do thote dicka komplet tjeter..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2013 11:08
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kurt
Ku gjinded ky raid se ka humb krejt?
Se sja kam haberrin ktyre punve dhe kam shume pyetje..
Une I mora rezultatet e analizave te DNA-se time qe kam bere dhe Kane dale te cuditshme.
Pavarsisht qe ne ancestry composition shenoj 99.9% evropian, nga ana e nenes me ka dal nje kod krejt i pazakont, dmth Jo evropian.
Kjo do thote ose eshte shume I vjeter prezenca e ktij kodid ne evrope dhe e izoluar, ose eshte thjesht nje linje perqindje teper teper e vogel meqe edhe me cuditerisht shenoj perqindje te lart evropiane gjithsej kur llogariten te dyja anet e kromozoneve te mija, pra ne ancestry composition.



Duhet me pyet gjyshen kurt.
Kur te shkosh ne Shqipni, i bej nje vizite gjyshes nga ana e nanes dhe si me marifet pyete se kushedi kushedi.
Mua ma ka than gjyshja vet. Nana jeme ka shku me te hujt, por une kam qene e ndershme.

Kshu gjyshja e ndershme nana jeme po ashtu. Une se lun topi qe jam i ndershem, ja kshu e kena pastru nderin qe trhu ti kurt. Cte besh del ne soj ndonje gjyshe a stergjyshe e te ngaterron rracen.
Po ajo gstergjyshja jote kushedi nuk se ka dasht vete, po pyete njehere.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Qershor 2013 16:57
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Duhet me pyet gjyshen kurt.
Kur te shkosh ne Shqipni, i bej nje vizite gjyshes nga ana e nanes dhe si me marifet pyete se kushedi kushedi.
Mua ma ka than gjyshja vet. Nana jeme ka shku me te hujt, por une kam qene e ndershme.

Kshu gjyshja e ndershme nana jeme po ashtu. Une se lun topi qe jam i ndershem, ja kshu e kena pastru nderin qe trhu ti kurt. Cte besh del ne soj ndonje gjyshe a stergjyshe e te ngaterron rracen.
Po ajo gstergjyshja jote kushedi nuk se ka dasht vete, po pyete njehere.

hehe, shenojn nja 7 veta nga Tuscany Italy me te njejten egzakt maternal line si timen
Edhe ata jane duke bere pytje,lol. Por kjo nuk eshte ceshtje gjyshesh, ktu flasim mija vite noshta..
Nersa nga a ana a babait njerzit qe shenojn kte kode jane nje zone e kroacise dhe bosnjes,, ku ka qene edhe vatra e ilirve, pikerisht nga Dalmatia.

Interesante.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2013 06:37
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Nje pytje per Kurtin ,noshta sme takon te pyes e mund te thuash me mendjen tende cfare te untereson ty
po serish smund te rri pa te pyetur cfare mund te ket shty te besh nje analize gjaku sikur kjo qe e pershkruan me siper



ose me poshte se e kopjova une



Ti intrigohesh me psikologji dhe pas bibles lorie:p

Une po intrigohem per nje femer nga dega e nenes qe mund te ket jetuar 30-40 mij vjet me pare. Besoj shume para se krishtit eshte kjo date:p

Tani ne sensin e rraces/ancestry/fenotip etj, eshte nje grimce aq e vogel sa regjistron 0.1% tek une. Qe do thote pak a shume nje femer nga nje mij femra apo me shume te shkuara..
Dhe une si mashkull ne gjithe kte periudhe te gjate historie e kam shancin e vetem ta studioj dhe ta njoh, sepse ne meshkujt percjedhim vetem koded gjenetike te babes..
Nejse, me aq sa kuptoj une tanin per tani.

P.sh Princ williams doli ne lajme qe ka ancestry nga india nga gjyshja e gjyshes,, qe nuk eshte edhe aq larg, por ne e dijm qe as williams dhe as nena e tij diana nuk duken aspak indian.
Dhe Williams ate kode fare te vogel gjenetike nuk to da percjelli kurr, vetem nese diana do kishte indur nje vajze ai kode sado I vockel dhe ne pamje fizike do jete gjitmone invisible, femra nuk e humb kurr, ashtu sikur mashkulli tek biri i tij. Sado mija vite te kalojn.
Dhe ktu tani mund te hyjm tek zoti dhe natyra dhe misteri i saj.

Tani problemi se ne kte kodin e nenes time nuk po gjej shume materjale te lexoj online.
Pamvarsisht se I perket nje grupi te madh, por ndahen ne dege dhe kode shkronja te tjera qe do thote dicka komplet tjeter..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2013 01:50
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

@Dylan
Kto gjera behen per qejf, nuk eshte analize gjaku, eshte ancestry DNA test. Me peshtym.
Kto i ben gjithe bota moderne per te marrur vesh mire nga vijm prej qindra mija vitesh, dhe meson rrugen nga kane shtegtuar te paret tane 1 mij vjet e tutje.

Pra kto konkluzionet qe ben ti dhe shelgu Jane qesharake dhe te pafajshme injorante, ngaqe nuk kuptoni kte koncept, flasim mija mija vite.
Megjithate as une nuk i bera gjerat shume te qarta ne menyre qe te kuptohen me thjesht.
Ne te ardhmen do hapim nje thread dhe ti shpjegojm me qartesisht.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2013 03:12
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kurt
@Dylan
Kto gjera behen per qejf, nuk eshte analize gjaku, eshte ancestry DNA test. Me peshtym.
Kto i ben gjithe bota moderne per te marrur vesh mire nga vijm prej qindra mija vitesh, dhe meson rrugen nga kane shtegtuar te paret tane 1 mij vjet e tutje.

Pra kto konkluzionet qe ben ti dhe shelgu Jane qesharake dhe te pafajshme injorante, ngaqe nuk kuptoni kte koncept, flasim mija mija vite.
Megjithate as une nuk i bera gjerat shume te qarta ne menyre qe te kuptohen me thjesht.
Ne te ardhmen do hapim nje thread dhe ti shpjegojm me qartesisht.



Pse mijra vjet o kurt?

Po ti pyete njehere gjyshen se kushedi te thote ndonje gje qe nuk e din.
Oj Ky.


Dylan hajde se ta shpjegoj une ty kete punen e kodeve genetike, kadal kadal qe ta kuptosh mire. Lene kurtin se nuk di nga keto stilet e reja ai.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Qershor 2013 02:30
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Shqiptart vin prej marsit....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Qershor 2013 09:16
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Pse mijra vjet o kurt?

Po ti pyete njehere gjyshen se kushedi te thote ndonje gje qe nuk e din.
Oj Ky.


Dylan hajde se ta shpjegoj une ty kete punen e kodeve genetike, kadal kadal qe ta kuptosh mire. Lene kurtin se nuk di nga keto stilet e reja ai.

une skam problem ta pys por te dyja gjyshet rahmet pacin kane kaluar nga kjo bote me kohe.

Tani kur them mija vjet kjo eshte shume e sakte, por ju jeni kokeforte
Ok, me aq sa kuptoj un..
Kur behet nje DNA test, te paren gjejn maternal line=MTdna=linje e nenes
E dyta paternal line=Y-DNA = linje a babes Pra secila nga kto ose te dyja bashke nuk bejn as 0.1% te DNA tende, qe quhet Autosomal DNA.

Pra kjo kode linja e babes apo e nenes nuk ben as 0.1% te DNA tyre gjithashtu.
Eshte thjeshte nje kode qe shkenctaret gjejn na cilen haplogroup ka prejadhjen kjo ose ky, qe do thote pak a shume cila ka qene femra e pare para 30-60 vitesh qe ka dhene linden e pare te ksaj dege
Ose mashkulli I pare para 20+30 mij vitesh me kte kode

Pra, ne nje haplogroup le te Marrim shembull R1a qe eshte I madh ne evrope ka shume njerz nga afrika me te njejtin egzakt kode si edhe gjerman bjond puro gjerman me nje puro Nigerian nga afrika qe jane pjese i te njejtit haplogrup. Kutpon tani?

Ndersa analiza e autosomal DNA tregon etnine tende, cdo grimce, cdo gjurme cdo cope dna me qenien tende qe ke marre nga para-ardhsit tuaj qindra mija vite.
Dhe pastaj ne baze te ksaj gjinden edhe Kishurinj tuaj disa te larget disa me te afert neper bote, sigurisht edhe ata duhet te kene bere DNA test ne nenyre qe kjo te behet e mundur.

Un tani kam gjetur kushirinj ne korce, ne athine, ne mal te zi, ne split kroaci, ne stamboll, (shqitpar patjeter), ne amerike kaliforni, ne bosnje, kosove, shqiperi, ne itali dhe lista eshte shume e gjate por dhashe ato te paret ne liste.

Kapish?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Qershor 2013 12:04
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Analizat qė provojnė se shqiptarėt janė me gjak arian

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.