Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > poetet dhe shkrimtaret dhe kritika profesionale
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

poetet dhe shkrimtaret dhe kritika profesionale

Keto vitet e fundit ne vendin tone jane shtuar shume ata qe botojne poezi apo proze.Kam mundur te shohe nje mori njerzish teper te paafte qe botojne libra te ndryshem pa asnje fare vlere.Megjithate perserti eshte e drejta e tyre.Une nuk jam shume kompetente ne keto fusha,por kam lexuar e degjuar qe keshtu eshte shprehur kritika ose me mire personalitete te kesaj fushe.Perseri i fundit qe te vlereson eshte lexuesi.Nqse ai i pelqen poezite apo prozen tende,libri qe X poet ose prozator ka botuar do te blihet ose nuk do te blihet.Multimedia ka bere qe numri i lexuesve ne bote te bjere ne menyre te ndjeshme,por ne nje vend si joni ku PC nuk ka hyre ne cdo familje,numri i lexuesve ka rene per arsye ekonomike.Ata nuk mund ti blejne dot librat me cmime qe shkojne nga $7-$15.Megjithate shqiptaret lexojne libra.
Kete mesazh po e shkruaj me nje qellim:
1-Tju kujtoj disave ketu se nje shkrimtar apo artist sigurisht qe duhet te kaloj ne siten e kritikes,sepse i bene mire ne ounen e tij.Kritika duhet te jete e drejte dhe e ndershme pa xhelozi e keqdashje.Librat me poezi ,novelat dhe romanet ,pikturat ose skulpturat jane si femije e ketyre artistve e shkrimtarve.Nqse padrejtesisht ua shane keta femije,apo me keq te vjellesh vrer komunist ndaj tyre i prek,i lendon ata.Aq me keq kur je nje profan virtual i FH.Kur nje poete vleresohet nga personalitetet e kritikes,ka marre cmime ne konkurse kombetare,vepra e saj eshte perkthyer e botuar edhe ne nje gjuhe te huaj nga njerez te shquar te letrave te nje vendi fqinj,atehere kush je ti qe vjell vrer neperke apo gjarperi ne kete forum ku horrat virtual sillen si ushtaret e H Qamilit me 1913.Ku e gjen te drejten ti amor-alcius te arrish gjer ne ofendime te ulta?
Mbi te gjitha bene edhe aludime duke e quajtur zyshe letersie e duke menduar se poetja S Zisi shkruan tek FH me emer virtual.Mendoj se poetes nuk i shkon nder mend se ka nje FH ku disa doc virtual shprehen si ish sigurimsat e shtetit me kulaket(armiqte e kllases dikur).Poetja shkruan ne internet por ne forume me nivel.sigurisht me emrin e saj te vertete.amor po ke kellqe ose me mire po ta mban, dil me emrin tend te vertyet e perballu me Suzanen dhe gjithe kritiket dhe lexuesit e saj te shumte.Eshte e lehte te fshihesh mbas nje emri virtual e te grish sallate.Provoje dil ne fushe te betejes sic i ka hije atij qe din te luftoje me dinjitet e ndershmeri.Jam 100% i sigurt se nuk e ke ate kurajo.Po t'i lexosh mesazhet e tua me kujdes vihet re nje ndryshim i menjehershem i qendrimit tend.Nga miqesor e i ekuilibruar ne armiqesor.Bile na ke sjelle edhe nje foto te poetes.Cfare ke dashur te tregosh me te?Qe je vet e bukura e dheut.Njerzit nuk vleresohen nga bukuria ,por nga zgjuarsia dhe intelekti qe ata zoterojne.Poetja i ka te gjitha keto cilesi.Ajo eshte nje pedagoge universiteti e nderuar,nje nene e amvise e bashkshorte e e mrekullueshme,nje personalitet publik i nderuar dhe i respektuar ne shoqerine shqiptare.Ajo me punen e saj ju jep ushqim shpirteror atyre qe u pelqen e mrekullueshmja poezi,sidomos seksit te cilit i perkisni edhe ju.
Ty dua te te jap nje kshille:''Mos u beje mashe e te tjerve,sepse ja ul vlerat vetes tende!''
Po te them edhe nje sekret:Librin e saj te pare me poezi ajo e ka shperndare falas neper librarite shqiptare,per te ndihmuar librashitsit ane e mbane vendit.Kete e mesova nga biseda me shitsen ku une rastesisht bleva librin vitin e shkuar.Ja pra se cfare personi eshte poetja.Ajo nuk eshte nje shtrige qe nxjerre plehra nga goja.
Ndersa per kete kete 21 dua t'ju them se ai eshte nje mjeran zemerkatran.I lig gjer tek zoti.Ai eshte nje mikrob,me te cilin nuk ja vlen te merresh.Ky mjeran kujton se une nuk e di se kush eshte ai.Duke shkruar me 20 surreter ai mendon se do te fshihet.E ka kot.C'i vate TWENTY ONE? .kY ESHTE BINJAKU I GAZMORIT,QE TA MERRNI VESH.
Po qerosi do te thoni ju? Jo me shume por ate e ndrroj me nje thes kashte.Aq di aq bene,por me te ulta jane qendrimet e nje ''kuadri'' te forumit qe po rrinte si hiene per te me dhene ban.Se kush eshte dhe se me ke urdher ka vepruar une e di,sepse kam edhe une miqte e mij ketu.Me e turpshmja ishte se mesazhet me ofendime karshi meje i lejonte,ndersa te miat qe ishin brenda normave i fshinte.Nqse fajtori nuk ka dore ne kete pisllek t'i beje nje analize veprimit te ketyre mjeranve pa pike vlerash njerezore.Dje baballaret e tyre komunist varnin,pushkatonin pa gjyq shqiptaret e p[afajshem,sot bijte e tyre duan te vrasin njerzit e mire e te talentuar tamam si baballaret e tyre dikur.Nuk keni per t'ja arritur kurre qellimit tuaj kobezi.Humbja qe pesuay me 28 Qershor do t'ju coj drejt gremines se paevitueshme.
Nqse dikush ka dicka me mua le te perballet ,por ndershmerisht jo si burracak e jo si mi vrimash.
E di qe poetes nuk i behet vone nga dokrrat e njerezve virtual,sepse e di qe ne vendin e saj komunistet po mundohen te hedhin balte edhe mbi figura si mali i Koravit ,mbi Kadarene.Keta njerez jane deshtaker.Jane nga ata qe shkruajne ketu ne forum mbasi jane kthyer nga turni i trete i punes si roje nate,nga puna ne ndertim,nga puna e pjatalarsit apo e atij qe keput koka peshku e ne darke ushqehet me krahe pulash.Shumica juaj jeni parazit,njeres pa katandi e keshtu pa vlera njerezore.

PS:Atij ''kuadrit te FH'' qe livadhiste ate dite korriku neper forum ne zbatim te planit provokues po i them dicka:''Do t'ja botoje foton e saj ne cdo forum me nje koment te bukur.''Une nuk te fal ,sepse jam njeri i ndershem e jo batakci me 500 surrate.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2009 16:57
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

trego ndonje histori nga jeta me mire, ndoshta eshte e lezetshme... dhe na mallengjen te gjitheve.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2009 20:53
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Qeros coc te dija,por je njeri pa pike vlere e pa dinjitet.Ty te perdorin si mashe te tjeret.E kupton sa poshte ke rene.Per mua je nje hic.Si dy pika uji ngjan me paraardhsit komuniste.Edhe ti je nje parazit qe i rendon tokes kot.Une po te kisha lejuar te katandisesha ne ate derexhe qe u katandise ti nuk do te kisha fytyre te dilja ne faqe te dheut.As qe me pelcet se cfare thote nje njeri qe rron kot.More vesh qeros!

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2009 21:49
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

une them llogjiken duhet ta perdoresh per te thene gjera te mençura.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2009 22:01
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

kush eshte kjo poetja S Zisi ????? tani e ka publikuar librin apo ka kohe?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2009 22:12
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Kjo eshte marre nga nje faqe e internetit.

Suzana Zisi e lindur në Vlore ne 1967, është diplomuar për Gjuhë dhe Letërsi Shqipe ne Elbasan ne 1990. Prej vitit 90’ deri në 2000, ka prezantuar krijimtarinë e saj në faqet e gazetave letrare të kohës.
Boton vëllimin e parë poetik “E bardha ështe pak” në 2004. Libri u prit mirë nga kritika dhe lexuesit. Ai u përzgjodh ne 5 vëllimet poetike më të mira nga Juria e Konkursit Kombëtar “Penda e artë” 2005.
Në 2006, botohet vëllimi i dytë poetik “Imazhet kanë ftohtë” me parathënie të kritikut dhe studiuesit të mirënjohur kosovar, Agim Vinca.
Në librin e saj të pare, Suzana, prezanton një botë të veçantë poetike, nëpërmjet një ndjeshmerie filozofike dhe universale moderniste, e cila e shpalos trajtën e saj, përmes metaforave dhe simboleve individuale. Këtë metaforë dhe simbolikë, autorja e ngre në një shkallë më të lartë në frymëzimin dhe ligjërimin poetik të librit të dytë, ç’ka ka sjellë jo vetem modernizimin e imazhit poetik, por edhe një pjekuri më të madhe në vleresimin dhe materializimin e ideve dhe dukurive të jetës dhe botës shpirtërore. Janë duke pritur  radhën e botimit, 3 libra, një roman, një vëllim poetik dhe një përmbledhje me proza të shkurtra.”
Ja nje poezi e saj qe une e pelqej
Ti,
më mungon…
Edhe kur je
fare pranë meje.
Mos u end
legjendash.
Unë jam këtu.


Ti,
më mungon.
Edhe pse,
i strukur
brenda meje,
je përdite.

Ti,
më mungon.
edhe kur më puth,
edhe kur
më thua se më do.
Ti,
je shumë për mua.
I tëri për mua…
Leri të flenë Perënditë
…!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2009 00:39
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roi
Drift in and out....

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Shkretetire
Mesazhe: 786

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus

Ti,
më mungon…
Edhe kur je
fare pranë meje.
Mos u end
legjendash.
Unë jam këtu.


Ti,
më mungon.
Edhe pse,
i strukur
brenda meje,
je përdite.

Ti,
më mungon.
edhe kur më puth,
edhe kur
më thua se më do.
Ti,
je shumë për mua.
I tëri për mua…
Leri të flenë Perënditë
…!



Vertet e bukur kjo poezia,sado qe e thjeshte ! Por ndonjehere ka poezi qe me thjeshtesine e fjaleve te veta,te bejne te ndiesh me shume sesa ato poezi me lloj lloj fjalesh te kerkuara e me lloj lloj sinonimesh te gjetura nga me te larmishmet,por qe ne fund s'te trasmetojne ndonje emcion te madh ! 

__________________
Si sta come d'autunno sugli alberi le foglie !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2009 00:58
Roi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roi Shto Roi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha erious
une them llogjiken duhet ta perdoresh per te thene gjera te mençura.


Nje si ty nuk di te dalloj asgje,sepse nuk a as forme e as permbajtje si person.
Ti je nje ushtar qe te tjeret te perdorin!Qeros thirri mendjes e mos e ul veten deri ne ate fare feja,sepse behesh i neveritshem.Te lutem mos u kruaj me me mua o provokator i telekomanduar.Po qe se ke pak dinjitet shiko punen tende,ndryshe te heqin vize.

Mos me provoko sic e ke zakon,por diskuto per temen.Megjithese ty te kane lene dore te lire te besh c'te duash ketu ne forum.Je si duket i perkedheluri e i paedukati i forumit.

Por le te diskutojme per temen.Me ne fund ka edhe njerez qe dijne ta vleresojne te bukuren,dijne te vleresojne mesa kane mundesi poezine e vertete qe buron nga muza e nje artisteje.Vargjett e poezive te saj nuk jane te sfrcuara.Ato ngjizen natyrshem ne momente te caktuara nga shpirti femeror e delikat i poetes. .Eksperienca ime jetesore me ka mesuar te gjykoje mbi boten dhe njerzit.Kjo bote ka njerez te mire e me shpirt te paster eqe jane shumica,por ka edhe sharlatan e keqdashes,pa virtyte humane por me vyrtyte kafsherore.
cedro te falenderoj per objektivitetin tend!Gjithashtu edhe roin.
Per te bere vleresime ,qofshin edhe negative per nje person apo per nje veper arti,nje roman,apo nje vellim poetik, ka menyra e gjenden fjale plot kulture,pa e fyer autorin te cilit i kjane dashur kohe e mund per vepren e tij.Poezia e Suzanes mbart vlera te padiskutueshme e nuk ka mbetur te vleresohet nga njerez pa emer ,anonim e me njohuri te cungura per te bukuren.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Modifikuar nga IQVLORA datė 14/09/2009 ora 12:57

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2009 12:37
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Kohë e çmendur…


Një Korb,
bën dashuri, me lulen e bardhë të mollës…
Limfa rënkon…
Gjethet e rrudhura, ëndërrojnë shi të klorofiltë,
teksa kryqëzojmë të sotmen që të vdesë nesër.
.....................................ngujuar me vargonjtë e erës,
Rrënqethet rrënja…
Të nesërmes,
i masim me pëllëmbë përmasat e dhimbjes…
Thatësirë e trëndafiltë,
në ç'pasqyrë i kreh flokët hëna?
Penelatat e dritës,
shuajnë zbehtësinë e mendimeve,
Që,
...struken,
.........struken brenda konturit të tyre të përfytyruar.
Mëkatar, njeriu…
Shqiponja,
fluturon në qiellin e hapësirës së bravës së derës…
Kris reja...
Shemrat petale,
nguten të mbulojnë polenin nga shiu.
Kafka është bosh, krejt bosh…
Krizantemat e vdekura,
.................vajtojnë vyshkjen e tyre të sigurt,
Ndërkohë që arkivoli – qese antike mbeturinash
Skërmitet duke u prehur në një qosh…

Per mikun tim qe jam'' grindur shpesh'' dhe per ju roi po sjell kete poezi.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2009 13:05
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
kush eshte kjo poetja S Zisi ????? tani e ka publikuar librin apo ka kohe?


Poetja ka botuar disa libra me poezi.Se afermi pritet te botohen edhe dy libra te rinj te saj,njeri me poezi dhe tjetri ne proze.
Po ke deshire te lexosh poezite e saj,poetja Suzane i ka publikuar poezite e saj edhe tek Forumi Shqiptar me emrin e saj te vertete.
respekte

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2009 13:13
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > poetet dhe shkrimtaret dhe kritika profesionale

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.