Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Simbolet fetare ne shkolla.
Gjithsej 27 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

Re: Naturaliteti

Citim:
Po citoj ato që tha leopardi
 

Nje person qe kam perpara, dua gjithmone ta shoh, eshte nje fakt Natural, Njerzore, dhe Hyjnore.



Edhe me ty jam dakort, por me te vetmin ndryshim, sepse dua qe ti shohe lakuriq sepse sic e kam kuptuar une, ne se nuk e kam kuptuar gabim, keshtu i pelqen edhe Fajtorit.

__________________
Kolonel Anastas Janullatosi, jashte nga Shqiperia!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2007 01:59
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Foto nudo e Janullatos-it? Cfare lidhje ka nje prift grek me nje teme ku flitet per veshjet ne shkolle?

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2007 02:48
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

SEND_ME_AN_ANGEL

E kisha llafin si simbol fetar (ndoshta edhe i nacionalizmit grek), duke qene se edhe veshja qe po diskutojme konsiderohet si e tille.

__________________
Kolonel Anastas Janullatosi, jashte nga Shqiperia!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2007 12:46
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
tolstoy ti sikur je turk mer lal e jo shqiptar. do fakte te perhapjes se fese islame me dhune e gjak? mos shko me larg se historia e popullit tend qe ka qene 100% i krishtere dhe ju imponua feja me violence, nje fe qe populli nuk e ka konsideruar kurre si pjesen e vet dalluese. leri llafet e koleres e te adn (se sa per dijenine tende vendet ku praktikohet poligamia jane nder me te pasurat me nafte dhe mund tja lejojne vetes spitalin me modern) por me thuaj

pse nuk merr nje gra 4 burra?

sa per nazistet e kryqezatave, po te them dhe une nazistet turq qe aq dem na kane bere dhe qe i luftuam aq shekuj. Dhe prej atyre nazisteve vjen feja qe ti predikon.

Per histori ik fol neper kafe se ti historine e kafeveneve dike.



Varri i gjyshit me te hershem qe dime, eshte andej nga korca, rreth 300 vitesh. me perpara zdime gje. Shqiptar ishte ai i shkreti, po do i bejme ADN_ne se mos na del turk. (Te ruajte Zoti ty qe na ke tregu qe menyra me e shpejte per te njohur babain eshte ADN-ja, po ne vazhdojme me tonen, me metodat e 'vjetra', 'alla shqiptare', ku ne nje shpi Burri eshte Babi, Gruaja eshte Mami, femijet jane 'gjelberimi i mamit dhe i babit') Po turq qe jane shqiptare ka me miliona ne turqi, per shqiptare qe kane rrenje turke skam degju. Po ti na thuaj nga i ke rrenjet, majmuni mos me thuaj se ste besoj.
O i nderuar, populli shqiptar e ka pranuar islamin me turma 300 vite pas pushtimit, ne nje kohe qe luftra jo e jo, po edhe kryengritje mezi beheshin njehere ne 50 vjet. Leqe futu te kjo tema ketu poshte po deshe e mos na ca koken. Keta zoterinjte te kjo tema nuk jane njerez qe ja fusin kot. Sjane nga ato torobellet qe dine te thone vetem 'feja islame u perhap me 'Violeeence'', (te hapsha ballin, apo sna ben edhe si mesues i gjuhes shqipe)
http://www.forumihorizont.com/showt...5917#post285917

O i nderuar, une po te sjell te dhena mbi numrin e vrasjeve te kryqetareve, ti me sill numrin e vrasjeve ne 500 vite te 'masakrave' turke. Aq masakra u bene, qe shyqyr qe ishim popull qindra milionesh se zdo kishte mbete kush nga ne.. pupu me ke merrem,
Punen e grave ta kam sqaruar, skam cte te them me, po fillove edhe ti te Ventilosesh... fillove me fyerje ndaj fese islame, cpate ore, si shume shpejt e humbe toruan,
o miku im injorant ne histori, fe, etj etj, te uroj gjitha te mirat, shko lexo icik se mjaft u mjaftove me historine e shkolles se mesme e me perrallat e librave per femije mbi Jezu Krishtin.

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2007 15:18
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Eh...

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
tolstoy ti sikur je turk mer lal e jo shqiptar. do fakte te perhapjes se fese islame me dhune e gjak? mos shko me larg se historia e popullit tend qe ka qene 100% i krishtere ...



Ne fakt, ka nevoje per disa sqarime:

1. Shqiptaret para se te ishin te krishtere kane qene pagane, prandaj nuk eshte e drejte te dalesh dhe te thuash qe kemi qene te krishtere, po nuk percaktove dhe se cfare kane qene paraardhesit tane dikur para se te lindte Krishti.

2. Shqiptaret e kohes se turkut, iu pelqeu bakllajavaja e sulltanit te Turqise, haremet e tij dhe u konvertuan ne muslimane, sidomos te pasurit shqiptare qe e bene kete per te shtuar privilegjet e tyre. Dhe normale qe bujkroberit arber te konvertoheshin pasi i "prishnin" privilegjet pronareve te tyre.

3. Perhapja e fese me dhune dhe gjak???? Se mos kane qene vetem turqit te paret qe e perdoren kete metode. Apo harrove katoliket e Spanjes gjate Inkuizicionit qe vrane, prene dhe perndoqen cifutet vetem sepse ishin jo-katolike(shih Historine Boterore, Kalifati i Kordoves, Inkuizicioni dhe Katolicizmi Spanjoll, ne internet e gjen kollaj). Inkuizicioni spanjoll mbijetoi per 400 vjet gati, deri vitet 1800(te pakten turqit nuk dogjen te gjalle ndonje dijetar si puna e Xhordano Brunos vetem se tha qe Toka rrotullohet rreth Diellit). E pra, shembuj te perhapjes se nje feje me dhune ka pasur kudo, nuk eshte aspak e drejte te akuzosh nje fe ne kurriz te tjerave kur vjen puna per dhune dhe masakra. Mos harro, qe faji i krimeve eshte individual, dhe eshte po individi qe duhet te gjykohet, jo feja (ketu nuk flasim per ideologjite ekstremiste qe kerkojne zhdukjen e nje grupi te caktuar njerezish).

___________________________________________

Te behet si Franca!!!!! Bah, Franca deri ne vitet 60-te shtypte me forcen e armeve protestat e algjerianeve per pavaresi, jo te me marresh shembull nga ata.

Personalisht do preferoja Danimarken si shembull, mbi 200 vjet mbreteri dhe me nje shembull tolerance te konsiderueshme (harroni protestat e karikaturave, pasi ketu ne Danimarke muslimane dhe jo-muslimane dolen se bashku duke protestuar kunder djegjes se ambasadave daneze ne Lindjen e Mesme nga ca injorante). Ne shkolla publike shkojne dhe femije te emigranteve me origjine arabe, dhe mbajne shami.

Ne universitetin ku jam une, ka plot vajza me shami, madje universiteti ka dhene dhe nje dhome ku muslimanet shkojne te falin namaz. Personalisht nuk kam qene ndonjehere te falem aty, por e di shume mire qe ekziston.
Asnje ankese per diskriminim fetar nuk kam degjuar deri me sot ne Danimarke, mgjs kur lindin femije, prinderit zyrtarisht duhet ti regjistrojne me kishen akoma dhe sot e kesaj dite (per arsye historike dhe sigurie, mqs kleri fetar ne kohet e vjetra kishte mundesi te mbante arkiva dhe ti ruante ato per regjistrim te popullsise).


Ndersa ne Shqiperi, shqiptaret ngaqe jane pertace te medhenj, ngaqe jane me te korruptuarit ne shkalle globale, ngaqe dhe pse dolen ne demokraci akoma nuk kane ndertuar nje shtet te hajrit, ngaqe akoma sot e kesaj dite nuk kane uje te rrjedhshem dhe energji 24 ore(mgjs jemi nga te paret per burime hidrike ne Europe) etj etj ne vend te kerkojne pergjegjesine tek vetja, rrine e ja vene fajin fese, rregullave te saj(me e sulmuara feja Islame) dhe turqve, duke harruar qe turqit iken zyrtarisht para 95 vjetesh.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2007 18:19
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Zoti Petrit Kola, une nuk thashe qe turqit kane qene te vetmit qe kane perhapur fene me dhune, une vetem i dhashe zoterise tjeter nje shembull qe ka prekur direkt popullin tone. Dihet qe dhe Spanja katolike e ka perhapur fene ne koloni me dhune e menyra jo paqesore, por une nuk e kam kundershtuar ndonjehere kete. Meqe tjetri nuk po bindej mbi rastet e perhapjes se islamit me dhune une i dhashe nje shembull qe cdo shqiptar e di mire dhe duhet ta dije akoma me mire. Dihet qe islami nuk u perhap vetem me dhune, sepse u perdor dhe joshja dhe pati dhe njerez te ndershem qe u kthyen ne islame per arsye te tyret shpirterore. Por dhuna ka qene vendimtare ne fillimet e pushtimit turk, dhe feja u perdor si mjet shkombetarizimi. Per fat te mire tonin populli shqiptar ishte me shume i bashkuar nga gjera te tjera se sa ishte i percare nga feja, dhe gjate shekujve nuk ka pasur lufte mes feve per shkak se shqiptaret ne fillim e kane quajtur veten nje popull, pastaj anetare te secilit prej 3 besimeve. Dhe une vazhdoj me kete mendim, megjithese ka njerez (edhe ne kete forum) qe mendojne ndryshe.

Sa per shembullin e Frances, nuk eshte rruga perfekte por eshte rruga me e drejte per tu ndjekur ku lindin probleme te tilla. Eliminimi i propagandes fetare ne institucione publike. Me vone kjo mase mund te zbutet nqs komunitetet e ndryshme fetare ne nje vend arrijne ne pjekurine e duhur per te lene pas radikalizmat dhe per tu treguar me tolerante. Franca nuk mban anen e asnjerit, biles katoliket jane persekutuar me shume se muslimanet (kujto vetem kohen e Revolucionit Francez dhe cfare ndodhi ne ato vite) per te mos folur pastaj per protestantet, qe fale gjakderdhjeve te iniciuara Luigjit XIV dhe kardinalet Riechelieu e Mazarini u shfarosen fare.

Dhe se fundi, vertet kemi qene pagane por krishterimi u perhap ne Iliri sipas historise perpara se te vendosej si fe e lejueshme ne Rome nga Kostandini i Madh ne vitin 313 (qe rastesisht ishte me origjine ilire, me sakte nga Dardania) dhe kur ishte akoma fe klandestine dhe e ndaluar. Une spo dal ketu kunder islamit dhe pro krishterimit (po ta beja do dilja vete kunder parimeve te fese qe kam) por po them vetem qe institucionet publike duhet te jene laike ashtu sic jane. E thote apo nuk e thote Zoti, ata qe ikin ne shkolla e universitete publike, duhet te ikin pa rroba fetare. Kush e ka te domosdoshme te mbaje rroba fetare, mund te futet ne shkolle fetare pa problem, dhe asnjerit nuk i mbetet hatri.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2007 02:24
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Eh...

1. Une nuk jam Petrit Kola, lavdi Zotit

2. Shamia, me te cilen nje femer muslimane duhet te mbuloje koken (ketu nuk flasim per te famshmet burka afgane, pasi nuk jane pjese e veshjes se femres sipas Islamit -> gje qe e di shume mire pasi kam studiuar fene), po te shohesh dhe traditat tona, eshte perdorur si ne veri ashtu dhe ne jug (veriu kam pershtypjen se eshte me i theksuar ne kete drejtim), dhe kane qene katolike ato qe e vinin si shami. Prandaj nuk mund ta konsiderosh ceshtjen e shamise teresisht fetare. Ne kanunin e Leke Dukagjinit, thuhej qe femres nuk i lejohej ti dilte as fija e flokut jashte buzeve te shamise.

3. Shkolla publike, per nga vete ate qe perfaqeson, publikun eshte dhe duhet te jete e hapur ndaj kujdo, pamvaresisht bindjeve fetare qe ka apo veshjes qe perdor.

Po te bej nje pyetje:

Supozojme se je rektori i Universitetit te Durresit, ke nga keto 2 vajza do e pranoje ne shkolle dhe ke jo, dhe me thuaj perse(mund te pergjigjet kushdo ne fakt):

a) nje vajze muslimane qe mban shamine ne koke?
b) nje vajze e cila vjen me nje veshje tradicionale shqiptare te krahinave te veriut?

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2007 02:48
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Me fal Admirali, se mu duk sikur Petrit Kola kishte bere postimin qe bere ti. Me sa duket teper ore perpara kompjuterit me krijojne probleme me shikimin

Une po te isha rektor i Universitetit nuk do pranoja asnjeren ne fakt, sepse sdo isha as drejtor xhamie e as drejtor i asnamblit popullor. Nqs do lejohet njera, pa dyshim duhet te lejohet dhe tjetra, por une nuk do lejoja asnjeren. Vertet jemi shqiptare dhe kostumet zakonet e traditat tona per mua jane me te mirat ne bote, por ne shkolle vihet i veshur me rroba civile te kohes. Nuk po them si ne kohe te "xhaxhit" kur duhej te ishe i qethur karre kinezce dhe te mos vishje pantallona Kauboj, por njefare dekori duhet ruajtur. Pra une nuk e kam shume inatin me ferexhene se eshte islame, por sepse eshte rrobe fetare. Po te vije nje femer katolike e veshur me rroba mesjetare qe i mbulojne komplet koken, apo te vije e veshur si murgeshe une nqs do te isha drejtor nuk do ta lejoja te bente mesim. Por katoliket murgesha studjojne ne universitete murgeshash dhe jo ne shkolla civile prandaj ky problem nuk egziston.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2007 03:12
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Tolstoy mire qe kalove ne fyerje dhe ne mohim te historise se nuk kishe cte thoshe tjeter me duket Ne popull qindra milionesh nuk kemi qene, por aq sa ishim ne kohen e Skenderbeut aq ngelem ne 500 vjet nen turkun e dashur deri ne 1912. Kjo per ty mund te duket nje arritje, se turku na deshi aq shume sa na mbajti numer kostant per 500 vjet, por mua me duket jo dhe aq pozitive ne fakt. Pune pershtypjesh. Sa per fyerjet e tjera, skam cte them, se po te bejme gare fyerjesh besoj ta marr ne kthese por nuk me duket as koha as vendi i pershtatshem. Studio historine e popullit tend (nqs je shqiptar) jo nga librat qe ti japin fondacionet bamirese islamike, por nga librat laike dhe te pafetarizuar te papolitizuar te paintegralizuar.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2007 03:18
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Eh...

Mos valle rroba civile te kohes ti quan ato veshje te femrave qe te nxjerrin pothuaj lakuriq!!!!!!!! Pastaj dhe veshja tradicionale nuk ka pse te ndalohet per tu perdorur, pamvaresisht nese nuk te pelqen ty ose mua. Perderisa nuk ka nje ligj qe e ndalon, as ti as une nuk kemi pse te themi jo atyre qe duan ta veshin.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2007 08:55
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:43 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 27 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Simbolet fetare ne shkolla.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.