Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Toleranca Fetare: Komente
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Re: Paqe vellezer dhe motra te nje gjaku.

Citim:
Po citoj ato që tha Shen Lleshi
Postimin tim te pare po ia kushtoj pikerisht asaj qe ka qene dhe eshte shembulli yne kombetar: Toleranca Fetare, shkeputur nga ForumiKatolik.


Cfare qendrimi ka Kisha zyrtare ndaj vellezerve musliman?

Njeri prej dokumentave me titull "Nostra Aetate" (ne shqip: ne kohen tone), flet per besimtaret e feve te tjera. Ne kreun per Islamizmin eshte hera e pare qe nje Koncil flet zyrtarisht mbi fene e besimtareve te Islamit. Aty gjenden dhe ne po permendim shkurt, mesimet qe vijojne:

° Te krishteret duhet t'i nderojne e t'i cmojne muslimanet;
° Muslimanet e te krishteret adhurojne te njejtin Zot te vetem: Krijuesi, i Gjithepushtetshmi dhe i Meshireshmi;
° Ai i con lajmin e tij njerezimit;
° te dyja palet (musliman e katolike), perpiqen t'i nenshtrohen vullnetit te Tij;
° te dyja palet jane sternipa te fese se trasheguar nga Abrahami;
° Muslimanet nderojne Jezu Krishtin si profet, poashtu edhe Marine;
° Muslimanet dhe te krishteret presin Gjyqin e Fundit te Zotit per te gjallet e te vdekurit;
° Muslimanet i japin rendesi te madhe jetes se pergjithshme;
° e adhurojne Zotin me lutje, lemoshe dhe agjerim.

Koncili Vatikanit II-te mbylli sesionin mbi Islamizmin me keto fjale:
"Gjate shekujve jane bere shume grindje e luftra ndermjet te krishtereve dhe muslimaneve. Ky Koncil i ben thirrje te gjitheve qe te harrojne te kaluaren e te bejne perpjekje te sinqerta per te kuptuar njeri-tjetrin. Per te miren e mbare njerezimit, kerkohet qe te krishteret dhe muslimanet, ta ruajne e t'i japin levizje paqes, lirise, drejtesise shoqerore dhe vlerave morale".

Me 1965 Papa Pali VI-te krijoi nje Sekretariat ne Vatikan per dialogun nder-fetar e pak me vone ngriti edhe Komisionin per Islamizmin, qe u ngarkua te nxiste nderim per njeri-tjetrin, ta kuptonin njeri-tjetrin te krishtere e musliman duke ndertuar lidhje miqesie nepermjet Konferencave Akademike, nepermjet Projekteve te perbashketa ndermjet te krishtereve dhe muslimaneve mbi ceshtjet humane si psh. problemet shoqerore, zhvillimin e bisedimeve mbi ceshtjet etike... etj.




Pershendetje Shen Lleshi dhe mireseerdhe ne midis nesh.
Pergezimet e mija per postimin e ketij artikulli ne kete forum.
Nese do te ekzistonte mundesia e vleresimit te postimeve te anetareve , une shkrimin tend pa as me te voglin hezitim do ta vleresoja me 5 yje.

Gjithe te mirat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2005 08:40
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Erzen,po ec e mbushi mendjen Kaloresit te kuq se...hahahahaha.




ahha lol

jo mor jo, mendjen e kisha te mbushur por e kam fjalen qe te dyja palet duhet te bashkepunojne. Skam degjuar ndonjeher nga Liga Arabe te shtyje per tolerime.
Duhet praktika se ne shkresa edhe palestinezet me cifutet mund te jetojne bashke po hajt fute ne praktike.

__________________
Erdha mbrapsht nga protesta

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2005 21:19
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Pershendetje

Zgjodha kete teme te Kaloresit per te hedhur pak drite mbi ngjarjet e fundit.

Se pari me keqardhje ju njoftoj per fshirjen e tre temave te Feja Islame, konkretisht :
*) desinformacionin e qellimshem mbi ngjarjen e Lezhes
*) temen ku kerkohej doreheqja ime nga moderator.
*) Skandalin e fese Islame prane keshillit te EU.

Te tre temat ne fjale anetare te dashur bien ndesh me rregulloren e Forumit Horizont si dhe me Rregulloren e Besimit Fetar dhe per mendimin tim personal ato bienin ndesh me normat elementare te miresjelljes njerzore.

Me vjen keq qe ka nga ata qe mund ta shohin nje veprim te tille si heqje e te drejtes se fjales , apo e te drejtes se te shprehurit.
Qe njerit apo tjetrit nuk i pelqen Islami Krishterimi apo budizmi apo feja ne pergjithesi eshte normale dhe e natyrshme ndryshe bota do te ishte e trishtueshme.

Po, ndermjet mospelqimit te "diçkase" dhe ofendimit te hapur te saj mendoj se kalohet tek e drejta e poseduesit te "diçkase" dhe kjo eshte e patolerueshme.

Nga ana tjeter mundohem te kuptoj edhe anen tjeter siç ishte shprehur ( me sa me kujtohet) Belgium te liria e plote e te shprehurit te personit sepse ndryshe forumi do te humbte te qenurit e tij.
Me lejimin e temave te tilla forumi do te humbte gjithashtu te qenurit te tij sepse ai do te shnderrohej ne arene sharjesh e ofendimesh nga me te ultat.

Megjithate per ata qe s'jane dakord me nje veprim te tille jane te mirepritur te shprehin kundershtimet dhe sugjerimet e tyre duke shpresuar se do te arrijme t'u permbahemi normave elementare te tolerances.

Erzeni

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2005 20:36
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wai chan
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 20/08/2005
Vendbanimi: los angeles
Mesazhe: 204

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

I fshive temat sepse e pe se shqiptaret tu leshuan per te te shporrur nga trojet e tyre me gjithe ate islam qe perfaqeson.Islami seshte fe e trimave te gjergj kastriotit.islami eshte feja e shkaut turk dhe kjo mizerje sduhet te kete vend ne token e te pareve tane qe dhane jeten per ta mbajtur kete mizerje jashte truallit tone.

__________________
be mine forever

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2005 20:55
wai chan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wai chan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wai chan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wai chan Shto wai chan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wai chan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Citim:
Po citoj ato që tha wai chan
I fshive temat sepse e pe se shqiptaret tu leshuan per te te shporrur nga trojet e tyre me gjithe ate islam qe perfaqeson.Islami seshte fe e trimave te gjergj kastriotit.islami eshte feja e shkaut turk dhe kjo mizerje sduhet te kete vend ne token e te pareve tane qe dhane jeten per ta mbajtur kete mizerje jashte truallit tone.



Wai chan sinqerisht nuk e di deri kur ke ndermend te vazhdosh te luash rrolin e Don Kishotit...

Temat i dashur i fshiva pas nje reflektimi te gjate disa ditor dhe stafi i FH eshte vene ne dijeni per nje veprim te tille.

Qe s'te pelqen Islami eshte drejta jote e pamohueshme por qe t'a ofendosh dhe diskriminosh ate eshte cenim i se drejtes se vellaut tend.

Sinqerisht nuk e marr vesh qendrimin tend, nga njera ane paraqitesh me ngjyra atdhetari nga ana tjeter shprehesh me fjale tradhtari dhe perçaresi.
Edhe une jam shqiptar dhe atdhetar, biles me i flaket se ju por nje qendrim te tille Don Kishotist s'e kuptoj fare...!!!

Per mua kjo pune ka mbaruar.
Gjithe te mirat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2005 21:08
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wai chan
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 20/08/2005
Vendbanimi: los angeles
Mesazhe: 204

uNE NUK DISKRIMINOJ VLLAUN TIM.GJERGJ KASTRIOTI LA NJE POROSI DHE AJO ISHTE "KURRE MOS PRANONI TURQIT E POSHTER DHE FENE E TYRE"NE SI SHQIPTARE NUK E KUPTUAM ATE POROSI DHE PRANDAJ UNE PO BEJ CESHTE E MUNDUR QE AJO POROSI TE ZBATOHET.KUSH ESHTE SHQIPTAR E ZBATON ATE POROSI,KUSH BESON SE GJERGJ KASTRIOTI ISHTE HEROI YNE LEGJENDAR E HEQ FENE ISLAME NGA VETJA DHE FAMILJA.KUSH NUK E BEN DICKA TE TILLE UNE MENDOJ SE KA DESHIRE TA SHOHE KOMBIN TONE NE ZJARR

__________________
be mine forever

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2005 21:18
wai chan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wai chan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wai chan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wai chan Shto wai chan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wai chan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Citim:
Po citoj ato që tha wai chan
uNE NUK DISKRIMINOJ VLLAUN TIM.GJERGJ KASTRIOTI LA NJE POROSI DHE AJO ISHTE "KURRE MOS PRANONI TURQIT E POSHTER DHE FENE E TYRE"NE SI SHQIPTARE NUK E KUPTUAM ATE POROSI DHE PRANDAJ UNE PO BEJ CESHTE E MUNDUR QE AJO POROSI TE ZBATOHET.KUSH ESHTE SHQIPTAR E ZBATON ATE POROSI,KUSH BESON SE GJERGJ KASTRIOTI ISHTE HEROI YNE LEGJENDAR E HEQ FENE ISLAME NGA VETJA DHE FAMILJA.KUSH NUK E BEN DICKA TE TILLE UNE MENDOJ SE KA DESHIRE TA SHOHE KOMBIN TONE NE ZJARR


Kjo menyre te llogjikuari Wai chan eshte krejtesisht identike me ate te Bin Ladenit.
Bota sipas tij duhet te jene te gjithe me mjekrra ,deve dhe turban... bota per te s'ka rrugedalje tjeter...!!!

edhe per ty shqiptaret nuk kane rrugedalje tjeter...

E din ti lal qe tipa te tille quhen EKSTREMISTE dhe ketu ne forum s'kane vend.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2005 21:24
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wai chan
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 20/08/2005
Vendbanimi: los angeles
Mesazhe: 204

Citim:
Po citoj ato që tha erzeni_be


Kjo menyre te llogjikuari Wai chan eshte krejtesisht identike me ate te Bin Ladenit.
Bota sipas tij duhet te jene te gjithe me mjekrra ,deve dhe turban... bota per te s'ka rrugedalje tjeter...!!!

edhe per ty shqiptaret nuk kane rrugedalje tjeter...

E din ti lal qe tipa te tille quhen EKSTREMISTE dhe ketu ne forum s'kane vend.


JO UNE JAM PATRIOT DHE ATDHETAR.UNE JAM STUDIUES I MIJERA DOKUMENTAVE TE VENDIT TIM TE ORIGJINES,UNE JAM KRENAR PER ATDHEUN TIM DHE PER ORIGJINEN E KOMBIT TIM DHE PO MUNDOHEM TA KTHEJ PRAPE KETE KOMB NE ORIGJINEN E PASTER ILIREDHE NE FENE E TYRE TE MREKULLUESHME.aSGJE SDO ME NDALE PA E KTHYER KETE KOMB TE MREKULLUESHEM NE ORIGJINE.uNE KUNDERSHTOJ QE ATDHETARET E MI TE NJIHEN ME FENE E PUSHTUESVE TURQ.ME VJEN KEQ QE PO FUT EMRIN E TERRORISTIT BIN LADEN NE NJE PARAGRAF KU PERMENDET EMRI I HEROIT TONE KOMBETAR GJERGJ KASTRIOTI.KUJDES

__________________
be mine forever

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2005 21:28
wai chan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wai chan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wai chan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wai chan Shto wai chan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wai chan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Citim:
Po citoj ato që tha wai chan

JO UNE JAM PATRIOT DHE ATDHETAR.UNE JAM STUDIUES I MIJERA DOKUMENTAVE TE VENDIT TIM TE ORIGJINES,UNE JAM KRENAR PER ATDHEUN TIM DHE PER ORIGJINEN E KOMBIT TIM DHE PO MUNDOHEM TA KTHEJ PRAPE KETE KOMB NE ORIGJINEN E PASTER ILIREDHE NE FENE E TYRE TE MREKULLUESHME.aSGJE SDO ME NDALE PA E KTHYER KETE KOMB TE MREKULLUESHEM NE ORIGJINE.uNE KUNDERSHTOJ QE ATDHETARET E MI TE NJIHEN ME FENE E PUSHTUESVE TURQ.ME VJEN KEQ QE PO FUT EMRIN E TERRORISTIT BIN LADEN NE NJE PARAGRAF KU PERMENDET EMRI I HEROIT TONE KOMBETAR GJERGJ KASTRIOTI.KUJDES




koha e ilirve ska qene koha e Skenderbeut, gjithashtu une mendoj se nuk duhet ti kthehemi asaj kohe qe ishim shume te percare e te ndare ne principata e urrenim njeri tjetrin. Ne duhet te perballojme konfliktet qe kemi perpara se bashku edhe mjaft hapem plage te vjetra.

Erzen e bere mire qe i hoqe se forumi u be si kosh plehrash. Wai chan do te keshilloja te ndjekje nje rruge tjeter per ate qe kerkon.

__________________
Erdha mbrapsht nga protesta

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2005 21:36
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

OK, kete mesazh te Isres se kisha lexuar se eshte ne temen e Koreaneve jugore qe eshte e mbyllur, por doja pak sqarim :

citimi i Isres



Nuk shoh ndonje diskutant musliman qe te shaje kristianet, pse valle ju kalors e wei chan kembengulni ne kete menyre kaq egoiste?



Nuk e mbroj fare sepse eshte musliman, (sepse sna lejohet te mbrojme qofte dhe te afermit tane nese ata sjane te drejte), por Erzeni nderhyn me mire se asnje moderator tjeter, duke patur parasysh se ky eshte nenforumi me i veshtire per te patur nje komunikim sa me tolerant....Por tipa si ju Kalors dhe Wai chan gjithmone kane sjelle percarje.....fatkeqesisht



se kuptoj dot kete une: Por tipa si ju Kalors dhe Wai chan gjithmone kane sjelle percarje.....fatkeqesisht

gjithmone?

isra vetem tre fjale: avash ti avash

Percarjen se solla une, por e gjeta ketu mes jush.

__________________
Erdha mbrapsht nga protesta

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2005 06:30
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Toleranca Fetare: Komente

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.