Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Deshmitaret e Jehovait
Gjithsej 12 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Pershendetje!
Une jam deshmitare e Jehovait !Ndihem vertet afer Zotit,
ne te mire dhe ne te keq!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2005 03:17
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

Personalisht si pelqej deshmitaret e jehovait. Jane te besdisshem dhe hipokrite ne ate qe predikojne (ato me te cilet kam pasur kontakt them). Shkurt me duken rob qe i kan bere lavazh trurit dhe jane si gjysem (per te mos thene trecerek te hipnotizuar).
Mormonet, nga bisedat me to jane tipa me te qete dhe me te kulturuar (insistojne me pak). Une ne fakt ja kam zgjat muhabetin para ca vitesh Mormoneve se ishin nja dy cuna shum simpatike, pa fjalet predikuese ne vesh te shurdhet futeshin

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2005 05:23
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha Sykaltra_Gangos
Pershendetje!
Une jam deshmitare e Jehovait !Ndihem vertet afer Zotit,
ne te mire dhe ne te keq!


Sykaltra, ti je shpirt, ti je ylleeeeee.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2005 16:49
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Citim:
Po citoj ato që tha wydra
metaxa, ata qe dalin me kostum e kollare jane Mormonet. "Qendra" e tyre eshte Salt Lake City ne Utah. Keta jane shume njerez te qete, aspak te dhunshem, por kisha e tyre i ka bere pak lavazh truri, psh qe nje pjese shume te madhe te te ardhurave duhen patjeter dhene kishes, ose psh nuk martohen dot nqs nuk paguajne nje shume teper te madhe parash ne kishe. Cdo mormon pasi mbush moshen qe konsiderohet i rritur (flas per meshkujt, nuk e di per femrat) ka detyrim te shkoje per dy vjet si misjonar ne vende te largeta (prandaj nga keta me kollare ka gjithandej) per te perhapur fene e tyre. Sigurisht ata jane vullnetare, nuk marrin ndonje lek (mbase vetem kostot e jeteses). Merret me mend qe ata qe kane zene postet kryesore ne kishen mormone kane leke me bollek, ndersa njerezit e zakonshem jetojne shume thjesht. Ne pergjithesi konsiderohen si njerez te mire, ndihmojne tjetrin, nuk krijojne konflikte dhe jane kunder dhunes.



Wydra vetem disa korigjime te vogla po te boj....
Per mendimin tim ato (mormonet) jan njerz shume te mrekullushem, Te qete, puntore, te ndershem dhe besojne ne nje doktrine te shendosh. Nuk perdorin alkol, cigare dhe kafen. Jane besnik dhe e konsiderojn martesen te shenjte.
Nuk eshte e vertete qe i japin gjysmen e lekeve kishes por vetem 1/10 e te ardhurave te tyre mujore apo vjetore qpfte ajo. Ngaqe punojn shum dhe jan te ndershem dhe ngaqe qendrojn larg drograve alkoleve etj. si rezultat i kesaj besoj se rrjedh edhe pasurija e tyre ku komuniteti i tyre konsiderohen si njerez mjaft te pasur.
Nuk eshte fare e vertete qe kupola e tyre ka para, aspak. Biles nese don te dishe nje te vertet tjeter eshte se pikerisht kjo kupol gjithcka qe kan mas vdekjes ja lejne Kishes .
Misionet i bejne me parat e tyre dhe aspak te ksihes me perjashtim kur te rinjte thirren nga vendi te varfera si shqiperija.
Jane shum te shoqerueshem dhe teper te moralshem.
Une kam shum shoke Amerikane qe jan mormone dhe biles punoj me disa prej tyre dhe kam shum respekt per to packa se vet shkoj ne Kishen katolike.
Me pelqen besimi i tyre dhe ndoshta nje dite pse jo edhe mund te konvertohem.

PS. Keia per pak sa se paske hanger me duket... dmth me u bo mormone.

__________________
The game of life is hard to play, I'm gonna win anyway....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Qershor 2005 04:59
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

Citim:
Po citoj ato që tha durrsak



Wydra vetem disa korigjime te vogla po te boj....
Per mendimin tim ato (mormonet) jan njerz shume te mrekullushem, Te qete, puntore, te ndershem dhe besojne ne nje doktrine te shendosh. Nuk perdorin alkol, cigare dhe kafen. Jane besnik dhe e konsiderojn martesen te shenjte.
Nuk eshte e vertete qe i japin gjysmen e lekeve kishes por vetem 1/10 e te ardhurave te tyre mujore apo vjetore qpfte ajo. Ngaqe punojn shum dhe jan te ndershem dhe ngaqe qendrojn larg drograve alkoleve etj. si rezultat i kesaj besoj se rrjedh edhe pasurija e tyre ku komuniteti i tyre konsiderohen si njerez mjaft te pasur.
Nuk eshte fare e vertete qe kupola e tyre ka para, aspak. Biles nese don te dishe nje te vertet tjeter eshte se pikerisht kjo kupol gjithcka qe kan mas vdekjes ja lejne Kishes .
Misionet i bejne me parat e tyre dhe aspak te ksihes me perjashtim kur te rinjte thirren nga vendi te varfera si shqiperija.
Jane shum te shoqerueshem dhe teper te moralshem.
Une kam shum shoke Amerikane qe jan mormone dhe biles punoj me disa prej tyre dhe kam shum respekt per to packa se vet shkoj ne Kishen katolike.
Me pelqen besimi i tyre dhe ndoshta nje dite pse jo edhe mund te konvertohem.

PS. Keia per pak sa se paske hanger me duket... dmth me u bo mormone.



ok, keto punet e lekeve jane gjera qe nuk i vertetojme dot tani bashke, pasi une kam informata te ndryshme (libra, studime, etj), ndersa ti ke fjalen e tyre (normalisht qe do mbrojne veten ne kete mes). Sa per 1/10, pak te duket ty???

Nga ana tjeter, gjeja me negative e tyre nga ana fetare eshte se feja e tyre eshte nje mashtrim (hehe, shume filozofike kjo). Kete e tregon fakti se "bibla" e tyre eshte korrigjuar mbi 2000 here (keto jane fakte). Nje nga keto korrigjime ka qene dhe problemi i poligamise... Keta njerez qe tani e quajne te shenjte martesen, jo me shume se para disa dhjetera vitesh besonin ne poligami te theksuar (themeluesi i fese Joseph Smith ka pasur rreth 40 gra...hallall buka atij, e beri fene si i donte qejfi vete). Pasi shteti sigurisht nxorri probleme ligjore, ata vazhduan ta praktikojne kete gje, por ne menyre te fshehte (dmth martesa jo civile). Nuk jam e informuar per zhvillimin e ketij fenomeni tani. Mormonet qe njeh ti mbase jane "normale", sepse cdo fe ka nivelin e vet te fanatizmit. Ama pjesa me e madhe (sidomos ata qe jetojne ne komunitete te mbyllura) jane te tille. Me fanatik nuk kam ndermend dhunen sigurisht. Thjesht kam lexuar deshmi te grave lidhur me trajtimin te tyre (nga bashkeshortet dhe prinderit) qe i afrohet mentalitetit te shqiptareve neper zonat e thella para nja 200 vjetesh. Injoranca ne maksimum (nuk lejohen radio, tv, etj) i con keto femra te besojne qe nuk ka rrugezgjithje tjeter vecse te duroje, lavazhi i trurit i ben te mendojne se me keto sakrifica do shkojne ne parajse. Gjithnje femrat e shkreta dhe te pafuqishme e hane...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Qershor 2005 10:27
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

un ne berat bona kerkes me hy ke shoqata se doja me kap njonen po me refuzun kategorikisht .
dmth shoqat racistash sja vle fare

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Qershor 2005 10:40
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Wydra

Ehhh hajde mo e di qe ajo puna e grave e vertet ka qen, po ca me bo duhet te ket qen ftoht para 120 vjetesh edhe kan flejt tuf

__________________
The game of life is hard to play, I'm gonna win anyway....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Qershor 2005 15:25
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
METAXA
Inspektor

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 414

Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha belgium
un ne berat bona kerkes me hy ke shoqata se doja me kap njonen po me refuzun kategorikisht .
dmth shoqat racistash sja vle fare




Me kujtove nje shokun tim kohe me perpara, donte te me merrte ne ca mbledhje te ketyre thjesht ngaqe kishte shume femra. Imagjino ai robi duke prediku anej, ne knej duke i dhone me kuptu na njones hahahah.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2005 13:19
METAXA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė METAXA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me METAXA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė METAXA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: METAXA Shto METAXA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto METAXA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Re: Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha METAXA



Me kujtove nje shokun tim kohe me perpara, donte te me merrte ne ca mbledhje te ketyre thjesht ngaqe kishte shume femra. Imagjino ai robi duke prediku anej, ne knej duke i dhone me kuptu na njones hahahah.



sme lan mua te poshtrit i duan te tera per vete ata

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2005 13:35
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shtojzovalle
Mjekėsi...

Regjistruar: 26/06/2003
Vendbanimi: Nė shpirtin dhe vargjet e Poetit..
Mesazhe: 383

ncnccncncncncncncncnncncncncncncn

une jam vetem deshmitar i vetvetes.....e asnje institucioni qe pretendon te me imponoje ideale te rrjeshme...

__________________
"Ec me kohėn"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2005 13:53
Shtojzovalle nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shtojzovalle Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shtojzovalle (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shtojzovalle Shto Shtojzovalle nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shtojzovalle nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:23 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 12 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Deshmitaret e Jehovait

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.