Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Droga ne shqiperi Vlerėsimi i Temės: 13 votime, mesatarja 3.69.
A keni provuar ndonjehere drogat?
Po, kryesisht drogat e lehta (marjuana, ekstazi, acid etj)
Po, edhe kam kaluar tek droga e renda si heroina dhe kokaina
S'kam provuar asnjelloj droge
Ndihme, asnje nga keto opsione nuk me pershtatet mua!
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Aljohin
Mjek. Psikiater.

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: Padova
Mesazhe: 576

Kritika thote se ne romanet e Petro Markos shqipetaret nuk ndihen fare provinciale...ne lidhje me te huajt...me italianet psh, me jugosllavet, me grekerit, anglezet apo bostonianet...
...rrezik Petraqi nuk ka jetuar ne shqiperi kur shkruante

Smiles

__________________
"I believe there are more instances of the abridgement of the freedom of the people by gradual and silent encroachments of those in power than by violent and sudden usurpations." James Madison

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2005 16:08
Aljohin nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aljohin Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aljohin (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Aljohin't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aljohin Shto Aljohin nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aljohin nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

Citim:
Po citoj ato që tha Aljohin
Kritika thote se ne romanet e Petro Markos shqipetaret nuk ndihen fare provinciale...ne lidhje me te huajt...me italianet psh, me jugosllavet, me grekerit, anglezet apo bostonianet...
...rrezik Petraqi nuk ka jetuar ne shqiperi kur shkruante

Smiles



me sa kam degjuar une ky petrua sa here qe bente romane ishte tape nga rakija...


Prandaj eshte kaq i famshem ky

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2005 15:15
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mr-Adilondon
Anetar i ri

Regjistruar: 04/03/2005
Vendbanimi: Uk London
Mesazhe: 1

cjan keto fjal qe thoni mer amon

ore pash ket tek kot po flas nja dy fjale
ku smerni vesh nga droga pse hani M*** kot mer pisanjose
u bet dhe ju me fol reth droges mer langaraqa shkoni mer qi*ni veten tuaj ne by*the se plehra muti jeni gjith bythqira muti

__________________
Secrete

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Mars 2005 14:31
Mr-Adilondon nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mr-Adilondon Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mr-Adilondon (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Mr-Adilondon't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mr-Adilondon Shto Mr-Adilondon nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mr-Adilondon nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rrushi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/04/2003
Vendbanimi: broken glass
Mesazhe: 162

Disa figura te shquara qe kane perdorur droga:

Luis Armstrong- Cannabis (Marjuana)
Marcus Aurelius-Opium
The Beatles-marjuana, LSD
John Belushi-marjuana, LSD, Kokaine, Heroine
Ray Charles-heroin
Stephen King- kokaine
Abraham Lincoln-marjuana
Pablo Picasso-opium
William Shakespeare-cannabis
Lorence Nightingale (the founder of american red cross)-opium
Janice Joplin-heroin (meaning everything under the sun, by the way)
Sigmund Froid- kokaine

__________________
Truth hurts

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2005 03:43
rrushi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rrushi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rrushi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rrushi Shto rrushi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rrushi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dracula
Anetar i ri

Regjistruar: 27/02/2005
Vendbanimi: Bologna
Mesazhe: 5

Complimente x temen.Me beri pershtypje alternativa e dyte e sondazhit:po dhe me pas kam kaluar tek Heroina apo Kokaina.Nga studime shkencore nuk ka asnje lidhje mes drogave te "lehta" si Marihuana(emri ne gjuhen Meksikane)qe ne gjuhen shkencore njihet me emrin Cannabis sativa(latitisht) o hashashit(vaji i pastezuar i Marihuanes)dhe atyre te renda,Asgje neurofiziologjike,kimike apo psikologjike.Thjesht njerzit provojne para Marihuanen dhe meqe nuk gjejne ate qe kerkojne,provojne te tjerat,eshte ligj i merkatit.Nga keto studime rezulton gjithashtu se eshte shum here me pak e demshme se duhani e alcoli.
Pse nuk ndalohen edhe keto???
Nuk krijon dipendence,d.m.th je i lire te vendosesh ne cdo cast nese ta vazhdosh apo jo.
Nuk shtyn ne veprime te dhunshme,perkundrazi e ben personin me te kendshem.
Nuk rezulton asnje i vdekur nga Marihuana ne gjithe historine e njerzimit.
Doza mortale eshte 40.000 here dozen normale(reth 4 kile)qe eshte e pamundur per tu konsumuar njekohesisht.
Eshte e ndaluar ne te gjithe vendet e botes,ben perjashtim Hollanda dhe pjeserisht Zvicra.Ktu ne Itali po discutohet nje projektligj ne keshillin e ministrave.Sipas zev.kryeministrit FINI:"TUTTE LE DROGE SONO UGUALI.NON ESISTE 1 DIRITTO DI DROGARSI"Thenie me te cilen nuk jam aspak dacort.
Po ju???
X me shum informazion mbi Marihuanen vizitoni www.marihuana.it ose lexoni librin:MARIHUANA te GUIDO BLUMIR.
...Continua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2005 21:56
dracula nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dracula Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dracula (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dracula Shto dracula nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dracula nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Re: Re: Droga ne shqiperi

Citim:
Po citoj ato që tha insOmnia


Perjashtojme te fundit sepse nuk ndihej nevojen dhe kalojme tek qellimi i vertet i temes.
Kam perdor ne menyre te vetedijshme dhe ne kulmin e aftesive te mia mendore dhe fizike : cannabis , kerpudha haluçinogjene,hashish, vaj hashashi...mariuhana,LSD, mescalina, morphina,MD-MA, kokaine.
Ne distance kohe, keto kane ngelur kujtime dhe eksperienca ndaj nuk besoj se jam ai qe kerkoni.

Vota ime shkon tek haluçinogjenet.


inso pastaj ne pyesim veten pse sje normal ti hahahahahha

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 11:11
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

Citim:
Po citoj ato që tha dracula
Ktu ne Itali po discutohet nje projektligj ne keshillin e ministrave.Sipas zev.kryeministrit FINI:"TUTTE LE DROGE SONO UGUALI.NON ESISTE 1 DIRITTO DI DROGARSI"Thenie me te cilen nuk jam aspak dacort.
Po ju???


Ne te vertete, rrushi e hapi kete teme per te pare cfare lloj droge merrnin ne Shqiperi. Meqe shume nga ato qe kane shkruar jane jashteshtetit, flasin per realitetin mbi drogen ne vendet perkatese ku kane emigruar, do doja te pergjgjesha pyetjes.
Nese kam provuar ndonjehere droge??
Duke pas bere shkollat ne Itali, duke pasur shoqeri italjane, pergjgjja eshte Po. Por per mua ben dallim droga e lehte (qe kam provuar une) nga ajo e renda, ndersa per Fini-n s'beka asnje lloj ndryshimi, sepse droga eshte droge, edhe nese mund te dalin sancioni per perdoruesit e drogave te renda duhet te jene te njejta me ato qe marrin droge te lehta, pastaj drogimi nuk eshte nje e drejta e njerezve. Une mund ta kem te drejten( por s'eshte e thene qe ta mar drogen) po per te pire cigare e paskam??(te 2ja jane te demshme per njeriun)
Meqe sapo eshte aprovuar ligji per ndalimin e cigares ne vendet e mbyllyra publike, ku senatoret apo parlamentaret votuan me cigare ne dore, ku eshte drejtesia?.
Une s'jam aspak dakort per probicionizmin, por jam shume dakort (sic e kam thene me siper) qe te mbeshtes tezen qe droga apo duhani jane te demshme per njeriun. Perse nuk organizon ndonje gje me inteligjente Fini, ne vend qe te thote kush jane te drejtat e mia? psh pse nuk merren me shkollat (ku jane shumica e perdoruesveve) duke bere takime te organizuara nga shoqata per informacion mbi drogat e pasojat, 1 ore psh ne jave, duke i hequr nje ore lendes se FESE apo Fiskultures?? Sigurisht, jo te gjthe personat por te pakten disa nga ata te rinj do te ndergjgjesoheshin edhe do mendonin 2 here para se pinin marjuane te oborri i shkolles apo te merrnin pastilie neper diskoteka.
Kete e them sepse, mjaftoi nje dokumentar 2 oresh mbi pasojat e duhanit ne shkolle, qe pas ketij takimi te pakten gjysma e personave te pinin cigaret gjysem sepse s'hiqnin dot nga mendja ate qe kishim pare pak me pare, ku te pakten 8 persona thane se donin qe te linin duhanin.
Por te nesermen, cdo gje si me pare, ato qe lane cigaren gjysem filluan te 2ten, ndersa ata 8 veta qe thane qe do e linin vazhduan ta pinin si me pare. mendoj qe sikur ato takime te ishin perseritur per disa here, te pakten 4 nga ata 8 persona qe donin ta linin, ndoshta, e them ndoshta s'do e kishin pire me.

Pra s'jam dakort qe dikush te vendose kush eshte e drejta ime, eshte mire qe gjerat mos te imponohen, por te kete sa me shume informacione.

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Modifikuar nga durrsake_topolake datė 08/03/2005 ora 22:32

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 13:13
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Mesa di une nuk diskutohet si projektligj por eshte bere ligj prej disa kohesh tashme. Nese te gjejne me 100 gr mariuhane eshte njesoj si te gjejne me 100 gr kokaine. Denimi eshte per te dyja 8 vjet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 15:34
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eng_girl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 02/12/2004
Vendbanimi: absolutely, relatively here
Mesazhe: 381

Citim:
Po citoj ato që tha rrushi
Disa figura te shquara qe kane perdorur droga:

Luis Armstrong- Cannabis (Marjuana)
Marcus Aurelius-Opium
The Beatles-marjuana, LSD
John Belushi-marjuana, LSD, Kokaine, Heroine
Ray Charles-heroin
Stephen King- kokaine
Abraham Lincoln-marjuana
Pablo Picasso-opium
William Shakespeare-cannabis
Lorence Nightingale (the founder of american red cross)-opium
Janice Joplin-heroin (meaning everything under the sun, by the way)
Sigmund Froid- kokaine



Per ti shtuar kesaj liste edhe presidentin George W. Bush, i cili pranon te kete perdorur marijuane. Kjo audiotape, e incizuar gjate periudhes elektorale te tij, u publikua para ca javesh.

__________________
"If I love you, what does that matter to you?!" - Goethe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 16:35
eng_girl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eng_girl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eng_girl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: eng_girl Shto eng_girl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eng_girl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

eh, cti besh me ligjet jam akoma shume mbrapa, s'e dija qe ishte bere ligj, jam akoma te periudha romake:p

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 22:34
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:19 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Droga ne shqiperi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.