Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Ē'mendim keni pėr martesėn? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 28 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
elda
Anetar i ri

Regjistruar: 06/06/2003
Vendbanimi: Rumani
Mesazhe: 10

Martesa

Kur te martohemi duhet te jemi te kujdesshem ke cfare parteneri zgjedhim qe te rrojme si mbreteresha dhe te vdesim si mbreteresha goca Take it easy pra e?(mgjth se una skam ndermen me vdek)

__________________
Amore e dolore non fanno rima per caso?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2003 04:01
elda nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė elda Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me elda (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: elda Shto elda nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto elda nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
THE_TIGER
STUDENT

Regjistruar: 05/06/2003
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 9

Talking

nuk e di o mik por te dya e kane nej te keqe por duke menduar se vdekja eshte vetem nje caste me mire rrojme si mret dhe vdesim si qene se me rrojt si qen e te vdesesh si mret nuk ja vlen i kenaqur vetem per nje cast

__________________
NE RADHE TE PARE JU PERSHENDES TE GJITHVE JU QE BENI PJES TEK STAFI I KETIJ FORUMI, DHE TANI E TUTJE DESHIROJ EDHE UNE TE JEM NJE PJESTAR I KETIJ FORUMI. ME PJESMARRJEN TIME DESHIROJ TE JENI TE GJITHE TE KENAQUR.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2003 10:32
THE_TIGER nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė THE_TIGER Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me THE_TIGER (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė THE_TIGER't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: THE_TIGER Shto THE_TIGER nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto THE_TIGER nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lilou-dragon
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/06/2003
Vendbanimi: coin predu
Mesazhe: 148

Exclamation

sh e rendesishme

mendoj se ne vitin 2003 me 43% te divorceve qe jane krijuar ....ne france ne departamentin e Franche-Comté me duket nje gje katastofike...e per te gjithe, me sa mendoj une martesa eshte nje BOOM e madhe ku te gjithe kercejne e kendojne ...e pas 1 viti ose 2 oups...nuk jemi mire bashke ...divorc
Martesa eshte nje hap i madh per nje jete tjeter e shume te rendesishme shume te bukur vetem se kjo duhet te mendohet 100 here e te behet 1 here ..kusherira ime ka 5 vjet me te dashurin e vet e vitin tjeter kane vendosur te martohen pas 6 vjet ne bashkjetese ..besoj se tani jane te sigurt qe cdo gje midis tyre do shkoje mire apo jo? vetem keshtu mund te mos shkojme drejt nje esheku te madh (divorcit..) te krijosh familje per mua eshte gjeja me e redesishme edhe pse ne kohet e sotme kjo duket banale...aspak por tani per tani nuk dime akoma cfare te mendojme e normale ..nuk kemi gejtur akoma njeriun e zemres (persa me perket mua sigurisht ... )
ciao ciao

__________________
love is what makes you smile when u're tired

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2003 00:51
lilou-dragon nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lilou-dragon Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lilou-dragon (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lilou-dragon Shto lilou-dragon nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lilou-dragon nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dido°
sempre triste

Regjistruar: 10/04/2003
Vendbanimi: Aty ku kam humbur endrrat
Mesazhe: 55

Martesa, nje menyre e cmendur per tu cmendur ne Dy dhe jo vetem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2003 10:54
Dido° nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dido° Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dido° (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dido° Shto Dido° nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dido° nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
klakla
Anetar i ri

Regjistruar: 28/05/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 2

mendimi im per martesen

Per mendimin tim, kur dy njerez vendosin ta kalojne jeten bashke, e rendesishme eshte qe midis tyre, pervec dashurise, e cila ne momente te ndryshme te jetes merr forma te ndryshme, te mbreteroje sinqeriteti dhe besnikeria. Une jam per martesen,sikurse jam edhe per bashkejetesen si pararendese te marteses.
Fruti me i bukur i marteses jane femijet. Pikerisht personat qe vendosin te lidhen me martese duhet te jene maksimalisht te pergjegjshem per keto krijesa engjellore, per te mos i lenduar; tjeter eshte te lindesh e tjeter eshte te rrisesh femije. Kete te fundit jo te gjithe ata qe martohen dine ta bejne.

__________________
gruan e mencur nuk e do askush

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2003 17:18
klakla nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė klakla Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me klakla (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: klakla Shto klakla nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto klakla nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ketrushja
gjumashe

Regjistruar: 17/06/2003
Vendbanimi: refugjate ne shtepin time
Mesazhe: 19

Question

Martesa?????????????????????///

Mendimet per martesen jane te shumta por une me thene te drejten medoj se eshte me teper nje ligji i natyres se sa deshir e njerezve.Ky eshte opinioni im ndishta jam e gabuar?????????????????

__________________
"O zoj shpie t'kujt jane keta rrashell"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2003 17:30
ketrushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ketrushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ketrushja (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ketrushja't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ketrushja Shto ketrushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ketrushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
PINK_GIRL
Anetar i ri

Regjistruar: 18/06/2003
Vendbanimi: Garden State
Mesazhe: 18

martesa ??? heheh
humbja e pavarsise lolol
te jesh i rezervuar per cdo gje ... ska me te besh cfare te doje e bardha zemer ... ka limite njerez ... kjo eshte martesa njerez ... pergjegjesi ...

__________________
To Love Is Nothing. To Be Loved Is Something. To Love And Be Loved Is Everything !!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2003 18:51
PINK_GIRL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė PINK_GIRL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me PINK_GIRL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: PINK_GIRL Shto PINK_GIRL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto PINK_GIRL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HUMANISTI
Anetar i ri

Regjistruar: 26/06/2003
Vendbanimi: EUROPE
Mesazhe: 16

Shkaku i dinamikes se shpejt te zhvillimit shoqror, na presin shume sfida, ne gjithmon mendojm se shkojm ne progres, por ky progres sa eshte i produktiv per shpirtin e njeriut eshte veshtire ta dijme, koha do te jete deshmitarja me e mire.
Martesa sipas meje gjdo dite po e humbe kuptimin, apo me mire thene po transferohet nga nje martese e bazuar ne sakrifice dhe diskriminim, ne nje martese egoiste/perparimtare dhe degjeneruse.
Fatkeqsisht nje pjese e madhe e djemve shqiptar martesen e konsiderojn nje obligim qe duhet kry, dhe jo si diqka te mire.
Gjtihashtu shume femra shqiptare martohen shume te reja per shkake te jetes seksuale te ndaluar nga familja, dhe si pasoj e kesaj vendosin te martohen, e pastaj e kuptojn se martesa nuk eshte vetem seks.
Femra e emancipuar shqiptare eshte kercnim per mashkullin shqiptar, sepse prek interesat patriarkal te tije, dhe zakonisht keto femra kaqe te ngritura mbesin pa u martuar apo martohen me te huajt.
Martesa sipas meje eshte kontrate ne mes dy personave qe nenkuptonashuri, Perkrahje,Kompromis, empati, tolerance, sinqeritet humor etj.
Njerzit ne natyren e tyre jane egoista, dhe si te tille kure jetojn si persona me te drejta te barabarta ne martese sfidohen shpesh me njeri tjetrin, saqe vjen edhe tek ndarjet.
A eshte me i mire nje divorc, apo nje martese e dhunshme, mendoj se divorci eshte ma i mire ne kte raste, por brenga ime eshte se ku po shkone shoqria me divorce, mos valle frigohem po humbe koncepti martesor dhe kjo do te na degjeneroj shoqrin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Korrik 2003 23:31
HUMANISTI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HUMANISTI Kėrko mesazhe tė tjera nga: HUMANISTI Shto HUMANISTI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HUMANISTI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
botttomfloater
Anetar i ri

Regjistruar: 09/07/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 3

MARTESA!

Une per veten time mund te them se PO besoj tek martesa. Megjithate kjo nuk do te thote qe une, personalisht do te preferoja qe te martohesha, edhe pse jam ne nje "moshe per martese" sic quhet, deri tani kam preferuar te qendroj beqar dhe me ka pelqyer dhe besoj se do te vazhdoj te ngelem keshtu.
Megjithate mendoj se akti me i rendesishem i marteses eshte vendimi per te pasur femije. Prandaj une kurrsesi nuk mund ta kuptoj se si nje cift qe bashkejeton mund te arrije ne vendimin qe te kene femije por te shmangin martesen. Nuk e kuptoj se cfare llogjike mund te qendroje pas kesaj shmangie. Martesa eshte nje lidhje ne te cilen te dy partneret e dedikojne vetveten ne lidhje ndaj njeri tjetrit per gjithe jeten e tyre. Mendoj se bashkejetesa eshte thjesht nje demonstrim i frikes qe te dy partneret ndjejne rreth nje deshtimi te mundshem, qe nese ndodh mund te mbulohet fare mire duke thene: " Eh, prandaj eshte bashkejetesa. Pasi e njohem njeri tjetrin dolem ne perfundimin se nuk jemi te pershtashem per te vazhduar me gjate!"
Nese nje mashkull dhe nje femer duan te krijojne familje, ata duhet patjeter te lidhen me martese dhe gjate jetes se tyre te bejne c'eshte e mundur per te shmangur kontradiktata dhe perplasjet qe mund te cojne drejt zhberjes se kesaj lidhjeje, perndryshe nese nuk jane te gatshem dhe pergatitur per te krijuar familje atehere duhet te vazhdojne te rrijne beqare dhe te shijojne ate lloj jete deri ne momentin qe ndihen gati per te marre pergjegjesi te tilla mbi vete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2003 03:34
botttomfloater nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė botttomfloater Kėrko mesazhe tė tjera nga: botttomfloater Shto botttomfloater nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto botttomfloater nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jam_ai_qe_jam
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: Ne mes te botes...
Mesazhe: 230

Fundi i jetes me 7 shkronja ( Martesa )!

po bej shaka,,,mendimi im per martesen eshte se martesa eshte e shenjte,
pastaj deri diku pajtohem me mendimin e ketrushes se"martesa na qenka nme shume nje ligj i natyres"Martesa ka lindur si nevoje e te dy gjinive,tashti nese kthehemi para shume kohesh,mund te themi lirishte se martesa ishte domosdoshmeri per te bashkjetuar dy njerez te gjinive te kunderta...
Ne boten e moderuar mund te jetosh me nje goce/cun pa qen nevoja te martohesh me ligj...
Edhe femije mund te kesh...pa qen nevoja te martohesh.

Keshtu qe nga kjo del rezultati qe ne perendim numri i martesave sa vjen e zvogelohet,ky eshte dem i madhe per shoqerin,megjithate ket do ta tregoj koha,ku ne do te jemi deshmitar.
Nuk eshte e vertet se me martesen humb edhe liria,,,,
mendoj se nese ne mesin e te martuarve dominon dashuria,sinqeriteti,besimi dhe besnikeria,ateher martesa do te shkoj deri ne amshim,theksoj qe asnjeri e as tjetri nuk duhet te gezoj me shume apo me pak te drejta...

Kaq ma preu e kaq shkrova!

ju pershendes te gjitheve dhe sa me shume familje te shendosha ne mesin tone!!!

tungjatjeta!

__________________
Eshte e lehte te gjesh nje te dashur dhe te ruash nje mik!,por eshte e veshtire te gjesh nje mik dhe te ruash nje te dashur!...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Tetor 2003 17:41
jam_ai_qe_jam nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jam_ai_qe_jam Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jam_ai_qe_jam (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jam_ai_qe_jam Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:59 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 28 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Ē'mendim keni pėr martesėn?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.