Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Pse "Fajtori"?
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10700

Jam dakort, sa mashtrues ka ne internet nuk gjen ne realitet. Por shpesh njohja e tjetrit nga interneti niset nga pozita te shkujdesura qe lejon njerezit te jene me shume vetja. Fjala vjen, kur takon dike ne realitet do besh kujdes te sillesh me takt, te tregosh diplomaci, dhe mos tregosh gjithe veten tende. Kjo sepse ne realitet risursat per te njohur njerez jane te limituara, do takosh nje njeri te ri sot, nje tjeter pas kushedi sa kohesh. Perderisa takon kaq pak njerez te ri, edhe afrimi eshte i kujdesshem. Krejt e kunderta eshte ne internet, ku mund te takosh nje te ri tani, nje tjeter pas 1 ore, etj. Jo me kot shume njerez zbrazen dhe tregojne veten ne internet me kollaj se ne realitet. Per shembull, sa gay shqiptare kam pare ne internet eshte e habitshme, ne realitet nuk gjen asnje gay, te gjithe fshihen, nuk dalin hapur, etj. Pra si princip njerezit kane me pak per te humbur ne internet nga nje marrdhenie qe shkon keq, prandaj perplasen me shume sic jane.

Mashtrusat ne internet propserojne sepse eshte nje ambjent i tille i lire (ka qene para facebookut te pakten). Ne realitet mashtrusi digjet kollaj sepse pothuajse gjithmone njohjet behen nepermjet dikujt, pra ekzistojne ne nje kontekst grupi social qe po zbuloi mashtrimin e perjashtojne te gjithe. Ne realitet mashtruesi humbet gjithe shoqerine po u zbulua mashtrimi, ne internet humbet vetem nje "peshk".

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2015 08:45
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

pra, dalim ne konkluzionin qe, ne internet asgjeje dhe anjerit s'duhet besuar dhe duke qene se jane mashtruesat me bollek automatikisht i bie te mos jene vetvetja. sidoqofte edhe mashtuesit e netit kane anet e tyre te mira realisht. pra, mashtrimi ka per qellim dicka te caktuar dhe jo mardhenien ne fjale.

ps; faje shume nga shprehjet e tua kurre si harroj. me hyjne ne pune edhe sot. te uroj cdo gje te mire ne jete.

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2015 08:53
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10700

Flm per konsideraten. Ne te tilla raste jua shperblefshim.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2015 08:58
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Flm per konsideraten. Ne te tilla raste jua shperblefshim.


shih si ben. po ti e di debulesen time per ty

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2015 09:01
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Kto gocat qe i ke bere per vete te ka ndihmuar edhe shume nicknami "fajtor", patjeter
Po diskitoja me nje forum qe Serbia ka patur fatin e emrit me shume mdersa shqiperia ka patur fatin e keq te emrit, Albania.
P.sh Albania tingellon dicka shtet i ri modern diku me mes te azise apo lindjen e mesme ndersa Serbia tingellon dicka me interresante evropiane/christiane. Biles nese shqiperia te ishte quajtur dardani/dardania edhe imazhin apo fatin do ta kishin ndryshe sot..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2015 10:15
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

I paskam rene ne te... Fajtori sa mire qe te njoh

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2015 20:21
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 863

Kur ke pak kohe, shtrihesh edhe me mire ne hapsire, (pra po i lejoj vetes te hedh dicka ketu).
Qe ky emer "Fajtor" kuptohet se ka ca Jezu Krisht ne vetvete, kjo eshte e qarte per cilindo.
Qe ne internet mund te njihet personi me mire, kjo nuk ka asnje baze faktike dhe argumenti.
Thuhet se njeriu njihet me mire ne prova, dhe keto paraqiten me se shumti ne hapsira te ngushta, sic thote dhe cecilia per shpinw. Asaj kohe ne me tw rinjtw degjonim shpesh nga me te vjetrit: karakteri i njeriut njihet me mire ne burg, pastaj ne ushtri, e pastaj ne jete. Edhe shoqeria me e qendrueshme akordon me keto subjekte.
Tani ta kapim dialektikisht, edhe kjo nuk do te qendronte aq, pasi shume gjera ndryshojne, biles edhe parimet ndryshojne. Si shembull po marr fenomenin me jetesor, ate te mikpritjes. Dikur quhej mikpritje terheqja prej krahu e mikut dhe therrja e dashit, sot pyetet ai vetem njehere, apo po te doje te ngrihet vete e te marre c'te doje nga frigoriferi. Kjo tregon se personi i kohes se sotme nuk eshte me pak mikprites nga ai qe therrte dashin, apo pulen, etj. Pra edhe ky i sotmi eshte po aq mikprites, biles edhe me i sinqerte, pra me i vertete.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shtator 2015 14:17
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~
Valle sa kohe shpenzonim ne kete forum nje here e nje kohe...Pale ata qe chatnin ne chatin e fajtorit se s'kishte FB apo snap chat... Pasojat e oreve te gjata vinin nga Faja me mundesine e faqes chat si dhe faqen e forumit. Shume fajtor ka qene. E keshtu do kete lindur ideja e pseudonimit.


Mos e pyet! U bera 10 vjet i regjistruar ketu edhe ato 3 - 4 vitet e para me ishte bere semundje forumi!
Kane qene vertete kohe te bukura dhe miqesi te krijuara qe i mbaj akoma edhe sot!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shtator 2015 15:58
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1496

po fshija disa emaille te vjeter ne nje old inbox dhe gjith ato personazhe "futu endri ne fajtori chat se kemi mledhje te gjith jane aty..", "kerkese per aop bloody(nickname im para 12 vjetesh ne chat, qe tashme duhet te jete i c'regjistruar dhe regjistruar nga dikush tjeter)"... lol, ca humje kohe, mesazhe me dashuricka virtuale (pse sdole dje me premtove), drama virtuale.. lol funny por nostalgji mix me papjekuri nga pjesmarresit patjeter...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Nëntor 2015 07:42
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14604

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Akoma s'paska marre pergjigje kjo pyetje?

Fajtori eshte nga ato pseudonime qe ka lindur per pune sekondash. Duke pare se shqiptaret donin te gjenin fajtorin gjithmone tek dikush tjeter, tek qeveria, tek sistemi, tek politikani, tek sigurimi, etj, etj, etj, dhe askush nuk mendonte se fajtori gjendet brenda vetes se tij, mendova se "fajtori" do i bente te mendoheshin se faji mund te gjehet edhe tek vetja ndonjehere. Ishte si tip provokimi qe ngjiti rastesisht, dhe mendoj se deridiku ia arriti qellimit, qofte nga pseudonimi qofte nga atmosfera qe u krijua mes njerezve ne chat apo ne forum. Gabim ose jo tjeter pune, po kudo njerezit folen, jepnin mendimin, komunikonin, jo me hierarki ushtarake, por me forcen e llogjikes, ne menyre qe fajet tia nxirrnim njeri tjetrit nga forca aresyes. Forume te tjere dhe chate te tjere ndoqen strategji tjeter dhe krijuan hierarki ku diskutimi limitohej ose manipulohej. Kjo ishte zgjedhje tjeter qe deridiku kishte te mirat e veta, por jo per shijet e mia. Besoj se ky ambjent qe krijuam ketej matane mes shqiptaresh na ka ndihmuar shume me teper te kuptojme njeri tjetrin dhe te zbulojme diferenca qe duhen sheshuar. Madje para pak ditesh po diskutoja me dike dhe i thashe se shpesh karakteret dhe potencialet e njerezve kuptohen me mire ne internet sesa kur ulesh perballe ne tavoline. Ka nje barriere qe krijon marrdhenia reale mes njerezve qe i pengon te hyjne ne te thella dhe te kuptojne tjetrin, kurse ne internet karakteri dhe potenciali i tjetrit sikur kapet me kollaj. Shembull per kete mora nje politikan qe e njoh personalisht, dhe qe mendoja se kishte potencial intelektual, por qe zgjedhjet e fundit i nxorren ne pah mediokritetin, gje qe nuk e kisha vene re nga darkat qe kishim ngrene bashke.

Nejse, ja u zgjidh dhe kjo pune :pAte them e une shyqyr qe u zgjidh misteri Lol

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Nëntor 2015 22:05
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:16 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Pse "Fajtori"?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.