Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Dyshimet e Nene Terezes
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

E mire, e ke.

kurse ti vazhdo jetesen. fatkeqesi me te madhe nuk mund ti besh vetes..

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 15:34
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha tolstoy86


""Pse qenkam jashte teme, dikush po bente pyetjen 'perse keto padrejtesi' dhe kerkonte pergjigje nga ato qe e mbajn veten si besimtare.""

Pikerisht pergjigje mbi "fuqine " e mbinatyrshme, dhe jo per Islamin.

"""Duke marre si 'postulat' te qenurit te sakte te islamit, u mundova te argumentoja ate qe mendojme ne lidhje me temen..Dhe thashe qe me besimin islam, cdo gje eshte shume e natyrshme (pra per kedo qe beson qe te pafajshmit shkojn ne xhennet).""

Gabim, sipas Islamit nese nuk njeh allahun si zot dhe Muhametin si profet te tij, edhe nese jane te pafajshem, nuk mund te shkojne ne xhenet(parajse).

"" Pra per te na nxjerre ne gabim, duhet me pare te na vertetojne qe islami eshte gabim, duhet te na mbushin mendjen se po besojme gjera te paverteta, dhe vetem atehere do thonim, 'vertet, car jane gjith keto mizori?' (hasha) ""

Atehere nese une te them se ai zoyt qe ti quan Allah, ne te vertete quhet Jehova, e te ftoj ty te ma provosh qe e kam gabim, si do te te dukej???
Zakonisht eshte ai qe e shpik nje teori , qe duhet ta provoje, dhe jo e kunderta...

""Te paska mbet mendja te shpulla,
Shembulli im nuk esht anafore, esht paralelizem joabsolut. te rrime e te gjejme krahasime te krahasimeve, e keshtu me rradhe, dihet qe dalim larg temes.
e kisha fjalen per shpulla meshire,te cilat mgjs nuk kane te mira siperfaqesore, po jane shkaqe qe perfundimi te jete i mire. Mund te ndryshoje per mire nje jete boshe psh, duke fillu me nje fatkeqesi, nje semundje e rende e djalit, ben nen e bab te mendojne per jeten, te thone 'pasuria, malli, qejfet qenkan boshe, genjeshtra'.. te mesohen ti luten Zotit, te jene falenderues per te mirat qe kane, te sprovohen me durim. ""

Pra ti thua qe zoti i jep nje dacke(meshire) nje njeriu sepse i do te miren??? I ve personat ne prove, perse???



""Ti jari, cje? Ateist? kristian? Agnostik? Nje person qe te lexon ne tre shkrime te ndryshme mund te konkludoje te tria keto.
sme duhet gje se ti do te dalesh ne perfundime te tipit 'muslimanet e feja e tyre e kane te ngulitur ne rrenje dhunen'.""


Une jam nje person qe gjerat ne te cilat beson ka nevoje t'i kuptoje dhe t'i argumentoje.S'kam ndermend te dal ne perfundimin , tashme te tejnjohur se fete monoteiste(njezoteshe), jane tejet antidemokratike.


""Ku e si e shpreha valle Hajvanllikun apo nevojen per dajak te atyre qe nuk kuptokan kete 'dashuri' te muslimaneve per dajakun..""
""



__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 17:10
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Citim:
Po citoj ato që tha tolstoy86
E mire, e ke.

kurse ti vazhdo jetesen. fatkeqesi me te madhe nuk mund ti besh vetes..



 

nuk me shikon allahu edhe as theosi  edhe as dio sepse ju a kam varur k.....qe te treve.

Perendia ime fshehet thelle ne boten time ,atije ku nuk arrin truri ime....aty gjendet edhe i lutem te me ndriçoje.

kurse allahu me theosin e dion jane bira kurvash qe te tre,sepse nuk lejojne mesimin e shqipes per arrnaut arvanitas edhe arberesh,edhe ndaj une ju a kam q.... robet edhe allahut edhe theosit e dios.

beni mire te respektoni temen sepse nuk flitet per bira kurvash tek kjo teme,por flitet per nene terezen....gje qe tipa si ju nuk e vrejne dote lehte edhe shtrohen gjate e gjere si ne shtepine e allahut dios edhe theosit. reee ushte!.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 17:42
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Partia m.t.gj. je shum i avancum me besimin ti keshtu qe do te te lutesha te mos shkruje fare tek feja. flm per mirkuptimin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 19:26
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

ok puntori...sorry,ja futa vrapit edhe nuk kthehem me ketej.

respektet e mija

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 19:43
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
http://www.forumihorizont.com/attac...p;postid=354010

O Zot deri kur keshtu?



Deri kur njeriu te kthehet rruges se TIJ.

Deri kur njeriu te harmonizoi veprimet e veta me udhezimet e TIJ

 

Atehere do te thuasht ti qe AI qenka mizor, (O Zot me fal) siç e kane zakon te thone ateistet, por ky eshte arsyetim i ceket dhe shume gabim.

Do te te jap nje shembull shume te rendomte: "Kur ti e blen nje pajisje elektrike,   te furnizohet me te nje manual perdorimi qe duhet ta zbatosh me perpikmeri.

Pa me thuaj ti mua, nese ti e fut ne 320 V ne vend te 220 V dhe ajo natyrisht qe  digjet a mos e ka fajin fabrikuesi i saj apo ta keti fajin furnizusi i energjise qe furnizon edhe 320 V ?

Qe te mos te dal nga tema desha te shtoj gjithashtu: Se Nene Tereza ka qene nje grua e madhe shume,  qe ia kushtoi jetezen e saj  te vobekteve, them jetezen , sepse vobektesia eshte e pakrahasueshme edhe me njerez te tille. Krahasimi adekuat do te ishte nje pike uje ne oqean....

Si rrjedhoje, Nene Tereza mbetet qenje njerzore  dhe si e tille mund te kete patur luhatjet e veta... behet kjo akoma me e besueshme kur aprovohet nga studiues perendimore , te krishtere bile, dhe njohes te mire te saj dhe jetes se saj.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 20:04
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

E kam thene edhe me pare qe eshte normale per nje njeri qe punon ne kushte te tilla te kete dyshime apo luhatje. Persa i perket lutjes sime eshte e vertete se nuk jam fetar por jo atesit sepse ne asnje rast nuk kam pohuar apo shprehur mosegzistetncen e Zotit. Une kam besim tek Zoti. Persa i perket shembullit, po te tregoj nje nga jeta ime reale.

Gjendesha ne Athine, i papune sapo kisha mberritur dhe banoja me disa djem tek nje shtepi e braktisur ne Platia Viktoria qe eshte afer Omonias dhe Kipselit. Aty afer nesh banonin dhe dy vellezer gjirokastrite qe te them te drejten ishin djem te mire. Nje dite kta te dy me thone- opse nuk vjen me ne ti ne Kipseli se aty vijne shume shqiptare dhe te ndihmojne te gjesh pune. Mire u thashe. Shkuam kur çfare te shoh nje salle e madhe e mbushur plot me shqiptare te veshur e mbathur mire qe kendoni e kercenin . E kuptova qe kisha te beja me Jehovait, nejse ndejta deri sa mbaroi predikimin drejtuesi dhe pastaj pasi u pershendetem te gjithe me njeri-tjetrin kta djemte filluan te interesoheshin per mu duke i pyetur te tjeret se a kishin pune per mu. Mbaj mend se ne fund bera muhabet direkt me ate greko-shqiptaro-jehovain dhe e pyeta:

Me argumento se ku qendron e verteta juaj mbi ate te krishtere si katolike dhe ortodokse?

ai u pergjigj- Ti ke nje harte por nese ta kane shpjeguar gabim ti nuk mund ta gjesh kurre rrugen e vertete dhe jeten.

Me nje fjale i thashe duhet patjeter te na e diktoje dikush rrugen sepse nuk jemi te zote ta gjejme vete rrugen.

Ne kemi per detyre tu hapim syte njerzeve dhe tu mesojme te verteten dhe mori "Kullen e rojes" te me shpjegonte .... .

Nejse ika dhe nuk shkela me ne ate vend.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 20:30
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha erzeni_be


Deri kur njeriu te kthehet rruges se TIJ.

Deri kur njeriu te harmonizoi veprimet e veta me udhezimet e TIJ

 

Atehere do te thuasht ti qe AI qenka mizor, (O Zot me fal) siç e kane zakon te thone ateistet, por ky eshte arsyetim i ceket dhe shume gabim.

Do te te jap nje shembull shume te rendomte: "Kur ti e blen nje pajisje elektrike,   te furnizohet me te nje manual perdorimi qe duhet ta zbatosh me perpikmeri.

Pa me thuaj ti mua, nese ti e fut ne 320 V ne vend te 220 V dhe ajo natyrisht qe  digjet a mos e ka fajin fabrikuesi i saj apo ta keti fajin furnizusi i energjise qe furnizon edhe 320 V ?

Qe te mos te dal nga tema desha te shtoj gjithashtu: Se Nene Tereza ka qene nje grua e madhe shume,  qe ia kushtoi jetezen e saj  te vobekteve, them jetezen , sepse vobektesia eshte e pakrahasueshme edhe me njerez te tille. Krahasimi adekuat do te ishte nje pike uje ne oqean....

Si rrjedhoje, Nene Tereza mbetet qenje njerzore  dhe si e tille mund te kete patur luhatjet e veta... behet kjo akoma me e besueshme kur aprovohet nga studiues perendimore , te krishtere bile, dhe njohes te mire te saj dhe jetes se saj.

 



E kur ti kthehet rruges se Tij, e nje femije vdes ne djep, c'do te thuash pastaj, se Ai e therriti prane vetes ne parajse????
Pastaj na e shpiego pak po pat mundesi nese ajo rruga kalon afer Mekes rreth viteve 6-700, e nese ndermjet passuesve te Muhametit lumturia arrinte perqindjen 100.
Ateisti nuk i drejtohet zotit passi e thote vete fjala, nuk beson ne te.E sidoqofte, eshte prej idioti ti vesh fajin dikujt qe nuk ka dhene asnjehere provat e kujdofare egzistenze apo pranie.E gjithashtu prej idioti do te ishte edhe e kunderta.

Shembulli i pajisjes elektrike e tregon gjate botekuptimin e nje besimtari.
Njeriu eshte thjesht nje vegel ne duart e krijuesit, edhe pse nuk na eshte e qarte se per cfare sherben .E sidoqofte fabrikuesi i pajisjeve pervec doracakut te perdorimit, siguron edhe asistencen per ndreqjen e saj.Nuk kam dijeni mbi asistencen e Zotit ne rastin kur krijesat e tij dalin me difekt.Nese ti i ke , na i jep.Ose gjej nje shembull tjeter.


Sa per nene Terezen, nuk eshte e qarte se ku don te dalesh.A mund te jesh pak me i kthjellet?

E sidoqofte, ''adekuat' ne shqip thuhet:'i pershtatshem'.

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 20:44
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Do te ishte mire , dhe ashtu do ta bejme nese ky debati jone ngjall interes, te hapnim nje teme posaçerisht per kete debat, por po te pergjigjem edhe kesaj radhe.

Do te mundohem t'i pergjigjem dhe Jarigas.

 

Zoti eshte Ai qe din e posedon gjitçka, eshte dhe shume i meshirshem.

Po marr vetem dy aspekte te Tij. Ai eshte qe na ka krijuar neve dhe gjithçka edhe pse te gjithçkaja ka gjera qe krijohen natyrshem... por jo vetevetiu.

Ai e krijoje njeriun kur asesi s'kishte nevoje per te, nga dija e Tij e pajisi me llogjiken e nga meshira e Tij e udhezoi  dhe udhezimi i Tij s'mund te jete ndryshe vetem se i llogjikshem , se ndryshe poseduesi i llogjikes s'do te ta kuptonte ate udhezim.

Qe ke ikur nga ata deshmitaret e Jehovait, s'ke bere gje tjeter vetem se diçka te llogjikshme sepse ne te ke konstatuar gjera te pallogjikshme.

Qe te vij aty ku desha dhe duhet te dilnin te vobektesia qe karakterizon boten apo edhe te gjendja kaotike e saj.

Kur Krijuesi e ka ndaluar diçka, sado absurde dhe e pakuptimte te ngjaje ajo, Ai e ka bere per te miren dhe lehtesine e poseduesit te llogjikes, njeriut, jo se i del mangut diçka Atij   eshte ekzaktesisht e njejta gje kur Ai e ka urdheruar diçka, e ka bere ate per te miren e poseduesit te llogjikes, njeriut,  jo se i ka dal teper ajo apo ka ndonje interres me te.

 

Konkretisht do te marr vetem disa shembuj shume evidente.

Ai  psh e ka ndaluar kamaten e çdo lloj formen qofte edhe interrsin bankar. Pse Ai e ka bere kete, se po i mbarohen te hollat Atij! JO

Kamata e çdo lloj forme ka pasoja te medha katastrofike edhe pse ato zhvillohen ngadale. Eksperiencen e paten ne Shqiperi qe gati desh u vrame vella me vella , shkuam 10  deri 20 vjet prapa dhe pati pasoja te renda ekonomike per shume nga ne.

Interresi bankar s'eshte me i paket ne kete drejtim. Ai sherben per te pasuruar te pasurin e vareferuar te varfrin. Ndikimi i tij te ai femiu pre e skifterit eshte i drejteperdrejte.

Do te thuash ti, sikur qe tha Jarigas, e po mire e nese s'do te ekzistonte kamata s'eshte e thene se s'do te ekzistonte as vobektesia. Eshte e vertete qe ajo s'do te zhdukej teresisht  por permasat e saj do te ishin shume me te vogla. Por prape se prape i Gjithedijshmi ka urdheruar e ndaluar shume gjera te tjera.

Ps Ai e ka bere detyrim per poseduesin e llogjikes, qe te jape nga pasurija e tij jo te konkuroje ne materializem. 2.5 % te asaj qe i mbetet poseduesit te llogjikes ne fund te vitit pasi te kete plotesuar nevojat e tij jetike te nje niveli mesatar.

Sikur ky poseduesi i llogjikes t'i zbatonte keshillat e Tij te llogjikshme te jeshe i sigurte se bota do te ishte krejt ndryshe.

Ai e ka ndaluar psh vrasjen , e nese aksidentalisht ajo ndodh ka urdheruar te demshperblehet viktima. Kurse poseduesi i llogjikes, secili sipas pas mundesive te tij, po konkurrojne ne kete fushe....

 

 

Evidenca te tilla , mund te rendisja me qindra  dhe te gjitha do te konsitonin ne ate se sa me shume njeriu t'i largohet udhezimeve te TIJ aq me te renda do te jene pasojat.

Pra nuk eshte se AI eshte i padrejte e mizor, po e perseris edhe nje here (o Zot me fal) qe po bej nje krahasim te tille por jane thjeshte pasoja te natyrshme te reagimeve tona.

 

Per te shpjeguar edhe Jarigas qe me vjen keq qe paragjykon gjerat , sepse ai paragjykimi eshte shume i keq, pengon te shohesh realitetin.

Sa per femiun qe vdes ne djep apo me heret apo me vone, s'ka asgje te jashtezakonshme  ne kete mes. Vdekja eshte çeshtje natyrshme  te gjitheve, kerkush s'ka shpetim prej saj, e kerkush s'e din kohen e saj.

Sa per ate se nga kalon rruga e TIJ, i nderuar rruga e Tij kalon gjithmone prane pane njeriut qe ai ta kete sa me te lehte udhetimin.

Rruga e TIJ kaloi nga Ademi/Adami dhe bashkeshortja e tij Heva/Eva  edhe pse ishin vetem 2 .

Rruga e TIJ kaloi nga Nuhu/Noah , rruga e TIJ kaloi nga Ibrahimi/Abrahami , rruga e TIJ kaloi nga Isai/Jezusi, rruga e Tij kaloi nga dhe Muhammedi.

Po ta shohesh me hollesi e vemendje si dhe me llogjike do te konstatosh se rruga e TIJ ka qene e njejte ne te gjitha kohrat, edhe pse devijimet e saj jane te shumta. Bile kjo eshte edhe arsyeja qe te trija fete hyjnore ngjajne , s'kish si te ishte ndryshe perderisa ato vijne nga i njejti Burim.

Fabrikuesi i pajisjes eshte njeri dhe si i tille s'mund te jete absolut e i gjithdijshem keshtu qe perveç doracakut te perdorimit te furnizon edhe sherbim riparimi ndersa Krijuesi jone  eshte i persosur dhe i gjithedijshem, dhe sherbimin e riparimit ta ka furnizuar te Doracaku i Perdorimit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 21:41
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

:Zoti eshte shume i meshirshem.------Me cil?Me veten e vet???

"Ai e krijoje njeriun kur asesi s'kishte nevoje per te, nga dija e Tij e pajisi me llogjiken "-

-Pse e krijoi pra?Dhe mbi te gjitha nese e pajisi me logjiken nga dija e tij, na del se gjithcka na prodhon truri, buron fill prej diturise se tij?Thelbi eshte pikerisht ketu.Nese jemi krijesat e tij , ai pse na krijoi??Kush eshte misioni yne???Nese na shpiegon kete , i ke shpieguar te gjitha.

 

Ai  psh e ka ndaluar kamaten e çdo lloj formen qofte edhe interrsin bankar. Pse Ai e ka bere kete, se po i mbarohen te hollat Atij! JO

 

A mos ja ke numeruar ndonjehere ti se sa ka ne xhep ai???Sidoqofte kete teori qe ti thua, jo vellazerimi , barazia , vobektesia , perpjestimi, shfrytezimi, kapitali, kamata...etj..etj...eka dale ne drite nga truri i njefare Karl Marx-it.A thua te kete lidhje familjare me Zotin, apo eshte nje profet i pashpallur??

 

Por prape se prape i Gjithedijshmi ka urdheruar e ndaluar shume gjera te tjera.

Edhe ne burg, jane te urdheruara dhe te ndaluara shume gjera, bile kamata nuk njihet fare,por mund te te them me bindje se atje nuk flitet fare per ate tip parajse tokesore qe ti predikon.Pastaj, car kuptimi ka , kur ti nje gje e krijon, pastaj e ndalon??Sic ndodh ne fushen e automobilizmit.Te japin nje makine qe nxjerr 230 km ne ore, pastaj te thone  se nuk mund te tejkalosh ne asnje menyre 130 km ne ore.A nuk te duket logjike idiote???

 

Ai e ka ndaluar psh vrasjen , e nese aksidentalisht ajo ndodh ka urdheruar te demshperblehet viktima.

Pikerish ajo c'ka ben siguracioni.Apo nuk eshte e lejueshme , pasi eshte shoqeri financiare dhe perdor kamaten???

Per te shpjeguar edhe Jarigas qe me vjen keq qe paragjykon gjerat , sepse ai paragjykimi eshte shume i keq, pengon te shohesh realitetin.


Para-gjykoj??Dmth, gjykoj perpara se ti te flasesh??Ku ka ndodhur?

Sa per femiun qe vdes ne djep apo me heret apo me vone, s'ka asgje te jashtezakonshme  ne kete mes. Vdekja eshte çeshtje natyrshme  te gjitheve, kerkush s'ka shpetim prej saj, e kerkush s'e din kohen e saj.

Eshte e natyrshme, apo vullnet i Zotit??Ji pak me i qarte.Natyren nuk mund ta perdore si argument nje besimtar, nderkohe qe ai shpall se eshte krijuesi ai qe kontrollon gjithcka, apo jo?E jashtezakonshmja eshte se ti pohon, se edhe nese e i gjithe njerezimi ndjek udhen e "Tij", prape do te kete femije qe vdesin apo lindin sakate.Atehere une te pyes PSE?E kush do te ishte e mira e asaj udhe pastaj???

 

Po ta shohesh me hollesi e vemendje si dhe me llogjike do te konstatosh se rruga e TIJ ka qene e njejte ne te gjitha kohrat, edhe pse devijimet e saj jane te shumta. Bile kjo eshte edhe arsyeja qe te trija fete hyjnore ngjajne , s'kish si te ishte ndryshe perderisa ato vijne nga i njejti Burim.

 

Rruga e tij  apo interpretimi qe i benin njerezit e "ditur" shkrimeve te "shenjta"???Ketu duhet ta percaktosh pak, sepse fillon te shkasesh ne nje terren shume te rreshqitshem.Dhe kur flet per tre fete mesdhetare, harron se ka edhe fe te tjera pak apo shume te perhapura.Asnje shenje nga i "gjithefuqishmi", nuk na jep arsye te besojme se kjo apo ajo tjetra eshte me e vertete  apo me e drejte.Mund te themi ama qarte po te shohim me hollesi dhe "vemendje" historine, se te tria keto fe te urdheruara nga "meshireploti", jane perhapur dhe imponuar me lumenj gjaku.Ndryshimi i vetem qendron vetem ne shtrirjen kohore.Ndersa judaizmi dhe krishterizmi duket se kane shterur se shkaktuari gjakderdhje, islamizmi vazhdon akoma, edhe pse ka lindur me vone, e keshtuqe duhet akoma te perfundoje ciklin e plote te pjekurise.Kaq.Gjithcka ne emer te Zotit.Edhe pse ai i shkreti, nese egziston, sigurisht do te jete duke bere nje gje tjeter.

 

Fabrikuesi i pajisjes eshte njeri dhe si i tille s'mund te jete absolut e i gjithdijshem keshtu qe perveç doracakut te perdorimit te furnizon edhe sherbim riparimi ndersa Krijuesi jone  eshte i persosur dhe i gjithedijshem, dhe sherbimin e riparimit ta ka furnizuar te Doracaku i Perdorimit

 

Prape ti.Une te thashe gjej nje shembull tjeter , ti hic.Fabrikuesi, nuk prodhon nje pajisje dhe e urdheron qe te funksionoje sipas rregullave te doracakut.Eshte nje logjike idiote.Eshte prej idioti te mendosh, se zoti, pasi na krijon ne,krijon edhe femren, na pajis me deshiren per te dhe pastaj thote:Jo, jo.jo....s'duhet ta deshirosh....as mos te te shkoje neper mend.Bile arrin edhe me larg:Mos deshiro femren e tjetrit.Femren e kujt?Po a nuk thame se krijesat e zotit jane te gjitha njesoj?Perpara krijon pronen, pastaj thote:Mos e lakmo.

A nuk eshte logjike prej idioti???



__________________
Carpe diem

Modifikuar nga Jarigas datė 18/10/2007 ora 22:49

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2007 22:39
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 01:13 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Dyshimet e Nene Terezes

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.