Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Njeriu i lire ne Itali: gjobe per qen-mbajtje
Gjithsej 8 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Po per ne qe luajme Beach - Tennis sa eshte gjoba ????

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 10:51
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Gjoba eshte gjithmone 1032 deri ne 3033 euro. Me freesby, me top, me raketa, asnje loje nuk lejohet.

Per mbushjen e jetes me ligje me kujtohet mendimi i gazetarit te shquar Indro Montanelli. Gjate nje interviste beri nje krahasim interesant. Anglia, tha, ka 5000-6000 ligje, ndersa Italia ka rreth 180 000 (nje trajtim ketu). Kjo domethene se mbarevajtja e nje shteti nuk varet nga numri i ligjeve, por nga deshira e mire per ti zbatuar dhe mirekuptimi i njerezve.

Ne rastin ne fjale ngjan sikur autoritetet krijojne ligjin (pra shkopin) per tia dhene ne dore policise (pra Maliqit). Ne fund Lela do luaje me top dhe nuk do marri gjobe, por rendesi ka qe Maliqi ka ne dore shkopin per ti rene kokes nese Lela nuk sillet me xhentilese te bregu i detit. Hehehe.

Modifikuar nga Fajtori datė 01/07/2008 ora 12:53

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 12:09
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Lela ka 10 vjet qe nuk i rrespekton ligjet e plazhit.....keshtu qe.... nese ndonje marinar do te vij te me vej gjobe do t'i them....Ohhh scusi non lo sapevo...che sono straniera e non viaggio con il codice del comportamento

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 13:33
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

gjes gjes gjes...

Une qe thua ti fajtor nuk jam kundra lojrave ne breg te detit, mbasi ne shqiptaret ose po them me mire ne mediteranet keshtu jemi rritur duke lojtur football ne breg, tenis, raketa, volej, letra, muzik me ze te larte etj, etj.... me nje fjale nje pushim aktiv qe une vete jam shume pro ketij lloj pushimi aktiv.

Por fakti eshte se kur shkojme ne vende te huaja dhe te reja per ne, temperamenti i njerezve dhe menyra e jeteses eshte e ndryshme, keshtu qe detyra jone eshte te respektojme rutinen dhe zakonet e nje vendi ku shkojme, jo se jemi emigrante inferiore, por se duhet te mesohemi te respektojme vendalinjte, qe te na respektojne edhe ata neve si emigrante.

Ne amerike ka plot fusha footballi, basketballi, tenisi, bike paths, vende per kayaking, por puna eshte se duhet te hyme ne valle dhe ta heqim vallen sipas tradites se vendit.

C'faj ka nje i moshuar 60 vjecar amerikan te degjoje ne rere muziken time shqiptare apo greke apo italiane me ze te larte ne radio apo kasetofon. Ai nuk e ben nje gje te tille kur vjen turist ne Europe.

Apo c'faj ka nje femije 2-3 vjecar te kete frike te shkoje te lahet ne breg te detit se mos e shkelmoje ndonje footballist i eksituar apo te haje ndonje top e ta lere ne vend. Amerikani as kete nuk e ben kur vjen ne Europe, te trembi femijet e vegjel ne breg te detit me veprimet e tij eksituese.

Kete kisha parasysh, me menyren e te menduarit dhe mentalitetin.

Ja shko p.sh. te themi ne Aruba, qe eshte nje ishull internacional turistik Euro-Tropical (meqe ka nje fare pavaresie nga Hollanda), nuk degjon as edhe nje muzike te huaj ne breg, pervecse neper bare dhe clube ose restorante, nuk trembesh nga asnje top... te duket sikur gjithe ishulli te perket ty. E pra une kete quaj pushim dhe relax ne menyre te civilizuar......

Por si te thuash edhe civilizimi do kohen e vet Fajtor, nuk vjen ashtu sa te hapesh e te mbyllesh syte.

Edhe une qe shkruaj tani akoma jam ne kete etape, pasojat e se kaluares ekzistojne edhe tek une, shume here ndihem e renduar nga qetesia e madhe.......

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 13:38
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Kjo dynja eshte mendje mendje miq.Ne femijeri,ne moshen e adoleshences e gjer para martese edhe une kam luajtur futboll ne breg te detit.Njerz te moshave te ndryshme,te lodhur nga puna 6 ditore ne jave,te dielen shtriheshin per te pushuar e marr pak rreze.Isha i kujdesshem,por topi komandohet sa e ke ne kembe,pastaj po e gjuajte eshte jashte komande.Ishim ngaterrruar disa here me familjaret,sepse ju kishim prishur qetesine e femijve te vegjel ,qe ishin poshte cadres etj.Kishte raste qe topi godiste ndonje plak ose femer dhe puna shkonte keq.Edhe policia na ndalonte,por loja vazhdonte perseri porsa largoheshin ata.Helbete nuk i kuptonim njerzit per revolten e tyre.Kur u bera prind vet besdisesha kur disa djem luanin ne plazh afer cadres sime.Nuk me kish rastisur,por sikur te me godiste femijen e vogel me top dikush nuk e di se cfare do te pesonte.
Fajtori pa vendose veten ne rolin e nje prindi dhe dikush i pandergjegjshem te te godiste vogelushin tuaj,i cili eshte duke fjetur ne pafajshmerine e endrrat e tij.Po sikur babai jot plak qe ka ardhur ne plazh se mbase lehtesohet pak nga rehumatizma,dhe dikush nga ata ''karabushet'' qe luajne futboll ta gjuaj ne brinje ose ne koke me top,cfare qendrimi do te mbaje?Nuk e besoj te ishe indiferent,por do te reagoje me forcen e nje luani kunder keqbersit.Kam qene disa here ne disa plazhe ne jug te Anglise.Nuk kish lojra me top e besdisje te tilla.Rojat bregdetare,shpetuesit ishin ne gatishmeri per cdo te papritur me te gjitha mjetet e nevojeshme.Banjat ishin te pastra, funksion edhe me uje te ngrohte,bile kishin edhe nje peshore ne korridor.Ne Itali nuk nuk e di si jane plazhet.
Mendoj se do te ish mire qe plazhi te ndahej simbas moshave,por kjo nuk mund te behet.
Ju thate qe Italia ka 180 mij ligje dhe Anglia 5-6000 mije.Ashtu eshte.Ju ankoheni se penalizoheni per shkelje te rregullave,per gjoba etj aty ne Itali.Do t'ju thosha se ketu ne UK vetem ne Londer jane mbi tre milion CCTV.Nuk ka rruge e kryqezim qe nuk ka te tilla,bile rreth 30 -50m larg cdo trafic light ka edhe nje kamer digitale qe bene shkrepje automatike per ato makina qe futen ne kondravajtje.Po ashtu ne autostrade ka CCTV te shumta,bile disa edhe qe nuk t'i kap syri,te cilat kontrollojne shpejtesine e vozitesve.Ata qe levizin pa navigator nuk numerohen se sa gjoba marrin.
Bashkite e qyteteve britanike vjelin shume te ardhura nga gjoba te ketilla.Nje shqiptar nga qyteti i Leles si duket i merzitur nga gjobat qe kish marre, me tha ne aeroportin e Majorkes:''E mire eshte Anglia,vetem se ka CCTV ne cdo hap qe te hedhesh''.Ndersa shoferet ketu jane teper te kujdesshem e i zbatojne rregullat e qarkullimit,ndersa ne qytetet Italiane kur kam vizituar Italine,vozitesit po nuk qe i kujdesshem te vendosin rroten edhe kur kalon ne zebra crossing.
Fajtori,Lela e ju beqaret e tjere te tjera mend do te keni me vone.
Tani ju mendoni vetem per veten tuaj.
Ciao

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 14:28
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nejse, per aq sa me takon diskutimi im eshte i parendesishem tashme. Te diskutosh ne nje forum nuk domethene te perballesh domsdoshmerisht me metra individuale te krijuar nga fotografi personale. Edhe njehere nuk e gjej veten ne keto dialogje.

Pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 15:48
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Leri fotografite personale fajtori.Nje prind kushdoqofte ai nuk do te ishte dakord qe ta shqetesinin ajo pjese e popullates qe ka vetem rryken dhe pyken themi ne.Do ishte mire t'i pergjigjeshe vetem asaj pyetjeje qe mund t'ju bente juve cildo prind apo i moshuar.Je munduar t'i kalosh anash problemit.Pse i perjashton keto kategori te popllsise mor djale?Mendoke vetem per vete!!!!!
Une do te propozoja qe persona me mendime te tilla,perfshire edhe pjestar te familjes sime te presin mbase astronautet zbulojne ndonje plazh ne galaktike.
pershendetje te gjithve

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 19:21
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Personalisht jam shume dakort me Fajtorin...por kjo mbase kam lindur gjate koheve te ndryshimit dhe jam rritur ne demokraci, dhe nuk kam asnje kujtim te 'sistemit te vjeter.'
Kur ju 'liridashesit' pranoni me aq qejf qe ligjet jane te duhura, mua me hipen frika per te ardhmen.
Keto lloj ligjesh une i shoh si cenim te drejtes time qytetare dhe jo si mburoja mbrojtese te ketyre te drejtave.
Gjithmone pyes veten, aq brainwashed jane njerezit saqe te mos ndihen sadopak te fyer qe shteti gjithmone supozon qe ata vete me bashkqytetaret e tyre jane te papergjegjshem, saqe gjobat duhet te vihen?
Rregullimet e shumta jane te nevojshme ne burg, dhe jo ne vende publike, vende qe i perkasin te gjitheve dhe jo shtetit. A harruat qe jetoni ne shoqeri demokratike ku shteti e merr pushtetin nga ju dhe jo anasjelltas? Ja marrim shembull rregullimet per makinat, qe shteti detyron prodhuesit te beje rripa sigurimi, airbag, etj. etj. Kjo i rrit cmimin makines, mbase disa nuk kane para te paguajne per me shtrenjte, dhe nuk u bie shume ndermend per ata gjera...nga e merr shteti kete te drejte per te kontrolluar cdo gje tonen? Nga ne. Kush eshte shteti te me thote mua te vej psh, rripin e sigurimit? Kur dreqin ndodhi ky ndryshim, se me perpare shteti nuk bente dhe nuk guxonte te bente te tilla ligje.

Nqs e vini re, dhe ne media dhe kudo, gjithmone qellimi numer nje eshte t'i shtohet frika publikut: frika ndaj terroristeve, frika ndaj emigranteve, frika ndaj alieneve, frika ndaj komshiut, etj. etj. dhe kjo behet se kur njerezit kane frike, jane me te gatshem te heqin dore nga lirite e veta per hir te sigurise.

Moret shembull Ameriken, por edhe Amerika nuk eshte shume ndryshe. Shoqja ime thyen ligjin cdo dite se mban gjashte qen ne shtepine e saj. Perse duhet te jete ai ligj, perderisa ajo eshte e pergjegjshme dhe di t'i mbaje ata qen? Nuk mund te kesh nje person nen-18 vjec dhe te shkosh ne Dave and Buster's pa qene te shoqeruar me dike mbi 25 vjec se thone "you'll be in a drinking environment" edhe pse per te pire patjeter qe nuk te japin...idiotllek! Po emailet dhe telefonatat qe kontrollohen, nen PATRIOT Act...dhe ka shume shembuj te tjere. Per mua keto jane nje zhgenjim mbas tjetrit, sepse shoh qe njerezit zgjedhin apatine dhe nuk pranojne pergjegjesine qe vjen bashke me lirite e tyre, por ia dhurojne ato pergjegjesi megjithe lirite qeverise. Me pak fjale, i lejojme ata te mendojme per ne.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 20:07
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

For your own security :hihi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 20:35
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Njeriu i lire ne Itali: gjobe per qen-mbajtje

Citim:
Po citoj ato që tha turll


Po shoh qe te paska hypur nje shpirt revolte keto kohet e fundit ............. Nuk e di nga e ka burimin .......... Po per ato qe ke shkruar me siper, shteti ka plotesisht te drejte.
Une nuk i dua qente e macet. Dhe nuk dua qe te lahem ne nje vend me qenin. Eshte e drejta ime ne nje vend publik.
Une nuk dua qe kur te jem ne qejfin tim ne diell, sapo te me kete zene gjumi, te ha nje top turinjve, te filloje te me dale gjak nga hundet, dhe te prish diten time te plazhit (per te cilen kam paguar xxx leke, nje dy rroga mujore) dhe kjo sepse ti nuk e can b***n per mua ....... po do te shesesh tangerllik para do femrave se di te luash bukur??????
Ajo ambulanca, ndihma e shpejte normalisht qe duhet te kete rruge te lire kalimi ... dhe ne qofte se ti do jesh duke luajtur ne breg, e pengon.

Qeveria ka bere plot parqe, fusha futbolli, basketbolli e volejbolli ........ shko luaj atje.

Just my opinion.



Jam plotesisht dakort me ju Trull.

Ligjet apo regullat nuk jan vene nga kapriçot e ndonje prefecti, por per mendimin tim, ato jan studjuar, menduar dhe ardhur si rrjedhoje e disa aksidenteve qe mund te kene ndodhur.

Pastaj se di per ne vend te tjera por ketu ku jetoj un ne plazh ke vend te caktuara, te cilat jan pajisur me kende argetimi si psh rrjeta basketbolli, porta futbolli dhe ne afersi te ketyre vendeve nuk behet plazh...

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 20:46
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Njeriu i lire ne Itali: gjobe per qen-mbajtje

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.