Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Cila Ėshtė Feja E Shqiptarit?
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Une ato qe me rekomandon ti do t'i lexoj, pse jo kam kuriozitet, por jam shume me dyshime qe do me hedhin poshte keto qe me kane mesuar mesuesit.
[B]

?????


Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Ato emra qe ti permend dhe dobesia qe ke ti per ta, nuk jane te mjaftueshme per mua dhe per ata mijra mesues ne Shqiperi.
Ato jane te mjaftueshme vetem per ty.


Cedrus, sikur bie ne kundershtim me ato qe thua.
Me lart ke thene se ke kuriozitet dhe do t'i lexosh.
Kurse ketu poshte ke thene se; nuk jane te mjaftueshem per ty.

Perderisa me lart ke pranuar se ke kuriozitet dhe ke premtuar se do t'i lexosh, atehere si ke dale ne perfundimin se nuk qenkan te mjaftueshem per ty ?
Si ke dale ne perfundimin se qenkan te mjaftueshem vetem per ''partine'' ?
Te vete ke pranuar mosdijenine per ato qe ka sugjeruar ''partia''.
Te vete ke pranuar mosleximin e atyre qe ka sugjeruar ''partia''.
Si pra del ne perfundime te tilla kur nuk di se cfar thote ata autore?


PS - Cedrus, njihemi gje bashke?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 00:28
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Hej, po ti po me merr ne pyetje mua keshtu?

Ceshte kjo menyre te foluri? Nuk me pelqen dhe nuk bije ere demokraci dhe diskutim.
Pastaj. une po diskutoj me nje tjeter njeri, jo me ty
dhe, ne nuk njihemi te dy, aspak/

Pyetja "me njef ti mua" eshte insultim dhe jo e kendeshme per nje Forum Shqiptar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 03:33
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Hej, po ti po me merr ne pyetje mua keshtu?

Ceshte kjo menyre te foluri? Nuk me pelqen dhe nuk bije ere demokraci dhe diskutim.
Pastaj. une po diskutoj me nje tjeter njeri, jo me ty
dhe, ne nuk njihemi te dy, aspak/

Pyetja "me njef ti mua" eshte insultim dhe jo e kendeshme per nje Forum Shqiptar.


Jo jo, as qe kisha qellim fyes.
Un pyeta a njihemi...kaq, nuk thash ''me njeh ti mua''
Megjithate nuk ka asnje qellim te keq. Thjeshte te ngatarrova me nje tjeter.
Ne qoftese ndjen nevojen e te kerkuarit te faljes nga ana ime....do ta bej me nje here.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 03:35
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

Jo jo, as qe kisha qellim fyes.
Un pyeta a njihemi...kaq, nuk thash ''me njeh ti mua''
Megjithate nuk ka asnje qellim te keq. Thjeshte te ngatarrova me nje tjeter.
Ne qoftese ndjen nevojen e te kerkuarit te faljes nga ana ime....do ta bej me nje here.


Absolutisht e panevojshme.
E pashe se me ke me ngaterron. Ate po shihja.

Peace.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 03:38
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Peace.


Amin !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 04:03
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Partia, une nuk te kerkoj ty qe te me besh biografine, aspak, por puna eshte se Shkenca ne shiperi funksionon sipas disa parametrave te tjera. Une ato qe me rekomandon ti do t'i lexoj, pse jo kam kuriozitet, por jam shume me dyshime qe do me hedhin poshte keto qe me kane mesuar mesuesit.
E, po te me thoje, se ti ke kete titull dhe grade shkencore, qe e ke fituar duke ballafaquar dijet e tua me "filan" shkencetar, ne "filan" kongres shkencor, sigurisht qe vertetesia e ketyre qe thua do te jete me e madhe.

Ato emra qe ti permend dhe dobesia qe ke ti per ta, nuk jane te mjaftueshme per mua dhe per ata mijra mesues ne Shqiperi.
Ato jane te mjaftueshme vetem per ty.
sa per emrat dhe epitetet qe ve ti, mua nuk me intereson fare. Shkenca ka tjeter rruge dhe politika tjeter. ka momente qe politika e mbyt shkencen, por vetem perkohesisht. Donte edhe Papa te mbuste galilein por nuk mundi ta bente.
Le te thote sala sa te doje qe rrethi eshte katror, nuk e beson njeri.
Prandaj me mire politiken mos e fut fare ne diskutime shkencore dhe as patriotizmin. Ato jane gjera krejt te ndrushme. Shkenca eshte e njejte edhe ne Polin e Veriut edhe ne Afrike, pra nuk njeh kufij.

Nje paranteze. Ti ndoshta e njeh shkelqyeshem gjuhen greke, por une shoh qe shkruan me gabime shqipen. me fal per kete kritike direkte, por une dua te mesoj dhe ti me te dhenat e tua me ke terhequr shume....



serisht po kerkon te shfaqem se cili jam,apo me duket mua??Te prish pun ty qe une te jem rritur larg shqiperis edhe gjuhes shqipe,ashtu si miliona arvanitas,arrnaut,arberesh,maqedonas,kosovar,malaz
eze,edhe femijet e te merguareve shqiptar?????Ne se te prish pune duhet te kthehesh tek  politika shqiptare e cila , hap shkolla greke ,ben harten e greqis deri ne vlore ...edhe te gjith dalin te palagur!!!!Ne nje koh qe askush nuk e hap gojen per shkollimin ne shqip te lartpermendurve. 

persa i perket mbishkrimeve shqipe....nuk kam oreks te hapim debatin nga e para

ne se per ju nuk jan te mjaftueshm emrat qe botojn mbishkrime te lashta shqipe...si Thomopulo,De angeli, Camarda............esht e kot te debatojm.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 08:06
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Hej, po ti po me merr ne pyetje mua keshtu?

Ceshte kjo menyre te foluri? Nuk me pelqen dhe nuk bije ere demokraci dhe diskutim.
Pastaj. une po diskutoj me nje tjeter njeri, jo me ty
dhe, ne nuk njihemi te dy, aspak/

Pyetja "me njef ti mua" eshte insultim dhe jo e kendeshme per nje Forum Shqiptar.



 

fryma demokratike shkelet ne menyra direkte edhe indirekte,ju po e shkelni ne menyre indirekte nga ku edhe perse ju kam then me lart qe "ruaj anonimitetin",serisht ju ne menyre indirekte  kerkoni te shfaqem se cili jam!!!!Kur shkruajm ne forum ..me duket se bisedat jan te hapura per te gjith, edhe jo dialoge te fshehta.

 

megjith deshiren e mir qe shfaqni"per te mesuar"serisht  cekani rreh ne vend tjeter????apo me duket mua???

megjithate,mendoj se nuk esht tema e pershtateshme per te folur ketu,sepse ketu flasim "pasi jem njohur me mbishkrimet e lashta shqipe te cilat vijn deri ne hyrje te eres son,kohe kur baballaret e kishes nuk lejonin me shkrimin e shqipes"?????? 

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 09:33
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha


serisht po kerkon te shfaqem se cili jam,apo me duket mua??Te prish pun ty qe une te jem rritur larg shqiperis edhe gjuhes shqipe,ashtu si miliona arvanitas,arrnaut,arberesh,maqedonas,kosovar,malaz
eze,edhe femijet e te merguareve shqiptar?????Ne se te prish pune duhet te kthehesh tek  politika shqiptare e cila , hap shkolla greke ,ben harten e greqis deri ne vlore ...edhe te gjith dalin te palagur!!!!Ne nje koh qe askush nuk e hap gojen per shkollimin ne shqip te lartpermendurve. 

persa i perket mbishkrimeve shqipe....nuk kam oreks te hapim debatin nga e para

ne se per ju nuk jan te mjaftueshm emrat qe botojn mbishkrime te lashta shqipe...si Thomopulo,De angeli, Camarda............esht e kot te debatojm.



Mos u cfaq se kush je, as qe e dua. Une te pyeta jo se dua te te heq ty fshehtesine normale te virtualitetit.
Politika shqiptare ka qene e shprishur qe prej fillimit dhe shpesh antishqiptare, kjo dihet, por politika mund ta ngadalesoje dhe jo ndale zhvillimin e shkences.
Gjuhesia eshte shkence.
Emrat e mesiperm jane te nderuar per mua dhe une disa i njoh mire, por Ata asnjehere nuk jane te mjaftueshem.
Emrat shtohen cdo dite me emra te rinj, me shkencetare te rinj, qe ballafaqojne dijet me shkencetare te tjere nga bota dhe EU. Ne i mesojme keto dije direkt dhe indirekt, duke i lexuar dhe duke degjuar.
Pyetja ime eshte: Si i behet qe edhe ne kete moment nje mesues(mijra mesuesa) ne Shqiperi, i mesojne nxenesit me dijet qe kane marre ne UT dhe shkollat e tjera neper bote ku zhvillohet linguistike.

A eshte i mjaftueshem nje forum dhe pese veta qe shkruajne ketu per gjuhen, per te ndryshuar mendimin e mijra mesuesve ne Shqiperi, madje edhe mendimin tim qe eshte pak me tolerues se mendimi i tyre?


P.S.
Sa per gjera personale, ato nuk kane rendesi. Demokraci, jo demokraci.
A mundesh ti te me sqarosh dhe mesosh mua dicka qe une nuk e di? Kjo eshte e rendesishme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 13:34
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


A eshte i mjaftueshem nje forum dhe pese veta qe shkruajne ketu per gjuhen, per te ndryshuar mendimin e mijra mesuesve ne Shqiperi, madje edhe mendimin tim qe eshte pak me tolerues se mendimi i tyre?




Ne fillim ishte nje njeri, pastaj dhe nje tjeter (femra) me pas u shtuan dhe u bene miliarda. (Feja)

Thone se ne fillim ishte nje qellize...pastaj u bene dy, me pas u bene dymije...derisa arriti te krijohet rraca njerzore, (Darvin)

Sa per mendimin e mijera mesuesve, kjo ben pjese ne urdherat e nje ministrie gje e cila eshte vertetuar qe shpesh here ka qene gabim.
Nje ministri, a nje qeveri mund te jete e korruptuar, keshtu qe rendesia e atyre mesuesve nuk eshte ne plan te pare, sepse ata nxenesit neser do rriten dhe do jene me logjike te pa varur, ashtu sic jemi ne sot, sepse edhe ne dikur kemi qene femije te vegjel, apo nxenes dhe e hanim sapunin per djathe.
Per cfar mesuesish flet ti Cedrus?
Nje here pyeta nje vajze qe ishte ne klasen e shtate e i thash; Kush eshte Ismail Qemali?
E beson qe ajo nuk m'u pergjigj? Nuk e dinte.
Fajin ketu nuk e ka vajza, por e kane mesuesit mendjendritur.
Mesuesit mund t'u mesojne nxenesve qe ta duan shume shenjotrin Janullatos, mund t'u mesojne qe shqiptaret nuk kane Atdhe, mund t'u thone se, mali i Tomorrit quhet fusha e Myzeqese, etj.etj. etj.
Ne qoftese ketu shkruajne pese veta, jane peseqind qe e lexojne.

Se kush eshte njeri apo tjetri, kjo gje ndalohet te thuhet prej rregullave te forumit.
Une anetarin ''partia'' e njoh vetem nga shkrimet e tij, apo dhe cdo kend tjeter keshtu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 18:38
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti


Ne fillim ishte nje njeri, pastaj dhe nje tjeter (femra) me pas u shtuan dhe u bene miliarda. (Feja)

Thone se ne fillim ishte nje qellize...pastaj u bene dy, me pas u bene dymije...derisa arriti te krijohet rraca njerzore, (Darvin)

Sa per mendimin e mijera mesuesve, kjo ben pjese ne urdherat e nje ministrie gje e cila eshte vertetuar qe shpesh here ka qene gabim.
Nje ministri, a nje qeveri mund te jete e korruptuar, keshtu qe rendesia e atyre mesuesve nuk eshte ne plan te pare, sepse ata nxenesit neser do rriten dhe do jene me logjike te pa varur, ashtu sic jemi ne sot, sepse edhe ne dikur kemi qene femije te vegjel, apo nxenes dhe e hanim sapunin per djathe.
Per cfar mesuesish flet ti Cedrus?
Nje here pyeta nje vajze qe ishte ne klasen e shtate e i thash; Kush eshte Ismail Qemali?
E beson qe ajo nuk m'u pergjigj? Nuk e dinte.
Fajin ketu nuk e ka vajza, por e kane mesuesit mendjendritur.
Mesuesit mund t'u mesojne nxenesve qe ta duan shume shenjotrin Janullatos, mund t'u mesojne qe shqiptaret nuk kane Atdhe, mund t'u thone se, mali i Tomorrit quhet fusha e Myzeqese, etj.etj. etj.
Ne qoftese ketu shkruajne pese veta, jane peseqind qe e lexojne.

Se kush eshte njeri apo tjetri, kjo gje ndalohet te thuhet prej rregullave te forumit.
Une anetarin ''partia'' e njoh vetem nga shkrimet e tij, apo dhe cdo kend tjeter keshtu.



Une nuk dua ta di mor burr i dheut. I thashe, mos ma thuaj se kush je. Une doja te dija vetem, ne se ka ndonje ngritje apo diplome profesionale ne linguistike se ne jemi mesuar qe te shohim edhe gradat e njerit apo te tjetrit.
C'me duhet mua se si e njeh ti partine?
Ja edhe une ashtu e njoh, po kjo nuk lidhet me keto qe po flasim. E leme kete muhabet fare.

Ajo qe me shqeteson eshte pikerisht kjo, ne jemi mesuar ndryshe, krejt ndryshe.
ne jemi mesuar te besojme mesuesit dhe ata na mesojne shume gjera te mira. Pse duhet t'i shaj une ata qe me mesojne abc-ne, me mesojne fizike, kimi, gjeografi, letersi e shume lende te tjera. Mesuesi eshte i nderuar ne Shqiperi dhe kudo. Ai eshte pas prindit. Une juve nuk ju kam mesues qe te me mesoni, por une ju degjoj me respekt dhe lexoj me deshire sepse edhe me pelqejne keto gjera.
E imagjinon sikur shqipja te jete vertet keshtu sic thoni ju, kaq e rendesishme dhe ne nuk e kemi ditur? Une nuk i besoj te gjitha keto se edhe une kem mendjen time dhe ju nuk keni te drejte te me imponoheni, por vetem te diskutoni.
Aq me teper nuk me pelqejne epitetimet denigruese qe kam pare ketu.
Me te tilla epitetime njerzit largohen dhe fitimi eshte zero.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 19:32
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:45 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Cila Ėshtė Feja E Shqiptarit?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.