Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Interneti dhe Ndikimi i tij ne Njeriu?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

Arrow

Interneti dhe Ndikimi i tij ne Njeriu?

Po lexoja nje artikull ku mundoheshe te analizonte internetin se sa i dobishem dhe sa i demshem eshte ai.

Citoj "Epoka e kompjuterit shenon rezikun fatal te radikalizmit te vetmise dhe te boshetizmit te marredhenieve psikologjike dhe njerezore nga permbajtja emocionaleas shuem deomethenese. Interneti pra provokon sindromen e vetmise on line, nje patologji e njohur dhe e studiuar sipas se siles mesohemi qe te marrim kenaqesine jo me nga kontakti njerezor me miqte por nga nje ekran"

Hidhni mendimet tuaja!!!

Personalisht mendoj qe ne momentin qe nuk kalon sensin e mases eshte nje mjet sherbimi i jashtezakonshem!

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2006 19:15
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Sigurisht qe interneti ka efektet negative dhe pozitive tek njeriu.

Por nese c'do gje perdoret me karar asgje nuk e eshte e demshme per njeriun.
Kam vene re qe per shumicen e njerezve dhe sidomos rinise se sotme, interneti eshte shume i demshem, sepse rinia humb kohe te tere ne pc, dhe nuk aplikohet ne ate qe eshte per moshen e tyre, detyrat e shkolles, ose te dalesh te luash me shoqerine.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2007 12:40
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
atiola
Veteran ne forum

Regjistruar: 19/09/2006
Vendbanimi: Aty ku ti te jesh shiko gjithnje dy here aty jam dhe une mjafton vetem te me mendosh
Mesazhe: 1875

per mendimin tim internet eshte shume praktik flas pere shumecen e njerezve ka plot informacione qe te ndihmojne ne cdo gje per studime per semundje dua te them cdo gje te kerkosh
ka dhe ane te keqija gjithahstu flas per moshat e reja sepse ka nga ata qe kalojne gjithe diten para pc dhe harrojne cdo gje tjeter nje detyre me shume per prinderit ti kontrodhojne


sa per ate qe njerezit qendrojne te vetmuar ngaqe perdorin pc ehste shume e vertet dhe kjo shume njerez jane gjithe kohes para pc dhe vjen e te behet si nje shok shoqe qe nuk ke deshire te dalesh me jashte
shpresoj qe njeri mos ti ndolle kjo se ehste vertet shume humbje kohe mendore ka shume shume pasoja qe mund te vine nga kjo

__________________
asgje nuk esht5e reale ne kete jete nuk ka dicka tjeter per lojes genjeshtres urrejtjes thashethemeve ja kjo ehste jeta qe jetojme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2007 13:18
atiola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė atiola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me atiola (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: atiola Shto atiola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto atiola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Arrow

-Nuk e di sesi e programojne kohen te tjeret, por une kam gjithmone kohe per gjithcka.Pra edhe per internet.Eshte nje mjet informacioni, njesoj sikurse radioja, gazeta apo tv.-

Flm.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Korrik 2007 20:16
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Cdo gje eshte e dobishme kur di si ta perdoresh. Mos kerko per "plehra" ne jete, por kerko per "flori". Edhe interenti ka "plehra", por ka edhe shume "flori".

Une per vete plehrat e interentit i kam lene te kalojne si te padukshme dhe me ka hapur syte si nje dritare e madhe te njoh boten perreth. Kam mesuar shume dhe kuptova se dija shume pak dhe tani kuptova akoma se nuk di asgje.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Korrik 2007 16:36
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

----------Te le pa pune te fik deren.---

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Korrik 2007 04:51
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
elsaaa
Grrrrrrrr

Regjistruar: 20/07/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 2047

Mendezke cben ne forum 24/7 eee... lol...nga diagnoza qe percaktoj lol.. asnje rrezik per jeten...

__________________
.......tY Te kerKoJ nE shPreSeN tImE tE HumBuR dHe ne agImE nje DiTe Pa tY...Te pRes tE viSh tEk Une .......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Korrik 2007 05:28
elsaaa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė elsaaa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me elsaaa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: elsaaa Shto elsaaa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto elsaaa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

Citim:
Po citoj ato që tha elsaaa
Mendezke cben ne forum 24/7 eee... lol...nga diagnoza qe percaktoj lol.. asnje rrezik per jeten...

ahhaha tani e pashe kete mesazhin tend une ja me ca merem -(what a geek ) dhe ofkors lukin for ya :p 
http://forumihorizont.com/showthrea...4661#post344661

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Gusht 2007 02:35
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Re: Interneti dhe Ndikimi i tij ne Njeriu?

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~
Po lexoja nje artikull ku mundoheshe te analizonte internetin se sa i dobishem dhe sa i demshem eshte ai.

Citoj "Epoka e kompjuterit shenon rezikun fatal te radikalizmit te vetmise dhe te boshetizmit te marredhenieve psikologjike dhe njerezore nga permbajtja emocionaleas shuem deomethenese. Interneti pra provokon sindromen e vetmise on line, nje patologji e njohur dhe e studiuar sipas se siles mesohemi qe te marrim kenaqesine jo me nga kontakti njerezor me miqte por nga nje ekran"

Hidhni mendimet tuaja!!!

Personalisht mendoj qe ne momentin qe nuk kalon sensin e mases eshte nje mjet sherbimi i jashtezakonshem!



I kushtoj shum kohe, ne fakt e kam me periudha, o shum o hiç, varet nga disponibiliteti.
Do vij koha qe do e hedh nga dritarja shum shpejt.Tip dedikimi ky..

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 19:55
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Re: Re: Interneti dhe Ndikimi i tij ne Njeriu?

Citim:
Po citoj ato që tha lule


I kushtoj shum kohe, ne fakt e kam me periudha, o shum o hiç, varet nga disponibiliteti.
Do vij koha qe do e hedh nga dritarja shum shpejt.Tip dedikimi ky..




lule une mos ksiha internetin sdo isha aq dembele po problemi ehste gjithe koha e lir me iken ktu harroj te bej dicka tjeter vetem kur me duhet me doemos
e jam ne mendje me ty ehelel perjashta e holla dhe une se me ehste shpif6ur

dhe pse shume i domosdoshem per disa gjera shume i keq per disa tjera

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 19:57
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:07 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Interneti dhe Ndikimi i tij ne Njeriu?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.