Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Do ktheheshit perfundimisht ne Shqiperi? Vlerėsimi i Temės: 9 votime, mesatarja 5.00.
A do te ktheheni te jetoni ne Shqiperi?
Po, atehere kur kushtet atje te jene me te mira.
Po, sapo te mbaroj studimet.
Po, por vetem nese gjej atje menyren e jeteses qe deshiroj.
Po, vetem per pushime.
Ndoshta
Jo, nuk kam plane rikthimi edhe per te pakten 5 vjet te tjere.
Jo
Jo, kurre.
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 40 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Lela_Dr ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Sa do e bukur te jete California, por si Durresi, dhe Shqiperia S'ka..................
Eshte vendi ku kemi kaluar momente te bukura dhe te keqia, por prape eshte vendi ku kemi lindur sic thote edhe durrsaku me siper (fjale me vend)
Por edhe te kthehesh ne shqiperi me kete situate nuk eshte e lehte.....
Duhet menduar mire, sepse shteti na kthyer kurrizin ne emigranteve ne tere boten.......

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2004 16:54
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_dr
Sa do e bukur te jete California, por si Durresi, dhe Shqiperia S'ka..................
Eshte vendi ku kemi kaluar momente te bukura dhe te keqia, por prape eshte vendi ku kemi lindur sic thote edhe durrsaku me siper (fjale me vend)
Por edhe te kthehesh ne shqiperi me kete situate nuk eshte e lehte.....
Duhet menduar mire, sepse shteti na kthyer kurrizin ne emigranteve ne tere boten.......



Te drejte ke, ne fakt ky eshte dhe mendimi im qe megjithe deshiren e mire qe kemi per tu kthyer koha duket e papershatatshme, por shpresojme se do te ndodhi nje dite.
Sa per Durresin (te pakten plazhet e Kalifornise si afrohen fare atyre te Durresit)
Nuk ka si durresi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2004 06:43
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Tani si Durresi ka sic ke me te por ama thuaj qe si durrsaket s'ka :p Rob Zoti!

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2004 11:46
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Amor

Sigurisht..... Kur flas per Durresin, flas sidomos per Durrsaket......Jane me verte Rob Zoti

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2004 13:38
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

pershendetje

LELA do kethehemi lal do kethehemi nje dite sepse ne do ta regullojme akoma me bukur DURRESIN..

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Modifikuar nga durrsake_topolake datė 02/03/2005 ora 11:48

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2004 16:22
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
DMX_feat_2PAC
**STREET_SOLDIER**

Regjistruar: 24/03/2004
Vendbanimi: ''''GaNgStA-NaTiOn''''
Mesazhe: 157

mendimi im per kete teme

un jetoj ne usa new jersey kam qen dhe ne 5 shtete te tjera me kan pelqyer si kallep po ne asnje vend sgjen ngrohtesi si ne shqiperi ka lezet kur e kalon kohen me shoket dhe shoqet qe je ritur.ka lezet kur flet gjuhet tende njeher..nejse gjendja ekonomike na ka sjell ketej po un kam vendosur sa te mbledh nja dy pare ketej nje hummer h2 me spinners dhe ajd shendet i them amerikes shendet vellezer e motra dhe mos u merzisni se shqiperia sleviz atje e keni

__________________
_-_LiFe Is a BitCh_-_ DePeNd On HoW U TrEaT HeR_-_ U MiGhT gEt RiCh_-_

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2004 23:35
DMX_feat_2PAC nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė DMX_feat_2PAC Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me DMX_feat_2PAC (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė DMX_feat_2PAC't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: DMX_feat_2PAC Shto DMX_feat_2PAC nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto DMX_feat_2PAC nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Bukuroshet e Durresit.........

Sa per vajzat e Durresit po ju siguroj se edhe nese bukuroshja e Durresit do te merte jete do te kishte zili vajzat e Durresit , edhe tamam ata qe jetojne en anen Perendimore se ato nga veri lindje e he jan te gjithe te ardhur dhe ske ca thu......
Pershendetje te gjithe atyre qe jeni nga Durresi ju kam xhan qe te gjitheve. Ju uroj fat dhe jet te gjate.
Ndoshta me te vertete do te kthehemi nje dite dhe pse jo dhe mos te dalim nje xhiro nga Vollga.
Edhe kush ka ndonje foto nga Durresi le ta hedhi qe te shikojme se si po ndryshon.

Pacim

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2004 00:51
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

Sa idealista jemi ne shqipetaret. Do kthehemi thoni te gjith por deri tani nuk njoh asnje qe eshte kthyer (ose qe ben plane konkrete per tu kthyer).
Une kam 8 vjet ne New York, dhe malli me merr kam edhe shume nostalgji per femijerine qe kalova atje por jam realiste dhe e pranoj ne vetvete qe nuk do vije dita te kthehem (sikur nuk do i vije 90%nga ju qe thoni do ktheheni). Ndoshta per ju qe jeni ne Europe dhe perjetoni diskriminim per momentin vertet e mendoni, dhe disa qe kane shume seder mund te kthehen nga kjo arsye, por ato qe jane ne vende ku nuk diskriminohen s'do kthehen kurre, jo se nuk duan Shqiperine por per menyren se si jeta vepron.

Qe te jemi realiste, nga ju qe thoni qe do ktheheni ma merr mendja qe 90% nga ju te jeni beqare. Ju pelqen jeta e "qejfit" dhe jua kan mbush mendjen shoket qe shkojne turista qe ne Shqiperi behet qejf. Kane te drejte, behet qejf por kur shkon me xhepa plot nga mundi qe ben neper bote. Dmth, nr 1 qe thoni qe do ktheheni eshte se mendoni si individe dhe jo si familjare, prisni sa te martoheni dhe te beheni me femij (as une nuk kam femije, por po i konsideroj qe te jemi realista dhe te flasim drejte) dhe te shohim nese do rrezikoni te ardhmen e femijeve tuaj "per te ndertuar shqiperine".

Me vjen keq ta pranoj se pervec te keqes qe kemi si idealista dhe flasim endrra, jemi edhe shume individualista dhe kete e tregon vete fakti qe jemi shperndare neper bote per interesat individuale. Sikur te ishim ajo qe shumica prej jush mendoni se jeni, nuk do ishim hic ne kete pozicion sot. Shqiperine e perbejne njerezit (ne), dhe ne kemi ikur i kemi lene te korruptuarit Shqiperise, varferine, njerezit qe e udheheqin etc. Sikur prinderit tane (dhe si rrjedhoje ne) te ishin munduar te punonin per ndertimin e Shqiperise dhe jo te miren e familjes dhe te ardhmen e femijeve, Shqiperia do te ishte me mire sot, por asnjeri nuk u bashkua, te gjith ikem rrugeve dhe atje kemi per te ngel sepse ai eshte ndertimi jone psiqik, ashtu i mendojme punet.

Une te pakten e pranoj qe e verteta eshte (sado e hidhur) qe pasi te harxhoj mijra dollare, dhe te gjitha energjite e rinise time per tu edukuar ketu do dua qe ketu t'ja ndjej frytet punes time. Nuk ma merr mendja te le nje pune qe mund te kem me $80 ne ore (pas mbarimit te shkolles) qe te shkoj ne Shqiperi dhe ta ndertoj, duke punuar per $5 ne ore (gjithashtu te sakrifikoj mundesite e femijeve te mi te ardhshem per nostalgjine time).

Nejse se u zgjata, por flas keshtu sepse e mendoj shpesh dhe e degjoj shpesh kete teme, dhe me merzit. Me merzit e verteta, femijeria e humbur dhe shpresat e vdekura.

ps. per ato qe mendojne se do te kthehen pasi Shqiperia te behet me mire, i them "think again". Nuk do punojne dhe mundohen ato atje qe te shkoni ju ta gjeni gati. Nuk do thojne "Un jam i edukuar ketu dhe rrjedhimisht inferior, ja ta bera gati Shqiperine hajde na udhehiq", por do thojne "Ne punuam dhe e ndertuam (nese ndertohet noj here!!!), ju iket kur ishte keq, tani na sherbeni ne" Sa nga ju do e beni kete???

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2004 04:22
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Talking

seshte ashtu keila

jo keila seshte ashtu...Une u bera 7 vjet qe jetoj larg Shqiperise dhe zoti e di se sa me ka marre malli...Ketu ku jam une jam ambjentuar si ska me mire...edhe punoj ne nje post ku mbase edhe nje vendas ketu do ta enderronte. Po ja ku po ta them qe ne korrik te 2005 (atehere mbaroj perfundimisht shkollen) une mbledh rraqet dhe do rrasem ne Shqiperi...Eshte si eshte ai vend une vetem aty e gjej veten...Dhe ta dish sa po e enderroj ate moment...Shqiperia sigurisht qe ka shume mungesa por edhe i huaj gjithemone nuk rrihet...Kudo te shkoj, sado mire te jem e kam vene re qe jam gjithmone e huaj...
Ju te Shqiperise...Me prisni se po vij...(lol)

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2004 06:54
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

U kthye Skenderbeu jo ne

Hej Ksenia !

Meqe jeton ne Itali apo diku afer Italis besoj se e ke degjuar kengen e Toto Cotungo "Voglio Andare A Vivere in Campanga" Mendoj se brenda asaj kenge ka shume gjera qe te bejne qe te mendohesh akoma me shume per vendin tend apo jo. Ne pergithsi kengetaret Iatlaian kane kenduar gjithmone per popullin e tyre per ti bindur qe vendi i tyre eshte Italija dhe ne mos gaboj eshte edhe nje kenge tjeter e ketij kengetari me titullin "L'America e sta qua". Eshte e drejte ajo qe thua, mendoj se egoizmi do te na rrembej te gjitheve nese nuk mendojme se nje dite do te kthehemi.
Pastaj edhe per humore mund te themi qe u kthye skenderbeu qe s'kishte as uje me u la jo me per dush qe zbehej fjale, keshtuqe ne jemi shume here me mire.

__________________
The game of life is hard to play, I'm gonna win anyway....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2004 16:26
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:07 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 40 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Do ktheheshit perfundimisht ne Shqiperi?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.