Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ishte Jezusi ai qe u kryqezua.....
Gjithsej 12 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
walker
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/11/2006
Vendbanimi: somewhere in jungle
Mesazhe: 122

A ishte Jezusi ai qe u kryqezua.....

Pershendetje te gjitheve!Kam qene me pare i krishter dhe prej shume vitesh jam tashme musliman.Biblen e kam pas lexu shume dhe me vemendje te madhe.Ne nje vend te saj sme kujtohet tani se ku ndodhet ne dhiaten e re,thuhet.Jezusi i thote apostullit Pal qe ndaj te gdhire kur te kendoj gjeli ti mua do me mohosh.Pali u cudit nga kjo dhe i tha kurre nuk do ta bej kete.Por ja qe e beri.A ishte Jezusi ne te vertete ai qe e mohoi Pali,apo dikush tjeter ishte?Kush u kryqezua ne te vertete?

__________________
Fjalet e shumta jane fukarallek

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2006 13:48
walker nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė walker Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me walker (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: walker Shto walker nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto walker nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Walker pike se pari eshte Pjetri dhe jo Pali dishepulli ne fjale. Pali nuk e ka njohur absolutisht Krishtin, biles ka qene nje persekutor i ndjekesve te Tij, pra nje njeri qe kapte te krishteret e pare dhe i vriste, perpara se te behej vete i krishtere dhe te fillonte hapjen e Lajmit te Mire. Sa per kryqezimin, nuk e marr vesh se c'lidhje ka cudia e Pjetrit (jo Palit, mos harro) me dyshimin tend qe ndoshta Jezusi nuk eshte kryqezuar por dikush tjeter. Beson do pranonin cifutet aristokrate, farisenjte e sadukenjte, te kryqezohej dikush tjeter? Ata kerkonin vdekjen e nje njeriu, Jeshua i Nazaretit, qe kishte dale kunder hipokrizise dhe korrupsionit te tyre. Dhe per me teper Jezusi ka qene i monitoruar prej deshmitareve te shumte gjate gjithe jetes se tij publike, sipas tradites nga viti 30-33 pas lindjes se Tij, aq me shume gjate arrestimit gjykimit, dhe kryqezimit te tij. Zevendesimi me dike qe i ngjante do te ishte thjesht i pamundur, dhe nuk do te ishte as qellimi i ardhjes se Tij ne toke.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2006 14:51
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

A ishte Jezusi ai qe u kryqezua......
.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.--.-.-.-.-.-.-..--
Jo, pergjigjeja eshte. Per kete ka shume fakte te nderuar.

Sipas doktrinës kristiane Jezui vdiq në kryq si sakrificë për mëkatet tona. Sipas kësaj ideje çdo njeri është i lindur me mëkate apo secili njeri do të mëkatojë dhe prandaj ishte e nevojshme që dikush i pastër si Jezusi të kryqëzohej për t’i asgjësuar këto mëkate. Shtrohet pyetja: përse duhet dikush të vdesë për mëkatet tona kur Perëndia, i Gjithëmëshirshmi mundet shumë lehtë të na japë falje nëse ne e kërkojmë këtë? A nuk është Zoti ai që i bën rregullat? Përse do ta bënte Ai dikë që të vuajë për mëkatet tona apo për mëkatet e dikuj tjetër? A nuk do të ishte kjo padrejtësi nga ana e Tij. Sipas Biblës rruga deri në falje-shëlbim mund të arrihet pa nevojën e ndonjë sacrifice. Bibla thotë:

Ezekieli 18:20 Shpirti që mëkaton do të vdesë, i biri nuk do të mbartë paudhësinë e atit dhe ati nuk do të mbartë paudhësinë e birit; drejtësia e të drejtit do të jetë mbi të, pabesia e të pabesit do të bien mbi të.

Ezekiel 18:21 Në rast se i pabesi largohet nga të gjitha mëkatet që kryente, në rast se respekton të gjitha statutet e mija dhe zbaton barazinë dhe drejtësinë, ai me siguri ka për të jetuar; nuk ka për të vdekur.

Qartë, shpirti që mëkaton do të vdesë. Është e qartë se askush nuk do ti bartë ligësitë (mëkatet) e tjetrit. Kështuqë as Jezusi nuk mund ti bartë mëkatet e të tjerëve. Nëse dikush është i drejtë atëherë kjo drejtësi do të jetë e tij, dhe nëse dikush bën mëkat atëherë ky mëkat do të jetë mbi të, dhe jo mbi Jezusin. Përfundimisht, rruga e pendimit dhe faljes është largimi nga mëkatet, kryerja e drejtësisë dhe mbajtja e urdhëresave.

Të njëjtën gjë e shohim në mesazhin e dhënë nga Solomoni. Ai thotë në librin e Predikuesit 12:13 ‘Të dëgjojmë, pra, përfundimin e gjithë ligjëratës: "Ki frikë nga Perëndia dhe respekto urdhërimet e tij, sepse kjo është tërësia e njeriut"’. Ky është mesazhi i tërësishëm dhe ky është përfundimi i mesazhit. Ky është se njeriu duhet të ketë frikë Perëndinë, dhe duhet të mbajë urdhëresat, dhe asgjë tjetër.

Sërish tek libri 2 i Kronikave 7:14 ‘në qoftë se populli im, i cili thirret me emrin tim, përulet, lutet, kërkon fytyrën time dhe kthehet prapa nga rrugët e këqija, unë do ta dëgjoj nga qielli, do t`i fal mëkatin e tij dhe do ta shëroj vendin e tij’. Kjo qartë e tregon se për të kërkuar faljen nga Zoti ne duhet të jemi të përulur, të lutemi dhe ta kërkojmë Perëndinë, dhe të largohemi nga të këqijat.

Përfundimisht Bibla thotë tek libri 1 i Samuelit 15:22 ‘Samueli i tha: "Ndoshta i pëlqejnë Zotit olokaustet dhe flijimet si bindje ndaj zërit të Zotit? Ja, bindja është më e mirë se flijimi; dhe të dëgjosh me kujdes është më mirë se dhjami i deshve.’ Shumë bindshëm këtu shihet se bindja ndaj Zotit është më e mirë se sakrifica, qoftë kjo sakrificë objekt, kafshë apo njeri, apo diçka tjetër. Ajo çka Zoti do është që të jemi të vëmendshëm dhe t’i bindemi Atij., dhe nëse kjo është ajo që Zoti dëshëron atëherë nuk është e logjikshme për Të të vijë më vonë dhe t’a ndërrojë mendjen e Tij, dhe t’i ndërrojë rrugët e Tij. Zoti thotë në Kur’anin e shenjtë ‘Njëmend Zoti është i Gjithëdijshëm, i Urtë’ (9:28).

Tani pasi që e kemi parë këtë, të krishterët thonë se Jezusi i ka ndërruar disa nga këto ligje. Le të shohim se çka thotë Jezusi. Tek Ungjilli sipas Mateut 5:17 `Mos mendoni se unë erdha për të shfuqizuar ligjin ose profetët; unë nuk erdha për t`i shfuqizuar, po për t`i plotësuar’ . Jezusi qartë e thotë se ai nuk është dërguar për ta shfuqizuar ligjin, atë ligj që veçse ekzistonte. Kështuqë ajo që është përmendur më lartë nuk mund të përulet apo anashkalohet. Pastaj Jezui vazhdon dhe thotë, tek Mateu 5:18-19 ‘Sepse në të vërtetë ju them: Deri sa qielli dhe toka, të kalojnë asnjë jotë a asnjë pikë e ligjit nuk do të kalojnë, para se të plotësohet gjithçka. Ai, pra, që do të shkelë një nga këto urdhërime më të vogla, dhe do t`u ketë mësuar kështu njerëzve, do të quhet më i vogli në mbretërinë e qiejve; kurse ai që do t`i vërë në praktikë dhe do t`ua mësojë të tjerëve, do të quhet i madh në mbretërinë e qiejve. Këtu Jezusi thotë se as edhe një pikë e vetme nuk do ti shmanget ligjit. Çdo gjë do të mbahet ashtu si ka qenë. Për këtë arsye ligjet e mëhershme nuk mund të largohen apo të shpallen të pavlevshme, dhe ai i cili me vetëdije i ndërron këto ligje ‘do të quhet më i vogli në mbretërinë e qiejve’.

Gjithe te mirat,
Andi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Janar 2007 19:36
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Nuk e di cfare feje keni, por postimi juaj eshte mbushur me referime nga Tenstamenti i Vjeter, ose bibla cifute. Jezu Krishti erdhi si Njeri mes njerezve duke ndare gjithcka me ta pervec mekatit, ne menyre qe popujt e botes te kishin nje raport me njerezor me Shpetimtarin e tyre. Dhe meqe aleanca e vjeter (Dhiata e vjeter) ishte shkelur me te duja kembet nga populli i Izraelit duhej te krijohej nje Aleance e re dhe e perjetshme me te gjithe popujt e botes. Prandaj kemi dy tenstamente, te vjetrin dhe te riun. Arsyet e ekzekutimit te Krishtit jane te pakuptueshme per te vdekshmit, duhet vetem te besohen dhe jo te mundohemi te zhbirojme planet e Zotit. Asgje nuk eshte e pamundur per Zotin dhe meqense eshte i Plotfuqishem, Ai mund te mbaje mekatet e gjithe botes dhe ti laje me gjakun e Tij, dhe me dhenien e jetes se Tij te jape shfaqjen e dashurise me te madhe qe mund te jete, pra dashurine e Krijuesit per krijesat e tij. Pra besoj se ekzekutimi i Krishtit duhej te sherbente edhe si shembull i dashurise qe duhet te kemi per Zotin e Shpetimtarin dhe per njeri tjetrin. Dhe duhet mbajtur mend qe vdekja duhej mbi te gjitha per Ringjalljen, qe eshte nje koncept themelor i fese se krishtere. Ringjallja nuk mund te vinte pa vdekjen, dhe vdekja duhej te isihte nje sakrifice e pafajshme, jo nje akt heroik pershembull apo nje vdekje natyrale. Dhe se fundi ne diten e dyte pas vdekjes Krishti zbriti ne Boten e Poshtme dhe nxori nga Mbreteria e Ferrit shpirtrat e drejte qe kishin vdekur pa e njohur akoma.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Janar 2007 02:02
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Nuk kam shume deshire te zgjatem, mirepo te shfaqurit e sqarimeve jane te domosdoshme.

Te flasesh per Biblen, patjeter duhet ate t'a njohesh. Ungjilli dhe Tora qe kane qene libra te Zotit, jane sot baza te krishtereve dhe çifuteve. I/e nderuar, nuk kemi nevoje te na tregoni per nje histori joautentike e te paargumentuar. Enciklopedite me te vjetra boterore, dhe arkivat më te sakta, shume qarte na tregojne mbytetjet e mijera prifterinjeve nga mbreti i tyre, ngase keta nuk e shpallnin Jezusin Zot, e qe nje konkludim i tille nuk i pelqente diktatorit te asaj kohe. D.m.th. e nderuar, historija e krishtereve eshte aq e komplikuar, sa qe kjo vertetohet kur te shikosh vertetesine e Bibles, liber ne te cilin "kontribuan" 40 autor-njerez (edhe pse prap ky liber quhet fjale e Zotit, qudi, qudi).


Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Asgje nuk eshte e pamundur per Zotin dhe meqense eshte i Plotfuqishem, Ai mund te mbaje mekatet e gjithe botes dhe ti laje me gjakun e Tij, dhe me dhenien e jetes se Tij te jape shfaqjen e dashurise me te madhe qe mund te jete, pra dashurine e Krijuesit per krijesat e tij.

Po per ata qe kane jetuar para se te "lind" Zoti, nuk paska pasur dashuri ndaj tyre? Ah, çfare injorance e ngushte nga te izoluarit. E/i nderuar, mbase Zoti na qenka i Plotefuqishem, ai me Gjithediturine e Tij, pse i ka lejuar krijesat e tij t'a kryqezojne? Wow, ai krimineli qe e ka mbytur Krishtin, qenka idoti me i madhe qe mund te ekzistoje ne kete Bote, ngase e ka bere te vuaje Perendine. I mallkuar qofte ai!!! :lol...

Pastaj, kush ju mesoi juve se Krishti eshte i Gjthefuqishem? Ngase ju pohoni se jeni krishter/e, ndersa ne Biblen tuaj shkruan, se “Unë s'mund të bëj asgjë nga vetja ime”. (Gjoni 5:30) Zotin qe e ka besuar Krishti, eshte i Gjithefuqishem, mos e harro kete. Ai eshte Allahu.

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Dhe duhet mbajtur mend qe vdekja duhej mbi te gjitha per Ringjalljen, qe eshte nje koncept themelor i fese se krishtere. Ringjallja nuk mund te vinte pa vdekjen, dhe vdekja duhej te isihte nje sakrifice e pafajshme, jo nje akt heroik pershembull apo nje vdekje natyrale. Dhe se fundi ne diten e dyte pas vdekjes Krishti zbriti ne Boten e Poshtme dhe nxori nga Mbreteria e Ferrit shpirtrat e drejte qe kishin vdekur pa e njohur akoma.

Kush e ka ringjallur Jezu Krishtin e/i nderuar, mbase ju po thoni se ai ka qene Zot, ndersa ne Bibel shkruan se: “Këtë Jezus, Perëndia e ka ringjallur; dhe për këtë të gjithë ne jemi dëshmitarë!” (Veprat e Apostujve 2:32).
Vallë, Jezusi e ringjalli vetveten?
Vallë, Jezusi e ringjalli vetveten?
Vallë, Jezusi e ringjalli vetveten?

Gjthe te mirat,
Andi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Janar 2007 02:10
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

or vella ne kohen e Krishtit Allahu nuk ishte shpikur akoma si koncept. Per cfare je duke folur? Une me duket kam shpjeguar Trinine e Shenjte, rolin e Atit dhe te Birit e te Shpirtit. Krishti eshte Biri pra qe shkon te kryqezohet i ndergjegjshem per fatin e tij. Por Krishti nuk ishte vetem Zot mos harro, ai ishte edhe Njeri si te gjithe ne pervecse ne mekat, dhe ne ungjill thuhet qe ne humanitetin etij Krishti kishte frike e ankth si te gjithe, sidomos naten e fundit mbas darkes, kur lutet i vetem dhe Pjetri e Gjoni flene. Ndoshta eshte koncept i veshtire per tu kuptuar nga jo te krishteret, por te krishteret e kuptojne fare mire natyren duale te Jezu Krishtit, qenien e tij Zot e Njeri ne toke dhe Zot ne qiell. U dergua nga Ati per te bere vullnetin e Atit, dhe Ati e Biri jane Nje bashke me Shpirtin. pra me pak fjale KRISHTI ESHTE ZOTI per ne te krishteret. Per ju muslimanet eshte Allahu dhe ne nuk ekmi gje kunder. Tani le te mos ngrihet nje anetar i nje feje qe ka lindur 6 shekuj pas Krishterimit dhe te na thote qe Zoti i tij eshte mbi Zotin tone. Zoti eshte nje dhe nqs ju e quani Allah ne e quajme Krisht. flm per mirekuptimin, dhe bejme mire ti leme sulmet ndaj feve te tjera megjithese jane te zbukuruara me elokuence

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Janar 2007 03:05
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

D.m.th. keshtu flisni e nderuar, kur nuk keni argumente. Ata te cilet nuk kane fakte per te kundershtuar nje koncept konkret, flasin jasht teme, duke tentuar te ekspozohen si johumbes te debatit.

Allahu eshte Ai Zot, te cilin e ka adhuruar Jezusi (paqa qofte mbi te). Per kete ka shume argumente. Nder to eshte se, fjala Zot ne gjuhen hebreike eshte Elah apo Eloh, e cila rrenjet i ka nga emri i Rabit (Zotit), Allah. Bile kemi edhe me shume argumente, mirepo nuk e kam tradit (sikur qe e kishit ju) qe te zgjatem, e te perseritem.

Tek e fundit, ju asgje nuk keni thene per argumentet e mija.

Citim:
Po citoj ato që tha andaluzi91
Nuk kam shume deshire te zgjatem, mirepo te shfaqurit e sqarimeve jane te domosdoshme.

Te flasesh per Biblen, patjeter duhet ate t'a njohesh. Ungjilli dhe Tora qe kane qene libra te Zotit, jane sot baza te krishtereve dhe çifuteve. I/e nderuar, nuk kemi nevoje te na tregoni per nje histori joautentike e te paargumentuar. Enciklopedite me te vjetra boterore, dhe arkivat më te sakta, shume qarte na tregojne mbytetjet e mijera prifterinjeve nga mbreti i tyre, ngase keta nuk e shpallnin Jezusin Zot, e qe nje konkludim i tille nuk i pelqente diktatorit te asaj kohe. D.m.th. e nderuar, historija e krishtereve eshte aq e komplikuar, sa qe kjo vertetohet kur te shikosh vertetesine e Bibles, liber ne te cilin "kontribuan" 40 autor-njerez (edhe pse prap ky liber quhet fjale e Zotit, qudi, qudi).



Citim:
Po citoj ato që tha andaluzi91
Po per ata qe kane jetuar para se te "lind" Zoti, nuk paska pasur dashuri ndaj tyre? Ah, çfare injorance e ngushte nga te izoluarit. E/i nderuar, mbase Zoti na qenka i Plotefuqishem, ai me Gjithediturine e Tij, pse i ka lejuar krijesat e tij t'a kryqezojne? Wow, ai krimineli qe e ka mbytur Krishtin, qenka idoti me i madhe qe mund te ekzistoje ne kete Bote, ngase e ka bere te vuaje Perendine. I mallkuar qofte ai!!! :lol...

Pastaj, kush ju mesoi juve se Krishti eshte i Gjthefuqishem? Ngase ju pohoni se jeni krishter/e, ndersa ne Biblen tuaj shkruan, se “Unë s'mund të bëj asgjë nga vetja ime”. (Gjoni 5:30) Zotin qe e ka besuar Krishti, eshte i Gjithefuqishem, mos e harro kete. Ai eshte Allahu.


Kush e ka ringjallur Jezu Krishtin e/i nderuar, mbase ju po thoni se ai ka qene Zot, ndersa ne Bibel shkruan se: “Këtë Jezus, Perëndia e ka ringjallur; dhe për këtë të gjithë ne jemi dëshmitarë!” (Veprat e Apostujve 2:32).
Vallë, Jezusi e ringjalli vetveten?
Vallë, Jezusi e ringjalli vetveten?
Vallë, Jezusi e ringjalli vetveten?

Gjthe te mirat,
Andi [/B]


Mos harro, se: “Këtë Jezus, Perëndia e ka ringjallur; dhe për këtë të gjithë ne jemi dëshmitarë!” (Veprat e Apostujve 2:32).

Mos harro, se: “Këtë Jezus, Perëndia e ka ringjallur; dhe për këtë të gjithë ne jemi dëshmitarë!” (Veprat e Apostujve 2:32).

Gjithe te mirat,
Andi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Janar 2007 17:50
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

E shikoj se me ty qenka e kote te flitet i dashur andaluzi pasi te kane bere nje lavazh truri te tmerrshem ne xhami,teqe apo medrese. Po te them qe ne ungjill eshte shkruar Jezusi eshte Zoti dhe cfare eshte shkruar ne Kuran vjen 600 vjet pas asaj qe eshte shkruar ne ungjill

Kalofsh mire (sa per informacion jam mashkull)

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2007 04:34
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Angel tek MArku 15/24-25 thuhet ;

"Atëherë e kryqëzuan dhe:‘i ndanë petkat e tij, duke hedhur short’ ‑ çka t’i bjerë secilit.Ishte ora tre kur e kryqëzuan."

ndersa tek Gjoni 19/14 shikojme

"Ishte dita e Përgatitjes së Pashkëve, rreth orës gjashtë"

Pervecse ditet jane te ndryshem(une sdua te pyes per kete) perse dhe orett jane te ndryshme????????????????????????? a mund te ma shpjegosh???pres nje pergjigje per pyetjet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2007 14:44
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Marku nuk e ka njohur direkt Jezu Krishtin, ja ku po ta them. Gjoni po, dhe ishte prezent gjate kryqezimit. Edhe Marku edhe Gjoni kane qene njerez dhe njerezit gabojne sic dihet. Ka dy shpjegime te mundshme.
1) Marku ka marre deshmine e kryqezimit nga dishepujt apo deshmitare te tjere okulare. Ka mundesi qe te kene raportuar gabim oren
2) Gjoni e ka shkruar ungjillin e tij ne moshen mbi 90 vjecare (biles disa thone 100 vjecare, nje moshe mjaft e rralle per ate kohe) dhe ka mundesi ta kete shkruar gabim i ndikuar nga pleqeri.

Sa per masen e ndryshimt, eshte vetem prej 3 oresh, ora 9 e mengjesit per Markun dhe mesdita per Gjonin. Ne shqip eshte perkthyer ora 3 dhe ora 6, sepse kjo eshte ndarja e oreve romake qe ndaheshin 3 nga 3.
Per diten me sa shoh eshte e njejta, vigjilja e pashkes cifute (pashka fillonte ne perendim te diellit).

Une dhashe 2 hipoteza per ndryshimin midis Markut e Gjonit, varianti zyrtar i kishes eshte ai i Gjonit ne fakt.

Po pate pyetje te tjera do te jem i lumtur tju pergjigjem. Por keto pyetje qe ti sjell nuk e vene ne dyshim kryqezimin me sa shoh.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2007 15:26
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 12 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ishte Jezusi ai qe u kryqezua.....

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.