Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Moderne Shqiptare > Dritėro Agolli > Agolli apo Kadare... ?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Ani_tr
Anetar i ri

Regjistruar: 06/01/2003
Vendbanimi: U.K.
Mesazhe: 1

Question

Diteroi apo Ismai...?

SI menoni ju kush osht me i pelqyshem per shiptaret Diteroi apo Kadareja?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Maj 2003 14:09
Ani_tr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ani_tr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ani_tr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ani_tr Shto Ani_tr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ani_tr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Per shqiptaret nuk mund te flas dot une per veten time pelqej me teper Kadarene.

Sepse eshte me i plote si shkrimtar. Krijimtaria e kadarese ne Poezi eshte e kufizuar megjithate ai ka shkruar poezite me te dashura per kohen kur jetonim me pare.

Dhe sa per romane gjenialiteti i kadarese e kalon dukshem ate te Driteroit.

Megjithate te dy mbeten dy shkrimtare te medhej dhe shume natyrshem mund te pelqehet si njeri si tjetri sepse kane karakteristika komplet te ndryshme nga njeri tjetri.

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Maj 2003 17:31
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Allpalleku
Anetar i ri

Regjistruar: 11/07/2003
Vendbanimi: allemanje
Mesazhe: 11

Cool

D.Agolli dhe I.Kadare jane nga shkrimtaret me te mire qe kemi.Eshte veshtire ti krahasosh se te dy jane te ndryshem (dhe eshte mire keshtu).D.Agolli eshte shkrimtar thellesisht popullor,qe zgjedh tema te njerezve te thjeshte (ne pergjithesi),qe e njeh mire gjuhen e tyre dhe perjeton si ata.Kjo nuk do te thote qe eshte gjithmone i thjeshte per tu kuptuar.Preferohet nga masat.Eshte artist dhe ka ate mencurine popullore qe hera heres eshte me e qarte dhe e tejkalon ate intelektuale.
I.Kadare shkruan ndryshe.Zgjedh tema me pikante, personazhe jo aq "proletare", ngjarje dhe realitete jo dhe aq "realiste". E shkruan gjuhen shqipe absolutisht mire,kjo ben qe edhe kur nje pasazh te mos kete ndonje vlere,te duket sikur ka.Reflekton me teper intelektualin individualist.Kritiket e huaj e vleresojne prozen e tij, kurse poezine e mbajne per mediokre.Edhe disa romane te D.Agollit kane pasur kritika pozitive jashte por une s“para jam i informuar per te.
Si perfundim te dy jane te njohur,te ndryshem dhe te mire.Besoj se Agolli ka fan-sa me te qete,kurse Kadare me te polarizuar,qe ose e urrejne ,ose vdesin per te

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Korrik 2003 22:03
Allpalleku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Allpalleku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Allpalleku (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Allpalleku Shto Allpalleku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Allpalleku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Smile

pelqej me shume kadarene

e gjej me shume vetveten. poezite qe shkruan jane te tipit modern,me varg te thyer, perdor shume figura letrare dhe ben gjetje fjalesh interesante.(flas ketu per poezite qe s'i jane kushtuar sistemit te atehershem) Flas per kristal, mall, llora, rera e detit, ne parkun qe e mbuluan gjethet.i love them.
dhe romanet natyrisht: gjenerali i ushtrise se vdekur, nepunesi i pallatit te endrrave

dhe s'kish si te ndodhte ndryshe
te ndodhte ndryshe s'kish se si
duhet qe te zhdukeshin perbindeshat
qe ne kete bote te vije ti

tung...

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Gusht 2003 18:38
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_lire
^^i_lire^^

Regjistruar: 02/08/2003
Vendbanimi: ^^__^^
Mesazhe: 1610

Sigurisht, qe eshte vetem mendimi im.
Duke qene, se njoh me mire Agollin do mendoja se mund te zgjedh ate, por prap se bej dot sepse pa e njohur mire gjithe vepren e Kadarese nuk mund te besh perzgjedhje. Mendoj se asnjeri nga ne mund te bej perzgjedhje pa e njohur mire vepren e te dyve dhe aq me teper per gjenialitet e shkrimtareve ne fjale. Duke qene se njoh mjaft mire vepren e Agollit dhe pjeserisht vepren e Kadarese s'jam ne gjendje te bej ate zgjedhje. Megjithate per aq sa kam dituri simpatia ime eshte ndaj Agollit, per thjesht faktin se me pelqen Shqipja e folur lirshem, thjeshte dhe pa komplikime, sic e tha dhe nje parafoles eshte me popullor(më me kembe ne toke, do perdorte Agolli ne te tille rast)... ndersa Kadare eshte ndryshe, fantazia e tij letrare i perket nje caku tjeter dhe shume me ndryshe nga ai i Agollit. Edhe pse do mendohem akoma me gjate per zgjidhjen time, mbasi te njihem akoma dhe me shume me Kadarene, por duhet me teper vullnet nga ana ime ta lexoj e njoh nje shkrimtar te tille.

__________________
s...._d._m... says: for nothing that happened this time...!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2003 18:19
i_lire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_lire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_lire (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_lire't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_lire Shto i_lire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_lire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Kadareja ! Eshte si shpirt !

Kadareja ! Eshte si shpirt !
Per mua eshte Kadare jo se Agolli nuk eshte por jane shume te ndryshem nga njeri tjetri dhe nuk ka baze krahasimi midis tyre. Ismail Kadare ne poezi eshte Lasgush, ne proze i paarritshem eshte shume filozofik, eshte i thelle une e krahasoj me Gabriel Garsia Markez. Kadareja nuk mund te lexohet pa u perqendruar, atij do ti kthehesh 2 dhe 3 here per te kuptuar ate qe thote, ndersa Agolli eshte shume i thjeshte......eshte limonade. Nuk e di por per mua Kadareja eshte perendi, eshte autori im i preferuar dhe ndoshta kete e kam te ushqyer edhe nga mami qe e vogel sepse e ka pase shok klase, dhe e idealizoj,....... megjithate eshte i paaritshem.
Poezite e tij si; Edhe kur kujtesa, Kristal, Mall, Ne parkun qe mbuluan fletet, Pa ty, Ti dhe hena, etj =Poradec, dhe Kadare i eger dhe i pakuptushem tek;Koha e pamjaftueshme, Ikja e Mojsi Golemit, Kercenim, Varri etj.
Nje ledhatim , nje perkedhelje, embelsi, mall.................

Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall.
Jetojme te dy ne nje qytet,
Dhe ralle shihemi sa ralle.

Edhe m'u duk pak e çuditshme,
Si erdhi kjo vjeshte, ky mengjes.
Me qiejt e ngrysur pa lejleke,
Dhe shirat pa ylber ne mes.

Dhe thenja e vjeter e Heraklitit,
Seç mu kujtua sot per dreq,
"Te zgjuarit jane bashke ne bote,
kurse te fjeturit jane veç".

Ne ç'enderr kemi rene kaq keq,
Qe dot s'po zgjohemi valle...,
Ca pika shiu rane mbi qelq
Dhe une per ty seç ndjeva mall.

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2003 10:26
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Lightbulb

Kollosi Popullor

O ZOT I MADH .

Sado i ngritur qe te jesh.Sado qe te jesh marre me letersi,kam
mendimin qe te dridhet dora nga emocionet e paperseriteshme
te shkruash per Ate qe te dhuron befasi te mahniteshme kur
pershkruan bukurine, thjeshtesine, ndershmerine,dashurine,
zhelozine,burokracine apo meskinitetin.
Pena e Tij nuk do te shuhet , kurre ,sa te jete jeta JETE.

Me ka rastisur shpesh te jem takuar me shoqe e shoke te nacionaliteteve te ndryeshme,lexues te apasionuar te letersise
boterore, te cilet vazhdimisht ne bisedat e tyre i terheq shume tema e Greqise se lashte.
Sot , ne boten mbare,nepermjet shtypit, televizionit,kinemase
apo informacioneve te ndryshme une e gjej jo rralle te vihen ne skene tragjedite greke te Euripidit, Eskilit, Sofokliut apo Poemat e Homerit te shkruara tre mije vjet te shkuara.
Pyes veten :perse japin kohen e vete publicistet ,regjisoret,
kineastet apo muzikantet ,te merren me ate qe ne e njohim,
i cmojme tejet,jemi te apasionuar pas tyre dhe i duam shume gjithashtu ? Ashtu sic duam shkrimtaret ,poetet,dramaturget
pa limit gjeografik apo kohor,seicili sipas menyres se tij.
Nuk e pyesja vehten perse e shperdorojne kohen kot,por perse i japin nje kohe kaq te konsiderueshme antikitetit ne keto kohet tona moderne, ne kete shekull ku problemet e temat shoqerore apo politike jane tejet te mprehte :Familja, droga, krimi ,skamja,
korrupsioni.

Dhe une kam nxjerre konkluzionin tim :Bota mbare eshte e
trazuar dhe fatmiresisht ,shpresoj ne ZOTIN , me te shumte jane ata qe desherojne te ndreqet ,te gjejne paqe njerezimi.

Pyetja or nga te fillojne ?
Pergjigja : Aty ku filloj.

E nese pas mijera vjetesh ,brezat qe do te vijne mund te ndodhe te bien ne krize te identitetit te letersise ARBERORE,mund te ndodhe ta kene humbur rrugen diku ,jam plotesisht e bindur se
gjeneratat do ti referohen Penes se ndritur ,te lartit
Dritero Agolli.

Ne "Shkelqimi dhe renja e shokut Zylo " e shkruar me mjeshtri te rralle e humor te jashtezakonshem , "shplodhese , zbavitese"
duke pasqyruar tere ato rrjete merimangash burokratike qe bene
te shkaterrohet nje Shtet i tere.E shkruar dekada perpara.
I guximshem, parashikues dhe me shume moral te larte dhe me
sa mencuri.Sot e gjen te perkthyer ne disa gjuhe te botes,fal vecse Demokracise qe erdhi aq vone ne Atdheun tone te
shtrenjte.E zberthen me rrenje e me dege ,ne qelizat me te imta
ate maqineri korrupsioni qe shkatrroi ghithcka.

Kam pare te vene ne skene dramen "Mosha e bardhe".Nuk do ta harroj kurre.

Origjinaliteti i Tij eshte unik.Ngjethem kur e lexoj.I dashuron kaq bukur (Sa i vertete eshte kur pershkrun gruan e tij)

Kush valle mund te harroj :

Devoll , Devoll

i tille qenkam une ,

Paskam marre me vehte

balten tende.

I ndritur Dritero , ju jeni i teri nerv ,gjak, jete,i vertete,i pashkeputur per as nje te qinden e sekondes ngea realiteti.
Ju jeni unik.
Ju jeni Shqiperi.Te verteten e jetes te shkruar ne libra e gjej tek Ju.
Librat tuaja per femije jane legjende,i doja shume ,edhe i dua ,packa se nuk jam me aspak e vogel.
Sa do te shkruaj, ato jane aq pak per Ju.

Respektet me te larta per Ju.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2003 20:54
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Hej ti Shqiptar !

Sa vjec je ti ?

Lexova paralajmerimet e ""furtunes " qe do te sjellesh ti.Konstatova se ti do te jesh shume me i rende ne kile letrash e bojrash.Madje shume me i madh se Ata dy shkrimtaret e medhenj te marre se bashku.
I paskerke takuar qe te Dy,edhe i paske peshuar "muhabetin".
Fakt i vobeket .
A ke bashkebiseduar rreth letersise me Ta ?

Ne fund na kerkon falje qe fatkeqesisht ti nuk gjete gjakderdhje.
Sikur ta kishe gjetur gjakderdhjen, nuk do te na kerkonje falje!!!
Kjo nuk eshte fushe mejdani ,qofte edhe artistike,sipas mendimit tim.



Pac hijen tende.

Saranda e bukur

Modifikuar nga i_lire datė 18/11/2003 ora 18:36

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Nëntor 2003 15:08
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Thumbs up

Albanian, ti qofsh me shendet, por ti i sugjerove dicka sarandessebukur , per gjuhen, por re edhe ti ne kurthin e saj, nuk do te thote qe i ke afer apo larg me km ose m, por ti sa afer i ke ne shpirtin tend.
Gjuha edhe mua nuk me pelqeu e SB por edhe ti........kujdes ama!
me falni qe bej roline gjykatesit por ne forum do me pelqente te shprehnim mendimin ton eper temat qe diskutohen se sa te bejme cic mic me njeri tjetrin, le te respektojme preferencat e njeri tjetrit.
Jeni shume te mire te gjithe, ju dua shume, mirupafshim!

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2003 09:20
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dikushja
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 21/10/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 3

Menoj qe jan te dy shkrimtar gjenial. Fatkeqsisht kam lexuar vetem dy romane nga Kadare dhe njeri me ka pelqyer shum ke tjetri flet nje gjuhe teper absurde per mu te pakten. Kurse Agolli osht me popullor me i realitetit jo se Kadare seshte po kane forma te ndryshme shprehish. Pra nuk mund te bejm nji perzgjedhje se duhen kritik te fort per ket pun.

__________________
Kush e sha Tironen ja ka PIP derri nonen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2003 19:02
Dikushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dikushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dikushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dikushja Shto Dikushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dikushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:18 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Moderne Shqiptare > Dritėro Agolli > Agolli apo Kadare... ?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.