Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A eshte e drejte mungesa e lirise ndaj vajzave ne Shqiperi? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.75.
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
klodja
Anetar i ri

Regjistruar: 03/08/2003
Vendbanimi: new york
Mesazhe: 5

Teme vertet interesante.
KOBE' te pershendes vertet per idene qe ti ke shkruar ,dhe e mbeshtes mendimin tend.
Une nuk jam prind dhe ndoshta nuk mund te flas dhe te gjukoje si prind.
Por dicka di te kuptoj dhe te them.
Vertet qe liria eshte e shtrenjte por edhe liria me kufi.
Nuk jam me mendimin qe prinderit ti pengojne femijet e tyre te dalin me shoqerine apo te shkojne ne plazh e ku di une se ku.
Se edhe kjo ka pasojat e veta, deri diku femija do jete nen tutelen e prinderve por kur ai te perballet vet me jeten e vet nuk do te dije te drejtohet, por i entuzjasmuar nga liria qe i pat munguar per kohe me radhe do te shkateroj vetvetendhe jeten e tij
Por edhe ti lene femijet te bejne ca te duan ata vete jo,
sepse shpejt a vone do vij dita kur prindi ti flase femijes se vet
dhe te mos mare as nje pergjigje ,apo me keq akoma, femija te haroj se eshte prindi i vet e ti ktheje fjalen.
Eshte vertet e dhimbshme per prinderit nje gje e tille.

__________________
Jeta eshte teater
njerzit jan aktore
bota eshte skena
yjet spektatore...
**********

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2003 02:03
klodja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė klodja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me klodja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: klodja Shto klodja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto klodja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Me vjen keq qe lexova mendime si ato te mesipermet:me dhune NUK arrini asgje.
Kam arritur nje moshe madhore para pak viteve,dhe ju siguroj qe jam bere kaq dhe nuk me kane dhene as nje shpulle dhe as nje te terhequr veshi prinderit gjer' tani.
Mbaj mend qe nese beja ndonje gje qe nuk duhej me shikonte mami ose babi rrepte dhe ato shikime per mua jane ende me te rende se nje shpulle ose cdo lloj keqtrajtimi fizik tjeter.
Sipas jush une qe nuk paskam perjetuar asnje dhune fizike nga prinderit nuk qenkam ne rregull???!!
Nuk me rezulton(te pakten deri tani jo)duke pare qe studioj nje dege jo te thjeshte,nuk perdore droge,nuk jam kriminele dhe jam rritur me traditat shqipetare(kjo edhe perse jashte vendit).
Une do doja te njejten forme edukimi per femijet e mi (nese do kem).Nuk dua qe te me kene frike ose te mos bejne nje gje sepse do i godase mami,por sepse e ndiejne qe eshte gabim.Kete llogjike mund te jua ndertojne vetem prinderit,duke ju dhene spjegim per cdo gje qe te vegjel.

PERDORIMI I DHUNES ESHTE TREGUES I MUNGESES TE AUTORITETIT TEK FEMIJET.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2003 12:53
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana_uk
Anetar i ri

Regjistruar: 25/06/2003
Vendbanimi: England
Mesazhe: 16

i lexova te gjitha mesazhet me kujdes...dhe sidomos ate te fajtorit...dhe sic mu duk mua ndoshta jam edhe gabim qe ti po flisje per nje liri te egzagjeruar per nje femi...
tani jam19 vjece dhe jam shume e lumtur por me duhet te them qe kam vuajtur nga mosha 10 vjec deri tani....(kam vuajtur ne menyren time psikike...por prinderit mendojne qe jo sigurisht)...
nuk mbaj mend te fle tek shtepia e shoqes sime te ngushte vetem nje here dhe ne ate kohe kisha 6-7 vjet qe e njihja edhe prinderit e lij i njihnin prinderit e saj...biles mamaja e saj ishte mesuesja jone...sepse prinderit kishin frike. E mbaj mend tubin e llastikut siper bufese qe ishte forcuar e kur na qellonte babi ose mami na nxihej (mua dhe 2 vellezerev) trupi...
ka 5 vjet qe kam ardhur ne angli dhe akoma babi eshte me fisaksionet shqiptare...nuk me lejo te vishem si dua une...edhe vellai i vogel qe ne moshen 12 vjec me bertiste dhe me kercenonte -po e bere kete do i them babit-
per 18 vjetorin tim doja te beja nje party por babi nuk me lejoj sepse me tha "po ti ftosh shoqet...kur te te ftojne ata ti s''do u shkosh sepse s'do te te lejoj keshtu qe rri me mire se edhe ne rrime me qete.." une i dua prinderit e mij...ata jane gjithcka per mua...e kaluara eshte e kaluara...tani jam shume e sukseshme...studioj per cfare dua une...kurre nuk me kane penguar ne cfare dua te studioj por ne jeten time personale me kane demtuar pak...shume here kam marre guxim edhe ju kam shpjeguar por ata gjithmone me konsiderojne si femije dhe mendojne se une akoma nuk e kam formuar dhe krijuaj mendimin e llogjikimit...
kurre nuk kam pare disco me sy...sigurisht disa here kam genjyer per te shkuar ne nje party por kjo nuk me ka bere mua qe te drogohem ose te pij cigare apo alkohol...fundja e fundit ata kaq kane llogjikuar tani kam mesuar une qe mos ti trajtoj femijet e mij ashtu ne te ardhmen...

do mendoni ju qe ka te beje niveli i prinderit...prinderit e mij te dy jane te zgjuar dhe intelektuale por gjithmone na kane mbajtur nen tutelen e tyre ekstreme...tani jam 19 vjec...ja kam mesuar per jeten deri tani -ja kurre s'do te mesoj por ata akoma me trajtojne si femi...

jam shume e vrare shpirterisht...por dicka me cudit...qe te gjithe njerezit e mamit edhe te babit respektojne me shume mua dhe vellezerit e mij nga te gjithe niperit, mbesat dhe kusherinjte e tjere te moshes sone...sepse ata na konsiderojne neve te edukuar...dhe te kulturuar...edhe eshte e vertete...por edhe dicka tjeter me cudit qe prinderit e mij nuk na bertisnin ose qertonin ne sy te njerezve por gjithmone mbrapa...

me kujtohen disa caste qe edhe tani qaj si femij kur prisja tubin e ellastikut mbi trupin tim te njome...ateher vetem10-11 vjec...kam vuajtur shume...por me e forta eshte qe kurre nuk i kam urryer prinderit e mij...nuk mbaj mend nje here te ju kthej fjale...

kurren e kurres nuk do i trajtoja femijet e mij keshtu por edhe liri liberta nuk do i jepja femijes...sepse nuk thuhet kot...qe po ti japesh gishtin te mer krahun...keto shprehje bazohen diku...

__________________
"Jam e vdekur por mar fryme..."
"E vdekur per se gjalli"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2003 00:43
Ana_uk nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana_uk Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ana_uk (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana_uk Shto Ana_uk nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana_uk nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
PERDORIMI I DHUNES ESHTE TREGUES I MUNGESES TE AUTORITETIT TEK FEMIJET. [/B]


Ne kete bote qe jetojme edukata e femijes varet nga shume faktore dhe jam shuem dakort qe prinderit jane influenca kryesore por ka shume femije qe marrin rrugen per keq dhe jane kokeforte dhe sado qe tu flasesh nuk ke per te arritur asgje. Shoqeria po ashtu eshte nje pjese shume e rendesishme ne edukaten dhe sjelljen e nje femije. Pra ti mund ta edukosh femijen dhe flasesh sa te duash ne rast se merr nje rruge te keqe nuk ka njeri ne ekte bote qe ta ndryshoje. Une personalisht bera 1 koment me siper dhe thashe qe ne rast se demija im nuk tregon respekt ndaj meje do bej te pa mundeuren me fjale dhe te mundohem ta bej ate femije te kuptoj por cdo gje ka limit. Sic thashe une nuk kam per te uleritur dhe shpresoj qe ti jam aq edukate femijes tim saqe mos te arrije ne ate pike ku une ta godas femijen tim. Asnjehere nuk do ta beja nje gje te tille pa arsye te forta. POOOOOOOOOR ne rast se do te me fliste mua prindit te tij qe do ta rris dhe edukoje dhe do ti jam te gjitha te mirat ne nje menyre qe nuk tregon aspak respekt ndaj meje e them qe tani qe do ti trehoje dhe te fundit fare. Une jam 26 vjec dhe nuk kam femije por di te them kete qe prinderit e mij kurre nuk me kane prekur me dore. asnjehere. Por tani jetoj ne USA dhe perdite takoj shoket e mij qe kane femije dhe nja 2-3 kane 1 edukate qe po ti kisha femije do ti kisha mbaruar fare.

RESPEKTOJE PRINDIN SEPSE ATO JETOJNE PER TY dhe anasjelltas.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2003 07:05
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BUCS
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/07/2003
Vendbanimi: ???
Mesazhe: 1256

Me vjen keq per ty Ana qe gjerat paskan arritur ne ate pike me prinderit e tu. Une jam ne menyre absolute kundra atij lloj edukimi sepse nuk besoj qe eshte krim qe te kerkosh te shkosh te flesh tek shoqja e ngushte. Edhe pse te ka dhene edukaten dhe respektin e te gjithe fisit keto jane menyra extreme per te edukuar nje femije. Uroj qe kjo gje mos te ndodhi me femijet e tu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2003 15:41
BUCS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BUCS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BUCS (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BUCS Shto BUCS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BUCS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana_uk
Anetar i ri

Regjistruar: 25/06/2003
Vendbanimi: England
Mesazhe: 16

Te gjithe femijet mendojne qe prinderit e tyre jane te rrepte ne disa akspekte...por po nuk dola per te bere gabime si do mesoj une??? Jo qe do e lejoj veten te vete ne ate faze por pse te byllem ne shtepi si e pavlere ose e burgosur...tani edhe kur shoqet kane mbremje ose party nuk me ftojne se e dine qe do them jo...ne fillim thoja qe s'me lejojne prinderit por pastaj e ndryshova duke nxjerrur justifikime te tjera qe jam e zene ose do vete diku tjeter etj etj sepse filluan shoqet te me pyesnin ne menyre te rregullt, qe pse s'vjen, ne te gjithe te duam dhe te respektojme ose mos kemi bere neve ndonje gje gabim e se dime...etj por faktike ishte se prinderit e mij nuk me lejonin te shkoja sidomos babi pasi mami ka dalur pak nga skicofrena e babit…por per te mos I ulur prindérit e mij une tani them qe jam e zene…

Tani jam e dashuruar tmerresisht pas nje djali qe kam dashuruar qe ne moshen 13…dhe para dy viteve ne u lidhem bashke…para disa muajsh e moren vesht edhe prindérit…sigurisht qe me qortuan por nuk me torturuan apo nuk vune dore mbi mua…dhe te them te drejten une mendoja qe po ta marrin vesht ata do me vrasin..por si per cudi ndodhi e kunderta dhe ata e pranuan si djalé…ndoshta ai nuk me bertiti se brenda ne shpirt e kupton qe sjellja etij me ka derguar te kerkoj per dike qe te me dashuroje...dhe ta dashuroj pa frike...shpesh here i thoshte mami qe kujdes me vajzen se do ta largosh...por une nuk e di por se kuptoj qe pse ndodhi kjo gje...pse si tregova prinderve sa u lidha me te...por akoma s'kam arritur ta kuptoj...tani jam shume e gezuar por babi perseri eshte I rrepte…I dashuri me lejon te shkoj tek shoqet por me duhet te pyes babin e jo ate…

Pra sic e shikoni jeta ime ka qene shume e veshtire dhe te them te drejten edhe mizore dhe se kam shijuar shume femijerine…sic mund ta kete shijuar nje njeri-tjeter…dashurine e prindérit gjithmone e kam patur te sigurte…dhe gjithmone do I dua dhe e di qe do me duan akoma me shume cdo dite e me teper…sepse tani ata e kuptojné qe une dita dites po largohem nga ata…une gjithmone do te jem ne gjirin e tyre por do te largohem fizikisht sepse dikushi tjeter ka nevoje per mua…

Por prindérit e mij kurren e kurres nuk I kam degjuar qe te behem pishman per cfare kane bere sepse sipas mendimit te tyre ajo sjellje nuk na lejoj te dalim duarsh apo te bejme gjera te padeshirueshme…por une nuk mendoj aspak ashtu…
Sepse kam patur mundesi me qindra here qe te drogohem, qe te pij alcohol te tepruar…apo te vazhdoj cigaret rregullisht…por une se kam bere nje gje te tille ne rradhe te pare per veten time, te ardhmen time…nuk dua te shquhem si drogaxhie…pijanece etj etj…dhe pastaj edhe per prindérit sepse nuk doja ti injoroja e ti semurja para kohes, nuk doja te jua ulja koken sepse ata gjithmone e kane mbajtur koken lart per neve…mami me vuan nga kanceri dhe po te beja dhe une nje gje te tille ajo do vdiste para kohes e kam mese te sigurte…pra edhe prindérit nuk doja qe ti vrisja shpirterisht…sepse kurré nuk jam munduar te hakmerrem ne to…sepse ata ashtu e kane gjykuar per te rritur femijet e tyre…por nuk do te thote qe edhe une ti rris femijet e mij ne ate menyre…kurren e kurresss…..

Por prindérit e mij I dua me shume se gjithcka dhe gjithkush ne menyre prinderore sepse tani kam edhe te dashur qe e dua verberisht…

__________________
"Jam e vdekur por mar fryme..."
"E vdekur per se gjalli"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2003 18:33
Ana_uk nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana_uk Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ana_uk (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana_uk Shto Ana_uk nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana_uk nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana_uk
Anetar i ri

Regjistruar: 25/06/2003
Vendbanimi: England
Mesazhe: 16

Citim:
Po citoj ato që tha BUCS
Me vjen keq per ty Ana qe gjerat paskan arritur ne ate pike me prinderit e tu. Une jam ne menyre absolute kundra atij lloj edukimi sepse nuk besoj qe eshte krim qe te kerkosh te shkosh te flesh tek shoqja e ngushte. Edhe pse te ka dhene edukaten dhe respektin e te gjithe fisit keto jane menyra extreme per te edukuar nje femije. Uroj qe kjo gje mos te ndodhi me femijet e tu.



faleminderit per kuptimin tend dhe nje gje e di te sigurte qe femijet e mij kurre nuk do i trajtoj ashtu sic me kane trajtuar prinderit e mij...por e them edhe kete tjetren qe PO do i dua aq sa na duan neve prinderit tane...sepse dashuria e tyre eshte shume e gjere ndjaj nesh...na trajtojne si shoke e shoqe...por ka raste qe e humbin nervin nga hallet dhe problemet...

thx again

__________________
"Jam e vdekur por mar fryme..."
"E vdekur per se gjalli"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2003 18:36
Ana_uk nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana_uk Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ana_uk (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana_uk Shto Ana_uk nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana_uk nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Une i lexova te gjitha historite me vemendje dhe gjithashtu ajo e Anes me terhoqi shume vemendje pasi te gjithe kemi qene ne ate faze ku Ana ishte ose dhe jemi.
Vajzat perhere kane qene me te kufizuara ne lirine e tyre se sa djali. Une e shikoj edhe tek vetja ime...duhet patjeter te me marin ne telefon nese une vonohem pak dhe nese une nuk e degjoj telefonin, do fillojn pyetjet nga me te ndryshmet. Mendoj se cdo familje kane ate mosbesimin tek vajzat, eshte turprimi qe do nenvlersohen si prinder nese e lejojn vajzen e tyre te bej nje jetese si te nje e huaj.
Nuk me pelqen shkaku qe prinderit mundohen te perdorin dhune tek femija. Nese ajo ka ber nje gabim, duhet qe ajo te mesohet vete me jeten, ti dali vet perball te keqijave. Pse duhet prinderi ta imponoj, ta kufizoj per dicka qe nuk deshiron ta bej?
Ky lloj kufizimi te ben
te ndrojtur,
te turpshme
dhe frike ne jete.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Modifikuar nga hirushja datė 09/05/2004 ora 16:58

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2004 16:14
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
udi
Anetar i ri

Regjistruar: 08/05/2004
Vendbanimi: korce
Mesazhe: 9

PRINDER! LEJONI FEMIJET TE RRITEN NATYRSHEM.

Tema ne fjale eshte me te vertete shume aktuale. Hapat me te cilat shoqeria jone po ec drejt civilizimit jane te vogla, dhe kjo vjen si rezultat i prapambetjes akute ne mentalitin i nje pjese te konsiderueshme te shoqerise shqiptare. E verteta eshte se ne Shqiperi ka mungese kulture qytetare. Shkaku i kesaj mungese eshte edhe izolimi rreth 50-vjecar i Shqiperise brenda disa ideologjive qe e humben shpejt thelbin e tyre per ta cuar kete vend drejt revoltes se famshme studentore. Ky ishte hapi i pare drejt kerkimit te se rese dhe antiideologjise. Sot te gjithe ne themi se jetojme ne nje shoqeri demokratike.
Por me sa duket kalimi ne demokraci u be shume shpejt tek ne. Hapat u hodhen gjigande dhe u harrua se per te nderruar sistemet, ne fillim duhet te nderrohen mentalitetet. Impakti me shoqerite perendimore krijoi mjaft keqkuptime ne menyren e sjelljes se njerezve me njeri tjetrin. Nga ky impakt fillestar humben shume vlera morale pikerisht per shkak te keqkuptimeve te kulturave te huaja. U kultivua ne menyre te pakontrolluar egoizmi qe coi me tej ne ndarjen shpirterore midis njerezve duke i bere ata mosbesues per njeri tjetrin. Nderkohe nje brez i ri po lindte i paprekur nga ideologjite e vjetra e qe kerkonte lirine e premtuar nen thirrjen liri demokraci. Por per te arritur kete liri nuk eshte kaq e lehte sepse sic thashe me pare ne filim duhet ndryshuar mentaliteti i vjeter.
Sot per fat te keq ne trashegojme madje edhe nje mentalitet qe ndoshta i ka rrenjet qe para shekullit XX, nje grup i shoqerise qe vepron vetem ne baze te kanunit te shkruar qindra vjet me pare e qe thote Vrite femijen nese nuk te bindet (me kete dua te theksoj prapambetjen ne zona te caktuara, te thella malore, apo rurale). Gjerat duhej te ishin menduar me mire per te kryer kete kalim. Megjithate ndodhi dhe nuk mund te ndryshohet me...
Keshtu qe rinia e sotme duhet te perballet vazhdimisht me nje perplasje mendimi me prinderit ose “brezin e vjeter”. Vetem se ketu tek ne perplasja behet “me arme ne dore”.Eshte e tmerrshme te mendosh se prindi godet femijen e vet per ta bere ate te bindet per dicka qe ky femije nuk e kupton e qe askush nuk ia shpiegon. Liria e veprimit eshte ajo qe i ka munguar vazhdimisht ketij femije dhe ai eshte vazhdimisht ne kerkim te saj pavaresisht menyres shprehese qe ka zgjedhur per ta kerkuar. Ketu bie plotesisht dakord me idene e fajtorit se femija, ne te tilla raste, shperthen ne moshen e adoleshences. C’eshte e verteta jo vetem femijet kerkojne liri por edhe te rriturit, vetem se te rriturit diskriminojne femijet rreth aftesive te tyre per te realizuar kete qellim duke mos bere gje tjeter vecse u japin atyre urdhra te prera ushtarake te tipit: kete mos e bej; mjaft ; boll fole; etj, etj. Dhe femija i etur per njohuri, nuk arrin kurre te gjeje nje pergjigje, sepse askush nuk merr persiper ta edukoje ate ne menyra te pastra. Kjo eshte e mete e madhe qe duhet menjanuar shpejt.
Rezultati kesaj paaftesie per te edukuar femijet e tyre korrektesisht i kesaj pjese te prinderve eshte pikerish nxjerrja ne jete e nje shoqerie problematike mbase edhe me komplekse psikologjike si ajo e dhunes etj. Problem shume i theksuar mbetet per shoqerine tone edukimi i “brezit te vjeter” rreth menyres se si te edukoje “brezin e ri” (me falni per lojefjalshin). Sidoqofte, e rendesishme eshte qe prinderit te mos jene imponues ndaj femijeve por te jene ne menyre shoqerore, enciklopedi ku femijet te shuajne kuriozitetet e tyre. Mendoj se kjo do te ishte nje menyre fine per te njohur femijen dhe per ta edukuar nen kontroll.
Misioni i femijes eshte te zbuloje gjithcka qe e rrethon ne bote, te mesoje te sillet me te tjeret, te komunikoje me ta. Me nje fjale prindi duhet te jete ndihmes ne integrimin e femijes se vet ne shoqeri e jo ndihmes i mbylljes se ketij femije ne vetvete. Kontrollin mbi femijen e tij prindi duhet ta beje ne menyre jo ofensive aq me pak ne menyre te dhunshme. Kjo e fundit do te ishte njesoj si ta vrisje femijen tend. Ne fund te fundit nje jete ka njeriu. Do te ishte cmenduri qe vete prindi tia shkaterroje ate femijes se tij.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2004 22:39
udi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė udi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me udi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: udi Shto udi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto udi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
brigid
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 19/04/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 46

Wink

Re: a eshte e drejte...........

Citim:
Po citoj ato që tha juliana
a eshte e drejte qe shumicat e vajzave sa shkojne 13 - 14 vjece mbyllen ne shtepi,dhe nuk i lejne prinderit qe te dalin me shoqerine dhe as qe behet fjale per te shkuar ne ndonje ditelindje.
kjo i detyron disa qe te braktisin shtepine dhe ate liri qe nuk e gjejne prane familjes se tyre ta gjejne ne rruge. kush ka te drejte ne kete rast prinderi apo femija???



po ti moj moter mire e ke dhe ashtu eshte ne fakt por dhe prinderit e shkrete nuk kane se cte bejne i pershtaten ambjentit atje.Sepse nuk duan qe neser tja bejne me gisht duke thene ja vajza e filanit
te jemi pak realista thashethemet nuk te lene rehat dhe kjo gje prinderit tane i vret. e dime shume mire qe nuk duhet te jete keshtu se gjithkush ka jeten e vet por deri sa te vije ajo dite oooohhhuuuuhhuuuu
ju pershendes te gjitheve

__________________
te dua ty, se ti je jeta
e dua jeten , se brenda saj je ti

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2004 22:41
brigid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė brigid Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me brigid (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: brigid Shto brigid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto brigid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:37 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A eshte e drejte mungesa e lirise ndaj vajzave ne Shqiperi?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.