Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cilit besimi fetar i perkisni?????
Cilit besimi fetar i perkisni?
Ky sondazh ėshtė i mbyllur.
Ortodoksizmit 4 11.11%
Katolicizmit 3 8.33%
Muslimanizmit 20 55.56%
Ateizmit 3 8.33%
Besoj ne zot,por jo ne FE. 6 16.67%
Nje sekti te Krishterimit. 0 0%
Nje sekti te Islamizmit. 0 0%
Gjithsej: 36 votime 100%
  [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]

Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha


 

i respektuar mendimi ytë!

vetëm se pellazgët flisnin gjuhën shqipe të vërtetuar nga thomopulo 1912 ,ashtu si etruskët........gjuha greke është pjellë dialektesh e viteve 500-400 p e s edhe erdhi në ditët tona falë ruajtjes së saj si gjuha e fesë nga aleksandri që e përhapi...roma dhe bizanti...dorishtja nuk njihet pasi na thuhet se nuk kemi mbishkrime dore të lashta...vetëm nga koha e grekëzimit kemi?

Mendoj se duhet shume pune per te folur per gjuhen shqipe dhe fatkeqsisht trashegojme kaq pak para atyre qe dominuan boten dhe per hir te vertetes duhet thene i dhane kulturen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:36
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

çfarë shqipe doni ju?mos doni shqipe nga ato që thonë do jua bëjmë zorret litarë shqiptarve?apo nga ato që thonë

agjio saranda qe korica tha ta parume ksana

tepeleni qe avlona ,tis elladhas arvona

në shqip

 

sarandë edhe korçë do ti rimarim

tepelen edhe vlorë me greqin të fijuar

Në se dikush nuk respekton edhe ofendon foshnjen time për çështje të tilla ...sërishtë atë përgjigjie do marrin .....kujtomani edhe ju!

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:39
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
çfarë shqipe doni ju?mos doni shqipe nga ato që thonë do jua bëjmë zorret litarë shqiptarve?apo nga ato që thonë

agjio saranda qe korica tha ta parume ksana

tepeleni qe avlona ,tis elladhas arvona

në shqip

 

sarandë edhe korçë do ti rimarim

tepelen edhe vlorë me greqin të fijuar

Në se dikush nuk respekton edhe ofendon foshnjen time për çështje të tilla ...sërishtë atë përgjigjie do marrin .....kujtomani edhe ju!

E nisem me fe folem per gjuhe tani do qe ti futemi historise miku im.
Ne asnje rast feja nuk predikon keto kenge apo prtendime territoresh.
Nuk kam koh te flasim per histori por po te them nje tjeter qe qyteti njihet "vajze".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:45
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
Mendoj se duhet shume pune per te folur per gjuhen shqipe dhe fatkeqsisht trashegojme kaq pak para atyre qe dominuan boten dhe per hir te vertetes duhet thene i dhane kulturen.


pikërishtë që duhet shumë punë për të folur për gjuhën shqipe.............në të vërtet ajo që ka dalë në pahë është se qytetrimi edhe kultura erdhën nga këto gjuhë?por a është kështu e vërteta në një kohë që dy gjuhët që i paraprin këtij qytetrimi "etruskja edhe jonikja"mbeten të panjohura edhe sotë e kësaj dite ...sipas pjesës më të madhe të dijetarve...pasi më lartë ju fola rreth çështjes?........thua qytetrimi greko romakë i gjuhëve teknike jo të folura në popull u ndërtua si piramidë me majën poshtë?...mos vallë bazamentin e vunë paraardhësit?pse nuk njihen në greqishte edhe latinishtë gjuhet e paraardhësve????....................sepse e njohë çështjen edhe mënyrën asimiluese fetare ndaj ndërhyra?

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:49
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
E nisem me fe folem per gjuhe tani do qe ti futemi historise miku im.
Ne asnje rast feja nuk predikon keto kenge apo prtendime territoresh.
Nuk kam koh te flasim per histori por po te them nje tjeter qe qyteti njihet "vajze".



as unë nuk kamë kohë të debatoj por Leskoviku ka emër sërbë lesko vaçe.........mos vallë kjo do të thotë se është qytet sërbë?Pikërishtë për këtë çështje po debatoja me lartë pasi  rierdhën sërishtë emrat e huaj edhe joshqiptarë ...pikërishtë për këtë fëmija imë mori emër shqipe edhe nuk mundë të ma ofendoj askush?.....

 

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:55
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

PUNTORI:...KËNGA NUK ISHTË PËRGJIGJIE PËR JU POR PËR ZONJUSHËN ME KRYQ!

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:01
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha


pikërishtë që duhet shumë punë për të folur për gjuhën shqipe.............në të vërtet ajo që ka dalë në pahë është se qytetrimi edhe kultura erdhën nga këto gjuhë?por a është kështu e vërteta në një kohë që dy gjuhët që i paraprin këtij qytetrimi "etruskja edhe jonikja"mbeten të panjohura edhe sotë e kësaj dite ...sipas pjesës më të madhe të dijetarve...pasi më lartë ju fola rreth çështjes?........thua qytetrimi greko romakë i gjuhëve teknike jo të folura në popull u ndërtua si piramidë me majën poshtë?...mos vallë bazamentin e vunë paraardhësit?pse nuk njihen në greqishte edhe latinishtë gjuhet e paraardhësve????....................sepse e njohë çështjen edhe mënyrën asimiluese fetare ndaj ndërhyra?

çeshtja e gjuhes duhet kuptuar sipas zhvillimit te historise
1-greqishtja gjuhe zyrtare e popujve ne mbreterine e greqise
2-latinishtja gjuhe zyrtare e popujve latine.

Latinishtja ne ndryshim me greqishte u shkrua me germa "latine" por qe ne te vertete me perpara i perdornin etrusket.
Latinishtja mori formen e saj sepse u ndikua nga kultura moderne e asaj kohe helenizmi qe do te vazhdonte deri ne shekullin e V m.k

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:08
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pleshtja
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2007
Vendbanimi: U.S.A
Mesazhe: 196

O Partia, e kuptoj dashurine e madhe qe ke ndaj femijes tend por edukata qe po i jep atij femije me ate lloj te sjellurit nuk eshte aspak e dobishme per te ardhmen e femijes tend.
Nese ai ***ti tregoj urrejtje ne surratin e tyre kur ti u the qe nuk do ta pagzoje, cilesi e dobet per ata, por pergjigjja jote akoma me e dobet.
Nuk dua te komentoj mbi fene dhe besimin tend sepse rrespektoj fene ne te cilen un besoj dhe ty te jap lirine qe gjate luftes se gjate te jetes te gjesh rrugen e vertete.

Gjithe te mirat.

__________________
If you plan for nothing - you will surely get there.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:13
Pleshtja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pleshtja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pleshtja (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Pleshtja't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pleshtja Shto Pleshtja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pleshtja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha


as unë nuk kamë kohë të debatoj por Leskoviku ka emër sërbë lesko vaçe.........mos vallë kjo do të thotë se është qytet sërbë?Pikërishtë për këtë çështje po debatoja me lartë pasi  rierdhën sërishtë emrat e huaj edhe joshqiptarë ...pikërishtë për këtë fëmija imë mori emër shqipe edhe nuk mundë të ma ofendoj askush?.....

 

Persa i perket Toponimeve ose emrimeve te vendeve duhet kuptuar se keto emra erdhen prej serbeve dhe bullgarve dhe mosharro se pak a shume jemi ne kohen e mesjetes ne at kohe ishte filluar zhvillimi i hartografise se vertete dhe me pas turqit qe ndryshuan jo pak emra vendesh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:16
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
çeshtja e gjuhes duhet kuptuar sipas zhvillimit te historise
1-greqishtja gjuhe zyrtare e popujve ne mbreterine e greqise
2-latinishtja gjuhe zyrtare e popujve latine.

Latinishtja ne ndryshim me greqishte u shkrua me germa "latine" por qe ne te vertete me perpara i perdornin etrusket.
Latinishtja mori formen e saj sepse u ndikua nga kultura moderne e asaj kohe helenizmi qe do te vazhdonte deri ne shekullin e V m.k



MBRETËRIA E MAQEDONIS EDHE MBRETËRIT E TJERA E KISHIN TË DOMOSDOSHME KRIJIMIN E GJUHËVE TË PËRBASHKËTA...NGA KU EDHE GREQISHTJA....nUK ISHTE LEHTË TË PËRHAPEJ NË POPULL PASI ISHTE NJË GJUHË QË NUK MBINTE NË BUZËT E POPULLIT POR PËRHAPEJ ME ANË TË SHKTRIMIT ....NDAJ MORI SHUMË KOHË TË PËRDOREJ NË POPULL....NJË ROLË TË RËNDËSISHËM DO KRYENTE EDHE THËNIA E ISOKRATIT"GREKËT JANË ATA QË SHKOLLOHEN NË SHKOLLIMIN GREKË"

                                       HISTORIA E GJUHËS GREKE

                                     M Z KO****AQI.ATHINË 2002

mbas rënies së aleksandrit parë përhapës të kësaj gjuhe ....erdhën Romakët.1)latinishtja gjuha e shtetit.2)greqishtja gjuha e fesë.

mbas romës erdhi bizanti.1)latinishtja gjuha e shtetit.2)greqishtja gjuha e fese...edhe e gjyqeve lokale tanimë?

sotë..............të duhet të nxjerrës përfundime vetë?????

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:18
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:41 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cilit besimi fetar i perkisni?????

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.