Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Kush beson se:Bota do te perfundoje ne 2012?
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Kush beson se:Bota do te perfundoje ne 2012?

Vertete Bota do të përfundojë më 21 dhjetor 2012?
nga Jean-Claude Koven

Unë u kam kërkuar kohët e fundit si interpretohet parashikimet Mayan dhe Hopi se bota, siç e njohim atë, do të përfundojë më 21 dhjetor 2012. A do të ketë luftë globale - ndoshta duke shkaktuar një olokaust bërthamore? A do të jetë forma të planetit në fund të epet kënetë ekologjike që i është ndërtuar në tokë tonë, oqeaneve dhe atmosferës? Rritja aktuale do të qëndrueshme të sëmundjeve të panjohur më parë kapërcejnë aftësinë tonë për të mbrojtur kundër tyre? Ose do të kemi papritmas hyni në një epokë të re e Artë, në të cilin luan shtrihet me mish qengji dhe lufta, dhimbje, dhe vuajtjet janë zhdukur përgjithmonë?

Kjo nuk është pyetje e vogël. Quite Përkundrazi, ajo merret me disa nga konceptet më të mëdha në univers. Nga një perspektivë metafizike, bota mbaron dhe rikrijon veten çdo çast. 21 dhjetor 2012 me siguri nuk është përjashtim. Megjithatë, ajo ofron një datë të synuar që sjell të gjitha skenarët e mundshëm në fokus të gjalla.

Ajo që ne e perceptojnë nga pika jonë e favorshme për të qenë në formë të njeriut është vetëm një copë i vockël i vorbull pafund e interpenetrating realitetet që përbëjnë universin. Për ne, ka një të kaluar, tashmen dhe të ardhmen. Koha duket se për të lëvizur parashikueshme nga momenti në moment formimin ditët dhe vitet e jetës sonë. 2012 është një datë reale për kalendarët tona dhe secili prej skenarëve të mundshëm mund të shihet në të përparuar në mënyrë të qëndrueshme drejt se si Persona në linjë fund.

Nëse ju do të pyesni: "Fundi i 2012-e-pyetje-World" të një psikike talentuar, ajo (ose ai) do të vështroj në disa paralele universes që përbëjnë të ardhmes sonë të mundshme dhe raportojnë përsëri mbi një që duket të jetë më të gjallë. Kjo është si një handicapper picking preferuar në një garë të veçantë. Ashtu si në kalë garash, shpesh preferuar fiton, apo vjen afër. Por, jo gjithmonë. Në çdo ditë të caktuar, një nga të shtëna të gjatë mund të kalojnë vijën e parë, ndërsa vjen pas preferuar fushë.

Nga një perspektivë kozmike, picking skenar fitues është e lehtë. Kuptimi i natyrës se si kjo mund të bëhet është dukshëm më i pakuptueshëm. Infinity është e pamundur të kuptojnë në termat e fundme. Kur ne të përbëjë një pyetje e fundme në një fushë të pafund, është si duke u përpjekur për të mbushur një tufë të stampeding elefantëve në një Matchbox. Kjo nuk do të jetë mungesa e përpjekjeve që na humbje, por me germa të vogla të madhësisë konteiner ne jemi duke u përpjekur për të përdorur. Mendjet tona janë Matchbox. Ne do të duhet të mendojnë rrugën nga kuti për të filluar të kuptojnë se si përgjigje për të botës do të përfundojë më 21 dhjetor, 2012.

Përgjigja e thjeshtë është se secili nga skenarët e mundshëm që ju mund të parashikojnë do të gjejnë shprehje në një ose më shumë universes panumërt paralele që manifestuar në çdo çast. Dhe kjo përfshin data flitet nga kaq shumë, si çast botën tonë vjen një fund. Çfarë shton peshë në këtë datë është fakti që me kalimin e çdo orë më shumë njerëz po bëhen të vetëdijshëm për atë dhe duke shtuar energjitë e tyre për konsensus. Ne kemi parë tashmë fuqi të marrëveshjes në punë në ngjarje të tilla si Dita Botërore shërimit, Konvergjenca harmonik dhe momente të tjera të përqëndrimit. Kjo nuk ishte data kalendarike që krijoi pushtetin, ai ishte qëllim kohezive e atyre që morën pjesë.

Duke thënë se, nuk është rastësi e thjeshtë që aq shumë kultura të ndryshëm gjithë botës se nuk kanë pasur kontakt njohur me njëri-tjetrin duhet të përqëndrohet në të njëjtën datë. Ka dëshmi se është në rritje deri në kohën kryesor ka shënuar 12/21/12 prania e një portali të energjisë që kurrë nuk ka qenë para se të qasshme për të racës njerëzore. Secili prej nesh është duke u ofruar një mundësi për ndryshim që mund të mos lindin përsëri në mijëra vjet për të ardhur.

Nëse janë apo jo 21 dhjetor 2012 shënon një ngjarje pandryshueshëm cosmological apo jo të bëhet një vetë-përmbushjes së profecisë është i dyshimtë. Nuk ka asnjë dyshim se ai afrohet si një moment shumë të rëndësishëm. Çfarë na shqetësimet më të madhe, është dashur të dinë se çfarë do të ndodhë. Në fund të një kambanë-kurbë e probabilities është gjithsej asgjësim fizik. Në fund të kundërt është ardhja e Epoka e Artë ëndërr për ne të gjithë. Çdo mundësi të tjera të mundshme në mes tyre shtrihet. Diku afër qendrës së kurbë shumica e njerëzve do të gjejnë mundësinë e tyre më e mundshme në të cilin moment monumentale do të kalojë në heshtje si Y2K dhe jetën e tyre do të shfaqet për të vazhduar sikur asgjë nuk ndodhi në të gjitha. 22 dhjetor 2012 do të agimit si orë të vazhdojë të shënoni dhe të racës njerëzore vazhdon të lëvizë një ditë më afër çfarëdo të ardhmen e korrjes se ka mbjellë. Kjo nuk do të thotë se shumë njerëz të tjerë, të cilët jetojnë jetën e tyre në gjymtyrë të kurbë, nuk do të përjetojnë ngjarje të rrënjësisht të ndryshme.

Paramendoni nëse ju do, se jeni në qendër të një stacioni trenit madh qendror. Gjurmët janë organizuar si spokes e një rrotë gjigande, secili duke u larguar nga qendra në një drejtim tjetër. Trenat janë caktuar të gjitha të nisen në të njëjtën moment më 21 dhjetor, 2012. Çdo qenie njerëzore në Tokë është në stacion, e lirë të hipte në ndonjë nga trenat ai ose ajo zgjedh. Çdo tren është e destinuar për një univers tjetër paralele, në të cilën një nga mundësitë e panumërta është luajtur jashtë.

Ju (si të gjithë të tjerët) janë në stacionin e lirë të hipte në çdo një nga një numër thuajse të pafund të trenave. Por, si psikike, ju mund të shihni vetëm një ose dy prej tyre. Zgjedhje juaj duket i varfër - pothuaj sikur ju nuk ka pasur zgjedhje në të gjitha dhe të ardhmen e juaj është vendosur tërësisht nga fati. Tillë nuk është rasti në të gjitha - nëse, sigurisht, që ju dëshironi që ajo të jetë.

Në qoftë se ju kujtohet skena stacion në librat e Harry Potter (ose filma) në të cilën fëmijët magjistar ishin në gjendje të bordit Hogwarts Express në platformën 9 3 / 4 duke ecur drejtë përmes një shtyllë betoni, atëherë ju do të fillojnë ta shohin si të gjithë këtë works. Çfarë është delightfully lehtë për magjistarët është po aq e pamundur për muggles (jo-magjistarët).

Hogwarts Express është i detyruar për dimension tjetër - Epoka e Artë e ëndrrave tona. Problemi është se deri sa të bëhet një magjistar, ju keni asnjë mënyrë për të gjetur platformën e drejtë. Botë, siç e dini ajo, patjetër do të përfundojë më 21 dhjetor 2012, në qoftë se kjo është ajo që ju zgjidhni. Ju patjetër do të jenë aty kur ajo ndodh, me konvikt një numri të pafund të trenat lënë stacionin. Çdo njëri prej nesh do të jetë e nevojshme të jetë në bord.

Tani që ju e dini ku do të jetë në ditën e botës përfundon, ju merrni për të vendosur që treni ju dëshironi të hipur. Ka ende kohë (në bazë të kalendarët e këtij iluzioni) para trenat duhet të largohet nga stacioni. Mjaft kohë për ta lënë botën tuaj muggle prapa dhe të bëhet asistent ju tashmë jeni. Zgjedhje, si gjithmonë, është e juaja.

© 2006. Jean-Claude Koven.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2010 13:43
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Ne qoftese kisha dhe xhamia,pranojne kete rast atehere ta marim seiozisht...Por si mundet i madhi ZOT, te na denoje ne njerezimin ku ska pak dite kemi arritur 7 miliarde qenje humane?Pse Zoti te jete i zemeruar me rreth 4miliard foshnje,e femije deri ne moshen 16vjec?Une besoj se asgje nuk do ndolle pervec se do jetojme me gjate.......fundi botes per mua do jete ateher kur asgje nuk do riprodhohet si ne njeez ashtu dhe ne kafshe apo bimesi..e deri tek bakteriet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2011 21:48
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:05 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Kush beson se:Bota do te perfundoje ne 2012?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.