Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Windows 8
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1559

Windows 8

Sic mund ta keni degjuar Win8 eshte i shkarkueshem nga faqja e Microsoft ne version Developer's Preview.

Une e kam shkarkuar dje dhe jam duke e testuar ne vija te pergjithshme. Se shpejti do postoj ndryshimet qe ka nga Win7 dhe uroj qe te kete dhe te tjere qe po e bejne ne menyre qe te ndajme eksperiencat

Aktualisht po shkruaj nga Chrome i instaluar ne Win8.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2012 23:00
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1559

Ne instalim nuk ndryshon shume nga Win7 pervecse jane hequr disa hapa dhe procedura eshte thjeshtuar disi. Ndjesia e instalimit eshte thuajse e njejte. Edhe kohezgjatja po ashtu. Sidoqofte, une jam duke punuar ne nje HP Pavilion DV6000 me Turion 64 Bit x 2 CPU + 2 GB Ram.

Butorni Start me menune e tij jane zhdukur ne konceptin e tyre te perhershem dhe jane zevendesuar nga nje buton transparent qe shfaqet vetem kur coni mousin poshte majtas ne ekran. Aty dalin automatikisht 4 opsione si Search, Share, Devices dhe Settings. Kjo e fundit ka lidhje me parametrat e programit qe keni te hapur ne ate moment si dhe ka shortcuts per Wifi, Volume e nja dy gjera te tjera te vogla.

Perdoruesi kur hyn ne Windows nuk perballet me desktopin e perhershem por me nje siperfaqe te re pune e cila quhet Metro UI. Kerkoni ne Youtube pasi ka shume video qe ju japin nje ide te qarte mbi pamjen dhe funksionet e saj.

Metro UI eshte ne formen e disa pllakezave qe mund te jene programe ose shortcuts. Keto pllakeza funksionojne edhe si ekrane te vogla per info te shpejte mbi funksionet perkatese. Psh te moti te tregon temperaturen dhe kohen. Te Lajmet te nxjerr 2-3 lajmet e fundit. Te Socialite te nxjerr fotot ose statuset e fundit nga FB.

Ka dhe nje pllakez qe te con ne Desktopin tradicional ku mund te punoni njesoj si ne windows7.

Duket pak i ngaterruar ne fillim por momentin qe e konfiguron dhe pershtatesh me funksionet, e ndjen qe ke kapercyer nje shkalle per siper dhe nuk te behet dhe aq mbare qe te kthehesh pas.

Persa i perket aspektit teknik, shumica e driverave u instaluan vete, si zakonisht. Personalisht mu desh te instaloja karten grafike, duke perdorur driverat per Vista 64 Bit pasi modeli qe kam une eshte paksa i vjeter dhe nuk ka suport nga HP as per Win7 jo me Win8.

Nese keni ndonje pyetje, shtini!

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2012 15:28
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Di gje, kompatibiliteti i programeve do jete i njejti me Win7? Kane bere teste per programet madhore, psh Photoshop, Vegas, Autodesk Suite, etj?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2012 18:39
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

kur po lexoja ket tem po mendoja lum ato qe kam shume llunti per int se i imi ehste ber qe smerret vesh

internetin per ska gja qe e hap se ben nje jav te hapet faqja
punoj me safari une psh gjithe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2012 18:41
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1559

Deri tani une kam instaluar gjera te vogla, programet e perditshme te domosdoshme. Psh Chrome, Winamp, Winrar, uTorrent, Skype, GTalk dhe VLC. Gjithcka eshte instaluar pa asnje problem dhe te gjitha programet kane performuar me se miri.

Persa i perket programeve te kalibrit te rende, deri tani kam provuar Photoshop CS6 Portable dhe duket se funksionon pa ndonje problem te dukshem. Gjithsesi nuk duhet anashkaluar fakti qe une jam ne platforme 64 Bit dhe programet e renda nxjerrin versione perkatese per secilen platforme.

Gjithsesi, do te shtoja qe ky version eshte per prove dhe nuk i adresohet publikut te gjere. Edhe une e kam karshi Win7 i cili eshte nje instalim i plote dhe i kompletuar me te gjitha programet qe me nevojiten. Nuk do te emigroja ende ne nje platforme e cila shume shpejt do te zevendesohet nga nje version me stabel apo me i kompletuar, pa llogaritur ketu qe versionet prove jane te vlefshme per nje periudhe te caktuar kohore dhe kur skadojne nuk ja vlen ti crack-osh pasi nderkohe ka dale versioni per treg.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2012 19:43
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Jo kot pyeta si koncept te dime sa probleme do hape kalimi. Sepse kalimet 98-xp-win7 kane qene me shume klecka. Akoma ka drivera dhe programe qe nuk kane gjetur zgjidhje per Win7 x64.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2012 00:52
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1559

Me sa po kuptoj une, tranzicioni nga Win7 ne Win8 do te jete shume i bute, aspak i krahasueshem me historite e meparshme.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2012 20:28
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1559

Win8 Consumers Preview doli sot. Normalisht duhet te jete version me nje perqasje me ideale ndaj konsumatoreve. Versioni qe kam testuar me siper eshte per Developers.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shkurt 2012 15:39
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1137

Te them te drejten Developer Preview nuk me pelqeu dhe aq shume. Me beri konfuz.

Do te instaloj kete Customer Preview tani dhe te shoh ndryshimet.
Me pelqen fakti qe Win 8 do te kete shume integrim me skydrive.

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shkurt 2012 18:35
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

ndersa un e kam ba new ket timin pc bahet fjal krejt se me pat tranu

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shkurt 2012 18:37
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:34 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Windows 8

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.