Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Pra ku qendron edukata ketu ? Tek Plloshtani apo te ty?

Prape, varet nga ti; cila te duket me edukuese, ate edhe prano.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Maj 2005 18:18
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha Auberoni
Pra ku qendron edukata ketu ? Tek Plloshtani apo te ty?
Prape, varet nga ti; cila te duket me edukuese, ate edhe prano.


Mu me flet ashtu ti e? Un qe formova simpati per ty e?
Degjo ktu tani, te flasim seriozisht.
Ketu ne forum ka shume moderatore,kurse un nuk jam moderator,por,jam administrator.Cdo te thote kjo? Kjo do te thote se ne jemi vetem kater administratore dhe kemi kryeadministratoren.
Auberono, po te pa ajo qe shkruan ashtu per Plloshtanin apo per mua (sidomos per mua)etj.etj. te hoqi fare nga forumi.Per mua bej si te duash,me shaj si te duash,tek e fundit un jam shume demokrat.Ta lejoj sharjen ne adresen time,por,administratorja nuk do te ta lejoje ty kete gje. Do te te jape ban ose do te perjashtoje fare nga forumi.
Po deshe me teper hollesi,ma thuaj se do t'i them.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 08:07
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Ju lumte djema qe keni haperuar goxha ne kete teme tek Zoti... Auberoni mos lexo shume Spinozen Volterin dhe Schopenhaurein, e hic me pak Nietzschen se mund te harrosh shume kollaj filozofine tende tek njohja e Zotit...


Une nuk flas cdohere me metafore e alegori te gjalle, pastaj

Te filozofish eshte nje lloj atavizmi me i larte tek nje qenie njerezore (pike)



P.s Flisni me bukur per Zotin?

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Modifikuar nga volter datė 08/04/2007 ora 16:03

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 10:15
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Kontinent;

Lexo me kujdes: Po citoj ato që tha Auberoni
Pra ku qendron edukata ketu ? Tek Plloshtani apo te ty?
Prape, varet nga ti; cila te duket me edukuese, ate edhe prano.

Une e thashe vetem rreshtin e dyte; ai i pari eshte i shkruar nga ti, nja dy postime me lart. Okay. Nese Adminstratorja don te me perjashtoj pse guxoj ti them dikujt se po genjen; le te urdheroje.

Por, se perse ti insiston kaq shume ne kete, nuk e kam te qarte. Mbase ti e di me se miri.

Nese duke thene te verteten e ofendova Plloshtanin; ja, kerkoj ndjese. Por, ti, Kontinent je sikur ata qe ndezin flaken duke hudhur benzin. Nese dikush meriton te perjashtohet; atehere ti je ai.

Ja cfare thone predikimet fetaret per njerezit sikur ti; Kurani, (nuk e di numrin e sures) me i ZI eshte nxitesi se vrasesi.

Me te mira e moralizo sa te duash.

Sa i perket Spinozes, Plloshtan, ai dhe vepra e tije ka qene i persekutuar per 200 vite prej moralistve, prej fetarve qe caktonin standardet e se mires, normen e moralit. Pas 200 viteve, vepra e tije u be e njohur, apo me mire te themi, vetedija njerzore u ngrit ne ate nivel qe te kuptoj traktatin e tije.

Edhe nje; Atij i eshte ofruar para se te persekutoj vendi i profesorit ne nje prej fakulteteve me te njohura, te cilen pozite ai e refuzon duke thene se nuk do te mund te mesonte ate cfare ndjente dhe mendonte.

Une edhe po te rronja 200 vite, nuk do te jem sikur ai.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 15:23
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Po citoj ato që tha Auberoni
Kontinent;

Lexo me kujdes: Po citoj ato që tha Auberoni
Pra ku qendron edukata ketu ? Tek Plloshtani apo te ty?
Prape, varet nga ti; cila te duket me edukuese, ate edhe prano.
Une e thashe vetem rreshtin e dyte; ai i pari eshte i shkruar nga ti, nja dy postime me lart. Okay. Nese Adminstratorja don te me perjashtoj pse guxoj ti them dikujt se po genjen; le te urdheroje.

--Auberon,mos u merzit se fola une me ate hahahahaha dhe nuk do ta beje kete gje jo.
Kurse te verteten ta thuash qe cke me te,por,jo duke fyer. Mendimet jane me miliarda,por,nuk kemi te drejte te themi; ti je i ulet sepse mendon ne kete menyre.

Por, ti, Kontinent je sikur ata qe ndezin flaken duke hudhur benzin. Nese dikush meriton te perjashtohet; atehere ti je ai.

-Hahahaha, po pse jam une? Une te terhoqa vemendjen qe nuk duhet te ofendosh,kaq ! Sepse nuk i takon nje djali si ti i cili vertet qe eshte studioz te ofendoje per ceshtje filozofike. Ne te dy rame dakort ne ate pike apo jo,kurse ne ceshtjen e te fyerit po une qe jam dakort me ty ne filozofi,nuk jam aspak dakort me fyerjen. Le ta leme Plloshtanin tani,flasim parimisht.
A sjell frute diskutimi po te ofendova une ty dhe ti mua? A sjell frute ironia?

Ja cfare thone predikimet fetaret per njerezit sikur ti; Kurani, (nuk e di numrin e sures) me i ZI eshte nxitesi se vrasesi.

-Shih perseri se cfar ke shkruar ketu. ''Nxitesi'' hahahahahaha,pra jam une nxitesi i grindjeve? Une jam stopuesi jo nxitesi.Sepse fare mire une lexoj fyerjen tende dhe as qe me behet vone.Ti nuk me fyeve mua. Pra a jam nxitesi sic ke thene ti?

Sidoqofte le t'i hidhemi temes dhe aty bejme lufte bashke sepse kjo lloj lufte vetem te mira ka.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 16:13
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Kontinent;

Perserite edhe disa here qe e kam ofenduar Plloshtanin; nuk te kane lexuar ata ne Brazil....

Stopues; ti nuk mund te me stoposh. Ti vetem nxit dhe kercnohesh, shantazhon.

Sa i perket perjashtimit; Do te me behej qejfi. Te paktem ngushllohem se kam provuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 16:17
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha Auberoni
Kontinent;
Perserite edhe disa here qe e kam ofenduar Plloshtanin; nuk te kane lexuar ata ne Brazil....
Stopues; ti nuk mund te me stoposh. Ti vetem nxit dhe kercnohesh, shantazhon.
Sa i perket perjashtimit; Do te me behej qejfi. Te paktem ngushllohem se kam provuar.


Hahahahahahaha,sa shpejt qe u pergjigje mer lal.hahahahaha. Po mire pra cfar kerkon nga une? Po sikur e lame me nje ane Plloshtanin se na ngatarroi ai dreq. Nuk te perjashton ty njeri jo,hahahahaha, sa te jem un administrator nuk te heqin jo hahahahahaha.
Vallai kurre nuk te kam kercenuar ty lal. Debati nuk eshte kercenim lal apo jo? Kur ke thene ; ti nuk mund te me stoposh,prap je keqkuptuar. Ti citove Kuranin,ne lidhje me nxitjen dhe me akuzove si nxites. Une thashe se nuk jam nxites por stopues...kaq ! Nuk thashe se jam stopuesi jot. Pra nen kuptmi eshte se nuk bej pjese nga ana e nxitesve sic me akuzove ti.
Ne fund fare une te ftova per debatin apo biseden se ajo jep frute,keshtu kam thene apo jo?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 16:23
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Auberoni nuk sheh se sa eshte vargezuar kjo leter me debatet dhe mendimet e mia ne lidhje me Qenien e Domosdoshme... Me eshte shterrur truri fare



Jo; nuk te eshte shterrur truri; te eshte shterrur imagjinata. E nuk bisedon ashtu sic ka hije kur flitet, me fakte apo me qellim qe tjeret, une e ai, te mesojne dic, por, ngul kembe ne pershkrimet e pohimet imagjinative tuajat. Nuk pata menyre tjeter te te zgjoj nga ky delirijum yti, pos te te them mos na genje.


Kur bisedove me shpirtin ti? Ha?

Te thashe; je duke na ofenduar intelektin. E vetmja cfare mund te te them eshte se po genjen.

Cdo te mire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 16:24
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Hahahaha, po, tani po, jam me ty Auberono dhe kundra Plloshtanit.Por ai nuk ka genjyer,ai ashtu mendon. Ja une jam gati t'i vertetoj te kunderten Plloshtanit ,por, nuk po mundem sot sepse kemi hyre ne replika hahahahaha.
Sidoqfte Auberon nuk je njeri i keq ti jo dhe mos mendo se ka njeri mendim te keq per ty jo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 16:29
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Bisedova para dy javesh, dhe me foli per stolite e ndjenjave, dhe per taktin e prekaktarise se ardhshme...

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 16:30
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:41 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.