Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Kush lind si mysliman duhet tė vdesė i tillė?
Gjithsej 24 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

looooooooooool Aulon, Atdheu mbi te gjitha ne fillim jemi te gjithe shqiptare pastaj jemi sipas qejfit muslimane te krishtere budiste shintoiste etj

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 03:31
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Jo more Sned me an angel pse kerkon te me imponosh mua dcka qe nuk dua???Perapara une jam Besimtar Musliman(pra ne shqip rob i Zot) i krijuesit tim pastaj ajm Shqiptar, ose fundja mund te jem edhe qytetar i botes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2007 12:36
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

hmmmmmm ti mund te jetosh si te te vije per mbare, spo them gje une. Fola per ne si popull ne pergjithesi, qe ne radhe te pare na lidhin gjuha zakonet historia etj, dhe pastaj cdo komunitet eshte i ndare ne fene perkatese. Sikur cdo shqiptar te mendonte se feja na lidh me shume se cdo gje tjeter, nuk do kishim sot Shqiperi.

Pastaj une nuk kuptova nje gje. Si mund te lindi njeriu musliman apo i krishtere apo budist apo i cfaredolloj feje? Feja i jepet njeriut nga prinderit ose e zgjedh vete ne moshe pak a shume te pjekur (ashtu sic kam bere une) pasi vjen ne kete bote.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 22:58
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

Wink

Pershendetje Elitave :-)!

ej Aulon mos flit pa u menduar lal se jo cdo gje qe Zoti ka krijuar eshte per tu ngrene..e ke parasysh vete ti!
respekte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shkurt 2007 13:09
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Pershendetje Aulon 12.
Do ju lutesha te keni kujdes me fjalorin, e te respektoni mendimet e te tjereve nese deshironi qe edhe te tjeret, te respektojne mendimet e tua.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shkurt 2007 18:58
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
patrik
Anetar i ri

Regjistruar: 01/03/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 26

Une mendoj se asnjeri prej nesh lind myslyman ,i krishtere ,budist apo i ndonje feje tjeter ,lindim te gjithe pa fe,por me mbas jane te tjeret qe vendosin se kush do te jete feja jone/une fatmiresish jam pa fe/ dhe jam i idese qe njerzit qe ndryshojne fene jane pikerisht demostrimi i cka thashe me larte pra cdo njeri duhe ta zgjedhe vet kur te jete i ndergjegjshem per ta bere nje gj te tille prandaj kur te keni femijet tuaj lerini te jene ata te zgjedhin te pakten nje gje ne jete.....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Mars 2007 10:03
patrik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė patrik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me patrik (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: patrik Shto patrik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto patrik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Citim:
Po citoj ato që tha patrik
Une mendoj se asnjeri prej nesh lind myslyman ,i krishtere ,budist apo i ndonje feje tjeter ,lindim te gjithe pa fe,por me mbas jane te tjeret qe vendosin se kush do te jete feja jone/une fatmiresish jam pa fe/ dhe jam i idese qe njerzit qe ndryshojne fene jane pikerisht demostrimi i cka thashe me larte pra cdo njeri duhe ta zgjedhe vet kur te jete i ndergjegjshem per ta bere nje gj te tille prandaj kur te keni femijet tuaj lerini te jene ata te zgjedhin te pakten nje gje ne jete.....


Ti qenke me fat shume.. feja nuk eshte rrobe vella, qe ta blen mami dhe babi, kush ka dy pare mend e kush eshte i interesuar per te ditur rreth Zotit dhe alternativave qe ekzistojne per te na e njohur ate (pra fete), e gjen rrugen e tij edhe po te lindi ne pol te veriut, e te rritet me pinguine e arinj.. Po kujt nuk i intereson gje, edhe ti thote familja ke fe te adhurimit te lopeve, mire thote, se mos e kushtezon sadopak besimi i tij ne jetesen qe ben. Dmth ti kesh prinderit car te duash, kur nuk ben gjene me te vogel, per te jetuar fene tende, njesoj jane te gjithe, me fat dmth , si ty..
Bej shaka i nderuar patrik, pastaj femijet e mi, jo vetem nje , por cdo gje do e bejne vete se kush nuk detyrohet per gje, nuk di se cfar nenkupton me ate qe thua, qe ti leme te bejne cduan te pakten nje here..nejse,

Puna eshte keshtu, te qenurit musliman ka kusht te pranuarit te Zotit si nje dhe te vetem dhe te deshmuarit se Muhammedi s.a.v eshte i derguari i tij (per ato andej nga poli i veriut, edhe vetem te pranuarit te Zotit nje mjafton, pasi ndoshta nuk kane degjuar ndonjehere per Muhammedin s.a.v, por kjo eshte ceshtje qe mbase nuk ka shume te ngjare te na hyje ne pune ). Po ashtu, femijet, te cilet jane te pamekate, pranohen si muslimane ne kete aspekt, si te paster teresisht, se pastaj edhe po te behet 50 vjec, e te dije si fe te veten islamin, por ta kete sa per njohuri, e te mos kete pranuar me zemer ato qe thame me lart, ai nuk quhet musliman.
Po nuk ka shume te ngjare qe nje musliman ti teket se koti te mos vdesi si i tille, aq qe ne prag te vdekjes, njerezit jane me delikate ne kete ceshtje.. e pastaj, nje musliman degjon gjate gjithe jetes qe po te pranoje qe Zoti nuk eshte nje (por ka djal, e ku di une), ai do digjet ne ferr pergjithnje. (kjo shpjegohet se qellimi i krijimit te botes eshte adhurimi i Zotit, njohja e tij, e ai qe nuk e kryen detyren kryesore qe ka, i bie te marri ndeshkimin me te keq, e llogjikshme lali apo jo), pra ky 'plaku' qe po vdes e ka kete frike, per tu kthyer ne i krishtere, nuk e stimulon gje, dmth perse te rrezikoje se koti.. Lali mora kete aspekt ngaqe the qe nuk ke fe, por puna nuk eshte aq e percipte, kush ka njohur vertet islamin nuk e le kurre, nga njera ane vijne lajme nje here ne vit, te tipit:
u kthye nje muslimane nga afganistani ne te krishtere (pasi pa butesi ne fytyren e ndonje prifti, nderkohe qe islamin ku ishte ajo e perfaqesonin vellezerit tone injorante talebane qe marrin vesh nga islami aq sa mund te marri vesh nje veshgjate)
e nga ana tjeter vijne lajme cdo jave te tipit: nje profesor amerikan i universitetit te filan filan, u kthye ne musliman (pasi hulumtoi rreth kesaj feje) .. keto te fundit vijne aq shpesh lal sa me ka rene entuziazmi fare per mua, po te mos kisha ndonje fe, kjo do ishte nxitje, per te pare njeher se cthone keto fe.. per te pare njeher se perse pjesa me e madhe e njerezimit, qe mijera mijera vite ka besime ne Zot e ne fe te ndryshme, e ne rastin konkret, do kisha kureshtje, cne qe gjithe keto profeter jane sajime..perralla..cne qe qindra miliona njerez kane deshmuar per ato njerez dhe per fete qe kane sjelle, a mos ja fus une kot, pasi jam aq i huaj per ato fe, sa qe ja pritoj ti futem...
se nga dola ketu akoma spo e kuptoj, qe te kthehem te tema, ah..profesoret, doktoret, inxhinieret, intelektualet shkurt..qe po kthehen dita dites.. e cne qe nje musliman te kthehet nga feja e tij, megjithe keto??

Gjithsesi, mendoj se kjo tema, ngjan me te diskutuarit e problemeve fetare te njerzve ne polin e veriut, dmth ceshtje qe nuk degjohet ndonjeher..

Kush lind musliman a duhet te vdesi i tille???
Po mire ben o lali, se sipas nesh e pret ferri pastaja..haha.. po me kujtohet nje gazmore, po po e modifikoj ca,
nje tifoz i cmendur i interit ne prag te vdekjes thote Rrofte Milani..'po cne qe u bere me milanin pas kaq vitesh urrejtje per ta??', e pyeten, sic e moret me mend, pergjigja ishte, 'le te kete bota nje milanist me pak'
tung

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 16:44
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
patrik
Anetar i ri

Regjistruar: 01/03/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 26

Une nuk jam ne gjendje te diskutoj per fete te cfaredo lloje qofshin ato une respektoj mendimete cdonjerit prej jush per fat te mire sepse po te ishte e kunderta do te ishim te gjithe myslymane apo te krishtere apo ku di une,,,
une jam lindur ne nje ambient te pa fe ashtu si pjesa derrmuese e piestareve te ketij forumi.dhe vazhdoj te jeme i pa fe ,duke qene i tille une cdo lloj religioni e shikoj ne menyre te barabarte me te tjeret dhe nuk harrij te kuptoj (si i pa fe qe jam) se si njerzit duke e ditur qe ekziston vetem nje zot (sic thone )pavaresisht se e quajne Muhamet ,apo Majkell ,apo Robert ,kjo varet nga feja qe mund te kete njeriu,kane terrorin qe nje myslyman apo nje i krishtere vendosin te nderrojne fene ,pse gjith kjo frike ?????::
Pse kur u hapen kufijte e shqiperise u derdhen te gjitha fete kush e kush te reklutoje me shume te ashtuquajtur "fedel"kush eshte qellimi i ketyre feve qe vriten e priten me njera tjetren kush e kush te kete me shume rekrut nga ana e tij?!
Pse deri sa ne shqiperi nuk ishte i lejuar besimi fetar njerzit shkonin mire me njeri tjetrin ndersa tani vret vellai vellane per nje KRYQ ?!
mos valle njerzit ne vend qe te vrasin njeri tjetrin duhet te duan me shume njeri tjetrin ?
Dhe nje pyetje te fundit kush mund te me thote perse nje pjese e jugut te shqiperise eshte myslyman?
Mos valle ka ardhur koha qe ti leme budallaleqet dhe kush do te besoje ne nje fe apo ne nje tjeter le ta beje ate pa cenuar hapsiren e kurkujt dhe pa futur me vend e pa vend fjalen fe qe te mos ndodhe sic po ndodh atje ku njerzit vreiten per fene ?

Une mendoj qe feja e cdonjerit prej nesh jemi vet ne
mos u beni instrumente ne doren e asnjerit per asnje arsye sidomos kur keto instrumente perdoren ne menyre shume te sofistikuar kunder jush
premtoj qe kjo eshte vizita ime e fundit ne kete argument

Duani sa me shume veten tuaj se vetem keshtu do te mesoni te doni te tjeret

Une jam Patrik

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 18:57
patrik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė patrik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me patrik (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: patrik Shto patrik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto patrik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Per nje kryq e per forma te kryqit nuk jane vrare ndonjehere njerez ne shqiperi, jane vrare e vriten ne vende te tjetra.. Nejse, car te te them, je i sigurt se keto fe na perdorin te gjitheve, megjithese nuk ja ke fare haberin se cthojne (psh kujton se Muhamedi a.s mbahet si zoti i tyre nga muslimanet, hasha), ne shqiperi kur besimi ishte i ndaluar, njerezit padisnin vellane e mohonin babain per shume pak gje, nuk e kam jetuar ate kohe por ajo kohe eshte e qarte per kedo qe nuk eshte i superindokrinuar nga budallelliqet dhe perrallat me xhaxhin. Aty te shohesh rrezik, ne ideologji qe bejne thirrje per urrejtje, e jo ne ato qe bejne thirrje per paqe. E respektoj plotesisht mendimin tend se besimi duhet te jete i lire (eshte ne fakt, sipas islamit), e duke pasur kete parasysh, ne fakt nuk kuptoj simpatine per 'periudha kur besimi ishte i ndaluar'
nejse, muhabet i gjate shum
gjitha te mirat

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2007 16:29
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ridii
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 12/09/2006
Vendbanimi: fier
Mesazhe: 541

Citim:
Po citoj ato që tha Izolda
Cdo njeri qe pretendon se ka qene musliman dhe pastaj ka nderruar fene nuk ka qene kurre i tille.
Ai qe braktis Islamin nuk e ka njohur kurre ate.



Ose ka pas besim te dobet ose se ka njohur vertet fare...myslimani se le fen e tij ....baaaaa tem pa lidhje nejse

__________________
me na fal pak moj shoqe ...treni Durresit kalon ne Durres...?!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2007 07:26
ridii nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ridii Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ridii (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ridii't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ridii Shto ridii nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ridii nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:46 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 24 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Kush lind si mysliman duhet tė vdesė i tillė?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.