Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Interviste me Edvinin mbas fitores se politikes se re
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Interviste me Edvinin mbas fitores se politikes se re

Shoku Edvin Peza jemi mketu per te zhvilluar nje bisede rreth ''fitimit te zgjedhjeve te 28 Qershorit.
-Nuk me quajne Peza por Rama.
-Oh me falni,por meqe jetoj jashte Shqiperie,shtypi i rrugve me balte e gropa te Tiranes me ka disinformuar.
-Nejse vazhdojme me tej.Se parei ''Urime per fitoren e politikes se re ndaj asaj qe ka mbajtur peng vendin per 20 vjet,sic keni thene ju.
-Flm une dhe asnje nga PS zhvilluam nje beteje te sukseseshme elektorale.Populli na besoi per alternativat tona dhe ne per here te pare fituam deputet ne Shkoder,Kukes,Peshkopi,Lezhe etj. Me Sistemin Proporcional Rajonal qe i propozova Berishes une ''ja fta'' atij,por me shume ja futa LSI dhe Metes.Ai fitoi vetem kater mandate e keto fale ndihmes se komisionerve te Berishes qe nuk i lane komisioneret tane t'i vidhnin votat e LSI te gjitha.Une kisha menduar qe ta zhdukja nga politika Meten,por ai qenka i ngjitur si m..i pas kepuce dhe ja doli te mbijetoje.Ndersa Qenushin,Milon,Ceken,Staroven i nxora nga parlamenti.Po kur donte edhe pioneri i Mjaftit te behej deputet;ai qe dikur kish perkrahur Berishen.
-Dicka rreth kundershtarit tuaj Z Peza,me falni rama?
-Ou ate malokun, '' e nxorra ne pension'' ashtu sic ju kisha thene zgjedhesve shqiptar.
-Cdo te behet me tej me doktorin zoti Peza?
-Ju nuk marrkeni vesh Z gazetar.Une jetoj ne Peze e nuk quhem Peza,ngulite kete ne koke e mos e perserit me.
Ok
-Ndersa persa i perket pyetjes suaj kam ndermend qe Saliut dhe familjarve te tij,t'ju heq pasaportizimin nga Tirana dhe t'i interrnoje ne Vermik te Vlores.Thuhet se atje nuk jeton njeri me dhe ka shtepi bosh sa te duash.Rruge makine nuk ka.Ata e meritojne interrnimin.Une kaq po beje se po te ishtete per Kristaqin e shoket e tij, doktorit do t'i kishim futur ndonje koqe plumbi kokes ose do ta varnim ne mes Tropojes.Bile stolin do te propozonin t'ja hiqnin Haklajt ose Kernajat.
-Po me PD cfare do te behej Z Kristaq?
-E kam per nder qe me thate Kristaq e jo Peza.Peza eshte fshati ku jetoj,por kam edhe nje shok timin te cilin e quajne D Peza e ate tashme e kam bere deputete.
-PD duhet te shperndahet. C'na duhet PD dhe Saliu.Do t'i shohesh ata maloket qe kane zene tokat e Tranes e Durrsit.Edhe ata do t'i ktheje mbrapsht,bile do te behet nje ligj,pertej te m e te d, i cili ndalon perdorimin e bukes se grurit per ta.vetem buke kallamboqi meritojne ata''derra''.Tamam si ne kohen e Migjenit.Ata na kane ndotur kryeqytetin!A i keni pare ku i lajne opingat e mbushura me balte ne rruget e Bythores,Bathores me falni? Ne qender te Tiranes tek shatervani.Kur i filmojne tv atyre nuk ju bene pershtypje,por hapin dhembet e qeshin, te cilet i kane si shkolla e nates dikur,nje jo e nje po.Ne duhet te jemi pertej te majtes e te djathtes ,por sigurisht duhet te votohet per partine time personale.
-Ju z Eftimi i eleminuat partite e vogla,zotoheni se edhe Saliun do ta internoni,PD do ta shperndani dhe deputetet e saj do te shkojne ne gjyq.LSI-n gjithashtu do ta shperndani dhe do ta detyroni te bashkohet me partine tuaj personale,po me Z Meta c'do te behet?
- Perseri jua paskan bere mendjen corap gazetat e djathta mor burre.(Albani eshte miku im studioja e te cilit bene 70 te projekteve te ndertimeve ne Tirane,bile edhe nderton vet.)Edhe per ate kam menduar.Ai do te interrnohet ne Minieren e seres Selenice,ne Vlore.Atje ai do te punoje direkt ne prodhim,sepse ka nevoje ta provoje punen,te cilen nuk e njeh fare.Do ta vendosim ne shtepine ku ka ndenjur familja e Beqir Ballukut ne vitet 70.
-Po Monika ku do te punoje?
- Ate do ta cojme te punoje si mesuese ne fshatin Gorisht Vlore,2 ore me kembe nga Selenica.
-Po me KQZ cdo te behet z Delijorgji.
-Nuk jam Delijorgji.Mos je gje i cmendur qe me therret ate emer.
-Me falni se ngaterrohem dhe sic e sheh edhe ne artikulimin e shqipes kam pak veshtiresi.
-More ti shqipen e flet shume mire,por bene sikur ngaterrohesh.
-KQZ-ja ehehe.Ristani e meriton edhe ky denimin me 25 vjet burg,sepse ai ka ndihmuar PD.
-Gojet e liga flasin se ju i keni dhene leje ndertimi grekut Delijorgji,gati sa nje lagje ne kryeqytet? A eshte e vertete se ju keni kaluar disa dite te kendeshme ne hotelet luksoze ne ishullin e Maltes se bashku.
-Delijorgji nga shofer i janullatusit u be biznesmen i skrapit ne kohen e Nanos,Kajkos e Metes,vazhdoi me mua e me Berishen e djalin e tij ne Gerdec,prandaj ta leme kete menjane,sepse kemi nga pak pjese te gjithe.
-OK!
-Ne Zgjedhjet e 2007 per Pushtetit Lokal gazeta Tema ju nxori me hallate perjashta,pra nudo ne nje plazh te frances,se bashku me ish te dashuren,sot gazatare ne nje Tv shqiptar. Simbas metes ai ju ka dhene kurajo,sepse ju ishit gati ta linit garen.Komenti juaj.
-kete palacollek e beri gazeta Tema e Meros sic e dini.Kur Berisha e nxorri Meron nga godina ku kontrata ish per 20 vite,i dogji makinen e re BMW dhe e kercenoi me jete nepermjet Ypit,une e mbeshteta ate packa se ky i fundit desh te me shkaterronte.Asgje nuk eshte e vertete nga ato qe thote miku im i dikurshem Meta.Ai nuk ka bere asgje per mua.Une jam ketu ku jam fale zotesise time.
-Duke mos bere planin urbanistik te kryeqytetit ju po nxitoni ta jepni leje ndertimi miqve tuaj,vend e pa vend.
-Po perse punoj une,per veten time apo per Saliun?
-Sigurisht per veten tuaj,por edhe per ata qe ju kane votuar tri here rresht.Kam pare se kur bie zjarre ne ato pallatet e larta,makinat zjarrfikse nuk mund t'i ndihmojne njerzit,sepse nuk futen dot.Une kam vizituar nje mik ketu ne Bllok ku palalti nga pallati ish aq afer sa mund t'i jepje doren dikujt tjeter nga pallati fqinj.
-Zoti gazetar disa gjera nuk i kupton ti,sepse jeton jashte Shqiperie.:p
-Te flasim tani per ndertimin e kabinetit qeveritar,simbas politikes tuaj te re.A mund te na tregoni se si i keni ndare postet ministrore ju lutem?
1-Po e filloj nga Ministria me e rendesishme.Minister do te jete Gramoz Ruci,i cili njihet per vendosmerine e tij te palkunder ndaj PPSH-s,me falni PS-s.
Po ky person ka qene minister i kohes se diktatures kur ne 2 Prill ne Shkoder u vrane 4 djem te ketij qyteti nga Forcat speciale te ketij qyteti,ka qene sekretar i pare i PPSH ne Tepelene,ka qene Kryetar i Komitetit per Mbrojtjen e figures se diktatorit me 1991,ka qene udheheqes i Komiteteve te ashtuquajtura te shpetimit,shkaterrimit,me ne krye nipin e tij Gjolek Malaj,ka ikur nga Shqiperia per ne Greqi i veshur si grua simbas Ilir Metes.Simbas jush ky person i perket politikes se re?
2-Nuk jane te verteta ato qe thate.Ai burre me mbrojti mua nga humbja e kryetarllekut ne PS,kur Kongresi nuk e aprovoi kandidimin tim diten e pare,por e aprovoi te dyten.Gjithe kjo fale Gramozit!
-Minister i Punes do te jete Namiku,sepse ai ka eksperience qe nga koha e baskimeve profesionale,sepse sic e dini ai ka qene kryetar i BP te shqiperise.
3-Minister i drejtesise F Xhafa si arkitekt i sistemit zgjedhor,Proporcional Rajonal
4-K Islami minister i ekonomise.Edhe ky si matematikan e fizikan beri nje llogaritje te perpikte per sistemin zgjedhor dhe i dola fjala.Edhe ky eshte arkitekt i sistemit elektoral.
5-D Bushati minister i jashtem.
-Me falni po kush eshte ky i panjohur dhe kush eshte kontributi i tij per PS-n?
- Ky ka punuar ne nje OJQ(por ne te vertyete per PS).Ai ja ka nxirre Majlinda Bregut dhe Lul Bashes punen ne cdo aspekt me raportet qe i ka derguar BE,per standartet.
-Nuk i dija keto te mira qe ju paska bere juve duke ndikuar per keq ne integrimin e Shqiperise ne BE.
-Po po ai ka merita te pa diskutueshme ne kete drejtim.
-E po paskeni bere zgjedhjen e duhur zoti Rama.Njerez si ky Ditmiri i ''duhen'' vendit.Bravo!
6-A Malaj minister i financave.
-Kete zoteri e njoh mire,sepse fillimisht ka punuar si punonjes i nje zyre te pensioneve ne vitin 1991,prane Sigurimeve Shoqerore Vlore.Qe ne ate kohe e kish ndjere eren e pares.E them kete sepse pata nje eksperience personale me te.Me vone ka punuar si administratori Firmave Piramidale.ne vitin 1997 minister i financave gjer me 2005.Dihet nga te gjithe se si perfundoi Shqiperia nen udheheqien e dikasterit me te rendesishem te nje vendi.U zhyt e gjitha ne korrupsion dhe beri vetem hapa mbrapa.Flitet shume per te ne depozitimin e milionave jashte vendit.
-Nuk eshte ashtu,ai eshte djale i mire.E kane inat pa flasin ashtu!
7-Minister i Mbrojtjes E Shalsi.Ky e ka treguar zotesine e tij duke mbrojtur punen e bashkise e duke nxire ate te qeverise.
8-Ministre e Telekomunikacioneve Mimi Kodheli.Nje grua e sprovuar ne betejat me qeverine.Nje shoqe e mire dhe e dashur.Ka qene edhe zedhensja ime ne Bashki e ne PS.I njeh mire tenderat!
9-Ministre Kultures dhe Turizmit,Olta Xhacka.Eshte e afte, e bukur dhe atraktive.
10-Minister i fshatit Eltar Deda nga Vlora.Ky e ka origjinen nga Terbaci i Vlores e mund ta beje cdo lloj detyre qe i caktohet.
-Aha e njoh kete ,eshte djali i Tofik dedes ish selretari kom partise per Vloren.
11-Ilir Gjoni,djali i filozofit Xh Gjoni minister i arsimit.Ky ka edhe eksperiencen e madhe te babait te tij ne drejtim.
-Nuk duhet te na mungojne kuadro te tilla,sepse ata na kujtojne 2 Korrikun 1990!
12-Minister i Ambjentit dhe ujrave sh Beqaj,ka dhene nje kontribut te madh ne PS time.Ky perflitet se ka perfituar shuma te medha duke lidhur pensione false.Thuhet edhe se eshte ne proces gjyqesor.
-Mos e degjoni Jozefinen.Ajo eshte grua e cmendur!
13 Minister i Energjitikes Andis Harasani.
-Ky mbahet edhe si bodygardi me i forte i PS.kete e tregoi edhe ne nje qender votimi ne Rrogozhine ku goditi me karrige nje komisioner te PD.
-Mire ja beri! Ashtu e donte ai!
-Ne ambjentet e PS eshte pare nje zedhense bukuroshe e quajtur Armela Imeraj.Po kesaj a keni ndermend t'i jepni ndonje post ne qeveri?
-Post jo,por do te jete keshilltarja ime personale,gjithashtu edhe zedhensja ime.
-Kujdes zoti rama semos e peson si Ylli Spangua?
-Rrini te qete,une kam dhene prova qe jam nje burre i ndershem.
-po po e di kete fakt.
-A mund te na thoni dicka rreth familjes suaj dhe ish gruas dhe lidhjes me gazetaren...
--Dilni perjashta nga zyra ime menjehere.Po ne nuk e mbaruam intervisten shoku Peza.
Andis,Andis filloi te bertiste Edvini,ne menyre qe te perdorte forcen.
Zoti Eftimi,une jam edhe neshtetas i nje vendi tjeter dhe ju do te mbani pergjgjesi per arrogancen e presionin tuaj karakteristike kundrejt gazetarve.Mua nuk me komandoni dot me SMS,sepse nuk e keni ate akses tek une.Une nuk jam Sokol Balla,NEWS 24 apo Vizion +.
Megjithate po e mbyllim ketu kete interviste te pambaruar me kryetarin e PS,kryetarin e Bashkise Tirane,perfaqsuesin e politikes se re Shqiptare Z Edvin Peza,Eftimi,Delijorgji etj.
Edhe njehere i uroj ''Suksese politikes se re dhe urime per fitoren'' e zgjedhjeve te 36 gushtit,Lemit kur shihet duhani!

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Korrik 2009 12:58
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:59 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Interviste me Edvinin mbas fitores se politikes se re

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.