Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Mimoza Ahmeti
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Ndoshta jam mbrapa botes po eshte hera e pare qe lexoj nje poezi te M.Ahmetit ...mua keto poezi qe ke vene ketu sme pelqejne aspak (gusto personale )sdo arrija te lexoja nje poezi deri ne fund te kesaj poete ....eshte si ato librat qe nganjeher me sjellin nga shqiperia te ketyre poeteshave e shkrimtare te koheve te fundit qe kandal ku eshte i njejti subjekt "goca dashuron nje djale ....."

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Korrik 2009 17:00
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
Ndoshta jam mbrapa botes po eshte hera e pare qe lexoj nje poezi te M.Ahmetit ...mua keto poezi qe ke vene ketu sme pelqejne aspak (gusto personale )sdo arrija te lexoja nje poezi deri ne fund te kesaj poete ....eshte si ato librat qe nganjeher me sjellin nga shqiperia te ketyre poeteshave e shkrimtare te koheve te fundit qe kandal ku eshte i njejti subjekt "goca dashuron nje djale ....."


...ai e ka lene dhe ajo qan dashurine e humbur.

Pikerisht Bjonde kete doja te them. Vecse per t'i dhene hakun, poetesha Ahmeti, ka mendim midis rreshtave. Ka mendim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Korrik 2009 17:04
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


...ai e ka lene dhe ajo qan dashurine e humbur.

Pikerisht Bjonde kete doja te them. Vecse per t'i dhene hakun, poetesha Ahmeti, ka mendim midis rreshtave. Ka mendim.




po ajo mendimet ti kete dhe shyyqr qe i ka por mua sme pelqejne sepse nje gje tjeter kur une ulem dhe shkruaj dicka per veten time kur mendimet qe kam i hedh ne leter ..dhe nje gje tjeter kur dua te bej dicka nje poezi kur tjetri te kuptoje se cfare kam dashur te them ...jo cdo rrjesht e rime quhet poezi ,....tek kjo poezia e gomarit ka nje varg qe se kuptoj :

Oh tani qe po shuhesh ndersa vashdon akoma te shuhesh...

po te analizosh fjalet e saj ne kete poezi ka dicka qe nuk shkon ....ka nje "oh" ne fillim qe shpreh nje gjendje shpirterore te saj ,kur lexoj fjalet qe vijojne "tani qe po shuhesh "une si lexues kam parasysh nje yll,nje ndienje ,nje njeri cdo gje , qe e shikoj dhe ky humbet dalgadale ne qiell humbet nga syte e mi dhe une kete imazh kam ....kjo fjala "ndersa" me tregon dika qe e di sepse po e shikoj nuk dua te me konfermohet me sepse me iken ajo ndienja qe me le kjo gje qe imagjinoj ......e pastaj fjalet e fundit "vashdon akoma te shuhesh "perseritje pa kuptim dhe pa vend sepse e ka thene ne fillim ....nesje asaj Zoti i shtofte inatin e te shkruaje se sdo ndaloje se thashe une se sme pelqen ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Korrik 2009 17:32
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Oh,tani qe po shuhesh,ndersa vazhdon akoma te shuhesh
vervit ne ajer tentakula te tmerrshme vetmie te shthurur.


Ketu: ...."qe po shuhesh", pra je duke u shojtur, eshte koha e pakryer, nje veprim qe eshte duke ndodhur.

Ne vend te presjes, ne nje forme direkte te shkruari, do te duhej nje lidhese "dhe" per te plotesuar fjaline:

Pra,...dhe ndersa vazhdon qe te shuhesh vervit ne ajer tentakula te tmerrshme vetmie te shthurur.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Korrik 2009 18:29
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus



Krijimi i stileve origjinale kerkon origjinalitet, po pikerisht origjinalitet, kerkon frumemarrje artistike te vecante, por gjithmone ne perputhje me nje rregull te ri qe do ta ndertosh ti. Ky rregull i ri duhet te mbeshtetet dhe te mos bjere ne kundershtim me ate qe quhet aroma poetike, apo avra poetike. Ndryshe humbet vlere shume shpejt dhe harrohet.




Me pelqyen keto fjale cedrus megjithese nuk me pelqen hic te fut idene e poezise ne nje kornize te fiksuar.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Korrik 2009 21:51
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha ingmetalboy



Me pelqyen keto fjale cedrus megjithese nuk me pelqen hic te fut idene e poezise ne nje kornize te fiksuar.



Absolutisht e vertete.

Kjo nuk ka pse kuptohet si kornize. Prania e nje stili apo nje strukture tipike, te jep liri me te madhe. te mundeson pikerisht fluturimin artistik.

A mund ta pengonte perdorimi i te kuqes Onufrin per te kriujuar pikerisht ate stil ikonografie qe eshte i tij?

Mos valle e verdha e tij aq e dashur, e ben Van Gogh qe te mos kete liri?

NJe skelet poetik i caktuar mbi te cilin veshja artistike krijon imazhe pafundesisht te pafundme, perben pikerisht stilin letrar.

NUk mund te kuptohet nje kubist qe pikturon si nje postimpresionist. E bukura eshte e tille posacerisht sepse eshte e kendueshme si e tille.

Nje kenge labe une nuk mund ta imagjinoja te kenduar si opera. Boh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Korrik 2009 01:02
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Cedrus mund te te kerkoj dicka? Kur i poston poezite per here te pare do te lutesha te mos i nenvizoje, theksoje a beje lloj lloj ngjyrash. E di i ke per lehtesi komentimi por ne njefare menyre influencon te tjeret ose i terheq vemendjen ne disa gjera kur ndoshta ata mund te ishin kapur nga te tjera si impakt i pare.



Ketu te kjo tema paska zberthim te mirefillte, goxha kurioze dhe pse une poezine e kam pare perhere jashte skemave te rimave, vargjeve, figurave letrare pervec titujve qe i pretendoj :p ... kur do beja komente ne shkolle ishte gjeja me bezdisshme pas asaj te te mesuarit permendesh te tyre. Me duket sikur e coj tek kasapi per ta grire e ta bej qofte, me ndodh e njejta gje me pikturen.


se mbaj mend kush thoshte: qe nuk e di cfare eshte poezia por kur e lexoj nje, e kuptoj menjehere ... nga keto te Ahmetit qe lexova une te pakten nuk pashe ndonje.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2009 21:57
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fig32
Anetar i ri

Regjistruar: 28/07/2009
Vendbanimi: tevdilhava
Mesazhe: 5

anetari i quajtur cedrus mendoj se qendron shume lart ne artin dhe punen e veshtire te njohjes dhe vleresimit te poezive. Kjo pune kerkon midis te tjerash nje raport sa delikat aq edhe dashuri ne sensin e kundrrimit dhe perzgjedhjes se fjaleve. cedrus, kam vene re se mberrin vetem te ato poezi qe kan buke ne kete forum. gjithsesi kam vene re nje "dembelizem" nga ana e tije per tu mare me poezine. ndoshta ngaqe sipas mendimit tim ketu mund te kete pak ose aspak individe qe e kuptojne. poezia e vertete eshte ne krize ne mbare boten dhe mund te vihet re ne ndonje teme specifike edhe ne kete forum qe mendoj se eshte i vlefshem per shqiptaret ne teresi. Disa njerez perpiqen te shkruajne ne kerkim te sforcuar te rimes duke kalura ne nje monotoni dhe mungese ritmi. thjeshte i ngjajne parodive..... njiiiii dyyyyy dhe kaq.
cedrus sjell nje risi ne ndjenje dhe koncept. Ai ju mson se si njiht poezia dhe jo se si te identifikohemi me strofa ngjrajesh individuale te cilat nuk jane poezia e tere.. Kjo faqe mendoj se nuk eshte analize per Mimoza Ahmetin por nje labirint dhe nje ftese ne refleksion poetik. Ato qe cedrus thote nuk jan postulate dhe ligje. Ai nuk detyron kend te ndjeje dhe mendoje si ai, por thjeshte fton me delikatesen e nje poeti te vertete menyren e fokusimit ne poetike. Pak a shume merr vleren e ciceronit ne nje muzeum ose udherrefuesit ne nje rruge te panjohur.....megjithse ne te gjithe i johim muzeumet dhe dijme te ecim ne rruge e pa rruge.
i uroj cedrusit suksese n kete mison te bukur dhe fisnik, ne ndihme te artit qe cdo dite e me shume po masakrohet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2009 23:05
fig32 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fig32 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fig32 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fig32 Shto fig32 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fig32 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

une ne zhanin e poezise e pranoj jam shume injorante ne krahasim me cedrus dhe me vejn keq qe cedrus me kaq njohuri harxhon me shume kohe me tanga se sa me diskutime te tilla kaq fitimprurese. Sa here jam munduar te lexoj kete Mimoza Ahmetin si rezultat i reklamimeve ne on-line t'u them te drejten nuk kam perfunduar asnje poezi te saj ta lexoj deri ne fund.

Ndersa kur lexoj katin mendja ime imagjinon, dhe shkon ne mendime te largeta, jane plot ndjenje dhe pasion.
Jo se dua te perseris c'thote cedrus, por kete ndjej kur lexoj katin dhe mendoj se cedrus ka shume te drejte.

Cedrus vertet ke shume dijeni ne fushen e poezise dhe une ngre duart lart si kotka.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2009 01:39
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

OK. Shume komplimenta.

Dua t'ju sqaroj dicka. ka tema qe jane serioze dhe Cedrusi di te jete serioz tek ato tema. Diku shaj apo perqesh, diku kundershtoj, diku bej edhe te dituri, per inat te dikujt. Keto jane pjese e lirise qe me jep Fajtori me rregulloren e tij. Une nuk fyej asnje(se edhe po ta beja ku te le Faja dhe ca te tjere), prandaj mos ngaterroni Cedrusin e (futja pordhes e gri sallate), me diskutimet tek temat serioze.

Me tej per poezine.

Tulipani me lutet ne menyre urdherore qe te mos nenvizoj apo ngjyros poezite kur jane hedhur ne forum per here te pare. Mire edhe keshtu mund te behet, por une e hapa kete teme per te bere kritike te poezive dhe jo per te publikuar ne menyre mekanike sic eshte edhe zakoni neper forume. Si te bej? Te heq dore nga kritika

Kritika nuk eshte e share, por analize dhe zberthim i elementeve per te cilat je i interesuar te shohesh tek nje poet apo artist.

Mund ta bej edhe ashtu, por do t'i ndryshonte qellimi temes. Ndoshta moderatori mund te ndryshonte titullin ne: Mimoza Ahmeti-kritika letrare. (jo komente, por kritika   )

Kotka, ka nje dicka tek poezia, ka nje dicka qe kerkon perkujdesje: Poezia eshte nje krijese e gjalle dhe delikate. Ajo duhet lexuar disa here, me kujdes, me dashamiresi. Perpiqu kur lexon qe te jesh i sinqerte, perkedhele, duaje dhe lexoje shume here dhe gjithmone duke bere perpjekje per te gjetur, mendimin, melodine, ritmin izofonine, rimat e thella te brendeshme apo te skajshme. Nuk eshte e nevojshme qe te dish teori letersie per te qene mik i poezise.

Ku varg popullor jam i sigurt qe i pelqen kujtdo

Kur me shkon.... ne varre

dhe te vdekurit i ngalle

Te gjallet i vdiqe fare.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2009 01:59
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:29 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > Mimoza Ahmeti

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.