Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Do ktheheshit perfundimisht ne Shqiperi? Vlerėsimi i Temės: 9 votime, mesatarja 5.00.
A do te ktheheni te jetoni ne Shqiperi?
Po, atehere kur kushtet atje te jene me te mira.
Po, sapo te mbaroj studimet.
Po, por vetem nese gjej atje menyren e jeteses qe deshiroj.
Po, vetem per pushime.
Ndoshta
Jo, nuk kam plane rikthimi edhe per te pakten 5 vjet te tjere.
Jo
Jo, kurre.
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 40 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
GRAMOLLARI
Anetar i ri

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: u.s.a
Mesazhe: 19

Me pelqejne shume shprehjet e bukura dhe me kuptim(fjalet e urta popullore)Te gjitha zene vend dhe vertetojne ate qe thone.Por vetem nje ra ka dale nga binaret.<>.E them kete se guret shqiptare po rendojne me shume ne vend tjeter.Nejse pergjigje temes.Po mos lexoja gazetat them se do kthehesha,kur i lexoj me ze frika.Malli eshte i madh,jo pak plot 15 vjet.

__________________
cdo gje e tepruar eshte e demshme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2004 02:11
GRAMOLLARI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė GRAMOLLARI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me GRAMOLLARI (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė GRAMOLLARI't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: GRAMOLLARI Shto GRAMOLLARI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto GRAMOLLARI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
udi
Anetar i ri

Regjistruar: 08/05/2004
Vendbanimi: korce
Mesazhe: 9

pergjigje

E lexova mesazhin tend gramollar, dhe besoj se nuk do te kishte ndonje gje te keqe nese te gjthe guret qe rendojne larg Shqiperise do te benin nje sforco te ktheheshin ne vendin e tyre per te renduar. Me thuaj te verteten: a nuk eshte dicka e trishte kjo qe po i ndodh Shqiperise tone? Nuk do te doja ta shihja Shqiperine kaq pa te ardhme sa e bejne disa. Dhe te keshilloj te mos e shohesh Shqiperine vetem nepermjet gazetave, sepse gazetat shkruajne vetem lajme te hidhura (ndonjehere edhe shpifin qe te fitojne nje publik sa me te madh) dhe ia mohojne Shqiperise dhe shqipetareve ato vlera qe kane.
Shqiperia ka ende shprese sepse ne, e ardhmja e saj jemi ende gjalle.
(Shpresoj qe edhe dikush tjeter ta mendoje keshtu si une)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2004 15:33
udi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė udi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me udi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: udi Shto udi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto udi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

udi

shqiperia ka shume shpresa te medhaja sepse shume gjera jane permirsuar atje pavarsishte sepse shumica jemi jashte dhe deghojme lloj-lloj,vertet ka shume akoma per tu regulluar por le te shpresojme keshtu.
sepse emigrantet pak nga pak po kethehen edhe shqiperia po rendohet me shume akoma ne kuptimin e gureve.
me respekte nick.bye te gjitheve

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2004 19:04
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Question

kur "nena jone"sna perfill...

kjo eshte nje e vertete e dhimbshme....them e dhimbshme sepse edhe une si shume te tjere ja bej vetes shpesh here kete pyetje dhe jam ne nje dileme te madhe...a ja keni bere pyetje ndonjehere vetes cfare na pret neve ne Shqiperi? A na perfill neve shteti???shpesh here edhe per te trokitur ne deren e ambasades duhet te prezantohesh si femija e X etj etj....megjithese shume prej atyre qe jetojne jashte jane te kualifikuar dhe kane cfare te kontribuojne per zhvillimin e shqiperise...mua personalisht (dhe sjam e vetmja) nuk me pret asgje,asnje te ardhme skam atje...per sa i perket diskriminimit qe ndjejne shume shqiptare jashte shtetit me duket qe na eshte bere pak kompleks kjo gje neve....tani ka ardhur koha qe vleresohet individi pa patur parasysh se nga vjen ai...une personalisht e mbaj koken lart sa here me duhet te them qe jam shqiptare...

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2004 13:10
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
I_don,t_wana_know
normale_student_hajdut

Regjistruar: 12/08/2004
Vendbanimi: planeti toke
Mesazhe: 83

Red face

ma

kesenja ti ndoshta e maban koken lart ashtu sic bejme te gjithe ne nuk e di se ne cfare vendi ndodhesh ti por te thme ketu ku jam une cdo njeri nuk vleresohet nga aftesite qe ka por nga dromezat e gjakut nga vjen dhe origjina e tij pavaresisht qe nuk e shprehin hapur ndoshta mosperfilljen qe kane per ex ajo dihet qe egeziston dhe do egezistoje gjithmone kurse ne shqiperi te them te vertetn as une nuk me pret asgje pervec familjes time ne shqiperi nuk ka siguri edhe njehere per njehere por sic eshte edhe shprehja guri i rende peshon ne vendin e tij dhe ben mire qe e mban koken lart se asnje individ nuk eshte superior ne kete boe kundrejt te tjereve por thjesht me privilegjuar ....thenje filozofike gjinden me shumice por kuptimet dsalin perher te njejtat ciao

__________________
vidh cfare te mundesh se lacian je

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Nëntor 2004 13:18
I_don,t_wana_know nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė I_don,t_wana_know Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me I_don,t_wana_know (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: I_don,t_wana_know Shto I_don,t_wana_know nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto I_don,t_wana_know nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eneid
Rob Zoti!

Regjistruar: 15/04/2004
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 71

Kthimi ne Shqiperi!

Une personalisht kam patur plan qe kur u largova nga Shqiperia ne shtator te '97 per tu kthyer serish atehere kur te mbaroja studimet. Dhe serish, pas mese 7 vjetesh jam i po atij mendimi.

Do te kthehem pasi veten time me shume e gjej ne Shqiperi se ne cdo vend tjeter. Jo se nuk kam patur mundesi per te care edhe kendej, por serish kam disa ambicie personale te cilat mendoj qe me lehte mund te realizohen ne Shqiperi sesa ktej. Sidoqoft, nje gje nuk duhet ta harrojme. te gjithe vendet qe jane tashme te zhvilluara, pjesen me te madhe te ketij zhvillimi ia dedikojne kontributit te emigranteve qe me kapitalet dhe njohurite e huaja te tyre munden te ndryshojne rrjedhen e ndryshimeve ne vendin e tyre. Dhe keto vende nuk jane pak: SHBA, Irlanda, Italia, Bullgaria, Greqia, Portugalia etj etj. Pra keto vende paten nje fluks kthimi te emigranteve te tyre gje e cila ndihmoi per zhvillimin e vendit.

Edhe Shqiperia ne kete aspekt eshte shume e favorizuar, pasi jashte kufijve te saj eshte pregatitur tashme nje brez i madh shkencetaresh, politikanesh, ekonomistesh, analistesh etj etj te cilet mund te kontribuojne ne zhvillimin e saj, pasi ata qe do kerkojne te kthehen perfundimisht ose te pakten te hapin nje biznes ose te kontriubojne vetem me eksperiencat e tyre do te mund te sjellin dicka te re.

Respekte

__________________
Nėse herėn e parė s'ia del mbanė, hiq dorė nga parashutizmi!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2004 13:08
Eneid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eneid Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eneid (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eneid Shto Eneid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eneid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

sa bukur pergjigjeni mer amoni
keshtu thoni te gjithe ju do kethehemi por kur?
nuk po shoh une gje?
me shume po ikin se po kethehen ne shqiperi....
une per vete kam 2 vjet qe them do iki sot do iki neser
por prape ketu jam..

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2004 17:11
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Nje dite do te takohemi ne Shqiperi.

Per momentin une besoj se te gjithe jemi ne pritje te ndryshimeve ne Qeverisjen e vendit ku te shikonim nje brez te ri qe drejton nje vend te lashte. Une jetoj ne Californi dhe eshte goxha bukur por malli per vendin tim eshte jashtezakonisht i madh. Po punoj qe te kthehem nje dite, aty ku kam popullin tim , shoket dhe shoqet, si dhe rruget e qytetit tim.
Edhe perse e di qe eshte nje vend pa ligje, pa rregulla, pa shume shanse per ndryshime une mendoj se kthimi i atyre gureve qe permenden me larte do te ndikonte ne permirsimin e jeteve te njerezve ne vendin tone.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2004 14:10
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Question

Re: Nje dite do te takohemi ne Shqiperi.

Citim:
Po citoj ato që tha durrsak
Per momentin une besoj se te gjithe jemi ne pritje te ndryshimeve ne Qeverisjen e vendit ku te shikonim nje brez te ri qe drejton nje vend te lashte. Une jetoj ne Californi dhe eshte goxha bukur por malli per vendin tim eshte jashtezakonisht i madh. Po punoj qe te kthehem nje dite, aty ku kam popullin tim , shoket dhe shoqet, si dhe rruget e qytetit tim.
Edhe perse e di qe eshte nje vend pa ligje, pa rregulla, pa shume shanse per ndryshime une mendoj se kthimi i atyre gureve qe permenden me larte do te ndikonte ne permirsimin e jeteve te njerezve ne vendin tone.


Duke lexuar te gjithe keto mesazhe qe flasin kaq bukur dhe kaq prekes me bejne te nderroj mendje...

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2004 15:26
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Bravo Ksenia
E vlersoj mendimin tend. Fundja fare ashtu sic nuk mund te harrosh nenen qe te lindi nuk mund te harrosh as vendin ku ne drit te qiti.
Pacim

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2004 15:56
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 40 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Do ktheheshit perfundimisht ne Shqiperi?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.