Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Moderne Shqiptare > Dritėro Agolli > Kush ėshtė Dritėro Agolli ?
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul
Ky Driteroi me duket mua se i perket nje grupi njerezish qe behen legjendare nga nje popull qe me zor nxjerr njerez te cmuar.
Me fjale te tjera Driteroi eshte nje gjigand ne nje kotec pulash sic eshte Shqiperia.

Sa shume eshte perkthyer ky Driteroi yne? Sa shume lexohet jashte? Ky eshte metri qe perdor une qe s'mar vesh nga letersia. Perndryshe kjo legjende moderne eshte krijuar si e tille nga 1000 apo 2000 njerez te kotecit qe e kane lexuar dhe qe rrine e lavderojne perdite, se s'kane ke te lavderojne tjeter.



SIKUR S'JETOJ NE VENDIN TIM


Me ndodh sikur s'jetoj ne vendin tim
Po ne nje vend te huaj dhe te larget
Ne nje qyetet me buba dhe me minj
Mes mureve te rrjepur dhe te laget.

Cuditem pse keshtu me duket shpesh
Kur s'ka njeri shtepia, kur jam vetem
Kur shiu ne dimer flluska ngre ne shesh
Dhe mua flluska flluska ma ben jeten

me ngjan sikur dhe strehet derdhin helm
Helmohemi Ado cast me njeri tjetrin
s'e di nga vjen ky helm se s'kam c'te them
Vec shoh se rrobat tona helm na rrjedhin

Ky vend me duket do helmohet krejt
Nga helmi rrjedhur vrimah ne themelet
Pastaj do tundet toka ne termet
Dhe Djalli i Madh do qesh e do zgerdheshet

I huaj jam ne vendin tim mjerisht
Dhe kur rreth meje ka me dhjetra njerez
Kjo me lendon dhe shpirtin ma gervish
me ben te qaj si nxenes prapa deres.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2011 19:55
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Driteroi eshte i vogel sepse ka shkruar ne gjuhen shqipe.



Dhe cfare do te thuash ti qe gjuha shqipe eshte e varfer?!!!!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2011 20:01
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil


Dhe cfare do te thuash ti qe gjuha shqipe eshte e varfer?!!!!

Perkundrazi eshte pasuruar shume, keshtu qe duhet pastruar sipas meje. Duke lexuar Driteroi dhe poete te tjere popullore na ndihmojne shume te kujtojme fjalet e paperdorshme sot shqip. tashme pothuajse kudo gjen fjalen e bukur italiane agravon, agravohet ne vend te fjales rendon, renduar, apo ajo tjetra vozit makinen, ne fakt une e kisha degjuar shprehjen jam duke vozitur barken, por qe ishte fjale sllave nuk e dija dhe me e bukura qe e degjova gjithkund ne Tr kete vere vozit makinen. Vozita i thone shoferit sllavet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2011 20:16
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Perkundrazi eshte pasuruar shume, keshtu qe duhet pastruar sipas meje. Duke lexuar Driteroi dhe poete te tjere popullore na ndihmojne shume te kujtojme fjalet e paperdorshme sot shqip. tashme pothuajse kudo gjen fjalen e bukur italiane agravon, agravohet ne vend te fjales rendon, renduar, apo ajo tjetra vozit makinen, ne fakt une e kisha degjuar shprehjen jam duke vozitur barken, por qe ishte fjale sllave nuk e dija dhe me e bukura qe e degjova gjithkund ne Tr kete vere vozit makinen. Vozita i thone shoferit sllavet.


Thuaja shelgaqit ket

vozti kerin... e perdorin kosovaret, normal ndikim sllav

Personalisht me pelqejne me shume autore qe jane mjeshtra dhe luajne bukur me fjalet sesa autore qe perdorin shqipen letrare figurat krahasimet hiperbolat etj etj por qe sme ngjallin asnje lloj emocioni.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2011 21:22
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Vozit fjale sllave? Kujtoja se kishte te bente me varken (se varka vozitet) dhe kosovaret perdornin te njejtin term per makinen (se shqipja nuk "drive", nuk "guida" por "jep", fjale qe pa thene "makines" prapa nuk kuptohet).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2011 02:33
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Driteroi eshte i vogel sepse ka shkruar ne gjuhen shqipe.
Poezia ka nje te mete te madhe:po e perktheve- e dhjeve.



yep...

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2011 06:59
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil


Dhe cfare do te thuash ti qe gjuha shqipe eshte e varfer?!!!!


Qe gjuha shqipe eshte e varfer kjo as qe ka diskutim, por nuk doja te thoja kete.
Ajo qe kam vene re eshte qe populli qe flet kete gjuhe eshte i vogel.
Pra poezite e shkruara nga poetet shqiptare edhe ne qofshin perla kthehen ne xhamka(siq thone korqaret), per te huajt nese perkthehen.
Kam lexuar disa perkthime dashamirese ne anglisht te poezive shqipe me te mira dhe me eshte dukur sikur pi kafe me limontos.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2011 18:52
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Qe gjuha shqipe eshte e varfer kjo as qe ka diskutim, por nuk doja te thoja kete.
Ajo qe kam vene re eshte qe populli qe flet kete gjuhe eshte i vogel.
Pra poezite e shkruara nga poetet shqiptare edhe ne qofshin perla kthehen ne xhamka(siq thone korqaret), per te huajt nese perkthehen.
Kam lexuar disa perkthime dashamirese ne anglisht te poezive shqipe me te mira dhe me eshte dukur sikur pi kafe me limontos.



Mendimi yt... te te tregoj 1 barcalete me 1 person qe villte vrer kshu si puna jote?

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Nëntor 2011 10:55
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil


Mendimi yt... te te tregoj 1 barcalete me 1 person qe villte vrer kshu si puna jote?


Edhe pyet!
Tregoje motra.
Moj po pse me shan me? Une fjalorin numerova dhe me dolen aq nja 50 000 fjale shqipe. Ja po i bej 100 000. keta englezet e kane fjalorin me trefisha e katerfisha. Q'faj kam une qe linguistet nuk bejne nje fjalor te madh fare?
Oj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Nëntor 2011 12:54
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Anglishtja eshte gjuhe qe flitet nga 500 milione njerez. Pervec kesaj, anglishtja eshte gjuhe qe ndryshon nga poshte lart. Dmth fjaloret fusin gjithmone fjale te reja kur ato fitojne nje shkalle perdorimi ne popull. Ne ndryshim nga gjuhet e tjera qe mbrohen nga akademi te ngurta qe nuk lejojne kurre ndryshime. Edhe fjalet e reja nuk pranohen zyrtarisht, pavaresisht se njerezit i perdorin gjeresisht.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Nëntor 2011 21:03
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:43 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Moderne Shqiptare > Dritėro Agolli > Kush ėshtė Dritėro Agolli ?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.