Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Politika shqiptare ne vite > Te humbur apo te fituar dolem nga Lufta e II Boterore?
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Ja tani fole tamam Tresh. Ti NUK DO ta pranosh. Une ty te bera vetem nje pyetje: PSE U NJOH SHQIPERIA SI SHTET ALEAT NGA AMERIKA DHA ANGLIA?
Pergjigjju kesaj dhe diskutojme nqs ke ndonje mendim. Ahh se harrova, une nuk jam komunist dhe as kalama qe me permend DEBATIKUN. Po te isha nuk do e kisha shume problem te ta thoja.

Ej ju Perendia, Spartacus mos e beni temen lemsh kot. Tema eshte per LANC jo per zgjedhjet elektorele te `44.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2005 18:23
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

jimmy shqiperia ishte fillimisht neutrale - nese nuk gabohem- pastaj u pushtua nga italia dhe normalisht qe i perkiti pastaj grupit te aleateve. te ishte pro italiane do kishte pushtuar shtete te tjera.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2005 19:11
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Ana, po edhe Etiopia u pushtua nga Italia (biles para Shqiperise) por nuk u quajt aleat. Pastaj Shqiperia u pushtua edhe ne LIB po nuk u quajt aleate. Ti studion pikerisht per ceshtje te tilla. Aleat nuk quhesh kur pushtohesh por kur lufton..apo e kam gabim?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2005 19:22
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

koalicioni i aleateve ishte shume i madh dhe ne 1942 kur u mbajt konferenca per krijimin e antantes kishte 42 vende qe nenshkruan deklaraten perfundimtare per luften kunder fashizmit. tani me fal se nuk e mbaj mend nga koka ime duhet ta shof tek librat qe te ta them saktesisht.

shqiperia do kete perqafuar kete deklarate nuk jam 100 % e sigurt nese e ka nenshkruar.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2005 19:27
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
Ej ju Perendia, Spartacus mos e beni temen lemsh kot. Tema eshte per LANC jo per zgjedhjet elektorele te `44.

Në fakt tema është si dolëm nga Lufta II-të (1939-1945) dhe ato zgjedhje "demokratike" (2-XII-1945) pëcaktuan më mirë si dolëm (në kuptimin fitoi populli apo jo).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2005 01:40
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
positive
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 12/11/2004
Vendbanimi: molt
Mesazhe: 83

ooooooooo

Lemsh po e bene ti Perendia.

__________________
Po kerciti dhembet qeni qendroi me shkop ne dore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2005 08:41
positive nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė positive Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me positive (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: positive Shto positive nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto positive nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Me fal Jimmy po me duket se po ngaterrohesh...
Tema nuk eshte per LANC ,por nese dolem te humbur apo te fituar nga Lufta e II Boterore e kjo gja nenkupton jo vetem fitoren De Facto po edhe ate De Jure dhe anasjelltas
Besoj qe mund te pranojme cdo diskutim/postim qe na sherben me kuptu me se miri se si u ndame ne si Shqiperi e si Shqiptare nga lufta e II boterore.

Po mire cfare konsideroni me fitore e cfare konsideroni me humbje pse fitorja jone eshte shume relative??
Duhet te marrim konsiderojme fitore vetem fitoren ndaj nazi-fashizmit vetem ketu duhet limitohemi te diskutimet tona ne nje Po dhe nje nje Jo te thate,dhe e mbyllim diskutimin vetem me ngjarjet e 29 nentorit 1944 kur eshte dita e clirimit???
Atehere pse te mos hapim nje sondazh dhe keshtu nuk diskutojme me, bejme dicka mekanike sic eshte ba per 50 vjet.Mendoj se ka ma interes me diskutu problemin ne teresine e tij e debatojme
Atehere duhet te hapim nje teme tjeret:''Cfare pasojash na solli fitorja e luftes se II boterore'' pse me thane te drejten fitume luften po humbem betejen!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2005 10:30
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
spartacus
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 03/01/2005
Vendbanimi: k-pax
Mesazhe: 85

pikerisht

me duket teme e gabuar.Shqiperia ishte ne anen e fitimtareve mbas luftes te dyte boterore, por se cndodhi mbas lufte duhet ti perkasi nje teme tjeter.ajo qe mua nuk me pelqen eshte qe te sulmohem vetem sepse me te drejte ngre vlerat e shqipetareve , e ketij populli te vogel qe luftoi per pavaresine etij dhe efitoi me gjak dhe me sakrifica te medha.Ne fund te fundit jam shqipetar dhe gjithmone do tja ngre vlerat shqiperise, nuk mund te beje propagande anti-kombetare une , per arsye politike.Nuk mund te ul dhe nuk dua te ul as nje shqipetar ne sy te botes , nuk jam nga ata qe ulin vellezerit e tyre para shurakeve europian.Mund te themi qe dolem te humbur sepse humbem trevat shqipetare ne ish- jugoplastike dhe ngreqi por kjo nuk eshte nje ceshtje e luftes te dyte boterore por nje ceshtje me e heret .Askush nuk mund te pretendoje qe shqipetaret mund te ndryshonin harten e botes kunder deshires te SHBA-ve BS-se dhe MB-ar dhe OKB-se sepse ato treva nuk i njiheshin shqiperise nderkomtarisht.
TRESH problemi yt eshte sepse ti po diskuton me shume zjarr mbi nje hipoteze absurde, qe eshte qe ne na la vete gjermania ,pa ne jemi kot ,duke hedhur ne kazan te plehrave keshtu gjakune atyre shqipetareve qe dhane jeten per clirimin e ketij vendi pa arsye politike

dhe kete me se miri e tregon fakti qe shume shqipetar ( dhe mendimi im eshte qe gati 1/3 ndryshuan krahe gjate luftes te pakten nje here) sepse deshironin vetem shporjen e pushtuesve dhe nuk kishin bindje te thella politike.ata qe kane bindje te thella politike jane vetem sot ,ata qe e kane percare edhe me teper nje kohe te lavdishme ( me teper nga cka qene)
lufta civile ka qene vetem midis klaneve drejtuese te komunisteve dhe nacionalisteve dhe jo midis shqipetareve.Shqipetaret kane qene te bashkuar vetem me nje ideal ,shporjen e pushtuesit ,por si gjithmone jane lene poshte nga politikanet e tyre.

__________________
VINI VIDI VICI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2005 11:48
spartacus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė spartacus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me spartacus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: spartacus Shto spartacus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto spartacus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Citim:
Po citoj ato që tha spartacus
1-ajo qe mua nuk me pelqen eshte qe te sulmohem vetem sepse me te drejte ngre vlerat e shqipetareve , e ketij populli te vogel qe luftoi per pavaresine etij dhe efitoi me gjak dhe me sakrifica te medha.
2-Ne fund te fundit jam shqipetar dhe gjithmone do tja ngre vlerat shqiperise, nuk mund te beje propagande anti-kombetare une , per arsye politike.Nuk mund te ul dhe nuk dua te ul as nje shqipetar ne sy te botes , nuk jam nga ata qe ulin vellezerit e tyre para shurakeve europian.Mund te themi qe dolem te humbur sepse humbem trevat shqipetare ne ish- jugoplastike dhe ne greqi por kjo nuk eshte nje ceshtje e luftes te dyte boterore por nje ceshtje me e heret .Askush nuk mund te pretendoje qe shqipetaret mund te ndryshonin harten e botes kunder deshires te SHBA-ve BS-se dhe MB-ar dhe OKB-se sepse ato treva nuk i njiheshin shqiperise nderkomtarisht.


1- Me viktimizimin e vehtes nuk çahet në jetë e në botë. Kështu që "lotët" dhe pretekstet e mëtejshme mos i harxho!
2- Thua që s'mund të bësh propagandë antikombëtare për arsye politike, por është pikërisht ajo që bën e mbron. Dhe kjo sepse trumpeton që mposhtëm me forcat tona gjermanët (që ishin superfuqi e kohës), dhe nga ana tjetër thua që jemi të paaftë e s'mund të mposhtim as serbët e as grekët (s'ndryshojmë dot hartën e Ballkanit në favorin tonë), që në thelb janë 1 hiç në krahasim me Raihun III-të. Dhe këtë e bazon në pretekstin mediokër e hipokrit që hartat e Evropës s'ndryshohen, kur historikisht hartat e Evropës ndryshohen (të paktën) 1 herë në çdo shekull.
Pra, mos u përpiq të "na ulësh kokën" dhe mos na hiq vlera e krenari kombëtare në shërbim të politikave antishqiptare!

Citim:
Po citoj ato që tha spartacus
3-shume shqipetar ( dhe mendimi im eshte qe gati 1/3 ndryshuan krahe gjate luftes te pakten nje here) sepse deshironin vetem shporjen e pushtuesve dhe nuk kishin bindje te thella politike.ata qe kane bindje te thella politike jane vetem sot ,ata qe e kane percare edhe me teper nje kohe te lavdishme ( me teper nga cka qene)

3- Sipas teje serbët në Kosovë dhe grekët në Çamëri s'ishin pushtues; por çështja e Kosovës dhe Çamërisë ishin thjesht "bindje politike", kështu që kurrsesi s'duhet luftuar për ato troje shqiptare dhe ata që derdhën gjakun për Shqipërinë e plotë (deri sot) e bënë thjesht sa për politikë. Dhe sipas teje ai gjak i derdhur i shërben vetëm përçarjes shqiptare. Dmth mos të lodhemi kot, sepse Kosova u përket serbëve dhe Shqipëria e Jugut u përket grekëve.

4- Apo ndofta janë "gabime (difekte) teknike"?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2005 02:43
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
spartacus
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 03/01/2005
Vendbanimi: k-pax
Mesazhe: 85

PERENDIA

ketu je hedhur nga dega ne dege duke arsyetuar kot fare me gjera qe skan dale nga goja ime aspak.
perendia , kur une them nje gje , nuk dua te them nje gje tjeter, them ate qe kam thene dhe me ate merru ti po deshe, por problemi eshte se ti do jesh i kenaqur vetem kur une te them qe shqipetaret jane kot , nje gje nuk e them.

PS.Ajo qe kam then une eshte qe trevat shqipetare nuk i njiheshin shqiperise nderkombetarisht , por ne asnje aspekt nuk jam une kunder ndryshimit te kufijve , por nqs ti di ndonje zgjidhje qe mund te ishte aplikuar ne ate kohe per te bashkuar trevat shqipetare atehere ma meso dhe mua , sepse une mendoj ishte mission imposible.

__________________
VINI VIDI VICI

Modifikuar nga Klodel datė 14/03/2005 ora 14:34

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2005 09:38
spartacus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė spartacus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me spartacus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: spartacus Shto spartacus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto spartacus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Politika shqiptare ne vite > Te humbur apo te fituar dolem nga Lufta e II Boterore?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.