Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Zbulohet “Grimca e Zotit”
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Zbulohet “Grimca e Zotit”

Zbulohet “Grimca e Zotit”
14/12/2011

Shkencëtarët e “Përplasësit të Madh të Hadrone”, po mundohen të jenë të përmbajtur, për të thënë se kanë zbuluar gjurmë të të ashtuquajturës, “Grimca e Zotit”. Të dhënat u paraqitën në Gjenevë të Zvicrës në një seminar të organizuar nga CERN.

Grimca, konsiderohet si mjeti nga i cili cdo gjë në Univers merr masën e vet. Në fakt, kjo ka ngjallur entuziazëm, por shkencëtarët thonë se ende mungojnë disa të dhëna për ta quajtur “Zbulim”. Por nëse i tillë do jetë, atëherë do të ishte hapi më i madh shkencor në këto 60 vitet e fundit.

Është e rëndësishme sepse do t’na lejojë ta kuptojmë universin, i vëzhguar përmes eksperimenteve. Ekzistenca e saj mund të shënojë hapa përpara në teoritë e unifikimit, të verifikuara nga forcat bërthamore dhe eletromagnetike, por që ende përjashtojnë gravitetin.
Kjo grimcë ishte një përbërës që i mungonte të ashtuquajturit “Standart Model”, që njihet në fizikë si udhërrëfyesi që përshkruan ndërveprimin e grimcave apo forcave të ndryshme.

Kërkimi u bë nga dy ekipe të ndryshme dhe eksperimentet u pagëzuan CMS dhe Atlas. Rezultatet e eksperimenteve ishin thuajse të njëjtë, për të njëjtën masë, nga 124-125 gigaelektron/volt.

Zëdhënësi i eksperiment CMS, Guido Toneli tha se tejkalimi përputhet me “Modelin Standart” Higs, afër 124 gigaelektronvolt, por ende nuk mund ta themi me gojën plot”.

“O Zot”, ky ishte komenti i parë i 82 vjecarit Peter Higs, i befasuar nga dy përfundimet e përafërta të dy eksperimenteve.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Dhjetor 2011 20:06
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Po nuk e kane zbuluar akoma o shkodrani.
Dhe duke degjuar nje koment te nje shkencetari amerikan (jane dhe xheloze per Europen keta jankit) me beri pershtypje qe ai nuk para besonte se mund te ekzistoje nje grimce e tille. Dhe nese ai ka te drejte, gjithshka duhet te ndryshoje ne menyres se si shkencetaret e kane pare deri tani kozmosin dhe mjaft koncepte baze te fizikes jo vetem kuantike

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Dhjetor 2011 02:14
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3134

Hmm

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Dhjetor 2011 03:29
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Po nuk e kane zbuluar akoma o shkodrani.
Dhe duke degjuar nje koment te nje shkencetari amerikan (jane dhe xheloze per Europen keta jankit) me beri pershtypje qe ai nuk para besonte se mund te ekzistoje nje grimce e tille. Dhe nese ai ka te drejte, gjithshka duhet te ndryshoje ne menyres se si shkencetaret e kane pare deri tani kozmosin dhe mjaft koncepte baze te fizikes jo vetem kuantike

ne konferencen per shtyp keto shkencatare jane tregu shume te rezervuar duke lene te kuptojme s eato kerkojne edhe nje prove te vogel dhe ta shfaqin realisht...se ekane gjetur e kane gjetur se kur do e tregojne kete do e marim vesh shume shpejt....e amerikanet te sorollaten mbas irakut apo afganistanit ate t bejne ato ....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Dhjetor 2011 20:19
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRA4001
ne konferencen per shtyp keto shkencatare jane tregu shume te rezervuar duke lene te kuptojme s eato kerkojne edhe nje prove te vogel dhe ta shfaqin realisht...se ekane gjetur e kane gjetur se kur do e tregojne kete do e marim vesh shume shpejt....e amerikanet te sorollaten mbas irakut apo afganistanit ate t bejne ato ....
Kete mendim ke apo e thua ashtu si me marifet?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Dhjetor 2011 01:14
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6674

kshu me fjale te thjeshta ca ben kjo "grimca e zotit" ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Dhjetor 2011 07:50
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Kete mendim ke apo e thua ashtu si me marifet?

Ne baze te lajmit qe kam ndjekur une besoj se eshte e vertete.....une besoj tek shkenca dhe kurre tek feja!ju e dini ndoshta sa probleme ka kisha e vatikanit me shkencetaret neper bote??shkenca e vertete po injoron predikuesit e shtire tash 1500 vjet duke na hedhur pluhur ne sy ..se ka mrekulli, e mrekullite vetem dora e njeriut te mir ei ben..i ben ti kur ndihmon nje te varfer, i bej une kur nuk harroj nene time plake atje ne shkoder....i ben dikush duke dhene kontribut financiar ne ndihme te femijeve jetime, i ben ai qe ka mundesi pe rte investu ne punedhenje dhe disa njerez fale tij kane siguru buken e gojes e jo kisha exhamia ku asgje nuk te jep perve cse ne hyrje tek porta e tyr ekane nga nji kuti druri te madhe ku ti dhe une duhe tte derdhim sa do pak para per kishen e xhamine.....qeverite ne boten e zhilluar kot nuk investojne ne shkence e dashur....ato e dine te ardhmen tyre me mire se ne!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Dhjetor 2011 19:18
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Mire e ke o shkodran, por feja nuk eshte kaq e thjeshte. Kjo eshte nje teme tjeter dhe nuk ka pse e diskutojme. Megjithate sa per debat po te them qe feja ka mbijetuar per mijra vjet dhe eshte akoma shume e fuqishme. E pra dicka do kete qe qendron akoma. Por nuk ke pse konkuron shkencen me fene. Ato nuk e ekskludojne njera tjetren. Eshte si te krahasosh Kg me Km. jane pra gjera te ndryshme. Feja eshte nje institucion social-shpirteror, e shkenca eshte materialiste, pra krejt tjeter. Ndoshta feja mund te krahasohej me filozofine.

Nejse, tek tema. E bera ate koment ku ironizoje ameriken. Amerika akoma eshte lider ne shkence dhe kjo nuk ka diskutim.

Persa u perket grimcave. le te shpresojme te dalin te verteta, ndryshe do te na duhet t'i hyjme fizikes nga e para.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Dhjetor 2011 20:45
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

feja e dashur ,eshte molla e sherrit ne boten e humanizmit dhe shkenca eshte armiku kryesor i betuar per fene!shkenca eshte siguria dhe ardhmeria e humanizmit ,ku cdo dite po ofron raste dhe prova te reja e feja vetem riperserit data mijevjecare ....jemi ne 2012 edhe pak dite dhe mendoj se njerezimi ka me shume nevoje per zgjidhje te reja se sa te rrijme duke shpresuar deri ne vdekje sic na meson feja.....fale shkences njerezit zbuluan se bota ishte e rrumbullaket e jo e rrafesht sic thoshte kisha.fale shkences doli ekrani i vogel ,ku per kishen ishte djalli aty brenda.....eee une e admiroj dhe shpresoj ne shkence!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2011 20:53
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRA4001
feja e dashur ,eshte molla e sherrit ne boten e humanizmit dhe shkenca eshte armiku kryesor i betuar per fene!shkenca eshte siguria dhe ardhmeria e humanizmit ,ku cdo dite po ofron raste dhe prova te reja e feja vetem riperserit data mijevjecare ....jemi ne 2012 edhe pak dite dhe mendoj se njerezimi ka me shume nevoje per zgjidhje te reja se sa te rrijme duke shpresuar deri ne vdekje sic na meson feja.....fale shkences njerezit zbuluan se bota ishte e rrumbullaket e jo e rrafesht sic thoshte kisha.fale shkences doli ekrani i vogel ,ku per kishen ishte djalli aty brenda.....eee une e admiroj dhe shpresoj ne shkence!

O Shkodra, hidhu tek tema e fese se paske brume.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2011 20:31
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Zbulohet “Grimca e Zotit”

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.