Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > ADN, percaktuese ne shijet muzikore
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14604

ADN, percaktuese ne shijet muzikore

E keni pyetur ndonjehere veten pse pelqeni muziken pop dhe jo rock apo hip-hop dhe jo muziken klasike? Pergjigjen mund ta gjeni te fshehur ne ADN-ne tuaj.

Studimi qe ka zbuluar kete detaj mjaft interesant te qenies tone eshte kryer nga “King's College London Department of Twin Research” qe ka marre ne analize 4 mije binjake per te zbuluar cilet faktore gjenetike kryqesohen me ata natyrore per te vendosur shijet muzikore. Sipas te dhenave, eshte dale ne perfundimin se influencat muzikore varen nga trashegimia jone gjenetike.

Pop, klasike, rap dhe hip-pop. Ne nje mase te madhe ne keto preferenca ndikon kodi gjenetik. Sipas rezultateve perfundimtare, faktoret e jashtem munden nga ADN-ja qe ka 53 % te pergjegjesise nese pelqeni keto rryma.

Jazz, blues dhe soul. Genet ne kete rast jane shume te rendesishem por deri ne masen 46 %. Nese pelqeni te degjoni Louis Armstrong, Ray Charles apo Steavy Wonder, pjesen me te madhe te “fajit” nuk e ka kodi gjenetik.


Rock, dhe heavy metal. Ne keto dy rryma, edukimi jetesor ka perparesi ndaj natyres pasi tek te apasionuarit e Pink Floyd, Radiohead apo Iron Maiden, kodi gejentik eshte pergjegjes deri ne masen 40 %.

Folk dhe country. Faktori gjenetik humbet shume terren ne keto dy rryma pasi ze vetem 24 % te hapesires.


TCH

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2009 20:13
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Talking

kurre se kisha pyetur veten per ket angel po nje njeri qe i pelqen te gjitha ku hyn ky

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2009 20:44
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Life Before Birth
http://www.tobymacdonald.co.uk

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2009 15:26
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:05 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > ADN, percaktuese ne shijet muzikore

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.