Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > E dini se.....
Gjithsej 25 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re george washington.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 193 herė.

E dini se?!
GEORGE WASHINGTON (presidenti i pare i Amerikes)

- Qe adoleshent George ishte balerin. Ishte nje nga balerinet me te talentuar. Ne cdo mbremje qe organizohej pothuajse pjeset me te madhe te kohes ai e kalonte me gruan e tij duke kercyer.

- George kishte shume frike se mos varrosej i gjalle. Edhe para se te vdiste kerkonte nga familja qe ai te varrosej 3 dite pas vdekjes, ne kete menyre vdekja te ishte e sigurte.

- George kishte nje nder "fabrikat" me te madha per alkoholin e tij. Ajo prodhonte 11,000 gallon whiskey cdo vit.

- Problemet e para te gojes se George filluan ne vitet e rinise, kur ai i cante arrat me dhembe.

- Eshte thene se ai mbane proteza prej druri, por ne te vertete ato ishin ndertuar me dhemb kafshesh dhe njerezish. Ishte e veshtire te haje ose te flisje me to, prandaj shumicen e rasteve ai i hiqte. Kjo e demtoi uren e dhembeve duke i deformuar pjesen e poshtme te fytyres... (ne fotografite e rinise George ka qene simpatik,por me vone per problemin e dhembeve ne portretet e tij tregohet deformimi i fytyres)

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2006 18:28
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

E dini se nje ne gjashtembedhjete qytetare ne Hollande jane myslimane dhe figura e femres myslimane te mbuluar me shami vret syrin e europianit.

E mesova dje ne CNN. Europa rrezikohet te myslimanizohet.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2006 18:46
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~
konte konte !!!

E dini se...
mona lisa ka qene shtatzane kur u pikturua nga leonardo da vinci ku spekulohet se buzeqeshja e famshme e saj eshte shkaktur nga nje tkurje te muskujve te fytyres.... nga semundja qe ne anglisht njihet si Bell's palsy.Po, qe ka qene shtatzane e dija.
"This type of gauze dress ... was typical of the kind worn in early 16th Century Italy by women who were pregnant or who had just given birth," said Bruno Mottin of the French Museums' Center for Research and Restoration."

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2006 19:19
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Xhakonda ka buzėqeshjen e nėnės

15/11/2006 19.14.28

Nga Dorina Metollari

Një grup shkencëtaresh bënë publik rezultatet e kërkimeve të tyre.

Monna Lisa kryevepra e pavdekshme e Leonardo da Vincit ishte bërë nënë pak kohë më parë. Ja pra se cili është kuptimi i buzëqeshjes së saj të famshme. Zbulimin e buzëqeshjes më misterioze në botë e beri një studio me imazhe digjitale tredimensionale të bëra ne tablonë e shekullit të XVI nga një grup shkencëtarësh kanadeze të ‘National Research Council’.

Nga një vërejtje e kujdesshme e imazhit të Leonardos u mësua se ajo ishte e mbështjellë me një vello të hollë si garze transparente e shekullit të XVI që vishej zakonisht nga gratë shtatzëna ose që sapo kishin lindur. Skuadra e shkencëtarëve sapo kishin përfunduar kërkimet që shpjeguan dhe arsyen pse deri tani velloja nuk mund të shihej me sy te lire, kjo pasi kuadroja ishte cilësuar si “shumë e errët” madje dhe
“e vështirë për tu ekzaminuar”.

'Por tani mund te pohojmë –thanë shkencëtarët – se kuadroja e Leonardos ishte bërë për të celebruar lindjen e djalit të dytë të Monna Lises, që daton diku rreth vitit 1503'. Gruaja e re e mbuluar nga misteri mund te identifikohet si Monna Lisa Gherardini, bashkëshortja e tregtarit fiorentinas Francesco del Giocondo dhe nenë e pesë fëmijëve që patën.

Shpjegimet e fundit hodhën drite rreth stilit te jetës se Monna Lises: dhe në kundërshtim me çfarë mund të duket me sy të lirë, Xhakonda nuk i kishte flokët e derdhur mbi supe por mbante një kapele rrjete në kokë prej ku dilnin disa kaçurrela ‘deri tani flokët e derdhur mbi supe’ - shpjegojnë ata- ‘kishin habitur ekspertët sepse zakonisht ato mbaheshin nga vajzat e vogla ose gratë e përdala’.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2006 21:17
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~
konte konte !!!

E dini se...
mona lisa ka qene shtatzane kur u pikturua nga leonardo da vinci ku spekulohet se buzeqeshja e famshme e saj eshte shkaktur nga nje tkurje te muskujve te fytyres.... nga semundja qe ne anglisht njihet si Bell's palsy.E dini se ajo qe ka shkruar Footballi apo Cindi nuk eshte e vertete?
Sepse, Mona Liza nuk eshte asgje tjeter, por nje autoportret i Leonardos, por i pare ne stilin femer.
Leonardo ka femrizuar veten e tij, sidomos fytyren ne kete rast dhe e ka hedhur nepermjet ngjyrave,
Mona Lisa as qe ka egzistuar si person. Dhe natyrisht as me barre nuk ka qene kurre...keto jane vetem fantazira.
Diku, thuhej se ajo ka qene gruaja e Xhokondes, nje tregtar e dicka e tille, pra nje njeri me emer. Por dhe kjo ishte per t'i gjetur nje bisht dardhes dhe, per te krijuar nje histori.
Po te shikoni autoportretin e Leonardos, te bere nga vete ai, qe e ka me mjeker etj, aty do te dalloni tiparet e Mona Lizes.
Vetullat e Leonardos tek autoportreti i tij, jane po ato qe ka dhe Mona Liza. Syte po ato, por ne fytyren e tij origjinale ka stil tjeter, pra ashtu sic ka qene me te vertete, kurse tek Monaliza, Leonardo ka perdorur prarimin, terheqjen e ''lekures'', pastertine ne pamje etj. Tek ajo mini buzeqeshja e Mona Lizes, eshte me se i qarte mesazhi qe Leonardo ka dhene per homoseksualitetin e tij.
Harruat apo nuk e dini?
Qe Leonardo ishte gay.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2006 04:44
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Goku
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/09/2006
Vendbanimi: *****
Mesazhe: 1040

A e dini se sot hengra nje veze te zjerre me 3 te verdha brenda ? Vetem harrova nje gje qe ti beja nje pic se keshtu nuk besoni ju

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2006 22:30
Goku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Goku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Goku (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Goku Shto Goku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Goku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4051

konte kete teorine nuk e dija ...interesante kot nuk thote populli sa te rosh do te degjosh.

E dini se emri i Mikelanxhelos eshte
Michaelangelo di Lodovico di Lionardo di Buonarroto Simoni!
ok tani mu kujtua dhe dicka tjeter.
E dini kush eshte emri me i gjate qe renditet si i 6-shti ne bote per i pari ne amerike?
Nje liqen ne shtetin e massachusets. (Webster Lake) i cili me emrin origjinal quhet :

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg (44 shkronja)

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Dhjetor 2006 14:17
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

ti enigme e thua dot kete fjali?hahhahahahaahah
se mua me duhet nji jave ta them ta shqiptoj.

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2006 09:51
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10700

Dy kuriozitete nga Italia

Drejtesi:
Gjykata e Milanos ka denuar per here te pare nje person per turizem seksual. Behet fjale per nje 56 vjecar qe kalonte shumicen e vitit ne Tajlande, ku kryente marrdhenie seksuale me minorene. Policia e ka pergjuar kur eshte kthyer para disa muajsh dhe ka perdorur ato prova per ta akuzuar. Gjate pergjimeve pedofili thote se ka kryer marredhenie me 400 vajza te reja vitet e fundit. Ne perfundim te gjyqit prokurori kerkoi 13 vjet burg per te akuzuarin, ndersa gjyqtaret i dhane akoma me shume, 14. Ky lajm gjendet ne faqet e para te gazetave te sotme.
Duhet thene se eshte nje rast i rralle qe drejtesia te funksionoje kaq strikte, sepse zakonisht nuk preokupohet shume per minorenet qe kopulojne nga ana tjeter e oqeanit. Megjithate mund te kete influencuar fakti se trupi gjykues perbehej nga 3 femra.

Parlament:
Ju kujtohet kriza e qeverise italiane para nje jave? Erdhi sepse senati nuk aprovoi politiken e jashtme dhe fondet per ne Afganistan. Sot qeveria arriti te marre shumicen ne parlament dhe te aprovoje fondet e nevojshme. Megjithate me terhoqi vemendjen nje detaj i vogel. Grupi parlamentar i Lega Nord kishte kerkuar jo vetem te aprovonte fondet, por te shtonte akoma me shume kontigjentin ushtarak. Po prit nje sekond...

A nuk ishin legistet qe donin te nxirrnin te huajt dhe te rrinin te izoluar "ne shtepine e vet"? Atehere ci duhet qe i cajne by... te tjereve duke i shkuar ne shtepi? Ahhhh lega lega, politike fshatareske.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 02:21
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4051

Smile

E dini se numri i biznezeve qe zoterohen nga grate u rit 20 % nga viti 1997 ne 2002 sipas Zyres (Byrose) se Regjistrimeve te Pergjitheshme te Amerikes. Kjo shifer eshte dyfishi i mesatares nacionale per te gjitha bizneset. Dhe gjithashtu kjo zyre paraqet se te ardhurat vjetore reth 6.5 milion u riten 15 % ne te njejten periudhe duke prodhuar me shume se 940 milion dollare ne fitim.

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2007 16:33
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 25 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > E dini se.....

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.