Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > mendoni se centralet berthamore jane me ekologjike?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

mendoni se centralet berthamore jane me ekologjike?

Amerika eshte shteti i pare ne bote per prodhimin e energjise (nukleare) berthamore, me nje shifer 37.69%, e me pas, vjen Franca qe perben vendin e pare ne europe, me nje shifer 19.84%.

Me pak fjale "Cfare eshte energjija berthamore?"
centralet berthamore perdorin, nxehtesin qe lirohet nga uraniumi, gjate djekies se tij.
ne vend te petrolit, karboni ose gazit qe perdorin hidrocentralet klasike.

Ne France, investohen me teper mbi centalet berthamore, per arsyje se uraniumi perben vetem 5% te investimit, kundrejt gazi e petrolit qe perben 60%.

Por perdorimi uraniumit, formon mbeturina toksike e radioaktive, te cilat nuk jane biogradaben, e perbejne nje ndotje per floren e faunen akuatike, e bimet vegjetale.

Sosjetete Berthamore, pretendojne qe jane mare masa strikte dhe se prodhimi i energjise berthamore duhet te shikohet nga ekologjistet si nje mekanizem pa ndotje..
Ne nje conference internacjona ekologjike ne Haje ( Hollande) , Sosjetete e energjise berthamore, kerkuan qe prodhimi i e kesaj energjije te favorizohej, duke argumentuar, se nese centralet berthamore qe ndodhen ne bote, do zevendesoheshin me ato klasike (karbon, petrol), ndotja e ajrit me dioksit karboni ( Co2) do te rritej ne 1.8 miliard ton ne vit.
keshtu qe prodhimi i elektricitetin berthamore (per sosjetet berthamore) eshte nje prodhim ekologjik e nuk perben asgje rrezik per ndotje atmosferike e ndryshimin klimatik.

Cfare mendoni..?

Nese ne shqiperi do ngrihej nje central berthamore a do ishit dakort?

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2005 12:04
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1496

Po

Nqs eshte e sigurt per tu investuar pa rrezik per gjendjen publike, edhe mjedisin jam dakort.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Prill 2005 16:35
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eng_girl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 02/12/2004
Vendbanimi: absolutely, relatively here
Mesazhe: 381

Ne pergjithesi do te thoja se, pavaresisht aksidentit te viteve me pare ne Cernobil, teknlogjia e sotme do te jete ne gjenje te te kontrolloje mirefunksionimin e tyre.
Per sa i takon Shqiperise, mendoj se ne kemi burime te mjaftushme natyrore per te prodhuar vete energji, pa qene e nevojshme te kalohen ne ndertimin e centraleve berthamore; e cila mesa kam vene re eshte e vetmja mundesi e atyre vendeve me posite gjeografike jo te favorshme ne kete drejtim. Ndertimi i centraleve berthamore do te kerkonte nje sitstem mjaft te fuqishem kontrolli dhe sigurie. Gjithashtu, ne nuk jemi nje nga vendt e prodhimit te uraniumit qe do te thote se do kushtonte ta importonim.

__________________
"If I love you, what does that matter to you?!" - Goethe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Prill 2005 18:36
eng_girl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eng_girl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eng_girl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: eng_girl Shto eng_girl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eng_girl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1555

OK, une mendoj se ne rradhe te pare ne mini-artikullin tend ishte nje fjale e padeshifrueshme per mua, mgjs kjo justifikohet edhe me injorancen time.
Sosjetete Berthamore

Nejse, rendesi ka qe ti permbahemi temes. Nese themi qe uraniumi nuk eshte demtues ndaj sistemit ekologjik ne krahasim me naften dhe gazin atehere i bie qe te mbulojme mu*** me shu***.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Prill 2005 19:18
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Pershendetje Lord_Of_The_Strings

Ke shume te drejte, ne mini-artikullin tim ka nje fjale jasht logjikës.
Më ke prekur nje pike te dobet, per te cillen nuk jam aspak krenare, "menyra ime e te shprehurit"
shpresoj ta riparoj se shpejti.
Fjalen "sosjete berthamore" mund shume mira ta zevendesojme me "industri berthamore"


Atehere per te mos dale nga tema.

Ne France egzistojne 54 reaktore qe furnizojne 80% te prodhimit total te elektricitetit.
(Po permend France sepse France siç e kam permendur me lart eshte vendi i pare ne europe per prodhimin e elektricitetin berthamore..)

Mbeturitat e ketyre centraleve "trajtohen" ne nje ishull te Frances qe quhet "Hague" ne pjesen verjore te Normandise.
Por ku trajtim nuk pastron aspak mbeturinat radioaktive. qe jane ne numer te disa 10 mijera tone ne vit dhe qe jane pak a shume toksike dhe te rrezikshme.
Siperfaqe te tera toke mbartin ne France keto tip mbeturinash qe do egzitojne edhe mbas miljona vitesh, pa u trasformuar.
Mos te harrojme, qe vetem uzina e trajtimit te ketyre mbeturina ndot po thuaj po aq sa ndotin te gjitha centralet bashke..

Nese do vazhdojme analizen, keto centale perbejne nje rezik potoncjale.
Eshte e vertet qe nje shtet i fuqishem si France, shpenzon per mirembajtjen e ketyre centraleve.
Por Keto centrale, nuk jane aspak te mbrojtura nga aktet terroriste ose nga ndonje katastrofe natyrore.
Imagjinoni per per pak sekonda, katastrofen qe mund te sjellin keto centrale ne raste shperthimi..e ne ket raste pasojat nuk jane vetem te Francezeve por e nje pjese te madhe te Europes..

Aksidenti, dramatik i Tcermobilit, e ilustroj se cfare mund te ndodhe nga keto centrale, paksa te neglizhuara.
Qytetaret e Ukraines (Biéllorusia) e pagujten shtrejt dhe vazhdojne ta paguajne..e jo vetem ato.

Megjithate mbas ketij aksidenti asnje central berthamore nuk eshte ndertuar ne europe, dhe shpresoj qe modernizimi i vendeve te lindjes te mos perkrah aspak, ndetimin e ketyre centrale..

"Toka ku jetojme nuk eshte vetem prone e brezit tone por edhe e mijerave gjeneratave te tjera..te mundohemi ta leme te pasters, ashtu siç na e lane ne, paraardhesit tone.."

Pershendetje

ps: Lord_Of_The_Strings mos hajde me kritika per mini artikullin tim se do me besh te mos shkruaj me ne forum

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Prill 2005 13:59
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

Mbeturinat toksike qe prodhohen prej centrleve berthamore, do tu duhej se paku nje milion vjet qe te "neutralizohen". Keshtu qe shume shpejt mund te arrime ne konkluzion se: Dhe nqs tani per tani nuk ka ndotje kjo nuk perjashton aspak mundesine se pas njeqind apo njemije apo dhe me shume vjetesh keto mbeturina nuk do te "aktivizohen".
Kete problem kane tani suedezet, qe jane duke mbyllur dy reaktore atomik ne jug te suedise. Asnjeri nuk mund te japi nje garanci njemilion vjecare per ruajtjen e ketyre mbeturinave. Dhe faktikisht po punohet ne menyre intesive per gjetjen e nje zgjidhjeje.

Per mendimin tim energjia me e paster eshte ajo e prodhuar prej; hidrocentraleve, mullinjve me ere, energjise diellore dhe asaj te dallgeve.
Dy te fundit jo shume te perparuara, por eshte vetem ceshtje kohe dhe keto do te jene kater burimet me kryesore te energjise.

pershendetje trojani

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2005 07:35
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1555

Ohhhh...

OK, me fal qe te bera verejtje pasi une shumicen e kohes e harxhoj duke bere qyfyre, nuk i kam seriozisht ato qe them. Nese te kam bere te ndihesh keq, po te ftoj per nje kafe qe te te heq merzine . Me bej nje e-mail per detaje te metejshme mbi menyren e kontaktimit

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2005 15:26
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
misterioz
rrugaē

Regjistruar: 30/12/2004
Vendbanimi: rrugeve
Mesazhe: 892

Re: mendoni se centralet berthamore jane me ekologjike?

Citim:
Po citoj ato që tha agata.... eshte nje prodhim ekologjik e nuk perben asgje rrezik per ndotje atmosferike e ndryshimin klimatik.

Cfare mendoni..?

Nese ne shqiperi do ngrihej nje central berthamore a do ishit dakort?Po mbetjet berthamore ku shkojne ...
Mbase me ekologjik mund te jene por edhe me te rrezikshem per njerezimin ,Japonia e vertetoj kete gje se Cernobili hodhi dyshimin.
Larg qofte dhe sju shkrepet te ndertojne ne Shqiperi ndonji te tille.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Mars 2011 20:21
misterioz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė misterioz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me misterioz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė misterioz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: misterioz Shto misterioz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto misterioz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Shqiperia ka vend ideal per te ndertuar nje tec berthamor ..Por jo atje ku thoshte Sala ,ne buze detit ne Shkoder--,sepse atje ne rast te nje difekti , reatimi do shkateronte gjithe zonen bregdetare

Ne mund ta ndertojme nje tec berthamor ne Kukes prane rezervuarit te hidrocentralit .
Eshte vend perfekt , sepse ka edhe ujin per ftohje, nga rezervuari i HEC-it , qe eshte nje rezervuar shume i madh,
por eshte edhe midis malesh ,
qe per cdo te papritur rezatimi ngelet aty --Nuk shkakton asnje dem


Sala po ta dinte kete qe thme une , do e ndertonte atje ......

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2012 21:44
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Re: mendoni se centralet berthamore jane me ekologjike?

Citim:
Po citoj ato që tha agata
Amerika eshte shteti i pare ne bote per prodhimin e energjise (nukleare) berthamore, me nje shifer 37.69%, e me pas, vjen Franca qe perben vendin e pare ne europe, me nje shifer 19.84%.

Me pak fjale "Cfare eshte energjija berthamore?"
centralet berthamore perdorin, nxehtesin qe lirohet nga uraniumi, gjate djekies se tij.
ne vend te petrolit, karboni ose gazit qe perdorin hidrocentralet klasike.

Ne France, investohen me teper mbi centalet berthamore, per arsyje se uraniumi perben vetem 5% te investimit, kundrejt gazi e petrolit qe perben 60%.

Por perdorimi uraniumit, formon mbeturina toksike e radioaktive, te cilat nuk jane biogradaben, e perbejne nje ndotje per floren e faunen akuatike, e bimet vegjetale.

Sosjetete Berthamore, pretendojne qe jane mare masa strikte dhe se prodhimi i energjise berthamore duhet te shikohet nga ekologjistet si nje mekanizem pa ndotje..
Ne nje conference internacjona ekologjike ne Haje ( Hollande) , Sosjetete e energjise berthamore, kerkuan qe prodhimi i e kesaj energjije te favorizohej, duke argumentuar, se nese centralet berthamore qe ndodhen ne bote, do zevendesoheshin me ato klasike (karbon, petrol), ndotja e ajrit me dioksit karboni ( Co2) do te rritej ne 1.8 miliard ton ne vit.
keshtu qe prodhimi i elektricitetin berthamore (per sosjetet berthamore) eshte nje prodhim ekologjik e nuk perben asgje rrezik per ndotje atmosferike e ndryshimin klimatik.

Cfare mendoni..?

Nese ne shqiperi do ngrihej nje central berthamore a do ishit dakort?Qeshtja e mundesis se ndertimit te nje centrali ATOMIK,ne shkoder pak vite me pare...u be problem rajonal serioz,mes malit te zi dhe shqiperise.Central ATOMIK ne shqiperi nuk do kete sepse nuk na lejojne konventat dhe detyrimet nder rajonale te cilat ne i shkelim si shume here...ishte politika provokuese KROATE,direkt mbas antarsimit ne armaten fallco NATO,me interesa direkte nga kompania KONCAR,e cila eshte korparate gjigande industriale elekto-energjitike ku prodhon pajisje nga ato domestike,deri ne ato te renda inpiante e pajisje per centrale hidrike dhe atomike ne kroaci dhe vende partnere si ne amerike direkt.
http://www.youtube.com/watch?v=PKohSfke2h8

Shkodra i tha jo centraleve atomike http://www.youtube.com/watch?v=2rIZ...feature=related

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2012 19:41
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > mendoni se centralet berthamore jane me ekologjike?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.