Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > A duhet dhene shqip ne shkolle te mesme? Vlerėsimi i Temės: 6 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
specidjeges
Anetar i ri

Regjistruar: 16/03/2004
Vendbanimi: Kiev, Ukrainė
Mesazhe: 4

Lightbulb

Tė gjithė kanė tė drejtė........

Është e rrallë që të biem të gjithë kam shumë dakort mbi diçka që, fatkeqësisht, nuk po gjen jehonë asgjëkundi. Me sa di unë ministri i mëparshëm i arsimit (Memushi,apo akoma ai është) po e diskutonte ta rivendoste këtë. Mua më ngrihen qimet përpjetë kur dëgjoj disa të rinj që flasin një gjuhë të shtrembëruar që të vjen keq dhe për të vjellë. Më pëlqeu ajo që thoshte Genti në Itali që shaiptarët flasin nga dhjetë gjuhë dhe shqipen e flasin mëkeq se të tjerat.

Jo vetëm të futet në shkollat e mesme por edhe në listën e provimeve.

__________________
Mbani afėr miqtė, por mė afėr armiqtė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2004 12:21
specidjeges nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė specidjeges Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me specidjeges (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: specidjeges Shto specidjeges nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto specidjeges nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
specidjeges
Anetar i ri

Regjistruar: 16/03/2004
Vendbanimi: Kiev, Ukrainė
Mesazhe: 4

Edhe diēka tjetėr

Doja të shtoja diçka mbi dialektet e shqipes. Nuk është e vërtetë që gegërishtaj nuk është formë e njohur e shqipes...ose po e korrigjoj: në kohën e regjimit komunist dialekti geg u hoq nga versionet e gjuhës letrare shqipe dhe e gjitha u unifikua me dialktin tosk, kjo pa ndonjë arsye të vërtetë shkencore. Mendimet e historianëve janë të dy tre të ndryshme dhe unë anoj nga ajo rrymë (që është ehde shumica) e cila mendon se kjo qe një përzgjedhje bazuar në dialektin e folur nga udhëheqa e atëhershme.

Dua të them që labeati fliste një shqipe-gege të kulluar dhe kjo më pëlqeu.

Edhe diçka tjetër, o kolegë...bashkëatdhetarë...shqipja është e përbërë edhe nga ë-të dhe ç-të. E di që shumica nuk i gjen dot në tastierë, por më lejoni t'ju them një mënyrë për të bërë patur edhe një "tastierë" (në të njëjtën që keni para jush) shqip. Ndoshta shumica prej jush e di këtë, por gjithësesi po e shkruaj:

- shkoni tek Start, Control Panel, dhe aty kërkoni Regional and Language (nuk e di si del kjo në versionet e Windos para XP-së).
- Klikoni dy herë dhe ju del një kuti dialogu, do të shkoni në Regional Options dhe do të zgjidhni Albania, pas kësaj Apply.
-pas kësaj do të shkoni tek Language dhe do të shtoni shqipen edhe aty.

Pas kësaj ...ju lutem më falni nëse ndonjë gjë nuk më kujtohet mirë, por pastaj del në tool bar tek çdo dokument dhe kur je vetëm në desktop një ikonë që tregon gjuhën e zgjedhur për të shkruar. Kur ju klikoni aty dhe zgjidhni SQ (që është shqipja) duhet të dini se disa gërma ndryshojnë vendin e tyre, pasi i është bërë vendi ë-ve dhe ç-ve. Tani, për të gjetur ë-të dhe ç-të në krahasim me tastierën e zakonshme që ju përdorni (atë anglisht) shihni më poshtë:
ë-ja gjendet tek tasti i ;: ndërsa këto të fundit i gjen : tek tasti i .> duke shtypur edhe shiftin kurse ; tek tasi i ,< duke shtypur edhe shiftin.
ç-ja gjendet tek tasti i [{
ndryshon edhe vendi i @ që tashmë gjendet tek ]}-ja dhe thonjzat tek @2 me shift të shtypur.
ndryshon edhe vendi i z-së dhe y-së që thjeshtë ndryshojnë vendin me njëra-tjetrën.
Në fillim mezi mësohesh pastaj nuk të duket hiç gjë. Kjo më ka lehtësuar punë pasi unë jam përkthyese dhe më duhet të shkruaj me faqe të tëra ne shqip ku duhet rigorozisht të respektoj ë-të e ç-të e me rradhë.

Përshëndetje.

__________________
Mbani afėr miqtė, por mė afėr armiqtė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2004 12:47
specidjeges nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė specidjeges Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me specidjeges (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: specidjeges Shto specidjeges nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto specidjeges nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Ju te dashur anetare te forumit jeni shume dembela per zotin sepse nuk e sqaroni LABEATIN e shkrete i cili nuk ka informacion te sakte per shkollat shqipe ne Shqiperi pasi ne Mal te Zi po duket se sa pune e madhe qenka bere.Labeat te sqaroj une ty se ne shkollat tona kemi studim te gjuhes shqipe dmth te morfologjise dhe sintakses ne menyre te thjeshtezuar jo te rende per moshat e vogla deri ne moshen 14 vjecare. Pastaj ne gjimnaz studiojme shume lende te tjera te pergjithshme edhe letersine por jo me me lenden e gjihes shqipe dhe elementet perberese te saj.Nqs ne shkolle te larte ose universitet qe ta marresh vesh ti vazhdon psh studimet per gjuhe-letersi aty filoon dhe studion ne menyre te plote gjuhen dhe letrsine shqipe pasi do te behesh mesues dhe do te jesh pasardhes i percjelljes se gjuhes shqipe ne brezat e ardhshem . Problemi qendron tani se neve kemi qef si rini me kupton ti ajo ,qe lenden e gjuhes shqipe ta studiojme edhe ne shkolle te mesme ashtu sic bejme me lenden e letersise.

LABEAT nqs ke ndonje paqartesi na pyet perseri, megjithese ne shkollat tuaja ne malesi perderisa i keni te nje niveli te larte sic thua pak me lart duhet ta dini me mire kete gje qe te shpjegova une.





__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2005 00:34
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lejda
Anetar i ri

Regjistruar: 16/09/2005
Vendbanimi: aty-ketu
Mesazhe: 16

Se pari ju pershendes dhe bashkohem me mendimet tuaja. Por nuk eshte e vertete se ne Shqiperi ne arsimin e mesem nuk behet gjuha shqipe.
Ne Shkollat e Mesme Profesionale psh gjuhet e huaja behet gjuha shqipe dhe shume e forte si lende.
Mesuesit aty i kushtojne shume rendesi kesaj lende dhe te cmendin fare po del vertet i pergatitur.
Çdo vit diskutohet futja e gjuhes shqipe ne kurrikul ne gjimnaze, nese i ndiqni lajmet, rubrikat e intervistat pa fund po si perfundim nuk behet asgje.
Do ishte mire te vendosnin per 'po' njeher e mire.

__________________
One life to live and lots of love to give...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Tetor 2005 11:52
lejda nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lejda Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lejda (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lejda't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lejda Shto lejda nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lejda nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Meqenese kam shetitur ne disa vende, mund t'ju them qe jam ndjere krenar qe kam patur kaq shume njohuri persa i perket gramatikes se gjuhes shqipe dhe kete ja dedikoj sistemit aresimor shqiptar, i cili i dha nje rendesi kaq te madhe gramatikes, qe ne klasat e para. Do te isha shume me fat ne qofte se kjo do te vazhdonte edhe ne shkolle te mesme, gje e cila me mungoi kaq shume. Mund te them se si rezultat i ketij bagazhi shqiptaret kane qene ne gjendje te pervetesojne me shpejtesi rrufe te gjitha gjuhet e botes ku ata emigruan.

Eshte nje nga idete me te shkelqyera per futjen e gjuhes shqipe ne shkollat e mesme ( biles edhe ne provimet perfundimtare). Kjo do te jete nje domosdoshmeri sidomos tani me dyndjet e shumta te popullsise nga te kater anet e vendit.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2005 16:44
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana
Whatnot

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Ja ketu
Mesazhe: 405

U be shuuuuuuuuuume kohe qe nuk kam dale ketej nga forumi. thashe te dal nje here e te pyes ore c'u be me shqipen, akoma nuk eshte futur ne te mesme? Cfare po bejne keta qeveritaret me reformen arsimore? Apo po shtojne sasine, jo cilesine. Jane bere me shume universitete se shkollate mesme ne shqiperi..

__________________
Success stands mostly in not giving up, when the others have let go.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Nëntor 2006 20:40
Ana nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana Shto Ana nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

"Mos nguroni te flisni gjuhen tone, se asnje s`eshte si ajo!"

Letër e shkruar nga disa nxënës të shkollës "Qemal Stafa", mbi shqetësimin e gjuhës shqipe

Problemet në Shqipëri s'kanë të sosur dhe të gjitha kërkojnë një zgjidhje. Nuk është e lehtë të marrësh në shqyrtim çdo problem që ekziston, kjo për shkak të numrit të madh të çështjeve ende të pazgjidhura, por zgjuarsia qëndron në kuptimin e shkallës së rëndësisë së problemit. 
Prej shumë kohësh, në shoqërinë shqiptare, fjalët e huaja kanë zëvendësuar pasurinë e fjalorit shqip dhe kjo ka ndodhur me dëshirën e pavetëdijshme të shumicës së popullit shqiptar.
Kjo ndodh, ndoshta sepse këto fjalë të huazuara janë më të shkurtra për t'u përdorur por ato janë shumë të vështira për t'u kuptuar. Politika bashkë me "aktorët" e saj përpiqet të na mësojnë si të kemi një fjalor sa më "të pastër" dhe si ta pasurojmë atë me sa më shumë fjalë "shqip". Janë pikërisht ata, që në njëfarë mënyre na shtyjnë drejt humbjes së identitetit tonë.
Pse e themi këtë? Ashtu si ne, edhe ju do ta kuptonit mjaft mirë nëse do të ndiqnit me vëmendje një fjalim të kujdo politikani. Sa fjalë prej atyre që ata thonë, nuk realizohen. Ne s'kuptojmë asgjë! Mos do të thotë ky fakt që ne jemi pa kulturë e të painformuar?
Aspak. Kjo ndodh se ne dimë të flasim vetëm shqip, kurse ata përpiqen të na tregojnë vend e pavend "kulturën" e tyre, duke përdorur sa më shumë fjalë të huazuara e barbarizma të gjuhës shqipe.
Nuk duhet harruar edhe fakti se, në Shqipëri, jo të gjithë janë të arsimuar e i kuptojnë këto fjalë "të mëdha", por të gjithë dua të dinë se ç'bëhet. Ne duhet të ndërgjegjësohemi dhe të mos dhunojmë gjuhën shqipe, sepse është gjuha ajo që e bën një shtet me identitet. Eshtë shumë e rëndësishme të theksohet se, ne jemi shqiptarë dhe duhet të kemi një gjuhë tonën, një kulturë dhe një identitet të cilin duhet ta ruajmë.
Populli shqiptar shpesh ka qenë nën trysninë e vendeve të huaja, të cilat janë përpjekur që të vendosin zakonet, traditat dhe gjuhën e tyre. Dhe në një masë të vogël kanë arritur që të vendosin në gojën tonë fjalë jo shqip.                                                                                    
Fatkeqësia                                               
Eshtë vërtet një fatkeqësi, të jetosh në Shqipëri e askush të mos flasë shqip. Tragjizmi i kësaj dukurie qëndron në faktin se, me ritme tepër të shpejta, janë duke u infektuar edhe shumë njerëz të thjeshtë.
Ky është një problem tepër serioz, pavarësisht se rëndësia e tij injorohet. Ka ardhur koha të hapim sytë e të veprojmë, se nëse përhapja e kësaj dukurie vazhdon me këto ritme, në një të ardhme të afërt, do të kemi humbur identitetin tonë dhe do përballemi me gjuhën zyrtare, "të flasim gjuhët e botës".
Ne duhet të japim ndihmesën tonë dhe të rikthejmë cilësinë e gjuhës shqipe ashtu siç duhet të jetë. Kjo vlen në mënyrë të veçantë si këshillë për ata, të cilët, pa dijeni e pengojnë këtë ndihmesë.     
Të flasim shqip! Kjo është thirrja që ne u bëjmë politikanëve si fillim, pasi janë ata që na përfaqësojnë, dhe gjithë shqiptarëve, pasi asnjë popull nuk mund të rrojë pa indentitetin e tij. Le të jemi krenarë për identitetin tonë, për vendin tonë, për historinë e lavdishme të tij, por mbi të gjitha të jemi krenarë për gjuhën tonë, për të cilën paraardhësit tanë kanë bërë gjithçka për ta pasur ne sot. Mos nguroni të flisni gjuhën e bukur shqipe, se asnjë gjuhë s'është si ajo! 
E Marte 6 mars 2007
------------------------------------------------------
Ana bashkohem me mendimin tend
Pershendetje sarandaebukur

  
 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 17:42
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Saranda.....te falenderoj shume per kete artikull qe na keni sjelle.
Jeni e madherishme.
Me rrespekt.
Kontinenti.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 19:20
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Pershendetje konte , une mendoje se nuk te arij dot per madheshtin qe ke.

Suksese saranda

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 19:35
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pali
mėsimdhėnės

Regjistruar: 26/02/2007
Vendbanimi: Zvicėr Vevey
Mesazhe: 47

Karakteristikë e një të edukuari, njeriu të modernizuar, të kulturuar, duke mos patur parasysh nivelin e lartë të shkollimit, është njohja e gjuhës së vet kombëtare. Të rinjtë shqitarë( duke mos marrur këtu parasysh teritorin) e njohin pak gjuhën letrare. Për t'u dalluar njerëzit se janë të edukuar duhet së paku ta flasin gjuhën e tyre zyrtare letrare.
Nëse në shkollat e mesme nuk mësohet gjuha shqipe atëherë të rinjtë tanë do ta flasin gjuhën e përditshme, të zakonshme.
Pra gjuha është mjet komunikimi, nëse nuk e njohim mirë atëherë nuk ka as komunikim të mirëfillt në mes njerzëve.
Në Zvicër gjuha mësohet edhe në shkollat ku kryhet një zanat.
Kjo është e domosdoshme sidomos në ngritjen profesionale, sepse një i ri gjatë kohës kur kërkon punë duhet të shkruaj lutje, letra, kërkesa përgjegje.
Shpeshherë të rinjtë, e sidomos në internet, përdorin fjalë a shprehje të huaja, gjë e cila vjen nga mungesa e njohjes së gjuhës shqipe.
Pra patjetër duhet të mësohet gjuha amtare në të gjitha shkollat gjerë në përfundimin e shkollimit.
Mungesë kryesore e mësimit të gjuhës është mospajisja e fëmijëve prej shkollës fillore me fjalorë. Fjalorët duhen të përgatiten prej njerëzve përkatës për moshat shkollore.
Ka shumë raste që të rinjtë tanë kryejnë shkollimin pa patur kurrë në dorën e tyre një fjalor shqip. Kjo bën që pastaj ti përdor fjalët gabimisht sepse nuk është i njohur me fjalët përkatëse.

__________________
Dėboje urrejtjen sikur barėrat e kėqija, qė tė lėsh vend tė lulėzojnė lulet e harmonisė.

Modifikuar nga Pali datė 07/03/2007 ora 09:01

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Mars 2007 08:44
Pali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pali Shto Pali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:12 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > A duhet dhene shqip ne shkolle te mesme?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.