Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Ja si pergjohen celularet
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10700

Nje pergjigje per Gjilansin.

Nese mendon se duke mbajtur nje karte te huaj shteti nuk te pergjon dot e ke shume gabim. Ne castin qe hyn ne rrjetin e nje shteti atehere hyn ne ligjet e atij shteti dhe nuk ka pse te merret leje nga shteti tjeter. Praktikisht ti perdor te njejtat antena qe perdorin te gjithe celularet ne shtetin ku je. Edhe pse karta vjen nga jashte pergjohet shume kollaj duke i kerkuar kompanive qe ajo karte (dmth ajo adrese IMSI) te devijohet per pergjim. Gjithashtu edhe telefoni yt ka nje numer serial qe ja komunikon rrjetit sapo lidhet. Keshtu qe rrjeti e di dhe telefonin qe ti perdor (marken, modelin etj). Mjafton te vere ne pergjim numrin serial te telefonit dhe ti mund te nderrosh 100 karta dhe do jesh gjithmone i pergjuar.

Muhabet i gjate dhe me zarar ky, por sa per te patur nje ide si funksionon teknologjia.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 17:54
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
elsaaa
Grrrrrrrr

Regjistruar: 20/07/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 2047

une smarr vesh nga teknologjia...por ne alb me $500 dollar eshte njeri i pergjon edhe une jam njera nga paguesve e cila kisha nevoj per ca informacione per asrye te ndryshme....kurse ne usa me $3000 dollar nje private investigator te informon shume me shume.....
persa i perket figurave politike ata kane 100 telefona kshuqe nuk eshte easy ti pergjosh.....
ne usa departamenti i policise te dergon nje lajmerim qe telefoni juaj eshte pergjuar per kete arsye....nqs nje shok eshte kapur nga policia pergjojne te gjithe telefonet me te cilet personi i kerkuar ka kontakt....
nqs behet fjale per sekrete shteteorore mos te piketofshin se merr veten ne qafe...per ne njerzit e thjeshte lol...ia kalofshit mire te gjithe respekte....

__________________
.......tY Te kerKoJ nE shPreSeN tImE tE HumBuR dHe ne agImE nje DiTe Pa tY...Te pRes tE viSh tEk Une .......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 17:57
elsaaa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė elsaaa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me elsaaa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: elsaaa Shto elsaaa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto elsaaa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amici di Nessuno
Kompetent

Regjistruar: 12/01/2004
Vendbanimi: Afganistan
Mesazhe: 1613

Re: Nje pergjigje per Gjilansin.

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Nese mendon se duke mbajtur nje karte te huaj shteti nuk te pergjon dot e ke shume gabim. Ne castin qe hyn ne rrjetin e nje shteti atehere hyn ne ligjet e atij shteti dhe nuk ka pse te merret leje nga shteti tjeter. Praktikisht ti perdor te njejtat antena qe perdorin te gjithe celularet ne shtetin ku je. Edhe pse karta vjen nga jashte pergjohet shume kollaj duke i kerkuar kompanive qe ajo karte (dmth ajo adrese IMSI) te devijohet per pergjim. Gjithashtu edhe telefoni yt ka nje numer serial qe ja komunikon rrjetit sapo lidhet. Keshtu qe rrjeti e di dhe telefonin qe ti perdor (marken, modelin etj). Mjafton te vere ne pergjim numrin serial te telefonit dhe ti mund te nderrosh 100 karta dhe do jesh gjithmone i pergjuar.

Muhabet i gjate dhe me zarar ky, por sa per te patur nje ide si funksionon teknologjia.I shkreti Moggi kishte 20 Cele me numra Zvicre e ku ta di une ene kur erdhi puna e hongri....... kot. Mos te vencin ne shenjester mire tha Elsaaa.

__________________
LA MIA JUVENTUS E' MORTA IL 14 MAGGIO 2006
MA IL MIO SANGUE SARA' SEMPRE BIANCONERO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 20:13
Amici di Nessuno nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amici di Nessuno Vizito faqen personale tė Amici di Nessuno't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amici di Nessuno Shto Amici di Nessuno nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amici di Nessuno nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cremaster
Anetar i ri

Regjistruar: 08/03/2007
Vendbanimi: SF Bay Area
Mesazhe: 6

Ka edhe me: Byroja federale e hetimeve e Amerikes (FBI) eshte ne gjendje qe - pa e ndezur telefonin tend - ta ktheje ne mjet pergjimi. Telefoni tend celular mundet qe ne kete moment te jete duke transmetuar biseden dhe zhurmat e ambientit per te kompjuteri i FBI-se.

http://news.com.com/2100-1029-6140191.html

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 20:23
cremaster nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cremaster Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cremaster (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cremaster Shto cremaster nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cremaster nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10700

Tek ky artikulli e thoka qarte qe disa tipe telefonash nuk fiken plotesisht po nuk i hoqe baterine. Mund te ndizen per shembull kur ke vene ndonje alarm. FBI e ka shfrytezuar kete veti per hetime. Ne fakt e kisha degjuar qe telefoni i fikur mund te dergoje prape sinjal, por nuk e dija si funksiononte. Megjithate duhet thene qe kjo nuk eshte ndonje teknologji e avancuar, por nje veti e disa telefonave te nje marke te caktuar. Nuk e di cilat marka tamam dhe nese vazhdojne te prodhohen telefona me kete "bug".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 22:13
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cremaster
Anetar i ri

Regjistruar: 08/03/2007
Vendbanimi: SF Bay Area
Mesazhe: 6

Nqs telefoni nuk ka nje celes prejverteti, qe e shkyc rrymen, ai telefon mund te ndizet prej softuerit. Gjithe keta telefonat e rinj, qe kane nganje buton qe e shtyp per ta fikur e per ta ndezu,r fiken e ndizen prej softuerit. Ai butoni, kur e shtyp, nuk ckyc rrymen prej baterise, por thjesht i dergon nje sinjal softuerit per te fikur telefonin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 01:10
cremaster nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cremaster Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cremaster (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cremaster Shto cremaster nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cremaster nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10700

Natyrisht, por per te ndezur telefonin nga software duhet te modifikosh software-in. Pikesepari duhet te kesh ne dore telefonin. Se dyti, sidoqofte duhet nje programator i mire qe te dije te modifikoje software-in. Duke llogaritur qe cdo model telefoni ka programin e vet dhe ekzistojne qindra modele verdalle eshte e kote ti hyje policia asaj rruge.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 02:07
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ARMAGEDON
Artist

Regjistruar: 19/01/2004
Vendbanimi: Mesdhe-Adriatik
Mesazhe: 44

Hmm!!

Citim:
Po citoj ato që tha misterioz
Halle halle kjo dynja Faje.
Mua me fali dikush nji Nokia N73 se s'deshte ta mbante per kete arsye (pergjimin)se miku kishte kaluar 4 dite ne polici dhe si perfundim me tha n.q.s. e do mbaje ,ma shpjegoj edhe punen e pergjimit,po tani une dua te heq merakun tim,jo se bej ndonji pisllik te madh dhe kam frike jo por thjesht kur s'kam pula pse te bej "ishhhh" .
Anaj e kisha llafin una.Lexova shume gjera interesante rreth aparateve telefonik qe me pelqyen shume. Doja te shtoja dhe une ja dy fjale per djalin misterioz.
Prodhimet e reja te nokiave s60,s80,N-Serie,E-Serie mund ti modifikosh si te teket ty gje qe e keni permendur me siper. Ky kod *#7370# e axerron telefonin totalisht sic ka qene te diten qe ti e ke blere dhe sic ka qene ne diten qe ka dale nga fabrika.
Formo *#7370# ne cel dhe aparati do te kerkoj automatikisht te ristartohet. Kliko yes,si, dhe futi securetycod,codice di protecione dhe do te vonohet ja 1 min qe te kryej procesin.
P.s Une te keshilloj qe te rregjistrosh te gjith numrat qe ke ne tel tek karta usim dhe video,foto,ringtone e te tjera ne karte sepse kartes nuk ka cfari ti bej ai lloj kodi. Ky kod esht vetem per nokiat qe sapo permenda me siper dhe vepron vetem ne memory te telefonit.

Keshtu pra mos u ndrydh nga kto gjera. Nese je i paster me bisedat dhe nuk tallni lesht nuk ka per tiu gjetur gje

__________________
Jetojn te gjithe ne te njejtin qiell, por nuk kan te gjithe te njejtin horizont.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2007 21:52
ARMAGEDON nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ARMAGEDON Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ARMAGEDON (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ARMAGEDON't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ARMAGEDON Shto ARMAGEDON nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ARMAGEDON nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ARMAGEDON
Artist

Regjistruar: 19/01/2004
Vendbanimi: Mesdhe-Adriatik
Mesazhe: 44

Faje

Faje ksaj punes se elektronikes dhe te celularve esht njesoj si gjilpera ne mes te kashtes, dhe ti kur e shikon qe te ndricoj dhe mendon se e gjete ajo futet akoma me posht ose te bjen kasht tjeter persiper. Dua te them, qe elekronika sot evulon shum shpejt gje qe e dini shum mire. Dhe kur ti mendon qe e ke tjetrin ne dore me nje program esht krejt ndryshe, anasjelltas te ka ai ty ne dore. Nuk po flasim pershembull vetem per fajtorin ktu qe esht specialist, esht admirali qe shquhet per picat, metaxa per pijet, delphin per detin

__________________
Jetojn te gjithe ne te njejtin qiell, por nuk kan te gjithe te njejtin horizont.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2007 22:29
ARMAGEDON nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ARMAGEDON Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ARMAGEDON (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ARMAGEDON't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ARMAGEDON Shto ARMAGEDON nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ARMAGEDON nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
KRIZA
STREET RACER

Regjistruar: 08/09/2007
Vendbanimi: NE FORUM
Mesazhe: 62

Citim:
Po citoj ato që tha Amici di Nessuno
Keni ca interista ketu ne forum. Pyetni ata per pergjimet se jane specialista. I ka trainuar Moratti vet.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Moggi al telefono, Moratti al centralino.... .
WEEEEEEEEEEE CAR MILANIST KOTI QENKA KY ERE

__________________
shijoje jeten sikur te jete dita e fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2007 00:16
KRIZA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė KRIZA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me KRIZA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė KRIZA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: KRIZA Shto KRIZA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto KRIZA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:11 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Ja si pergjohen celularet

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.