Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Gramatikė, filologji dhe etimologji > Tė shkruajmė shqipen me drejtėshkrim nė forum!
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Tė shkruajmė shqipen me drejtėshkrim nė forum!

Duke filluar që nga unë i pari,kritikoj veten që më parë nuk kam shkruar sipas drejtëshkrimit që ka gjuha jonë.
Kjo kritikë vlen për të gjithë anëtarët pa përjashtim.
Një rrethanë lehtësuese është për të gjithë ne sepse vetë ndërtimi i tastierës nuk i përmban gërmat ë e vogël,ç e vogël dhe Ç e madhe në mënyrë direkte,por,na duhet të bëjmë kombinime.
Ne këtu,nuk bëjmë roman,nuk shkruajmë aq gjatë sa të lodhemi duke bërë kombinimin.Ky kombinim,mendoj se duhet të bëhet dhe shqipen ta shkruajmë ashtu siç duhet.
Si të veprojmë?
Së pari mesazhi mund të shkruhet pa bërë kombinimin (por jo të postohet) dhe pasi mesazhi të jetë i shkruar i gjithi atëhere secili e ka të lehtë që të rregullojë gërmat ë,ç dhe Ç e madhe.


Si të veprojmë për formimin e këtyre gërmave?
Kemi gërmën ë të vogël.
Shtyp Alt dhe anash tastierës tek numurat, formo numurat 137,pra
Alt+137 = ë
Gërma ç formohet;
Alt+135=ç
Germa Ç e madhe si formohet?
Alt+128=Ç

I lutem Fajtorit që mënyrën e formimit të këtyre tre gërmave ta vendosë në krye të çdo forumi apo nën forumi.
Më pas secili e di vetë se si do të veprojë.Mjaft që sqarimi të jetë aty dhe ta shikojnë të gjithë.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2005 07:29
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

kontinenti, me behet shume qejfi qe hape nje teme te tille, pasi une personalisht i kam tmerr gabimet drejtshkrimore. Normalisht, kur dikush shkruan dicka kastile me gabime, eshte tjeter muhabet, por problemi qendron tek ata qe as nuk e dine si duhet shkruar...

Ne fakt te them te drejten mendoj se e ke kapur pak nga fundi, dmth nga gjerat e veshtira fare, sepse qe te arrije puna deri aty sa dikush te perdori ë dhe ç ne shkrimet e tija, duhet te dije njehere qe shkruhet bukë jo buk, çështje jo qeshtje.

Sa per shkronjat e vecanta ë dhe ç, une per vete me keqardhje them qe nuk mund ti perdor, pasi formimi i tyre eshte shume i veshtire [duke qene se shkruaj me 10 gishta dhe pa e pare tastjeren, kerkimi i numrave pas cdo tre shkronjave (sic e dime, ë-ja eshte shume e perdorur ne fjalet tona) behet nje pengese e madhe ne menyren time te te shkruarit. Megjithate shpresoj se anetaret e tjere s'do ta kene kete problem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2005 10:53
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Re: Tė shkruajmė shqipen me drejtėshkrim nė forum!

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Duke filluar që nga unë i pari,kritikoj veten që më parë nuk kam shkruar sipas drejtëshkrimit që ka gjuha jonë.
Kjo kritikë vlen për të gjithë anëtarët pa përjashtim.
Një rrethanë lehtësuese është për të gjithë ne sepse vetë ndërtimi i tastierës nuk i përmban gërmat ë e vogël,ç e vogël dhe Ç e madhe në mënyrë direkte,por,na duhet të bëjmë kombinime.
Ne këtu,nuk bëjmë roman,nuk shkruajmë aq gjatë sa të lodhemi duke bërë kombinimin.Ky kombinim,mendoj se duhet të bëhet dhe shqipen ta shkruajmë ashtu siç duhet.
Si të veprojmë?
Së pari mesazhi mund të shkruhet pa bërë kombinimin (por jo të postohet) dhe pasi mesazhi të jetë i shkruar i gjithi atëhere secili e ka të lehtë që të rregullojë gërmat ë,ç dhe Ç e madhe.


Si të veprojmë për formimin e këtyre gërmave?
Kemi gërmën ë të vogël.
Shtyp Alt dhe anash tastierës tek numurat, formo numurat 137,pra
Alt+137 = ë
Gërma ç formohet;
Alt+135=ç
Germa Ç e madhe si formohet?
Alt+128=Ç

I lutem Fajtorit që mënyrën e formimit të këtyre tre gërmave ta vendosë në krye të çdo forumi apo nën forumi.
Më pas secili e di vetë se si do të veprojë.Mjaft që sqarimi të jetë aty dhe ta shikojnë të gjithë.




kontinenti po shkronjen P lal ku e ka tastiera se i rash sa kisha fuqi po sdoli gjo ?
haahahahahhaahaha njish je me kto tema .

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2005 11:11
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Wydra e di që,ajo që the është e vërtë.
Gërma '' ë '' është më e përdorura në gjuhën shqipe.
Por desha të pyes, a egziston një tastierë ku në të,të jenë dhe gërma ''ë '' dhe gërma '' ç '' ?
Makina shkrimi ka me këto gërma, por,PC a ka?
Sidoqftë,të që the Wydra.


Belgium....po ku je more djalë? Hahahaha....
Si humbëm kështu?
Unë kam bërë mungesë për një kohë të gjatë,por tani rierdha.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2005 16:56
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
myzeqari
daddy

Regjistruar: 13/10/2004
Vendbanimi: England
Mesazhe: 2498

Rrofsh lal , se nuk ia kisha haberin

__________________
Ja fute kot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2005 18:14
myzeqari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė myzeqari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me myzeqari (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė myzeqari't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: myzeqari Shto myzeqari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto myzeqari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Wydra e di që,ajo që the është e vërtë.
Gërma '' ë '' është më e përdorura në gjuhën shqipe.
Por desha të pyes, a egziston një tastierë ku në të,të jenë dhe gërma ''ë '' dhe gërma '' ç '' ?
Makina shkrimi ka me këto gërma, por,PC a ka?
Sidoqftë,të që the Wydra.


Belgium....po ku je more djalë? Hahahaha....
Si humbëm kështu?
Unë kam bërë mungesë për një kohë të gjatë,por tani rierdha.



Ekziston kontinenti, mjafton që të konfigurosh tek gjuhet e tastjerës gjuhën shqipe.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2005 04:10
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Tema u pastrua.
Ju faleminderit për mirëkuptimin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2005 17:37
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

re

Citim:
Po citoj ato që tha erzeni_be
Tema u pastrua.
Ju faleminderit për mirëkuptimin.



erzzni o pastrus mbeturinash ça kishte tema ishte pis qe e pastrove ti ?
hej zot i madh te kan ven dhe moderator ty o mjer ne thuaj .

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Gusht 2005 19:58
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha belgium


erzzni o pastrus mbeturinash ça kishte tema ishte pis qe e pastrove ti ?
hej zot i madh te kan ven dhe moderator ty o mjer ne thuaj .



Ec mo, me bo ene ky na i funksion, ska gje se eshte forum i lir ktu

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2005 00:38
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Re: Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha amoxil


Ec mo, me bo ene ky na i funksion, ska gje se eshte forum i lir ktu



hahahhahaha xilo per zotin ktu ke me qesh shum po he prit pak sa te vin bishat e tjera

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2005 15:19
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:47 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Gramatikė, filologji dhe etimologji > Tė shkruajmė shqipen me drejtėshkrim nė forum!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.