Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Raspberry Pi
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1558

Raspberry Pi

Raspberry Pi eshte nje mikrokompjuter me parametra te mjaftueshem per te vene ne jete nje sistem operativ Linux (kuptohet, disa versione specifike qe jane bazuar mbi arkitekturen ARM). A ka patur rastin ndonje prej jush te punoje me nje pajisje te tille? Nese po, ndajeni me ne eksperiencen. Cfare projektesh interesante mund te vihen pa shume mundim ne funksion? Dini gje nese shiten ne Shqiperi? Nese po, ku varjon cmimi?

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2013 20:26
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Aha, e kemi te gjithe te madh.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2013 23:10
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1558

E po mire, po isha me fat, nga fundi i javes do ta kem une te voglin. Te shohim pastaj sa te madhe e ben punen

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2013 19:42
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1558

OK, back. Sapo mora nje Raspberry Pi.Nje kabell Composite Video shkon te TV. Nje kabell LAN vjen nga routeri. Per momentin po e degjoj audion me kufje. Pi ka dhe 2 porta USB, nje e kam perdorur per nje adaptor WiFi ndersa tjetren per ate miun aty para ekranit
Sistemi operativ eshte instaluar ne nje SD Card (8GB) ndersa per ushqimin me energji elektrike kam perdorur nje karikues Nokia me porte Micro USB.

Ne ekran duket OpenELEC me XBMC Media Player. Sapo e mbarova dhe konfigurimin. Nepermjet Pi-se mund te futem te kompjuteri im dhe te luaj cdo video apo audio ne ekranin e TV. Ose te futem online dhe te shoh Youtube, TED, Vimeo, FB, Flickr etj etj etj.

Kaq per sonte

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shtator 2013 21:07
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14610

Ta gezosh!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shtator 2013 21:22
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Ca duhet kjo akoma s'po e kuptoj.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2013 07:03
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1558

Ideja eshte qe ky qark elektronik eshte nje mini-kompjuter. Eshte ne gjendje te mbeshtese disa versione Linux dhe ka mbrokullat e duhura per te deshifruar Full HD 1080p video (BluRay quality playback, using H.264 at 40MBits/s). Ka portat hyrese dhe dalese baze, per nje eksperience te pergjithshme "kompjuterike". Duke qene shume i lire si qark, i lejon vetes mundesine per te penetruar edhe ne xhepat e vendeve te treta ku kompjuteri eshte lluks. S'ka nevoje per ekran pasi mund te lidhet edhe me TV. S'ka nevoje per ushqyes apostafat pasi funksionon edhe nepermjet nje karikuesi Nokia apo HTC apo Samsung etj etj etj. S'ka nevoje per disk te ngrute pasi e mbulon kete funksion nepermjet kartes se memorjes SD.

Ky kompjuter/projekt u zhvillua ne UK me qellim qe te mund te ishte nje alternative e lire edhe per femijet e shkollave fillore, ku keta te fundit te mund te praktikoheshin ne gjuhe programimi. Nese nuk gabohem, suporton Python, nje gjuhe programimi tejet e famshme kohet e fundit.

Duke qene nje qark kompjuterik, i jane instaluar edhe porta shtese komunikimi GPIO. Ketu e tutje, imagjinata eshte limiti. Online ka projekte nga me qesharaket deri te me interesantet. Kliko ketu per 20 projekte te ndryshme, sa per te krijuar nje ide te pergjithshme.

Per pyetje te tjera, s'ka me mire se faqja zyrtare

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2013 21:39
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Me cudit pak kjo 1080p. Me eshte dashur te blej 700$ laptop qe te arrij te shoh 1080p para dy vjetesh. Prape kjo nuk mjaftoi se mp4 ne 1080p (qe eshte formati i zakonshem per shkakrim nga interneti) nuk behej pa nderprerje. Mu desh te gjeja codec CoreAVC qe te shof nje film te shkarkuar.

Prandaj me duket cudi qe nje qark i thjeshte Rasberry te luaje 1080p kaq kollaj. Rasberry mund te kaloje 1080p me 40mbps po kush ia ben dekodifikimin e formateve te veshtira si mp4? Ti psh cfare ke arritur te shikosh ne 1080p me Rasberry?

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shtator 2013 22:27
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Lord, pashe foton dhe konstatova se e ke lidhur me S-Video dhe jo hdmi keshtu qe te mungonte audio. Mendoj se duhet te blesh edhe tastieren e mause. Ndersa pyetja qe kam eshte a funksionon me nje ekran touch?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2013 20:36
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1558

Fajtor, chipi eshte ndertuar apostafat per 1080p dhe e luan pa nderprerje, flawlessly. Per videot MP4 ben hardware decoding, qe eshte shume here me i shpejte se software decoding, ajo qe ke bere ti dmth.

Mund te beje hardware decoding edhe per formate me te vjetra si MPEG2 dhe VC-1 por keto i ka te kycura per momentin. Duhet blere licensa e cila eshte afersisht 3$ per secilin format respektivisht. Kjo gje eshte bere per shkak te drejtash autori dhe pronesie intelektuale, dava muhabete Amerikanesh Gjithsesi cmimi per licensat eshte qesharak, i perballueshem nga kushdo.

Pi funksionon edhe si kompjuter normal, por ne nivel bazik. Mund te beje web surfing dhe procesim dokumentash. Gjithsesi qellimi eshte te afroje brezat e rinj drejt programimit, nuk eshte ndertuar si zevendesues i kompjuterit tradicional.

Piktor, e kam lidhur me S-Video se TV aty nuk ka hyrje HDMI. Per audion eshte ajo fisha e zeze anash Video Out. E lidha pak me vone dhe funksiononte sic pritej. Mouse i kam vene ndersa tastiere nuk i mora pasi une aktualisht po e perdor si media center. Kryesisht e hedh lumin me klikime. Dhe ne rast se duhet input karakteresh, sistemi qe kam instaluar une, OpenElec XBMC, disponon nje tastiere ne ekran dhe mund te shkruash duke klikuar butonat me mouse. Paralelisht sistemin mund ta komandoj edhe nepermjet celularit, si me iPhone edhe me WP8. Besoj dhe me Android behet por nuk kam aktualisht qe ta testoj.

WiFi nuk kam arritur ta bej te funksionoje pasi nuk po di ku t'ja instaloj driverat per adaptorin tim. Por kjo nuk me ka penguar per aq kohe sa e kam routerin pas TV dhe e lidh me kabell

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shtator 2013 16:53
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:39 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Raspberry Pi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.