Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Islami Dėnon Fuqishem Terrorizmin Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 22 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
CYBORG
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 08/06/2008
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 72

Zoti tolstoi

A ka ndonje fe apo ndonje shtet qe te jete pro terrorizmit apo qe te deklaroje qe nuk e denon terrorizmin .Nuk ma merr mendja .Me gjeni dike qe e perkrah terrorizmin haptazi.
Te gjithe e denojne me fjale terrorizmin ,aq sa nuk po merret vesh cilet jane terroristet e cilat jane viktimat .

citoj : Per tu mos zgjatur shume o mik i dashur, islami denon terrorizmin do thote 'islami denon terrorizmin', packa se injorantet kete nuk e dine dhe akoma me keq ato qe vec injorances vuajne edhe nga budallelliku,


cfare quani ju terrorizem dhe terrorist ?
per mendimin tim ky eshte thelbi i temes .
Perndryshe flasim e nuk themi asgje .
Per mua terroriste jane ata qe kryen atentatet ne londer, ne spanje ,ne teatrin e moskes ,ne beslan ,ata qe hidhen ne ere ne autobuset ne izrael ,ata qe duan te zhdukin nga faqja e dheut izraelin ,ata qe gezohen kur perndimi vuan, ata qe kujtojne se jane ne lufte me perendimin, e me kristianet, cifutet
(se 11 shtatorin e morem vesh qe e kane bere izraelianet me amerikanet)
Qeverite qe financojne aktet terroriste ata qe mbeshtesin ceta luftetaresh , ata qe i armatosin
Hamasi ,hezbullahet talebanet ,
ahmadinexhati etj Kushdo qe perdor nje fe per urrejtje ndaj njerezve te tjere.

a duhe denuar secili nga keta nga isalami po apo jo ?
nese po cfare duhet bere praktikisht per tu thene ketyre qe po demtojne fene islame ,sepse krijojne idene se cdo musliman eshte nje mjekrrosh me kallash poshte jastekut me te cilin nuk mund te diskutosh .
Sepse fjalet dhe deklaratat nuk vlejne shume apo jo ?

citoj : ato qe vec injorances vuajne edhe nga budallelliku,

meqe ti qenke i shkolluar dhe i zgjuar dhe e paske kuptuar si ecen bota dhe i paske pergjigjet per cdo pyetje dhe nuk ke dyshime per asgje e di kush eshte i miri e kush eshte i keqi , kush i paster e kush i felliqur. Kush duhet te jetoje e kush duhet te vdese.


Ju me duket sikur i kini vene vetes detyre te mbroni islamin nga ata qe duan ta perbaltin .Askush nuk e perbalt dot nje fe nese nuk i jepet nje pretekst .
Une nuk e kam me islamin si fe e kam me ata qe shfrytezojne islamin dhe njerezit qe besojne ne te per perfitimet e tyre personale ,ata qe i ushqejne qe ne vogeli femijet me urrejtje per ameriken per izraelin per europen per kristianet sepse vetem keshtu mund te arrijne qellimet e tyre .keta jane terroristet dhe antifetaret me te medhenj.te tjeret jane vetem viktima.

citoj :

koha nuk ka ndryshuar shume, Parti me te felliqet se 'partia Izrael' zor te gjindet sot, keshtu dhe po ashtu zor te gjindet ndonje Enver sot si enveri Bush i botes, te pakten keshtu mendojne ato qe njoh une dhe qe kan dy pare mend e shkolle,

Si mund te konsiderosh’’ te felliqur’’ nje popull te tere ? Kjo eshte dashuria fetare, toleranca ? Po iranianet, libanezet, afganet, palestinezet, jane te paster ? Si mund te arsyetohet ne kete menyre ?

Po deri me para 70- 80 vitesh izraelianet e palestinezet jetonin bashke mor zoteri qe pas 1946 u be izraeli e keqja me e madhe per muslimanet .
Njeri thote ‘’salam’’ tjetri ‘’shalom’’ jane vellezer qe feja e fanatizmi i te dyve
i ka futur ne lufte .
Po edhe ne qofshin te qelbur, si tja bejme? Ti zhdukim ? A e kemi kete te drejte ?
Une nuk e dij me ke shoqerohesh ti ne shqiperi, po gjithe bota me perjashtim te vendeve islamike e njeh dhe respekton izraelin kurse per ty qenka i qelbur.
Une nuk dua te mbroj as Ameriken e as Izraelin sepse nuk jam as amerikan as cifut po me duket se per te qene musliman duhet te kesh 3 karakteristika : 1 te urresh ameriken, 2 te urresh izraelin e cifutet. 3 te jesh i bindur se je me i mire se te tjeret . A te duket e drejte kjo ?

Citoj : Islami denon fuqishem terrorizmin eshte tema, nuk diskuto ketu kush terroristet, por lidhjen qe ka terrori me islamin. Ke dy rruge per te diskutuar ne menyre te ndershme, te argumentosh qe terroristet jane perfaqesuesit legjitime te islamit e si pasoje cka bejne ato e bejne si pasoje e islamit apo ajo qe bejne ato eshte islami

Kush eshte’’ perfaqesuesi legjitim i islamit’’ ? Cili vendos per qendrimin e islamit dhe sa zbatohen praktikisht keto vendime .E thene thjesht nese ‘’perfaqesuesi legjitim i islamit’’ e denon nje organizate apo njeri si jo koherent me linjen e islamit si mund ta marrim vesh ne njerezit e thjeshte qe filan njeri apo organizate nuk eshte musliman dhe ajo qe ai ben luftohet nga islami ?


Citoj
dhe e dyta, pa u marrur me terroriste fare, te na tregosh se si islami nuk denon terrorizmin

Praktikisht, cfare ka bere islami per te ndaluar terrorizmin , sa predikues jane denuar se kane nxitur urrejtjen fetare ,
.une vetem ne deklaraten tuaj lexoj urrejtje kunder izraelit e amerikes a eshte kjo linja e islamit ?

Citoj : keshtu dhe po ashtu zor te gjindet ndonje Enver sot si enveri Bush i botes,

Sa per Enver sot ke Ahmadiexhatin :

Fiton me 99%te votave.
nuk ekziston opozita
nuk ka liri fjale a shtypi
flet vetem per lufte dhe per armatime
adhurohet si shenjtor
kam degjuar se ka ndaluar edhe muziken perendimore se mos demtoje te rinjte e vendit .(sic ka ndodhur ne perendimin e degjeneruar )
I vetmi ndryshim eshte se enveri ishte ateist .po te kishte lindur ne iran do qe si ahmedini.

Kurse kundra bushit mund te flasesh e mund te votosh e mund ta largosh nga politika ,sic ka shume mundesi te ndodhe .
Ju besoni se bota do ishte me e sigurte sikur ne vend te amerikes te ishte psh rusia kina apo irani ? Une nuk e besoj . hamasi njeh vetem gjuhen e armeve, hezbullahet po ashtu talebanet .ke degjuar ndonje deklarate paqesore nga Irani ?
I di te zezat qe ka bere Amerika dhe qe po ben .Po nuk mund te shohesh vetem anet negative .
.ashtu sic nuk mund te mbyllesh syte per padrejtesite vetem se i bejne muslimanet.(se edhe muslimanet njerez jane e bejne ndonje mekat apo jo .ashtu sic bejne te krishteret cifutet ..)

Citoj
cke ndjekur ne televizion nuk mjafton, per 50 vjet na kane mbushur mendjen se jemi populli me i lumtur ne bote, me mirqenje qe se ka kush, pa papunesi, pa krime, me zeus Enverin, me armiq bisha qe skane pune tjeter vecse te bejne plane per te sulmuar shqiperine me ushtri.


Ja une kam vetem televizorin dhe internetin.po ju cfare burime me te mire keni qe i mbroni ato qe thoni ? apo ju i dini se ja u kane treguar ata njerezit me 2 pare mend e shkolle qe njihni. Ju ku i bazoni ato qe thoni qe qenkan me te besueshme se tv dhe interneti ?
Une pra jam injoranti dhe budallai qe nuk dij c them kurse ju jeni njeriu i ndritur qe na jepni leksione te gjitheve .

Po sikur tja u kene mbushur mendjen juve ata miqte tuaj se kristianet jane pafe e se perendimi eshte i degjeneruar e se kultura me e mire eshte ajo muslimane dhe te tjerat duhen zhdukur? A e keni pyetur ndonjehere veten se mund ta keni juve gabim?


Citoj :
ikur cdo lider ekstremist po te jete nga vendet me shumice islame qenka i tille nga islami por 'shoket e tij' staline e busher jane despoter dhe aq...


Une nuk thashe qe keta liderat jane keshtu nga Islami .thashe qe perdorin Islamin per qellimet e tyre .Lexove gjekundi ti qe te beja me faj Islamin si fe.ore zoteri te gjitha fete jane paqesore,
edhe krishterimi eshte paqesor po ne mesjete u perdor per te bere gjithe ato mynxyra .Eshte fanatizmi dhe kokefortesia ajo qe vret .Feja qe perdoret per urrejtje raciale .

C hyn ketu stalini a ku di une ? Bushi nuk ben lufte fetare ben lufte per interesa ekonomiko politike .mirepo jane ca muslimane si ju qe ju eshte mbushur mendja se amerika e europa jane ne lufte me islamin .ne amerike e ne europe ka plot xhami e plot muslimane qe gezojne te drejtat e tyre si cdo besim fetar tjeter .Askush nuk kerkon te zhduke islamin .
E perseris lufta e amerikes behet per qellime ekonomiko politike jo fetare .
isami dhe populli musliman duhet te distancohet nga ata liderat qe the ti jo vetem ne iran po kudo dhe te kuptoje qe me hamasin e hezbullahet dhe kamikazet nuk fiton gje pervec luftes dhe shkaterrimit .mirepo une nuk kam pare ndonje figure kryesore te islamit te denoje keto figura ,nese dini ju mi thoni .

citoj : keshtu mendojne ato qe njoh une dhe qe kan dy pare mend e shkolle, ne shqiperi madje, jo ne afganistan, ah se cmendojne 'analistet e medhenj' te shqiperise me profesion 'te besuarit e cdo lajmi qe sheh, te ngrenit te cdo m qe i serviret' nuk me intereson

po mire mo zoteri i nderuar mund ta kene gabin keta miqte e tu nuk do qe mire te degjoje edhe ndonje lajm nga analistet a nga ata qe e mendojne ndyshe, se nuk ka njeri sado me kulture qe te kete te drejte per cdo gje e te dije cdo gje .
me lejoni nje keshille .kur njeriu vendos qendimin e tij mbi nje fenomen eshte mire te lexoje qendrimet e te gjitha paleve si ato pro dhe ato kunder .Qofshin edhe mendime te analisteve apo shkrimtareve pa i diskriminuar as nga vine as kush jane .
sa per ato te ngrenat e m.. do qe mire ti moderoje ca fjalet se ju fetaret e shkolluar e me mend ne koke jeni edhe te paster moralisht e te edukuar shembull per te tjeret prandaj mos bjer ne nivelin e injoranteve .
Pershendetje .

__________________
IGNORANCE IS CURABLE .STUPIDITY IS FOREVER .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2008 07:02
CYBORG nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė CYBORG Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me CYBORG (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: CYBORG Shto CYBORG nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto CYBORG nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Me falni qe pyes pa lexuar nderhyrjet e meparshme ne kete teme po doja te dija mendimet e islamikeve shqiptare(ata qe ndjekin kete fe,besojne dhe kuptojne nga Kurani) mbi Bin Laden..sepse kam hasur ne net edhe kenge ne shqip qe e lavderojne!!

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Tetor 2008 10:52
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Nuk ka problem fare, shumica e ceshtjeve qe ben kurioze 'joislamiket' ne lidhje me islamin, jane ceshtje pa pike lidhjeje me islamin (icik paradoksale si fjali, po jo per fajin tim), keshtu qe edhe formulimi i pyetjeve qe bejne, domosdo eshte..pa keqkuptime shpresoj, i trashe. Po perse nuk pyesin xhanem, ca thote islami ne lidhje me kete teme, ose shkurt, car eshte islami.. gjithmone nqs behet fjale per te bere biseda qe nuk te vrasin minutat e shtrenjta qe kemi shumica ketu si studente a car jemi tjere.

Ti bie shkurt? Ne internet gjen grupe te cmendura feministe si 'amazonat' apo 'vejushat e zeza', grupe femrash qe rrahin burrat kot ne rruge, cjane valle femrat...? Cili eshte mendimi yt Briseida, per masakrimin e burrave te huaj..

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Tetor 2008 13:29
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Une mendoj qe te denosh apo jo nje fenomen apo te jesh kundra/pro nje ideologjie eshte dicka individuale dhe nuk ka lidhje me te qenit apo jo perkrahes i fese islame apo i asaj joislame.

p.s.Kam interes te di per keto grupe feministe "vejushat e zeza" apo "amzonat". C'jane keto se skam degjuar ndonjehere??? THNX

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Tetor 2008 14:18
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha tolstoy86
Nuk ka problem fare, shumica e ceshtjeve qe ben kurioze 'joislamiket' ne lidhje me islamin, jane ceshtje pa pike lidhjeje me islamin (icik paradoksale si fjali, po jo per fajin tim), keshtu qe edhe formulimi i pyetjeve qe bejne, domosdo eshte..pa keqkuptime shpresoj, i trashe. Po perse nuk pyesin xhanem, ca thote islami ne lidhje me kete teme, ose shkurt, car eshte islami.. gjithmone nqs behet fjale per te bere biseda qe nuk te vrasin minutat e shtrenjta qe kemi shumica ketu si studente a car jemi tjere.

Ti bie shkurt? Ne internet gjen grupe te cmendura feministe si 'amazonat' apo 'vejushat e zeza', grupe femrash qe rrahin burrat kot ne rruge, cjane valle femrat...? Cili eshte mendimi yt Briseida, per masakrimin e burrave te huaj..



Te pergjigjem kur te lexoj reston e temes,te mundova kot dhe ty,do jesh pergjigjur njehere!

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Tetor 2008 15:05
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Citim:
Po citoj ato që tha ksenia
Une mendoj qe te denosh apo jo nje fenomen apo te jesh kundra/pro nje ideologjie eshte dicka individuale dhe nuk ka lidhje me te qenit apo jo perkrahes i fese islame apo i asaj joislame.
p.s.Kam interes te di per keto grupe feministe "vejushat e zeza" apo "amzonat". C'jane keto se skam degjuar ndonjehere??? THNX




Jo tamam, meqe islami eshte fe qe radhit vetvrasjen dhe vrasjen e te pafajshmeve, qofte nje personi, si denim te pafalshem, shume afer grades se gjynahit me te larte ne islam (mohimit te Zotit), atehere fjala e 'islamikut' qe pranon se eshte musliman, eshte fjala e islamit, neqofte vertete musliman.Nuk eshte ceshtje aq e parendesi besimi fetar, saqe te kesh mendim 'ne vete' ne nje teme ku besimi yt, te cilin e pranon si te derguar nga i Gjithdijshmi, flet qarte. Kjo perdorja e 'madhe' 'e logjikes' lindi monstrat 'fetare'. Psh ne kohet e mesjetes, si nuk perfaqesonte mesimet e verteta te Mesihut a.s, nje plak me thinja qe se kush i kishte dhene 'shenjteri' dhe i tekej te urdheronte luftrat 'e shenjta', te derdhej gjak, ashtu sot nje spiun me gjoja 'leje hyjnore' derdh gjak ne emer te islamit, ne emer te qindra miliona njerezve qe e urrejne. Per kuriozitet, Xhihadi qe na e permendin sa na cane veshet njerez qe nuk i dine fare kuptimin, do thote 'perpjekje' (e sqaruar ne gjuhen e pasur arabe: perpjekje ne kerkim te fitimit te kenaqesise se Zotit) jo 'lufte e shenjte',fjala lufte ne arabisht ka emertim tjeter po nuk me kujtohet, 'lufte e shenjte' esht perdorur si emer tjeter i kryqezatave, muslimanet e vetedijshem skane kuptuar ndonjehere fjalen lufte me shpata, kur permendej xhihadi, mgjs xhihadin e perfshin luften, por ne rastet kur te cenohen te drejtat. Dhe kjo behet me rregullin 'sy per sy', jo 'sy per 50 sy' (sic e kemi ne shqiptaret ) ..ne suren Bakara, qe esht ne fillim fare dhe sqaron mire shume ceshtje mes te cilave edhe luften, shprehet qarte urdhri per te mos kaluar kufinjte, pasi Zoti nuk i do ato qe kalojne kufinjte, dhe padyshim eshte e sqauar se mes 'kalimit te kufinjve' eshte vrasja e atyre qe nuk te sulmojne, dhe femijeve kurren e kurres, ne keto raste behesh armik i Zotit, ne qofte 1 i pafajshem ne sulmet e 11 shtatorit, dhe mbase jan te gjithe, bini qe sperfill jeten e tij eshte ber armik i Zotit dhe mjer ai e ata qe e mbeshtesin...(gjendje e keqe te kesh armik Dike qe te co ne boten tjeter me nje virus qe se shohim fare, por nganjehere edhe me termete qe na fusin friken ne palse edhe po ti jetojme per qofte 2 sekonda ne shtepin tone te bukur)  
Qe mos ti bie shume gjate, musliman nuk mund te jete bin ladeni e as bin ladenerit. Nuk mund te jesh musliman duke perbuzur ligjet kryesore te islamit. Car lidhje ka islami me delirin dhe injorancen e 'kompozitoreve' truthare te internetit .
Neqoftese gjendet nje shoqeri e gjere qe e urren me shpirt bin ladenin dhe shoket e tij, ata jane shumica dermuese e muslimaneve te botes, te cilet vuajne me te padrejte nje nam te keq dhe diskriminim te papar per shkak te binit. (Po ku eshte pare te ulin nga avioni amerikonin se esht kthy ne musliman dhe e ka vendosur emrin Ahmed psh) . Se fundmi shume gazeta me ne krye New York Times (para 5-6 ditesh) shperndane falas cd superraciste kunder islamit. Car te presesh pastaj nga njerezit qe tashme nuk jane 'ajo qe hane', por 'ajo qe shohin'. Kam avantazhin te jem shqipetar dhe te shoh babain tim tek trembet mos behem terrorist kur me sheh qe falet, se mbase te jetoja ne vende muslimane, ne arabi a ku di une, mbase nuk do kuptoja dot se cka amerika psh me besimin tim, do shihja mbase si dreqer francezet (nje pjese e mire raciste) qe mburren per emancipim por sme duan ne vendin e tyre se su pelqen emri im... pershmbull
Ti bie shkurt ( spo i bie shkurt fare po keshtu e kam si shprehje )
Muslimani i vertete nuk i merr lapsin shokut te ngushte pa leje, jo me te marri jete njerezish. Muslimani e ka te lejuar luften, madje merr graden e deshmorit ne mbrojtje te familjes, pasurise, jetes.

Nejse, se nuk para i interesojne kujt se cka thote muslimani per islamin, cdokush ne shqiperi eshte opinionist i afirmuar ne cdo teme keshtu qe nuk ka askush cfar ti mesoje kujt, ndaj jemi vendi me i zhvilluar ne bot
te kthehemi te ceshtjet 'interesante' , cmu desh qe nuk shkruajta ndoj gje ne lidhje me ate budallain qe vrau 9 vete dhe veten para ca ditesh ne finlande, dhe te pyesja ' car mendojne valle finlandezet e forumit per vrasjet masive?'

Njeher, sa skam harruar po i them Brisedes qe sme ke munduar aspak, thjesht jemi ber icik alergjik ndaj fjaleve 'bin laden' dhe 'islamik', ne 'islamiket
ksenja
'vejushat e zeza' i kam degju ne lajme, me nje search te shpejte ne google nuk i gjeta,jane grupe thashe, jo ojq, apo organizate e OKB-se.. me faqe interneti qe i mbason me org.
Po mund te gjej faqe qe tregonin masakra, vrasje 'live', aksidente, budallenj qe tregojne si kane vrare prinderit etj etj, per mua kjo ide kishte rendesi, dmth qe ne internet gjen te shpalosur cmendurine e pafundesisht shume te cmendurish dhe injorantesh, mes te cileve edhe 'binladen fan club'
Kjo ishte ana ime e interesit mbi 'vejushat e zeza'. Me saktesi mund te jete edhe emertim qe i kane vene nje grupi te caktuar te cmendurash qe kane masakruar bashkeshortet, nuk e mbaj mend. Lajme per hakmarrje ndaj tradhtise te bashkeshortit ne menyren me 'kuptimplote dhe shtazore' ka nga fshaterat e shqiperise der ne kine.

E besove pergjigjen time si te sinqerte, apo akoma beson se perdora fantazine ne menyre te ngutur dhe pa talent, duke genjyer, per te mbshtetur 'me fakte'arsyetimin se ka lloj lloj lloj te cmendurish? Apo mbase ke dyshimin se 'islamikeve' u intereson te hedhin balte mbi femrat?
do Zoti mos te jete e treta.. qe gjith ate interes per keto grupet qe cuditerisht ti si 'ksenja google scholar' si ke degjuar ndonjehere.., te jete nga deshira per te mesuar si i thyhen turinjte ndonje mashkulli qe ecen per qejf ne rruge, mos do nderrosh emrin nga ksenia ne xena :p
nqs thua 'jo, asnjera', thjesht interes i paster, do marr parasysh seriozisht harxhimin e oreve te tera ne qofte nevoja, qe te gjej 'vejushat e zeza' dhe 'amazonat'.

 
Pa keqkuptime shpresoj

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Tetor 2008 12:02
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Tolka,
Nuk kam kohe te lexoj aq gjate ndaj qe ne fillim po te them qe aty ku flisje per histori islami etj etj i kam kaluar rreshtat. (Bah, si nuk u lodhet duke shkruar tregime me lloj lloj personazhesh per islamin )
Per sa i perket sjelljes se meshkujve me femrat ne islam kam gjthmone rezerva po edhe kjo perseri mbetet tek sjelljet individuale (kulturore te cdo mashkulli) pasi kam pare familje islame qe e trajtojne femren shume mire ashtu sic kam pare edhe ekstremisht te kunderten...
Kam nje fakt personal per te cilin nuk kam dyshime. Vendet me popullsi musulmane jane vende me popullsi agresive(perfshi ketu edhe Shqiperine).
Ne Turqi me pushime isha kete vere dhe pfuuuu cfare rrace e qelbur ishin...
Ne Rusi, perqindja musulmane (ceceni, dagestan etj) jane shume agresive dhe larg edukates njerezore...
Emri im prej se gjalli nuk eshte Ksenia dhe nuk i ngjason aspak ketij emri me te cilin une identifikohem ketu...
Kurrsesi nuk kam deshire ti thyej turite asnje mashkulli. Perkundrazi une meshkujt i du fort (shyqyr qe i kemi). Madje edhe femijen e pare e dua cun.

Gjithsesi ne ketu shkembejme opinione. Ne fund te fundit per te gjithe ne eshte teresisht e parendesishme ne biem ne nje mendje apo jo...
Pacim

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Tetor 2008 14:30
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Do me then ke lexu vetem pjesen ku kam shkruar pa shume seiozitet.. , me te lumte dora do them, po te lumte syri eshte me sakte, as un ne fakt zdo lexoja nje shkrim aq te gjate ne nje teme qe sme intereson shume. Te rujt Zoti qe na fitove kohe te dyve, duke mos e lexu se pastaj do thurja ndonje carcaf tjeter, duke humbur kohe.
Per sa i perket individualitetit ne sjellje, te pakten me cka ka te beje islami dhe ka te beje me cdo gje te jetes, sjellja qe rreflekton cdo musliman esht patjeter individuale, ne baze te shkalles se ndikimit te sakte qe ka pasur islami ne individualitetin e atij individi, ne nje prizem dmth jemi dakord ... as qe dyshoj qe ske pasur ndonjeher deshir ti thyesh turinjte kujt dhe me gjith zemer, te uroj qe femijen e pare ta kesh te shendetshem si gjithe tjeret qe do vin me von dhe te lindi cun topolak dhe me floke , ti vesh edhe emer te bukur, psh Tolke
ciao

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Tetor 2008 15:21
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

muhameti njihet prej historise si Luftetar, muslimanismi u perhap nepermjet luftes

pra per rrjedhoje ne baze te islamit eshte Lufta... edhe terrorizmi eshte forme luftimi, e jo Lutjeje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2009 22:13
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

interesant

ma menyre stupid se kjo qe po tshkruajn disa njerez ne forum qe nuk edin
se edhe cka paraqet ne vetevete islami mos jepni vetes ate te drejt te komentojni per nje gje qe nuk edini cka permban ne vetevete

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2009 09:20
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:50 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 22 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Islami Dėnon Fuqishem Terrorizmin

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.