Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Aktualitete mbi emigracionin.
Gjithsej 18 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Ndihesh inferior? Po pate nerva te lexosh pergjigjen bujrum

Me njerezit qe kam kontakt dhe ata qe me njohin nuk ndihem aspak inferior. Dje hengra dreke me nje italian qe me tha "ti e njeh Italine me shume se une ne analizat kulturore e sociale". Nderkohe njerezit ku jetoja me pare mezi presin te me degjojne dhe jane gati te perzene kedo nga shtepia qe te kthehem aty. Ne kete kendveshtrim nuk ndihem inferior, sepse kontakti me te huajt nuk me jep me te voglin dyshim qe kemi relata te barabarta.

Por nuk ke si te mos ndihesh inferior kur nuk gjen dot shtepi se je shqiptar. Me ka ndodhur vete kur kerkoja shtepi, qe thonin ne telefon "preferojme mos marrim te huaj", ose "ku e di une qe motra jote nuk eshte prostitute" (po kerkoja shtepi per nje shoqe). Jo me larg se para nje muaji ndodhi e njejta gje me nje te njohurin tim qe po kerkonte shtepi.

Do thuash ti, jane okazione te rralla dhe ke gjetur njerez te trashe. Jo, keta nuk jane njerez te rralle, jane njerez normale qe aq ia pret mendja. Jane njerez qe indinjaten e tyre e shprehin hapur. Dhe persa kohe te kete njerez te tille, e persa kohe te kete shqiptare te paorganizuar, qe nuk ndihmojne njeri tjetrin, qe nuk krijojne nje pamje tjeter per te huajt, shqiptari do perplaset me evente racizmi patjeter. Faj edhe i mungeses se politikave emigrative qe spjegova lart, qe nga nje ane lejojne klandestine e kriminele te livadhisin, e nga ana tjeter nuk integrojne emigrantet e kulturuar si shembull pozitive per te tjeret. Eshte per te ardhur keq qe shqiptari me i mire ne syte e italianeve eshte ndonje tip si Kledi Kadiu qe mezi lidh dy llafe. Apo ndonje jetim qe behet i famshem ne Grande Fratello. Per syte e italianeve nuk ka shqiptare me kulture, sepse efektivisht nuk i kemi dhene asnje shembull italianeve se çfare kokash mund te nxjerrim. Ne qeveri kemi ate qe solli kaskat blu ne 1997-en. Ne art nje Ismail Kadare qe kemi, e kemi perlyer me lloj lloj te zezash. Per te hyre ne NATO i treguam gjithe sekretet nje agjenti serb. Cdo dy dite duhet te nderhyje ambasadori amerikan ti tregoje shqiptareve çfare eshte demokracia. Me ke do krenohen shqiptaret? Me Skenderbeun e 1443-it? Me ate qe u edukua ne Turqi (se ne Arberi do kishte ngel dru me pre)? Apo me Sali Berishen kryeminister qe foli sot ne Kopenhagen?

Nese ti kujton se je i barabarte, te ftoj te shikosh vizitat e fundit te ministrave dhe presidenteve te huaj ne Shqiperi. Vezhgo si takohen rangjet e uleta me rangjet tona me te larta. Ose shiko pritjen qe iu be Bushit, kur u bllokua Shqiperia nga veriu deri ne jug, me autostrada, aeroporte, rruge, e bulevarde. Vetem kalimi i makines se Bushit anash Lanes u ndoq sikur te ishte ndonje ngjarje epokale. Kujton akoma se je i barabarte me te huajt, ti me ate pashaporten shqiptare qe do vize ne çdo vend te botes?

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2009 00:02
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AIR-FORCE-ONE
deri ne vdekje politike

Regjistruar: 01/02/2004
Vendbanimi: U.S.WASHINGTON
Mesazhe: 663

" Cfare vend shejtanesh qe ka lindur ky vend "

Dhe toka e kuqe eshte akoma ,politik serbo-greke-ruse ,fene e pushtuesit mbajne akoma me krenari....

Valle do te behet ndo nje her ky vend ,Sa turp qe jetoj ne keto momente ,qe shohe per dite vendin tim te shkatrrohet ,dhe popullin tim te vuaj ......

__________________
"Njė burrė mund t?i japė dinjitet rangut tė tij, por asnjė
rang s?mund t?ia shtojė dinjitetin njė burri ? "

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2009 03:39
AIR-FORCE-ONE nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AIR-FORCE-ONE Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AIR-FORCE-ONE (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė AIR-FORCE-ONE't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: AIR-FORCE-ONE Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Ndihesh inferior? Po pate nerva te lexosh pergjigjen bujrum

Me njerezit qe kam kontakt dhe ata qe me njohin nuk ndihem aspak inferior. Dje hengra dreke me nje italian qe me tha "ti e njeh Italine me shume se une ne analizat kulturore e sociale". Nderkohe njerezit ku jetoja me pare mezi presin te me degjojne dhe jane gati te perzene kedo nga shtepia qe te kthehem aty. Ne kete kendveshtrim nuk ndihem inferior, sepse kontakti me te huajt nuk me jep me te voglin dyshim qe kemi relata te barabarta.

Por nuk ke si te mos ndihesh inferior kur nuk gjen dot shtepi se je shqiptar. Me ka ndodhur vete kur kerkoja shtepi, qe thonin ne telefon "preferojme mos marrim te huaj", ose "ku e di une qe motra jote nuk eshte prostitute" (po kerkoja shtepi per nje shoqe). Jo me larg se para nje muaji ndodhi e njejta gje me nje te njohurin tim qe po kerkonte shtepi.

Do thuash ti, jane okazione te rralla dhe ke gjetur njerez te trashe. Jo, keta nuk jane njerez te rralle, jane njerez normale qe aq ia pret mendja. Jane njerez qe indinjaten e tyre e shprehin hapur. Dhe persa kohe te kete njerez te tille, e persa kohe te kete shqiptare te paorganizuar, qe nuk ndihmojne njeri tjetrin, qe nuk krijojne nje pamje tjeter per te huajt, shqiptari do perplaset me evente racizmi patjeter. Faj edhe i mungeses se politikave emigrative qe spjegova lart, qe nga nje ane lejojne klandestine e kriminele te livadhisin, e nga ana tjeter nuk integrojne emigrantet e kulturuar si shembull pozitive per te tjeret. Eshte per te ardhur keq qe shqiptari me i mire ne syte e italianeve eshte ndonje tip si Kledi Kadiu qe mezi lidh dy llafe. Apo ndonje jetim qe behet i famshem ne Grande Fratello. Per syte e italianeve nuk ka shqiptare me kulture, sepse efektivisht nuk i kemi dhene asnje shembull italianeve se çfare kokash mund te nxjerrim. Ne qeveri kemi ate qe solli kaskat blu ne 1997-en. Ne art nje Ismail Kadare qe kemi, e kemi perlyer me lloj lloj te zezash. Per te hyre ne NATO i treguam gjithe sekretet nje agjenti serb. Cdo dy dite duhet te nderhyje ambasadori amerikan ti tregoje shqiptareve çfare eshte demokracia. Me ke do krenohen shqiptaret? Me Skenderbeun e 1443-it? Me ate qe u edukua ne Turqi (se ne Arberi do kishte ngel dru me pre)? Apo me Sali Berishen kryeminister qe foli sot ne Kopenhagen?

Nese ti kujton se je i barabarte, te ftoj te shikosh vizitat e fundit te ministrave dhe presidenteve te huaj ne Shqiperi. Vezhgo si takohen rangjet e uleta me rangjet tona me te larta. Ose shiko pritjen qe iu be Bushit, kur u bllokua Shqiperia nga veriu deri ne jug, me autostrada, aeroporte, rruge, e bulevarde. Vetem kalimi i makines se Bushit anash Lanes u ndoq sikur te ishte ndonje ngjarje epokale. Kujton akoma se je i barabarte me te huajt, ti me ate pashaporten shqiptare qe do vize ne çdo vend te botes?

lexova vetem ket shkrimin.
kam pershtypjen se kemi te bejm me popij kot si serbia greqia dhe italiant ne pergjithesi.popuj lame
ne syte e tyre do dukemi gjithmone keq.
p.sh ktu ne amerike nese do pyesesh cdo amerikan cfar mendojn per shqiptaret ne krahasim me greket apo italianet ne experjencat e tyre, jam mese i bindur qe do flasin me mire per shqiptaret.
ktu si ne shaka njerzit shprehen ne tallje: "fucking greeks" "what do you expect, he is a fucking greek!"
ndersa italianet jane aq lame si njerz, me duket komedi ne vete vetem te jesh italian

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2009 06:38
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha kurti

kam pershtypjen se kemi te bejm me popij kot si serbia greqia dhe italiant ne pergjithesi.popuj lame



Pse e dine amerikanet ku bie Shqiperia? Veri harten para ta provosh

Sikur te ishte keshtu nuk do mbushej Ialia e Greqia me tursite amerikane. Kultura perendimore i referohet vazhdimisht kultures antike greke dhe romake si themelues te perendimit. Ne planet e Paul Wolfovitz gjendej endrra per ta bere ameriken si perandoria romake.

Keshtu qe ka nje amerike ndryshe nga ajo qe pershkruan. Ndoshta ai lloj racizmi amerikan vjen thjesht sepse amerika eshte e mbushur me greke e italiane, ka lagje te tera, restorante me shumice. Pra ka nje impakt qe ndjehet. Shqiptaret jane aq pak, nga nje vend aq i vogel saqe nuk i konsiderojne fare (kam pershtypjen).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2009 08:59
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Ndihesh inferior? Po pate nerva te lexosh pergjigjen bujrum

Me njerezit qe kam kontakt dhe ata qe me njohin nuk ndihem aspak inferior. Dje hengra dreke me nje italian qe me tha "ti e njeh Italine me shume se une ne analizat kulturore e sociale". Nderkohe njerezit ku jetoja me pare mezi presin te me degjojne dhe jane gati te perzene kedo nga shtepia qe te kthehem aty. Ne kete kendveshtrim nuk ndihem inferior, sepse kontakti me te huajt nuk me jep me te voglin dyshim qe kemi relata te barabarta.

Por nuk ke si te mos ndihesh inferior kur nuk gjen dot shtepi se je shqiptar. Me ka ndodhur vete kur kerkoja shtepi, qe thonin ne telefon "preferojme mos marrim te huaj", ose "ku e di une qe motra jote nuk eshte prostitute" (po kerkoja shtepi per nje shoqe). Jo me larg se para nje muaji ndodhi e njejta gje me nje te njohurin tim qe po kerkonte shtepi.

Do thuash ti, jane okazione te rralla dhe ke gjetur njerez te trashe. Jo, keta nuk jane njerez te rralle, jane njerez normale qe aq ia pret mendja. Jane njerez qe indinjaten e tyre e shprehin hapur. Dhe persa kohe te kete njerez te tille, e persa kohe te kete shqiptare te paorganizuar, qe nuk ndihmojne njeri tjetrin, qe nuk krijojne nje pamje tjeter per te huajt, shqiptari do perplaset me evente racizmi patjeter. Faj edhe i mungeses se politikave emigrative qe spjegova lart, qe nga nje ane lejojne klandestine e kriminele te livadhisin, e nga ana tjeter nuk integrojne emigrantet e kulturuar si shembull pozitive per te tjeret. Eshte per te ardhur keq qe shqiptari me i mire ne syte e italianeve eshte ndonje tip si Kledi Kadiu qe mezi lidh dy llafe. Apo ndonje jetim qe behet i famshem ne Grande Fratello. Per syte e italianeve nuk ka shqiptare me kulture, sepse efektivisht nuk i kemi dhene asnje shembull italianeve se çfare kokash mund te nxjerrim. Ne qeveri kemi ate qe solli kaskat blu ne 1997-en. Ne art nje Ismail Kadare qe kemi, e kemi perlyer me lloj lloj te zezash. Per te hyre ne NATO i treguam gjithe sekretet nje agjenti serb. Cdo dy dite duhet te nderhyje ambasadori amerikan ti tregoje shqiptareve çfare eshte demokracia. Me ke do krenohen shqiptaret? Me Skenderbeun e 1443-it? Me ate qe u edukua ne Turqi (se ne Arberi do kishte ngel dru me pre)? Apo me Sali Berishen kryeminister qe foli sot ne Kopenhagen?

Nese ti kujton se je i barabarte, te ftoj te shikosh vizitat e fundit te ministrave dhe presidenteve te huaj ne Shqiperi. Vezhgo si takohen rangjet e uleta me rangjet tona me te larta. Ose shiko pritjen qe iu be Bushit, kur u bllokua Shqiperia nga veriu deri ne jug, me autostrada, aeroporte, rruge, e bulevarde. Vetem kalimi i makines se Bushit anash Lanes u ndoq sikur te ishte ndonje ngjarje epokale. Kujton akoma se je i barabarte me te huajt, ti me ate pashaporten shqiptare qe do vize ne çdo vend te botes?



Pse qenkan injorante keta?

Per mua jane te kujdesshem dhe kaq.

As une, nuk do pranoja qiraxhi nje njeri qe nuk e di se kush eshte, aq me teper qe vjen prej nje vendi qe nuk i ka bere vend vetes. Aq me teper qe media vazhdimisht me ka indoktrinuar.

Pse duhet te marr ne shtepi nje shqiptar qe neser te me ike pa paguar qirane dhe kjo ben vaki shume here ketu ne USA. Po, di disa shqiptare qe e kane bere rruge kete gje, metode pune: rrine disa muaj dhe fillojne te mos paguajne qirane. E shtyjne keshtu deri sa kane mundesi dhe kjo mundesi shkonedhe 6 muaj, qe e konvertuar ne dollare ben nja 5 deri 7 mije. Humbje e madhe per nje pronar te vogel dhe fitim i madh per nje emigrant.

Sigurisht qe ka edhe kombe te tjera qe sillen keshtu si "sannababic", por pse valle ne duhet te rreshtohemi ne keto nivele?

Ore e dini se kush jemi apo akoma rroni me mburrjet e Enverit?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2009 00:01
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Fajtor


 Ne pergjigjen tende ndaj “provokimeve” te mia u devijove pyetjeve dhe u pergjigje tjeter per tjeter. Une nuk flisja per bursat e studenteve te huaj (edhe pse do ishte nje diskutim interesant edhe ky aspekt, natyrisht i pare nga kendveshtrimi i krizes), por flisja per taksat universitare qe paguan ti.


Thenia jote “taksat e paguar ne nje fare menyre kthehen mbrapsh” eshte e drejte por perdoret nga ty ne menyre te pavend. Pse?


Shprehja e sakte do ishte: “taksat e paguara nga sistemi  KONTRIBUTIV, kthehen mbrapsh me ane te sistemit ASISTENCIAL”. Kjo do te thote qe nqs nje punetor paguan taksa, ato i “rikthehen” atij ne forme sherbimesh asistenciale (JOPRODHUESE) sic jane shkollimi i femijeve, sherbimi sanitar, pensionist, etj.


Tani dihet qe me 1000-1500 euro ne muaj qe paguan nje student (ndoshta edhe dicka me shume, ne baze te te ardhurave) NUK PAGUHEN PROFESORET/UNIVERSITETET/SHKOLLAT/KOPSHTET ITALIANE. Dmth keto jane pak a shume “taksa” simbolike (ne nje fare menyre) sepse sistemi shkollor italian paguhet nga shteti, dmth nga taksat qe paguajne PRODHUESIT E MIREQENIES, pra prinderit e ketyre studenteve.


Tani TI (dhe ketu qendron provokimi) student i huaj (dmth as ti as prindrit/familjaret e tu nuk kane kontribuar ne prodhimin e MIREQENIES ne Itali) shkon ne shkolle dhe paguan 1000-1500 euro ne muaj dhe na vjen ketu e na thua qe ti po paguan shkollen me “taksat e tua”?


Duke perdorur arsyetimin tend ne kete post, une duhet ta mbeshtes ndonje ide te ndonje politikani vendor legist qe mund te dali e te thote “kemi krize, prandaj studentet e huaj OSE TE VENE NE UNIVERSITETE PRIVATE ITALIANE (nqs kane para) OSE TE KTHEHEN NE UNIVERSITETET E VENDEVE TE TYRE (nqs nuk kane para)?


JO mor cun se une nuk mbeshtes populisma te tille qe shtyjne ne nje lufte midis te varferve, per ne rradhe te pare sepse nuk me duket e drejte.


Per me teper, gjithmone si nje JOKONTRIBUES ne ekonomine italiane ke guximin dhe me quan mua, QE PERKUNDRAZI KAM 20 VJET QE PUNOJ DHE PAGUAJ RREGULLISHT TAKSA NE ITALI, “parazit” apo “dhi e zgjebosur me bishtin perpjete”!!! Pse? Sepse (ashtu sic doje te beje ti per ligjin e Prodit) protestoj kunder dickaje qe sipas meje eshte padrejtesi?  Sepse protestoj kunder nje force politike e cila po sillet si Kadri Rroshi tek filmi qe thoshte “ti, ti, ti dhe ti ne mense, JU TE TJERET NGROHUNI NE DIELL”?


Miku im!


Deri sa e thote Lega Nord kete gje une mund edhe ta pertyp, por kur me vjen e ma mbeshtet (natyrisht in buonafede, sepse ti e ke pare qe une nuk quaj tradhetar asnje shqiptar) nje bashathetari im, dhe per me teper tek i cili une pres qe te behet ajka e vendit tim (sepse prandaj po studion) kjo, me ler te ta perseris , eshte e turpshme.


Shenim: Per informacion tendin personal, une i kam zgjidhur problemet e mia me keto tematika sepse ne shtepine time te gjithe kane pashaporte italiane, por nqs indinjohem dhe protestoj e bej sepse nuk dua qe ata qe vijne pas meje te vuajne te njejtat diskriminime  qe kam vuajtur edhe une.

NA U DESHEN KRAHE PUNE, NA ERDHEN NJEREZ eshte nje thenie e vjeter per emigrimin e Max Frisch, dhe do ishte mire qe politika italiane te reflektonte ndaj kesaj thenieje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2009 20:41
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

arturm

Arsyetim shume i sakte.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2009 20:47
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Citim:
Po citoj ato që tha arturm


NA U DESHEN KRAHE PUNE, NA ERDHEN NJEREZ eshte nje thenie e vjeter per emigrimin e Max Frisch, dhe do ishte mire qe politika italiane te reflektonte ndaj kesaj thenieje




Jam shume dakort me te gjitha shkrimet e tua Arturm...
Kjo shprehja me lart shume e koditur...

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2009 20:57
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Arturm

Taskat e studenteve jane te pakten 900 euro ne vit. Po te llogarisim 1000 studente ne fakultet (vetem viti im) i thone 900 mije euro. Kjo padyshim paguan pjesen me te madhe te rrogave. Por duhen shume me teper leke per kerkime shkencore, te cilat i paguan shteti.

Nese shteti bujtes eshte ne krize dhe mendon se te huajt (studente apo punetore) duhet te kthejne majat nga takat kjo eshte e drejta e tij dhe qytetareve te tij.

Diskutimi yt (i mirepergatitur) devijon pretendimin parazitar per ndihma ekonomike nga shteti per nje kohe te gjate, mundesisht baraz me qytetarin italian. Dhe kjo nuk ka llogjike hyjnore te qendroje.

Perkundrazi, taksat qe ti dhe secili ka derdhur ne sistemin social te kthehen ne forma nga me te ndryshmet, duke filluar nga pensioni i pjesshem (rasti i gjyshit tim). Pagesa e taksave per nje fare periudhe nuk mund ti jape te drejten nje emigranti ekonomik te jetoje ne kurriz te shtetit perjetesisht. Pikerisht sepse nuk ka borxh asnje shtet te mbaje emigrantet me ndihma kur nuk ka pune. Protesta ime ndaj Prodit ishte per te hequr nje ligj pa llogjike. Jo per te pretenduar te drejta te barabarta me italianet. Do isha plotesisht dakort nqs Prodi thoshte te huajt nuk marrin fare bursa dhe pike. Por jo te shumezoje te ardhurat e mia me koeficientin e varferise time.

Ne sistemin kapitalist amerikan, duhen krahe pune perkohesisht dhe paguhen njerez perkohesisht. Nuk te mban asnjeri me buke kur nuk ecen biznesi dhe ekonomia. Edukimi socialist i emigranteve ne Itali ben qe jo vetem te pretendohet ndihme, por edhe kjo ndihme te jete e gjate, e gjate, e gjate. Sepse krahet e punes qe paskan paguar taksa paskan fituar te drejten te jetojne ne socializmin lokal.

P.s. Nuk studjoj, nuk jam dhe nuk pretendoj te jem ajka e ndonje vendi. Nje shkolle krijon nje profesionist, jo nje inteligjent/intelektual/ajke/politikan/prijes etj. etj. Shkolla eshte nje zero prapa shifres se pare qe eshte njeriu vete. Prandaj eshte mire te lihen iluzionet e "ajkes me shkolle". Aq me teper qe ne sistemin demokratik (perkunder çetes se Aleksandrit te Madh) ajka e nje vendi krijohet nga mediokriteti. Prandaj eshte injorances se shumices qe duhet ti trembesh, jo mungeses se ajkes qe u dashka te dale nga ndonje shkolle.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2009 21:37
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Pershtypja e pare qe mu krijua mbas dy shkrimeve(i pari i Arturum dhe i dyti i fajtor-it) mendoj se po flitet per dy gjera te ndryshme...

Arturum ka nje analize sociale te goditur dhe realiste per bashkeatdhetaret tane kurse fajtori po flet per ata shqiptar qe marrin nje ndihme sociale minimale ne kurriz te shtetit pa punuar...por qe s'ka asnje llogjik me kthimin apo qendrimin e perkoheshem e ktyre individeve sepse nqs ata kane te drejten e kesaj ndihme do te thote qe jane me leje qendrimi te perkoheshme ose me gjate...Pra, s'behet fjale per kthim apo qendrim ne vendin perkates...

Problemi eshte i te drejtave tona ndaj nje qytetari te huaj.A jemi te barabarte? A paguhemi njesoj duke bere te njejten pune? Dhe se nqs nje nderrmarrje mbyllet a zbatohet ligji njesoj si italiani apo greku me nje shqiptar?

Pse duhet ti komplikojme gjerat kur ato jane te qarta per secilin nga NE. Shqiptari duhet te kerkoj dhe te mbroj te drejtat e tij deri ne fund pa u ndrojtur apo te ndjehet inferior ndaj nje italiani, francezi apo greku...Nqs nje francez ndjehet me lart se une, ja kthej ne te njejten monedhe ndjehem po aq sa ai me superiore , per te mos thene pak me lart...Mos te flasim kodra mbas bregut...Nejse mendimi im ky.

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2009 22:08
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 18 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Aktualitete mbi emigracionin.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.