Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cilit besimi fetar i perkisni?????
Cilit besimi fetar i perkisni?
Ky sondazh ėshtė i mbyllur.
Ortodoksizmit 4 11.11%
Katolicizmit 3 8.33%
Muslimanizmit 20 55.56%
Ateizmit 3 8.33%
Besoj ne zot,por jo ne FE. 6 16.67%
Nje sekti te Krishterimit. 0 0%
Nje sekti te Islamizmit. 0 0%
Gjithsej: 36 votime 100%
  [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]

Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha Pleshtja
O Partia, e kuptoj dashurine e madhe qe ke ndaj femijes tend por edukata qe po i jep atij femije me ate lloj te sjellurit nuk eshte aspak e dobishme per te ardhmen e femijes tend.
Nese ai ***ti tregoj urrejtje ne surratin e tyre kur ti u the qe nuk do ta pagzoje, cilesi e dobet per ata, por pergjigjja jote akoma me e dobet.
Nuk dua te komentoj mbi fene dhe besimin tend sepse rrespektoj fene ne te cilen un besoj dhe ty te jap lirine qe gjate luftes se gjate te jetes te gjesh rrugen e vertete.

Gjithe te mirat.



faleminderit pleshtja....pak më lartë përmënda fjalën PAHIJSHMËRISHTË...që në shqipë do të thotë se as unë nuk e quajta të hijshme shprehjen time ....në se nuk e vutë re...rishikoheni

në se nuk e kuptuat "fenë" time"të paqënë"...po jua themë sërishtë se sotë sërbët mbajnë pengë kosoven sepse kisha quhet shën milosheviçi...p sh,edhe jo shën sali berisha...............ndaj bëra thirrje për ata që kanë gjakë shqiptari  ta ruajnë jetgjatësin e gjuhës sonë me emra shqipë ashtu si edhe paraardhësit tanë pellazgë.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:25
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha Pleshtja
O Partia, e kuptoj dashurine e madhe qe ke ndaj femijes tend por edukata qe po i jep atij femije me ate lloj te sjellurit nuk eshte aspak e dobishme per te ardhmen e femijes tend.
Nese ai ***ti tregoj urrejtje ne surratin e tyre kur ti u the qe nuk do ta pagzoje, cilesi e dobet per ata, por pergjigjja jote akoma me e dobet.
Nuk dua te komentoj mbi fene dhe besimin tend sepse rrespektoj fene ne te cilen un besoj dhe ty te jap lirine qe gjate luftes se gjate te jetes te gjesh rrugen e vertete.

Gjithe te mirat.



faleminderit pleshtia ,faleminderit për lirin që më jepni...megjithse liria u gjendë mes jush  edhe nuk e solli ai..............të kujtoj se Zoti imë është forca e pashpjegueshme të cilën e ruaj për qetsin time shpirtërore....Zoti imë nuk më detyron ta kemë emrin :milosheviç ,avdulla gjulë apo andrea papandreu.....megjthse papaNDREU duhet të jet vorioepiriot?????Lirin e të tjerve e kanë përdhunuar kur ju kërkojnë të vendosin të detyruar në pashaportë shënjën dalluese"kristianos ortodoksos"?

SA për familjen edhe edukatën.........e jamë familje e njohur edhe me kulturë ...si edhe i kamë dhënë kombit shqipfolsë edhe vazhdoj ti japë falë aftësive mendore të kësaj familje.......ndersa femija imë do zgjedhin vetë rrugën e tij kur të rritet...edhe nuk do ta tërheqin zvarrë që nga fëmijria??????????/ 

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:42
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pleshtja
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2007
Vendbanimi: U.S.A
Mesazhe: 196

Po kush i beri Milosheviçin dhe Salen Shenjter? Nuk me interesojne propaganda te tilla un besimin tim e kam ne vlerat e verteta te jetes dhe nuk vrapoj pas justifikimesh dhe arsyesh qe mund te sjellin dyshime te pa nevojshme....

__________________
If you plan for nothing - you will surely get there.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:43
Pleshtja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pleshtja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pleshtja (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Pleshtja't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pleshtja Shto Pleshtja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pleshtja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha Pleshtja
Po kush i beri Milosheviçin dhe Salen Shenjter? Nuk me interesojne propaganda te tilla un besimin tim e kam ne vlerat e verteta te jetes dhe nuk vrapoj pas justifikimesh dhe arsyesh qe mund te sjellin dyshime te pa nevojshme....


 

diiiiiiing!!!

emrat fetarë të kishave edhe manastireve nënkuptoj....pasi milosheviçi me salën janë një tjetër histori!

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:48
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha


MBRETËRIA E MAQEDONIS EDHE MBRETËRIT E TJERA E KISHIN TË DOMOSDOSHME KRIJIMIN E GJUHËVE TË PËRBASHKËTA...NGA KU EDHE GREQISHTJA....nUK ISHTE LEHTË TË PËRHAPEJ NË POPULL PASI ISHTE NJË GJUHË QË NUK MBINTE NË BUZËT E POPULLIT POR PËRHAPEJ ME ANË TË SHKTRIMIT ....NDAJ MORI SHUMË KOHË TË PËRDOREJ NË POPULL....NJË ROLË TË RËNDËSISHËM DO KRYENTE EDHE THËNIA E ISOKRATIT"GREKËT JANË ATA QË SHKOLLOHEN NË SHKOLLIMIN GREKË"

                                       HISTORIA E GJUHËS GREKE

                                     M Z KO****AQI.ATHINË 2002

mbas rënies së aleksandrit parë përhapës të kësaj gjuhe ....erdhën Romakët.1)latinishtja gjuha e shtetit.2)greqishtja gjuha e fesë.

mbas romës erdhi bizanti.1)latinishtja gjuha e shtetit.2)greqishtja gjuha e fese...edhe e gjyqeve lokale tanimë?

sotë..............të duhet të nxjerrës përfundime vetë?????

Lidhur me Kosoven dihet se kur Kosova ndodhej ne sundimin e Serbeve dhe kryeqendra ishte Peja kuptohet se serbet tashme te konvertuar ne ortodokese do te zhvillonin kulturen e tyre nen fene e tyre ashtu siç ndodhi ne tere perandorine bizantine. Edhe ne kosove gjejme gjurme te katolicizmit shqiptar dhe me pas kemi edhe muslimanizimin. Nje nga shkaqet pse gjejme fe katolike eshte sepse jane ndodhur deri vone nen sundimin Venezian qe dihet se mbanin lidhje me Venzia-an Tivar Shkoder Gjakove por qe nuk ishte se kishin rraporte aq te mira me Venezian sepse u vinte taksa te larta.

Persa i perket gjuhes dihet se pak a shum nji gjuh(dialekt) flasin trevat e mesiperme.

Edhe njiher Latinishtja eshte gjuhe qe u zhvillua mbi kulturen helene.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:52
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pleshtja
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2007
Vendbanimi: U.S.A
Mesazhe: 196

Ore Partia gjithe te mirat vella i dashur sepse nuk me pelqen te komentoj mbi FENE ... te qendroja nate e dite per te te mbushur mendjen rreth fese time do te ishte njelloj sikur ti te mundoheshe te me mbushje mendjen rresh fese tende, duke menduar se gjithsecili nga ne ka te drejte atehere do te perfundonim ne lufte me njeri tjetrin, prandaj te ofroj PAQE vellai im.

Kalofsh mire.

__________________
If you plan for nothing - you will surely get there.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 16:53
Pleshtja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pleshtja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pleshtja (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Pleshtja't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pleshtja Shto Pleshtja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pleshtja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
Lidhur me Kosoven dihet se kur Kosova ndodhej ne sundimin e Serbeve dhe kryeqendra ishte Peja kuptohet se serbet tashme te konvertuar ne ortodokese do te zhvillonin kulturen e tyre nen fene e tyre ashtu siç ndodhi ne tere perandorine bizantine. Edhe ne kosove gjejme gjurme te katolicizmit shqiptar dhe me pas kemi edhe muslimanizimin. Nje nga shkaqet pse gjejme fe katolike eshte sepse jane ndodhur deri vone nen sundimin Venezian qe dihet se mbanin lidhje me Venzia-an Tivar Shkoder Gjakove por qe nuk ishte se kishin rraporte aq te mira me Venezian sepse u vinte taksa te larta.

Persa i perket gjuhes dihet se pak a shum nji gjuh(dialekt) flasin trevat e mesiperme.

Edhe njiher Latinishtja eshte gjuhe qe u zhvillua mbi kulturen helene.



GREQISHTJA U PËRHAPË ME ANË TË PEZIKUT TË SHKRUAJTUR....DERI  NË FUNDË TË SHEKULLIT TË 5 P E S NË ATHINË SHKRUHEJ PEZIKU JONIK(i panjohur)....DY TË HUAJ GORJA NGA LEONDINËT E SIQILIS EDHE THRASIMAHU HALKIDONI SHKRUAJTËN TË PARËT PEZIKUN ATHINAS  ME 427 P E S.

                                 R F ADRADOS

             HISTORIA DE LA LINGUEA GRIEGA

 

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 17:00
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha Pleshtja
Ore Partia gjithe te mirat vella i dashur sepse nuk me pelqen te komentoj mbi FENE ... te qendroja nate e dite per te te mbushur mendjen rreth fese time do te ishte njelloj sikur ti te mundoheshe te me mbushje mendjen rresh fese tende, duke menduar se gjithsecili nga ne ka te drejte atehere do te perfundonim ne lufte me njeri tjetrin, prandaj te ofroj PAQE vellai im.

Kalofsh mire.



NATËN E MIRË EDHE KALOFSH MIRË.

FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

                         

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 17:05
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Pikerisht duhet te kemi parasysh gjuhen e shkruar dhe ate te folur si dhe kulturen qe u zhvillua.

Po te nisemi nga e shkruara duhet te shkojme edhe dy shekuj me tutje dhe mundesisht ne Efes.

Ne at shekull qe citon ti perkon me berjen e Athines qender te mbreterise greke.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 17:12
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
Pikerisht duhet te kemi parasysh gjuhen e shkruar dhe ate te folur si dhe kulturen qe u zhvillua.

Po te nisemi nga e shkruara duhet te shkojme edhe dy shekuj me tutje dhe mundesisht ne Efes.

Ne at shekull qe citon ti perkon me berjen e Athines qender te mbreterise greke.



 

jo puntori jo!

flasim për piknisjen e gjuhës greke .....edhe nuk mundë të besojmë për të antikitetin i cili atë që thotë në rreshtin e parë e mohon në rreshtin e dytë...por mbishkrimet origjinale ........linear b dështoj pasi nga 10000 mij fjalë u njohë vetëm njëra si greke....këtu e 60 vjetë rreshtë?

tani piqi u vu tek dy mbishkrimet e 627 "hosnin orqestron...."dhe "nestoris poterion...."...................por të dy mbishkrimet kanë në përbërjen e tyre gërmat "Ö" "×"....... të cilat sipas dijetarve shfaqen për herë të parë në vitet 400 p e s.

pikërishtë bërja e athinës qënder e mbretëris greke solli lindjen edhe përhapjen e kësaj gjuhe e cila as edhe sotë nuk flitet nga shumica e popullsis greke pasi dominojnë arvanitët edhe ....edhe dhuna fetare mbi ta!.

puntori së shpejti do botoj libra me këtë çështje ...tani jamë i lodhur.

                   natën

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 17:30
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:47 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cilit besimi fetar i perkisni?????

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.