Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > A eshte fatkeqesi te jesh lindur shqiptare? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 25 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Fatkeqesi apo Nder kjo varet nga Fati dhe rrjedha e jetes..
Ne fund te fundit gjithesecili ka nje atdhe, ka nje intelekt te lindur qe mund te limitohet apo te zgjerohet nga mundesite qe i jep pikerisht ky Atdhe..
E nese ky Atdheu ta limiton kete intelekt dhe aftesi, ti mbyll rruget e se ardhmes sigurisht qe eshte nje fatkeqesi ..ne te kundert eshte fat qe ke lindur ne kete Atdhe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2005 19:27
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
halfgang
A_N_O_N_I_M_U_S

Regjistruar: 04/06/2005
Vendbanimi: NERIELO RECORD'S
Mesazhe: 2924

fatkeqesi??????????????

kush jane ata qe quajne fatkeqesi te jesh lindur shqiptar???????


une jam krenar qe jam i lindur shqiptare
dhe sme intereson cfare thote bota mbare....

nuk dua te rroj si boss ne amerike e itali
por njeri i beses dhe ne shqiperi....

__________________
R.E.S.P.E.K.T

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2005 19:44
halfgang nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė halfgang Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me halfgang (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: halfgang Shto halfgang nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto halfgang nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Pershendetje te gjitheve.

Nje sqarim i vogel.
Titulli i kesaj teme i eshte perkushtruar femrave shqiptare.

Te dashurt bashkatdhetar, edhe un ne fundin e shpirtit tim jam krenare per identitetin, por nese nuk perzijme ndjenjen e patriotismit e te nacjonalismit, e nese behemi pak realist..do flisnim ndoshta ndryshe.

Mona jam shume dakort me ty..

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2005 19:53
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
halfgang
A_N_O_N_I_M_U_S

Regjistruar: 04/06/2005
Vendbanimi: NERIELO RECORD'S
Mesazhe: 2924

sorry....

sorry por tani e pashe qe ishte vetem per gocat... sorry

__________________
R.E.S.P.E.K.T

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2005 20:12
halfgang nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė halfgang Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me halfgang (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: halfgang Shto halfgang nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto halfgang nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Talking

Me hoqet trurin( do thoshte dikush)

Me mbushet mendja perdite e me shume qe kemi kthyher viktimizmin ne nje sport kombetar.
Para disa kohesh, ndersa shkoja si perdite ne pune degjoj ne radio te makines lajmet. Pak pergjumesh e pak i habitur, degjova lajmin ku nje pjese e Metropolitanes se Tokios, ishte ndare ne dy pjese.
Ne fillim te vagonave hynin vetem femrat dhe asnje mashkull ndersa ne pjesen tjeter te trenit meshkujt edhe femrat te cilat kishin deshire.
Arsyeja e ketij veprimi, ishin denoncimet e shumta qe ishin bere nga femrat mbasi gjate rruges me Metropolitan, meshkujt i fusnin duart.
Kur e degjova aty per aty qesha me vete per momentin sepse mu duk nje zgjidhje "me sepate" dmth. Gjithsesi vija ne dyshim efikasitetin e saj...

Beri buje para shume muajsh autorja e nje libri ne U.S.A.
Vajze e re, stazhiste ne Shtepine e Bardhe. Beri buje sepse per te patur vendin e punes dhe shume "arritje" te tjera ishte dashur te bente seks me nje liste te gjate qeveritaresh dhe drejtuesish te cilet perpikmerisht i kishte hedhur ne "ditarin" e saj. Kohe me vone, e vendosur te bente nje dore lekesh e botoi...
I citova keto dy raste ekstreme per te theksuar qe nuk eshte fatkeqesi te jesh lindur shqiptare. Jam i bindur mbasi vitet e fundit i perballur me shume realitete, kam arritur ne konkluzion qe nje largim nga shtepia ne kerkom te jetes te pavarur nga ana ekonomike dhe sociale nga pjesa tjetere e familjes, s'eshte arritje.

E gjithe shoqeria aktuale eshte e kalbur, ku me pak e ku me shume. Nje dite ajo pjesa anakronike ka per te ngelur ne minorance ne Shqiperi. Koha ka vertetuar qe ndryshime te tilla nuk kane ardhur me dite ose jave por jane dashur vite te tera.
Ajo qe me habit, eshte padurimi i femres shqiptare e cila i pret keto ndryshime ne nje perplasje qepallash. Per te kuptuar kush jemi(skipetaret), duhet te kemi te fiksuar ne koke nga erdhem, faktoret e ndryshem.
Kam pershtypjen se shume prej nesh, shpesh here i harrojne.

__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2005 22:14
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

po citoj ate qe tha insomnia

Citim:
E gjithe shoqeria aktuale eshte e kalbur, ku me pak e ku me shume. Nje dite ajo pjesa anakronike ka per te ngelur ne minorance ne Shqiperi. Koha ka vertetuar qe ndryshime te tilla nuk kane ardhur me dite ose jave por jane dashur vite te tera.
Ajo qe me habit, eshte padurimi i femres shqiptare e cila i pret keto ndryshime ne nje perplasje qepallash. Per te kuptuar kush jemi(skipetaret), duhet te kemi te fiksuar ne koke nga erdhem, faktoret e ndryshem.
Kam pershtypjen se shume prej nesh, shpesh here i harrojne.

Shume e goditur kjo insO...

Bravo

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2005 23:36
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shtojzovalle
Mjekėsi...

Regjistruar: 26/06/2003
Vendbanimi: Nė shpirtin dhe vargjet e Poetit..
Mesazhe: 383

pyetje me palidhje rralle kam pare,.....ncncncncncncncn

__________________
"Ec me kohėn"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Qershor 2005 21:56
Shtojzovalle nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shtojzovalle Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shtojzovalle (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shtojzovalle Shto Shtojzovalle nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shtojzovalle nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Per cilen pyetje e ke fjalen, Le te jem un e para?
Per pytjen e temes..?!
Lexoji mesazht e kesaj teme, do te kuptosh qe ka opinione interesante..

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Korrik 2005 13:02
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Fatkeqsi? Nuk mendoj...

Nuk e kuptoj perse duhet qe gjithmon femra te luaj rrolin e viktimes, sikur vetem ato vuajn nga pasojat qe plaget sociale i kan shkoktuar shqiperise dhe shqiptareve. Une besoj se nje femer duhet te jete krenare qe ka lindur shqiptare (jo per nacionalizem), por per shume faktore te tjera qe femra dhe familjet shqiptare i kan ne gen dhe qe na jan trasheguar nuper shekuj te tera mbijetese. Shume nga ne e kerkon emancipimin e femres, une i pari jam midis atyre qe kerkojn nje femer idipendente dhe te zot per ti dal vet zot vetes. Por gjithcka ka nje kufi ose gjithcka duhet te arrihet gradualisht sic eshte arritur gradualisht edhe ne vendet perendimore te cilat femrat shqiptare i adhurojn shume. Nese do te zgjidhja midis mentalitetit te nje femre shqiptare dhe nje femre te huaj do te zgjidhja mentalitetin e nje femre shqipatre gjith jeten.Me te gjitha gabimet qe mund te kete , me te gjitha ndrrydhjet , veshtirsite. E shikoj edhe femren shqiptare e cila rritet psh ne itali, dhe dua tju them se nuk eshte se me pelqen sepse ka nje menyre te jetuari e te sjelluri te cilin nuk e ndjek dot sado qe une e noh veten per nje njeri te emancipuar dhe pa asnje lloj mentaliteti per inferioritet te femres.Vyrtytet e nje femre e cila rritet ne shqiperi jan shume me te medha se ato te nje femre e cila rritet ne vendet perendimore. Ky eshte mendimi im po te jeni dakort mire nese jo akoma me mire . Gjith te mirat nga DIABOLIC A"S

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Korrik 2005 09:55
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

Re: Fatkeqsi? Nuk mendoj...

Citim:
Po citoj ato që tha diabolic
Nuk e kuptoj perse duhet qe gjithmon femra te luaj rrolin e viktimes, sikur vetem ato vuajn nga pasojat qe plaget sociale i kan shkoktuar shqiperise dhe shqiptareve. Une besoj se nje femer duhet te jete krenare qe ka lindur shqiptare (jo per nacionalizem), por per shume faktore te tjera qe femra dhe familjet shqiptare i kan ne gen dhe qe na jan trasheguar nuper shekuj te tera mbijetese. Shume nga ne e kerkon emancipimin e femres, une i pari jam midis atyre qe kerkojn nje femer idipendente dhe te zot per ti dal vet zot vetes. Por gjithcka ka nje kufi ose gjithcka duhet te arrihet gradualisht sic eshte arritur gradualisht edhe ne vendet perendimore te cilat femrat shqiptare i adhurojn shume. Nese do te zgjidhja midis mentalitetit te nje femre shqiptare dhe nje femre te huaj do te zgjidhja mentalitetin e nje femre shqipatre gjith jeten.Me te gjitha gabimet qe mund te kete , me te gjitha ndrrydhjet , veshtirsite. E shikoj edhe femren shqiptare e cila rritet psh ne itali, dhe dua tju them se nuk eshte se me pelqen sepse ka nje menyre te jetuari e te sjelluri te cilin nuk e ndjek dot sado qe une e noh veten per nje njeri te emancipuar dhe pa asnje lloj mentaliteti per inferioritet te femres.Vyrtytet e nje femre e cila rritet ne shqiperi jan shume me te medha se ato te nje femre e cila rritet ne vendet perendimore. Ky eshte mendimi im po te jeni dakort mire nese jo akoma me mire . Gjith te mirat nga DIABOLIC A"S



Diabolic jam ne nje mendje me ty. Emancipimi i femres ne vendet perendimore eshte bere ne kurriz te familjes pra ka cuar ne degradim te saj sepse baza e familjes eshte gruaja sipas mendimit tim. Per kete me pelqejne vajzat shqiptare sepse jane me te pergjegjshme dhe me te perkushtuara pas familjes. Ka dhe perjashtime kuptohet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Korrik 2005 12:53
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 25 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > A eshte fatkeqesi te jesh lindur shqiptare?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.