Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

----------Per nene TEREZEN-----Une e kam lexuar librin e saj ------------ajo vuante ne shpirtin e saj---qe nuk po e ndjente zotin,duket sikur ajo ka me shume besim tek Krishti se tek Zoti-------

Biseda qe ne bejme per NENE terezen nuk demton azgje----dhe aq me pak nuk e ul aspak respektin qe kemi per nNENE TEREZEN---------------te cilen une  e pelqej pa mase per --AFORIZMAT E SAJ DHE HUMORIN E SAJ TE JASHTEZAKONSHEM,ajo ishte nje tip i gjalle dhe plot jete-----por ajo vuante shpirterisht-------ndjente zbrazetire brenda shpirtit te saj  fisnik dhe te them te drejten jam perlotur kur e lexoja ,sepse ajo vuante me pa te drejte ,---------dhe zoti ---kjo HIC-KRIJESE --nuk dukej,ishte i shurdher

Dhe  mua kur e lexoja Librin   e saj mu kujtua nje poezi e VARNALIS--


  • Gojen qeshja ma ka shqyer---Por ju klithmen s'ma degjoni
  • Kembet neper valle thyer ----Une po vdes Ju s'me besoni!!!


Tani ,dyshimin e Nene Terezes e kane justifiukuar ketu ne USA  teologet si dicka normale---por edhe jane cuditur ,megjithate ketu primati i kishes Katolike e justifikoi nene Terezen kur tha---se dyshimi i saj eshte normal per besimtarin-------Dhe ky primat vet esht shprehur se per zotin nuk mund te themi se ai existon apo jo---por ne e pranojme ate apriori si dicka qe kemi nevoje ---dhe kjo eshte plotesisht e vertete

-Ne lidhje me ate kush e krijoi kete bote----i jep pergjigje KANTI tek --prova kozmologjike--dhe ate qe KANTI  e ka thene para 200 vjeteshshkenca sot i ka dhene pergjigje shkencore --------sepse asnje astrofizikant nuk beson qe zoti e ka kriju universin----------Ata jane njerezit sot per sot qe e njohin me mir kete problem --------dhe ata nuk jane idiote qe te thone--zoti nuk eshte kur sipas jush ketu zoti eshte --Si mendoni ju??---dhe flasim per keta shkencetare qe jane nga USA apo evropa perndimore  te cilet jane gjithmone nen efektin e kishes ----------------

Dhe une mendoj se parimi MARXIST --po i afrohet me shume te vertetes ne kete drejtim---QE AZGJE NUK KRIJOHET NGA HICI ---POR CDOGJE TRANSFORMOHET NGA NJE FORME NE NJE TJETER---KA QENE ESHTE DHE  DO TE JETE --POR NE FORMA TE NDRYSHME--------megjithate dyshimi esht sepse dyshimi esht dicka normale ne jeten e njeriut --perballe dickaje qe nuk e njeh plotesisht----

     -POR QE keto qe thoni ju ketu me bing -bang dhe me pula vezen ---kanti ne nje ane dhe --shkenca ne anen tjeter i ka hedhur poshte  

Une ne fakt po diskuotja me teper prezencen e zotit ne ndergjegjen tone ------------sepse kete e pranojne te gjith teologet e kishes --------------------por FEUDI e nxjerr zotin edhe andej --------keshtu qe zoti s'ka ku te qendroje---------------------AI QENDRON VETEM NE FANTAZINE TONE-------------por sidoqofte mua do me pelqente qe zoti te ishte --dhe qe te kishte jete dhe ne boten tjeter --me parajse-,do ishte shume bukur----dhe nuk me pelqejn konkluzionet qe thone se zoti nuk existon ndaj them me vete ----BEJE O ZOT ENDERR--------.Por aha me duket se TINA TURNER KA TE DREJTE KUR THOTE---PARADISE IS HERE-------Por megjithate sic thashe mua me ka bere pershtypje vetem ai fakt shkencor ne lidhje me spermatozoidet --------qe ma kthem njecikes mendjen ne lidhje me zotin----------

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2007 18:34
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

per zotin

nuk e dija qe kishte nje forum shqiptaresh kaq te bukur, me biseda shume interresante. wow!! i lexova do nga mendimet e shkruar per zotin dhe me pelqyen shume te gjitha qe lexova. tani do kisha deshire qe njerezit te shkruajn mendimet e tyre ose te imagjinaten e tyre personale per zotin , dhe jo duke u bazuar nga bibla ose kurani, ose nga filozofet e tyre qe u pelqejne shume. pershemull, ne te gjithe kemi filozofa qe na pelqejne, per mua nietzsche eshte nje nga ata, por kur vjen tek imagjinata dhe pershkrimi i zotit nuk ja xen kush venin e SPINOZES. ai thote per zotin " a being of absolute infinty" the cause of all things. e verteta eshte se kerkush nuk di kyt pergjigje te perhershme ne historine e njerzimit!! kam deshire te lexoj shume imagjinata personale te njerezve te ndryshem per zotin. me falni per fjalorin tim shqip jo shume te pasur. e di se ska justifikate per injorancen por nuk me kane pelqyer librat kur isha i vogel ne shqiperin e veriut, dhe askujt nuk i pelqente shkolla ku jam rritur une por kur nje shkrimtar i huaj po pershkruante popullin shqiptar, ai tha, nje popull i pa korruptuar nga feja dhe edukata. pure kshtu do flas tani nganjehere para se te flej gjume e humbi mendjen ne imagjinata. mendoj per zotin sikur te ishte nje djale beqar qe jeton vetem si puna ime me nje imagjinate te pafundshme. jeton ne nje keshtjelle te malle qe ne i thojme (universe), jo nje keshtjelle me mure si ktu ne toke. kjo keshtejlle ka shume dhoma, ndoshta millions or billions, por ne syrin e zotit nuk i duken shume ato, dhe kto dhoma mund te jene galaxite. dhoma ku jemi ne eshte milkyway.tani ai ka shume dhoma qe kalon kohen por ne dhomen tone eshte ku shpirti i tij eshte i lillur me personalisht me neve. dhe ai krijovi token-earth te bukur si nje artist e pikturoi plot me ngjyra dhe me gjera te mrekullushme qe as neve nuk i shohim dote te gjitha. pastaj na krijovi njerzinin qe te jetojme ne ket toke. une nuk mendoj se ai na njehf te gjitheve personalisht por ai vuri ca ligje per njezimin qe ne ti zbatojm!! eshte si sjo historia e famshme e ores-sahatit, si punon ajo?! gjithe ato vegla brenda vetem per te levizur dy agrepa. kshtu jemi edhe ne per zotin, njerezit qe kane nje shpirt artisti i japin atij nje kenaqesi, qe bejne mekate e shqetesojne ate, njerezit qe jane shume injoranta si puna ime i japin nje argetim mendor atij eshte sikur gjume per ate. te gjithe kto grupe te ndryshem te njerzimit japin atij dichka, artistet ,lot), ( injorantat-unegezim), mekataret-kriminelet, urrejtje). ai vjen te na vizitoje shume shpesh, pershembull, 2000 vjet me pare erdhi ne dhomen tone dhe dergovi krishtin per te na dhene nje sinjal qe ne ta kuptojme, pastaj ndoshta i tha dichka edhe muhametit. 2000 vjet me kohen e zotit eshte sikur 2 minuta ne kohen tone!! prandaj them se ai na vjen e na viziton shpesh. pershembull,( flutura ose miza jeton vetem 24 ore eshe e konsideron nje jete te gjate dhe te plote, pra kur ne e turturojme nje mize qe e vrasim po ajo eshte pak e gjadhe, eshte sikur te na lej ne dikush gjalle e pergazep per 10 vjet pa na dale shpirti). pra zoti na viziton shpesh neve dhe mos harrojme se ka milliona ose biliona dhoma te tjara qe ai kalon kohen, madje ai mund te shkoje te vizitoje keshtjella te tjera-universe te tjera. mund te kene shume vellezer the motra te tjera qe nuk jane beqare si ai, por kur mblidhen te gjithe bashke ne nje keshtjelle edhe me te madhe se ky juniversi jone i ditur, ai ndihet me krenari per krijesen e tij me te bukur, TOKEN ME NJEREZIT e tij, ndoshta ai tregon edhe nje shaka per mua, dhe me kto imagjinatat e mia te thjeshta por te pafundshme me kap gjumi. the kur zgjohem nga gjumi te nesermen, i think to myself, who is this wierd guy??!!!
mos me shani ose kritikoni shume ju lutem, nuk kisha shkruajtur kurr ne shqip madje shkruajtur kurr period. me merr malli per shqiperine.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2007 01:36
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Xhorxh Grinshtajn në librin e tij “The Simbiotic Universe” (Universi Simbiotik) shkruan se: “ Nëse yjet do të ishin pak më afër me njëri-tjetrin, astrofizika nuk do të ishte shumë më ndryshe. Nuk do të ndodhte asnjë proces ndryshimi në funksionet themelore të fizikës në yje, nebula apo në trupat tjerë qiellorë. Nëse e shihim nga larg pamja e galaktikës sonë do të ishte e njëjta. i vetmi ndryshim do të ishte kur mbrëmjeve të shtriheshim në bar dhe tek vështronim yjet, do të shihnim se qielli do të ishte i tejmbushur me yje. Me falni, po; Do të kishte edhe një ndryshim tjetër. “Unë” i cili do të shihja këtë peizazh nuk do të ekzistoja... Kjo hapësirë gjigante në yjësi është një kusht për ekzistencën tonë”.

Një person që bëhet gati të lexojë një libër e di se ai është shkruar prej një autori për një arsye të veçantë. Madje as që do t’i shkonte ndërmend se ky libër mund të ishte krijuar rastësisht. Në të njëjtën mënyrë, një person që sheh një skulpturë nuk ka as më të voglin dyshim se ajo është punuar prej një skulptori. Dhe jo vetëm veprat e artit: madje edhe një numër i vogël i tullave që qëndrojnë njëra mbi tjetrën e shtyjnë njeriun të mendojë se dikush i ka vendosur ato ashtu sipas një plani të caktuar. Prandaj, gjithkund ku ekziston rregull – qoftë ai i madh apo i vogël – themeluesi dhe mbrojtësi i këtij rregulli duhet të ekzistojë gjithashtu.

Organizmi i njeriut është i stërmbushur me dëshmi që nuk do të mund të përmbaheshin në shumë enciklopedi shumë-vëllimëshe. Nëse i kushtojmë madje edhe vetëm disa minuta të mendimit të ndërgjegjshëm për gjithë këtë mjafton për të kuptuar ekzistencën e Zotit.

Sigurisht nga shumë studime, lexime, opinione, analiza mbi të vërtetën absolute dhe mbi të vërtetën e njeriut, më në fund me shtyri të besoj në një Zot të vërtetë. E, Ai Zot është i Gjithëdijshmi që Krijoi Universin dhe Botën.

"There is no God but Allah and Muhammed is his messenger."



Besoj qe ky qe kerkimi me afatgjate dhe me i veshtire qe kam arritur ndonjehere.

po krishti?! se ktu ne amerike kristianet besojne se krishti eshte e vetmja rruge tek zoti, kristianizmi kurr nuk ka qene me i madh ne se kto kohet e fundit, poashtu numer i madh ne amerike i njerezve qe po behen mysliman. po une nuk e di kujt ti besoj, gjithmone kam besuar ne zot, pasi lexova spinozen subjekti per zotin mu be nje debules e trunit tim, por si myslimanet dhe kristjanet ose asnje fe tjeter nuk me levizin aspak. kjo thenie (there's no god but god) me pelqen shume. kjo eshte pyetja ime tani, neqoftese myslimanizmi eshte feja me direkte me zotin or si ta them allahu e nisi muhametin per te sjelle mesazhin! pse vendet myslimane ne te gjithe boten kane mbetur kaq keq dhe po vuajn me shume se te gjitha kombet e tjera ne bote???pse zoti po i denon ata?? o e dojne zotin ata o nuk e don kush ne bote, po zoti po i vret me shume ata??! cfare po ndodhe??!! eh, mos me thuaj qe zoti i denon ata qe i don nejse! ju pershendes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Janar 2008 12:59
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
po une nuk e di kujt ti besoj, gjithmone kam besuar ne Zot, pasi lexova Spinozen subjekti per Zotin mu be nje debules e trunit tim, por si myslimanet dhe kristjanet ose asnje fe tjeter nuk me levizin aspak. kjo thenie (there's no god but God) me pelqen shume. kjo eshte pyetja ime tani, neqoftese myslimanizmi eshte feja me direkte me Zotin or si ta them Allahu e nisi Muhamedin per te sjelle mesazhin! pse vendet myslimane ne te gjithe boten kane mbetur kaq keq dhe po vuajn me shume se te gjitha kombet e tjera ne bote???pse Zoti po i denon ata?? o e dojne Zotin ata o nuk e don kush ne bote, po Zoti po i vret me shume ata??! cfare po ndodhe??!! eh, mos me thuaj qe Zoti i denon ata qe i don nejse! ju pershendes.

pershendetje kruti!
po i pergjigjem pyetjeve te tua...deri diku eshte e vertete qe shume vende me shumice muslimane sot jane perfshire nga trazirat...por ka edhe vende muslimane qe jane te zhvilluara (p.sh Malajzia, Turqia, Dubai etj.)..
problemi qendron ne arsyen pse ata vende qe ne po i themi te prapambetura po vuajne..arsyeja e thjeshte fare...ne shumicen e vendeve LUFTA!!dhe nga kush?..nejse nuk dua t'i hyj kesaj ceshtje..
..te kujtoj ose te rrefej qe dikur, vendet muslimane ishin me te zhvilluarat ne bote dhe muslimanet ishin ata qe bene shume per kete bote duke zhvilluar shume shkenca (astronomi, mjeksi, matematike etj)..
Vertet cdo gje qe ndodh eshte caktim i Zotit..por ne ajo qe po ndodh ne vendet muslimane eshte denim apo perkujtim per t'iu permbajtur te vertetes nuk e di as une, as ti dhe as ndonje tjeter..
nga e kaluara, historia, Kur'ani na ben me dije mbi historine e popujve te ndryshem qe u denuan dhe qe "denimi" i tyre ishte per shkak qe ata lan pas dore urdhrat e Zotit dhe u c'thuren si shoqeri..
sidoqofte nqs vertet te pelqen shprehja "there's no god but God" dhe deshiron te dish te verteten mbi Islamin njihi muslimanet e vertete nga afer dhe jo ato qe po na paraqesin mediat antiIslame..Lexo Kur'anin ose historine e te derguarit te Allahut, Muhamedit (a.s) dhe do te shohesh te verteten mbi Islamin..
p.s: nqs do te pyesesh ose te flasim me sh mbi kete ceshtje me gjate ketu ke adresen time qe mund ta regjistrosh; project-88@hotmail.com
rrespekte a.m

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2008 03:55
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha el-Nino

pershendetje kruti!
po i pergjigjem pyetjeve te tua...deri diku eshte e vertete qe shume vende me shumice muslimane sot jane perfshire nga trazirat...por ka edhe vende muslimane qe jane te zhvilluara (p.sh Malajzia, Turqia, Dubai etj.)..
problemi qendron ne arsyen pse ata vende qe ne po i themi te prapambetura po vuajne..arsyeja e thjeshte fare...ne shumicen e vendeve LUFTA!!dhe nga kush?..nejse nuk dua t'i hyj kesaj ceshtje..
..te kujtoj ose te rrefej qe dikur, vendet muslimane ishin me te zhvilluarat ne bote dhe muslimanet ishin ata qe bene shume per kete bote duke zhvilluar shume shkenca (astronomi, mjeksi, matematike etj)..
Vertet cdo gje qe ndodh eshte caktim i Zotit..por ne ajo qe po ndodh ne vendet muslimane eshte denim apo perkujtim per t'iu permbajtur te vertetes nuk e di as une, as ti dhe as ndonje tjeter..
nga e kaluara, historia, Kur'ani na ben me dije mbi historine e popujve te ndryshem qe u denuan dhe qe "denimi" i tyre ishte per shkak qe ata lan pas dore urdhrat e Zotit dhe u c'thuren si shoqeri..
sidoqofte nqs vertet te pelqen shprehja "there's no god but God" dhe deshiron te dish te verteten mbi Islamin njihi muslimanet e vertete nga afer dhe jo ato qe po na paraqesin mediat antiIslame..Lexo Kur'anin ose historine e te derguarit te Allahut, Muhamedit (a.s) dhe do te shohesh te verteten mbi Islamin..
p.s: nqs do te pyesesh ose te flasim me sh mbi kete ceshtje me gjate ketu ke adresen time qe mund ta regjistrosh; project-88@hotmail.com
rrespekte a.m

te falenderoj per pergjigjen. i di pak a shume historine e shteteve mysimane se zbuluan edhe gjeometrine, edhe se ishin shume te civilizuar me perpara,por mua me interreson me shume se cila fe e njeh zotin e vertet !?meqe une besoj ne zot dhe ne existencen e tij. ta them nje esxperjencen time. une nuk e kam lexuar kuranin as biblen, por kam vajtur ne kishe edhe xhami me shume se njehere ne te dyja, vetem nga kurjoziteti dhe me nje sinqeritet qe zoti te me paraqitet ne jeten time. kur shkova nje dite te diele/sunday church ishte e mbushur plot, ndoshta bera pak mekat po nuk e pata vemendjen shume tek zoti se nje goce shume e bukur ishte aty afer meje dhe u habita ose me erdhi pak tyrp ishte hera e pare ne kishe. tani kur shkova ne xhami, nuk mund te them se zoti mu paraqit, por e kisha pershtypjen se njerezit aty e kishin nje pasion ose nje sinqeritet me te madh tek lutja e zotit, nejse faleminderit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Janar 2008 14:08
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Te them te drejten nuk i kam lexuar te gjitha postimet pamvaresisht qe e kam ndjekur si teme (te famshme) por kjo eshte nje ceshtje qe mund te diskutosh gjithe diten e naten e nuk bind askend.

Po jap vetem mendimin tim te pergjithshem dhe te pa analizuar, se pertoj dhe s'di te bej mire analiza.

Me moshen, cilido e kupton se egzistenca e zotit eshte nje permbledhje dukurish natyrore te mira apo te keqija qe mund te na ndikojne ne te ardhmen ne njerezve!

Zoti ne te vertete eshte nje gjendje filozofike qe ne kemi deshire te egzistoje dhe shpresojme ne kete "qenje"!

Nuk dua ti futem shume ne menyre filozofike por me moshen gjithkush e kupton se nuk eshte zoti ai qe ta kontrollon rrjedhen e jetes por je ti vete!

Dhe sipas mendimit tim eshte me mire te supozojme qe egziston nje qenje mbinatyrore, keshtu qe te kemi me shume shprese t'ja dalim mbane! (kjo fjalia e fundit me fjale te pakta)!

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 05:20
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

lezha, dmth edhe nese nuk existon duhet ta krijojm?!!  ndoshta ky eshte rrealiteti!! 

mendoj qe cdo teori mbi zotin nuk mund te quhet e gabuar... 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 09:05
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
lezha, dmth edhe nese nuk existon duhet ta krijojm?!!  ndoshta ky eshte rrealiteti!! 

mendoj qe cdo teori mbi zotin nuk mund te quhet e gabuar... 


Duhet ta krijojm sic e kemi krijuar per shekuj te tere (me ndihmen e kishes)! Pa zot s'do te kishte baza arsyeja njerezore dhe Shpresat per nje alternative mbinatyrale do te veniteshin.

E imagjinon se si do te ishte bota sot nese s'do te kishin kujt ti perulen?

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 09:43
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Citim:
Po citoj ato që tha lezhjani-82


E imagjinon se si do te ishte bota sot nese s'do te kishin kujt ti perulen?



se imagjinoj dot si do ishte ...po jam e sigurt si nuk do te ishte.

Nuk do ishte plot me njerez qe besonin se po ti perulesh nje gjeje te mbinatyrshme do ti falte atyre jeten e pertejme, do ti bente njerez me te mire e mbi te gjitha s'do ti merrte dhe ato pak mend qe kane. Une jam dakort me Russell kur thoshte pse nuk jam fetar : sepse nevoja per zotin per mua s'eshte e domosdoshme ...

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 10:55
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

tuli, jam dakord me lezhjanin, se shume njerz te ftohte dhe te kqij ndoshta nuk bejne gjera te kqija apo krime thjesht se besojn ne zot, dmth jane brainwashed me dicka qe eshte me emire se sa te mashtrihenin ne rrugen e krimit...

megjithate une besoj ne zot, por jo ne menyr fetare sic e kam shpjeguar shume here, thjesht mendoj se existon dicka qe solli into being gjithcka qe exsiston...

mos harro se edhe Einstein nuk e ka perjashtuar kurr existencen e zotit, kur thote se zoti nuk loze zare...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2008 11:03
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 01:14 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.