Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Celsi i universit
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Piktor, pyetjen tende e kam veshtire ta kuptoj, ndaj po e shkruaj dhe nje here sic e kuptoj une: a jane studimet e tua te nivelit teorik? Dhe bazohen ne fizike matematike? Dhe a shoqerohen me zbulimet e reja shkencore?
Deri ketu kuptoj disi pyetjen tende Piktor. Me poshte e kam te veshtire ta kuptoj, nese behet pyetje apo jepet nje mendim nga ty.
Per aq sa kuptova, po te pergjigjem: Po te kuptojme me "studim" shkollen e larte, do te thoja: JO, une nuk kam studjuar. Une kam shkollen e mesme mekanike naten.
Po te kemi parasash qe njeriu studjon edhe autodikisht, do te thoja: PO une kam studjuar ne shume dege dhe me pasion, duke filluar me ekonomine e vazhduar me shume te tjera, pa harruar ombrellen e tyre: filozofine. Sidomos nga mosha 16-17 vjec e deri aty ne 25-26 vjec. Ndersa matematika dhe nendeget e saj kane qene pika ime e dobet, ne kuptimin qe nuk me kane terhequr.
Per fiziken do thoja se nuk kam qene me 'te shum i lidhur, por me shume me astronomine, kozmologjine e shume pak me astro-fiziken. Kryesisht me kane terhequr deget shoqerore, historia, letersia, etj. Pas tyre ato natyrore, dhe aspak ato ekzakte, si matematika.
Persa i perket kesaj qe thua: "te reja shkencore", e ke fjalen, nese kam sjelle une gjera te reja shkencore, apo per te tjere? Nese pyet per mua, (dhe meqe pyete) do te te thoja se une nuk e marr asnjehere mundimin te ulem e te shkruaj gjera qe jane thene e sterthene. Me kete dua te them, se pikerisht keto te reja -sic me duken mua, pasi mund te dale kushdo e te provoje te kunderten- me kane nxitur qysh dekada me pare te ulem e te shkruaj. Une jam ca i vonuar ne publikimin e tyre, pasi me eshte dashur gjithnje te punoj e jetoj, me te gjitha cfar ka jeta, (cfar nuk qahem), dhe kam vene re se ato qe une mendoja (zbuloja) ishin akoma larg zbulimeve te te tjerve, (bota perendimore eshte shume metafizike dhe larg kuptimit dialektik te funksionit te natyres). Dhe gjithmone mendoja te ulesha e ti beja gati per botim ato qe une kam vrojtuar, si dhe rezultatet teorike te ketij vrojtimi te gjate e te imet empirik te natyres.
Se fundi rrugen e botimit (2005) e nisa me ca vargje dhe tregime te hershme. Pas kesaj thashe te ulem e te shkruaj "Dialektiken.." time te dashur. Por me preku me pare vrasja e regjizorit hollandez nga ai islamiku maroken, ndaj iu hodha studimit te Bibles dhe Kuranit (2005-6). Me te mbaruar pune me keto, (per shkak te tyre kisha ca probleme, qe kane vazhduar gjate gjithe ketyre viteve), iu futa "Dialektikes", fillimin e te ciles mund ta gjesh nga fundi i librit tim "Albanistani yne". Mirpo u zgjata shume tek teoria e relativitetit te Ajnshtajnit dhe nxorra kete si punim me vete (2007). Pas kesaj me terhoqen punime etimollogjike-historike, (2009) dhe pas tyre te tjera letrare te shkruara dhe skicuara vite me pare. Keshtu, vetem pas shume punimeve dhe shkrimeve letrare gjeta kohe (2015) ta hedh "Dialektiken..." ne kompjuter, keshtu ato qe une i quaj si te reja ne mendimin shkencor.
Nese dikush do ti hedhe poshte, apo do te akuzoje me fakte se disa pretendime te mia si te reja ne shkence, jane kopjuar dhe vjedhur nga te tjere autore, cdo kush eshte i lire. Mirpo nje debat te tille ti nuk do ta shikosh kurre, aq i madh eshte kujdesi nga shume subjekte "te larta" qe fillojne prej ketu ne Gjermani e perfundojne ne Albanistan. Dhe aq i madh eshte cmira dhe urrejtja e shume subjekteve te vogla ne Shqiperi ndaj meje. Biles behen perpjekje te vazhdueshme te vidhen nga materialet e mia, behen perpjekje si e si qe une te ankohem si nje qaraman, te dukem si nje paranoid, pasi keto metoda te vjetra persekutoresh kane dhene gjithnje rezultat per te eleminuar -ne mos fizikisht, te pakten moralisht- njerez te dashuruar pas te vertetes.
Nuk e di nese ia jam pergjigjur pyetjes tende jo aq te qarte!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2015 15:16
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Flm per pergjigjen e pjeses se pare.
Pyetja e dyte ishte ne pergjithesi per njerzit qe studiojne yjet pra universin dhe zbulimet e tyre dhe sa te besueshme apo te vertetuara jane. Psh kohet e fundit pati nje interes te madh per planetin Mars lidhur me disa krijesa qe jetojne ne kete planet dhe me pas Nasa qe na konfirmoji se kane zbuluar se ky planet ka uje. Une si skeptik qe jam nuk mund te pranoj as njeren as tjetren. Per mua mund te kishte qene me e arsyeshme te thuaj se egziston nje lloj lengu (likuid) e ne besojme se eshte uje. Tani nese ne flasim akoma per Marsin. Qe eshte relativisht afer nesh çfare mund te themi me saktesi pertej sistemit tone diellor, pertej galaksise sone e keshtu me rradhe. Nje lajm i fundit, sapo e lexova diku ne media online thoshte se nje vrime e zeze kishte gelltitur nje yll e siç duket nuk i kishte pelqyer duke e vjelle serish ate. Nese lajmi eshte i vertete ateher ndryshon komplet idea dhe teoria mbi funksionin e vrimave te zeza apo jo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2015 17:24
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Piktor, ti je me shume i informuar me shkencen, se sa jep ne dukje! Po nejse, jo vetem per te shtyre kohen, por se shkenca eshte si nje magnet, po jap dhe une mendimin tim.
Per ujin dhe jeten ne Mars deri tani na eshte thene se nuk ka mundesi te kete, dhe llogjika e ka dashur te pranohet ky fakt, pasi materiali H2O do kushte te caktuara trysnie te formohet nga dy elemente, 2 atome hidrogjen dhe 1 oksigjen, cfar meson(te) cdo kush ne dituri natyre (ne kohen tone). Keto kushte te caktuara te tokes nuk ekzistojne ne Mars. Mirpo sonda e derguar atje raporton per uje te ngrire nen gure. Tani, nese keta shkencare na thone se, posi ka uje ne Mars, natyrisht neve na mbetet ta pranojme kete deshmi, por nen argumentin se si formohet atje uji. Dhe nese ka uje, atehere krahasimi me atmosferen e tokes behet me i afert, pasi uji avullon dhe duhet te formoje nen forcen e caktuar te gravitetit marsian nje atmosfere te caktuar, gje qe ne fakt ne Mars nuk e kemi, sic e kemi ne Toke, apo sic e kemi ndryshe ne Venus, apo ndryshe ne Jupiter! Pra, kjo prove uji e ngrire nen gure, duhet marre pak me rezerve dhe te shpjegohet se cfar perberje elementesh eshte, apo materiali, (duket i ngjashem me ujin, sic thua). Deri tani eshte thene thate: gjurme uji, por une nuk di te jene dhene me shume fakte mbi kete "uje", se nga cfar elementesh eshte i perbere!
Tani persa i perket gelltitjes se nje ylli nga nje vrime e zeze, duhet pohuar se nuk eshte vertetuar plotesisht ekzistenca e vrimave te zeza ne hapsire, ndonese jane verejtur disa pika dhe zona me fuqi te madhe terheqse. Dhe, edhe po te ishte verejtur ky film multiplikativ si Tomi dhe Xherri, me gelltitjen dhe nxjerrjen serish jashte te ketij ylli nga vrima e zeze, besoj se ky do ishte nje proces disa dhjetra apo qindra vjecar! Pra, ku e pane kete gelltitje dhe xjerrje kaq te shpejte keta shkencare?!
Shpesh lajmet shkencore jane nje lloj dogme e fshehur fetare, per ta prezantuar gjithshka si nje kaos, ku vetem toka jone eshte e privilegjuar, por dhe kesaj i kanoset ndonjehere ndonje asteroid, prandaj rrini urte se afer e kini fundin!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2015 18:06
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Neser ne Paris fillon mbledhja e madhe e ambientalisteve, per "rregullimin" e atmosferes tone nga dyoksidi i karbonit. Tani ne fakt, ky dyoksid del edhe nga goja e cdo qenie te gjalle, (njeriu, lopet, etj.), gje qe thuhet po ashtu nga ambientalistet e moderuar, dhe nepermjet avullimit dhe rreshjeve bie serish ne toke, e keshtu ky ricikel ekziston prej qindra milion (apo miliarde) vjetesh. Kaq e di cdo kush!
Mirpo gjithe keto mijra satelite artificiale, qe pengojne sado pak bashkveprimin e tokes me diellin, per 'to nuk behet fjale fare! A nuk e pengojne satelitet artificiale kete bashkveprim, keshtu edhe forcen gravitacionale te tokes?!.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2015 18:12
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Lajm nga TV te ndryshme: Sot ne mengjez u hodh nga Guajana franceze nje rakete, e cila do te vendose ne hapsiren rreth tokes nje satelit artificial me nje dedektor te vecante, qe duhet te regjistroje valet gravitacionale, keshtu si nje prove te metejshme te teorise se pergjithshme te relativitetit te Ajnshtajnit.
Tani, a mund te ma shpjegoje ndonjeri ketu, se cfare mbeshtetje i japin keto vale gravitacionale teorise se Ajnshtajnit!? Dhe pse jo gravitetit njutonian!? Nese ndonje mund te ma shpjegoje, do isha i lumtur.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2015 19:35
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Kot te te pyes, sa merresh me ne injorantet e fizikes, pse nuk kerkon per nje universitet afer shtepise, ndonje emer te njohur profesori fizike. Jam i sigurt se po te shkosh ta takosh dhe ti spjegosh pasionin tend do te mirepresi (ose do lesh nje takim me vone me te). Mund ti besh pyetjen e satelitit dhe te diskutoni rehat me njeri tjetrin. Ne fund ose ai do kete ndonje argument (qe do ishte interesant po ta hidhje ne forum), ose ai s'ka argument dhe do binte dakort me ty (qe domethene se ke dike qe mund te te mbeshtese ne rang universitar).

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2015 15:35
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Fajtor, persa i perket temave dhe shkrimeve te mija, ato vendosini ju aty si administratore te ketij portali, si te deshironi; me sistem i bie qe ato mbi Erdoganin tek Erdogani, ato mbi Blushin mund te hapet nje teme e re per Blushin tek letraret moderne, dhe pershkrimin e librave te mi nuk di ku ta vendos! Une nuk mund te hap nje teme te re me emrin tim tek letraret e rinj, pasi nuk eshte detyra ime, (ne kuptimin qe do merrej si vetreklamim dhe si nje web-site), megjitheqe aty mund te fusja lloj-lloj tregimesh, vjershash, e ndonje shkrim!.. Une po perpiqem te hap ndonje web-sajt pa kosto, si shume njerez ne bote, por kam veshtirsi nga ana teknike (jam akoma brryl ne kete drejtim) dhe veshtirsi ne kompjuterin tim qe eshte plot me trojane.
Tani, persa i perket keshillimit ne temen e fizikes qe me jep, 1. une mendoj se ky portal eshte edhe per lajme fizike, pra kam te drejte te njoftoj per nje lajm shkencor dhe interpretimin e tij, si dhe te pres pergjigje. Nese nuk ka pergjigje, nuk ka! Me zor nuk detyrohen njerzit te pergjigjen. 2. Me thua te kerkoj ndonje emer te njohur profesori. Ne fakt, ne kete portal, (i cili njofton poshte automatikisht ne cdo kohe se vizitohet nga rreth 30-40 vete, ku 1 deri ne dy jane anetare), ka patur dhe duhet te kete njerez qe marrin vesh nga fizika aq sa dhe nje nga ata profesoret "e tu". Shelgu, qe duket i ikur, Raidi, i ralle, Piktori po ashtu nuk eshte pa dijeni si dhe ndonje tjeter. 3. Mendoj, se po si ne natyre, qe valet kane frekuencen e tyre, edhe njerzit kane frekuencen e tyre te angazhimit me tema shkencore neper portale te ndryshme. Pra, tani eshte periudhe qetesie, me vone rritet amplituda.
Besoj u sqaruam. Persa i perket shkencarve "te tu", kam historira edhe me 'ta, por po e mbyll ketu se u zgjata shume. Per Ajnshtajnin dhe valet gravitacionale, po flas heres tjeter.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Dhjetor 2015 17:43
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Lajm nga TV te ndryshme: Sot ne mengjez u hodh nga Guajana franceze nje rakete, e cila do te vendose ne hapsiren rreth tokes nje satelit artificial me nje dedektor te vecante, qe duhet te regjistroje valet gravitacionale, keshtu si nje prove te metejshme te teorise se pergjithshme te relativitetit te Ajnshtajnit.
Tani, a mund te ma shpjegoje ndonjeri ketu, se cfare mbeshtetje i japin keto vale gravitacionale teorise se Ajnshtajnit!? Dhe pse jo gravitetit njutonian!? Nese ndonje mund te ma shpjegoje, do isha i lumtur.

Nuk e di se sa mund te jete i frytshem mendimi im ama do mundohem te jem disi shpjegues, me aq sa di.
Teoria e relativitetit te Einstein kerkohet te zevendesohet nga Teoria kuantistike. Ne vetevete teoria e Einstein kishte zevendesuar ate Newton-iane.
Ne fakt ne themel te teorise se Newton qendron Galileo Galilei.

Qe ta thjeshtoj me shume ne menyre matematikore:
Newton thjesht formuloi teorine e Galileo-s. Einstein i shtoi tre te tjera dhe me fiziken kuantike qe e ka shumefishuar dhe dimensionuar ate qe nga therrmijat me te vogla nukleare deri tek trupat qiellore kerkohet te zevendesohet teoria e Einstein.
Neser edhe kjo teori mund te zevendesohet nga ajo pasardhese.

****
Lidhur me ujin ne Mars. I qendroj akoma skepticizmit tim. Lidhur me ate qe thua mbi permbajtjen e ujit nga guret. Se pari duhet te flasim per origjinen e gureve dhe pastaj per sasine qe ato permbajne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2015 19:35
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Piktoro, Njutoni nuk u muar shume me principin e relativitetit, qe te permisonte ekuacionet e Galileit. Njutoni formuloi i pari bukur teorine e gravitetit, duke e kuptuar kete si bashkveprim trupash ne hapsire, dhe si terheqje e tyre. levizjen e pare e kish dhene dora e Zotit. Ndaj levizja inerciale ishte e kthyer ne levizje rrethore per shkak te kesaj terheqje, apo ndryshe: graviteti te trupave. Kjo ishte nga Njutoni, kaq meson(te) cdo kush ne shkolle (ne kohen tone).
Ajnshtajni e thjeshtoi fare, (pasi shkencaret nuk e pranonin levizjen inerciale, doren e Zotit, derisa erdhi Lemerteja me Big-Bangun, disa vite pas dy teorive te Ajnshtajnit). Keshtu, per Ajnshtanin ishte vete pesha e trupave ajo qe kishte perthyer hapsiren. Mirpo as ky nuk e shpjegonte levizjen drejtvizore (inerciale). Biles, per Ajnshtajnin nuk kishte me kuptim fjala "gravitet", pra nuk kishte me terheqje dhe bashkveprim te trupave me njeri-tjetrin. Nje vit me vone Ajnshtajni i pranoi valet e gravitetit, por si nje lloj crregullimi qe shkaktohej nga kjo levizje e trupave ne kete hapsire te perkulur. Dhe ky crregullim ishte aq i vogel ne kete hapsire te perkulur, sa nuk mund te dallohej as me aparatura, mendonte Ajnshtajni.
Neser do te flas me shume mbi kete problem, se sot u be vone piktoro.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2015 19:40
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

M.gj.s. dhe sot koha pak e kufizuar piktoro, pa llogaritur dhe nja tre gota raki qe ma kane bere koken dhalle, po perpiqem te vazhdoj idene e djeshme, qe u nderpre, sepse duhet te flenin kalamajte.
Nese lexon librin letrar te Robert Eskarpit "Literatroni", e kupton se cfar shkencaresh ekzistojne sot, te cilet une i njoh dhe nga afer, sepse kam shkuar shume here tek Dessy ne Hamburg apo neper biseda te ndryshme, pa llogaritur artikujt e shumte te Vikipedias dhe librat e lexuar. E gjithe TPR e Ajnshtajnit eshte nje bllof klasik. Mbrojtja qe i behet kesaj teorie sot eshte nje paturpesi.
Me Teorine Pergjithshme te Relativitetit trupat nuk bashkveprojne me njeri-tjetrin, si tek graviteti i Njutonit. Tani vetem nje pyetje po te bej une ty dhe kujdo, perse ndodhin ne fakt keto bashkveprime trupash ne Hapsire dhe perse ndodhin procese te ndryshme fizike dhe fizikale ne to? Nese trupat vetem rendojne ne hapsire, duke e perkulur kete, c'na duhet neve pastaj evolimi i Natyres?
Pyetje une mund te bej nja 100 te tilla, sic dhe i kam bere, sic dhe i kane bere te tjere me pare! Problemi eshte, perse mungon guximi per te pranuar se Ajnshtajni e kishte gabim ne te dy teorite e tij?! Kjo vjen, sepse si lobi cifut e ka mbrojtur ate, por edhe se shume shkencare e kane mbrojtur per nje kohe te gjate, kohe ne te cilen ata kane siguruar nje statuquo jetese mjaft te mire, dhe tani e kane te veshtire ta hedhin vetveten poshte, pasi nuk hedhin vetem nje teori poshte, por edhe vete ndergjegjen e tyre "te paster e te kulluar", te cilen ata nuk mund ta hedhin poshte, vetem nese do kene guximin te bejne vetvrasje!
Pra, dedektoret e anijes kozmike qe u hodh ne hapsire, mund te provojne vale gravitacionale, por kjo nuk provon TPR te Ajnshtajnit, por provon gravitetin njutionian, pra bashkveprimin e trupave (planeteve, diejve, galaktikave, etj.)
Here tjeter me shume!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2015 18:31
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Celsi i universit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.