Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Celsi i universit
Gjithsej 13 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Graviteti –kjo forcë universale!

Edhe vetëm këmbimi i fjalës „forcë“ –nga kohë e Galileit dhe Njutonit– me fjalën „energji“ në shekujt pasardhës, na nxit qysh në fillim të dyshojmë në modelin „statik“ të TPR së Ajshtajnit, i cili e identifikon këtë forcë me peshën që zenë trupat materialë në Hapsirën e përkulur të Kozmosit, një teori kjo që –në shpjegimet e saja të pakta– nuk thotë asnjë fjalë për vetë përbërjen materiale të kësaj Hapsire, biles nuk e konsideron as si një njësi të caktuar fizikale, apo si një madhësi fizike të caktuar, në formulat e saj matematikore! Mbi të gjitha, kjo teori (TPR) e Ajnshtajnit ka nisur sot të identifikohet sërish me forcën tërheqëse të trupave, pra me gravitetin Njutonian, duke e paraqitur përkuljen e Hapsirës jo sipas modelit fëminor të shkencëtarit gjerman, si përkulje në një anë të kësaj Hapsire dy-dimensionale prej masës/ peshës së trupave, por duke e paraqitur këtë përkulje si një përthithje të kësaj Hapsire nga qendra e çdo trupi, një model ky që nuk ka asnjë ndryshim nga modeli i gravitetit të Njutonit, asnjë ndryshim nga Hapsira tre-dimensionale, që mëson çdo nxënës shkolle në botë. Ky afrim i pandershëm dhe sharlatan që po i bëhet sot TPR së Ajnshtajnit me gravitetin e Njutonit, na detyron edhe më shumë ta lemë mënjanë TPR “e thjeshtë” dhe ta vazhdojmë fillin e studimit të gravitetit aty ku e ka lënë shkencëtari anglez. Për këtë neve na ndihmon këndvështrimi dialektik, i cili përmbledh jo vetëm këndvështrimin tonë të momentit dhe të vendit të caktuar, por edhe atë gjithë-kohor, shumë-pozicional dhe në ndryshim të vazhdueshëm. Kështu ne marrim në vrojtimet dhe hipotezat tona edhe konceptin e një fillimi (lindje) të materies, qoftë kjo e kuptuar dialektikisht edhe si transformim nga një gjëndje në një tjetër, duke u përpjekur të dallojmë atë materie apo kategori filozofike të pandryshuar, ose edhe më pak të ndryshuar, kështu ta kuptojmë edhe konceptin e vdekjes (fundit) si një transformim të caktuar, -dije kjo e ardhur qysh nga antikiteti grek.
Ajo që ne kemi dalluar si të përjetshme e të gjithkudogjindur është polariteti, i cili na prezantohet në dy gjëndje të ndryshme, të cilat shoqërojnë bashkërisht njëra-tjetrën, të cilat ne i quajmë sot plus dhe minus, e të cilat dallohen nga ne njerëzit akoma më qartë në 1. elementët ferrorë, 2. gjatë lëvizjes dhe fërkimit të trupave, 3. temperaturave të ndryshme. Ky polaritet duket se shoqëron Materien/ Energjinë/ Universin/ Natyrën përjetësisht gjatë gjithë evolucionit të tij/saj, duke na dhënë të kuptojmë se dualiteti/ polariteti (afër-)simetrik janë baza e Natyrës dhe forcave të saj, dhe jo singulariteti ajnshtajnian. Ky polaritet na shfaqet jo vetëm në trupa me forma gjeometrike të njëjta, si planetët dhe yjet e rrombullakët, jo vetëm në trupa me forma të ndryshme gjeometrike, si kafshët dhe njeriu, siç besoj edhe në bimësi, por ky polaritet na prezantohet kështu –siç e shohim– edhe në zhvillime të ndryshme materie/ trupash, në evolime me ligjësi nga më të ndryshmet. Pra, ky polaritet shoqëron edhe sistemin tonë diellor, tokën tonë, qëniet tona jetësore, gjithshka.
Ky bashkveprim polarizues i përjetshëm i trupave, i njohur në vija të përgjithshme gjatë shekujve të kaluar, i kërkuar nga studjuesit dhe shkencëtarët për tu njohur më detajërisht, nuk na është zbuluar tërësisht deri më sot, kjo edhe për shkak të devijimit të shkencave natyrore në drejtime të kamuflluara teollogjike, ku më të dalluarat dhe më të mbështeturat janë teoritë e relativitetit Ajnshtajnian, Big-Bangu Lemertian, teoria e multiverseve, ajo e stringeve, etj., të gjitha këto duke e devijuar punën shkencore për zbulimin e mëtejshëm të ligjeve dhe evolucionit natyror. Ky bashkveprim i trupave me ndryshim polesh më ka tërhequr mua gjatë gjithë jetës vëmëndjen, jo vetëm thjesht nga kureshtja dhe mahnitja ndaj forcave të panjohura tërësisht të Natyrës, por edhe se qysh në fëmijëri kam qenë i lidhur me të mirat dhe të këqijat e natyrës. Një nga këto ka qenë përshkëndezja gazmore dhe përleshja e hidhur me valët e përjetshme të detit, të cilat ishin të parat që më nxitën qysh fëmijë të vrisja mëndjen, nga se ato shkaktoheshin. Duke u rritur dhe mësuar më shumë, kështu duke kërkuar ato lidhje fenomenesh të Natyrës, që zhvillohen përjetsisht nën kategorinë filozofike shkak-pasojë-shak-pasojë-shkak-…, dallova dhe arrita në konkluzionin, se forca të brendëshme të Tokës Mëmë shkaktonin jo vetëm valët e detit, por edhe çdo ngritje të sipërfaqes së tokës, përfshi këtu edhe malet dhe vargmalet. Kjo idč, ky fenomen, jo se nuk ishin të njohur edhe më parë, por kjo idč ishte më shumë latente, pra e paqartësuar detajërisht, ky fenomen trajtohej metafizikisht, duke parë vetëm forcën/materien e fundit shkaktare të formimit të kësaj sipërfaqeje të tokës, e pikërisht vetëm lëvizjen e llavës/ magmës së zjarrtë nën-tokë, nën koren e tokës, nën platetë e lëvizshme tektonike, herë gjashtë ose shtatë këto, e herë 12 apo 11 plate (pllaka) këto, duke iu përmbajtur kështu numrave simbolikë fetarë. Kështu, duke mos shpjeguar format e ndryshme të maleve dhe gjithë sipërfaqes së tokës, as edhe vetë ndarjen dhe lëvizjen e plateve kontinentale (tektonike). Ndaj gjithë kjo dije donte vetëm atë këndvështrim dialektik, të cilin jam përpjekur ta sintetizoj fillimisht në sytë dhe mëndjen time, duke mbledhur sa më shumë prova vrojtuese empirike, (se aq e kisha mundësinë e studimit tim autodidakt), e pastaj ta hidhja në shkrimet e mia, duke dhënë në këtë drejtim dy libra dhe disa filmime në youtube, (shiko materialet bashkëngjitse të këtij shkrimi).
Në vrojtimet e mia empirike të sipërfaqes së tokës në Shqipëri, si dhe në vrojtimet e hartave të ndryshme të sipërfaqes së planetit tonë, unë dallova këtu e mbi 30 vjet më parë gjurmët e bashkveprimit kryesor Tokë-Diell, (çfarë mësonim edhe në shkollë), po ashtu dallova –çfarë është edhe më e rëndësishme– edhe evolimin e gjithë kësaj materie tokësore, në kohëra prej miliarda e miliarda vjetësh. Duke patur një jetë, një statuquo që nuk më lejonte ti përkushtohesha shkrimeve shkencore, por sigurimit të mjeteve më të nevojshme të jetës më parë, duke parë gjithashtu që mendimi im shkencor ishte mjaft më i përparuar nga ai aktual botëror, si në ligjësitë e Natyrës ashtu dhe në kuptimin filozofik të funksionimit të kësaj Natyre, unë vazhdova për dekada të tëra pa i zbrazur këto idč dhe mendime shkencore. Vetëm kur po dalloja nëpërmjet disa emisioneve shkencorë televizivë dhe disa artikujve shkencorë të librave dhe internetit, se studimet e shkencarve po i afroheshin atyre ideve, tezave, hipotezave, vrojtimeve të mia, atëhere unë nisa të shkruaj në këtë drejtim; kështu duke nxjerrë –mes 15 librave të botuar nga 2005-a e deri në 2015-ën– dy libra të posaçëm mbi ligjet e Natyrës. I pari në 2007-ën, „Teoria e relativitetit në kohë dhe hapsirë –disa sqarime, keqkuptime dhe përmisime në të kuptuarit e saj“, ku me shëmbuj hipotetikë unë tregoj se teoria ajnshtajniane e bashkimit të kohës dhe hapsirës është e keqkuptuar dhe trajtuar mjaft gabimisht, biles edhe nga vetë Ajnshtajni më vonë, ku unë tregoj me anë të ashtuquajturës arysye e shëndoshë se si ne mund të shpjegojmë të gjitha fenomenet e trupave materialë deri tek shpejtësia maksimale/ absolute/ konstante në Hapsirë, ajo e dritës (siç edhe pranohet), duke arritur kështu në kuptimin relativist dhe jo-absolut të c², pasi kjo shpejtësi arrin në të vërtetë absolutisht jo më shumë se c; ku unë tregoj se ekuacionet e Maksuellit, (të pangara këto nga Ajnshtajni), fillojnë drejtësisht-padrejtësisht nga zero (0) për një sistem të caktuar referimi, dhe po kështu për çdo sistem tjetër referimi, çfarë d.t.th. në fund të fundit se –edhe në rast unifikimi dhe sinkronizimi të njësive matëse të kohës dhe të hapsirës për shumë sisteme referimi– neve nuk duhet të bëjmë gabimin banal të fillimit nga zero (0) të matjes tek sejcili sistem, kur këto sisteme kanë shpejtësi të ndryshme nga njëri-tjetri, si dhe në lidhje me sistemin sinkronizator të tyre, sepse në këtë rast neve kemi filluar padrejtësisht nga zero matjen tek shumë prej këtyre sistemeve; ku unë tregoj se kjo konstante e shpejtësisë së dritës do të na japi detyrimisht mos-interferencë të dritës në çfardo lloj eksperimenti, si ato të Majkelson-Morlit, (ndërsa në disa lloj eksperimentesh të tjera, që kam folur pak deri më tani e që kanë të bëjnë me lëvizjen rrotulluese të burimit të dritës, ne përfitojmë interferencë); ku unë tregoj se principi i relativitetit mbetet po ai që ka qenë para Ajnshtajnit.
Në librin e dytë mbi Natyrën, „Kuptimi metafizik dhe dialektik i lëvizjes“, 2015, dhe i fundit ndër të gjithë librat e mi deri tani, unë shpjegoj më detajërisht këtë lëvizje dhe evolim të materies, kështu duke shpjeguar edhe pse kjo sipërfaqe e tokës na prezantohet –deri diku– si një simetri e caktuar amplitudash ulje-ngritjesh të kësaj sipërfaqeje, ashtu dhe –më shumë– një asimetri e caktuar, pra me ndryshueshmëri në amplitudat e ulje-ngritjeve të kësaj sipërfaqeje tokësore. Kështu kam shpjeguar se si lëvizja e përjetshme e poleve të materieve të ndryshme, -lëvizje kjo që nga këndvështrime të ndryshme mund të na duket si drejtvizore-, por që në fakt është vetëm rrethore, (më saktë: pak ovale dhe jo dy-dimensionale, por me shmangie nga plani dy-dimensional, pra tre dimensionale, për t’na dhënë një sistem të hapur të lëvizjes së materies/ natyrës), kjo lëvizje e poleve ka shkaktuar asimetrinë e sipërfaqe-s/-ve të tokës. Dhe kam sjellë disa shembuj të relievit shqiptar, por edhe atij botëror, si, qysh, pse janë formuar ashtu dhe në ç’drejtime shkon në të ardhmen ky polaritet dhe ndikimi i tij në trupat materialë, përfshi këtu edhe sipërfaqen e tokës, këtë gjurmë-mbajtëse të forcave bashkvepruese në Hapsirë/ Natyrë, prej miliarda e miliarda vjetësh. (Librat e mi janë në shqip dhe të papërkthyer.)
Ky bashkveprim polesh i ruajtur në gjithë evolucionin e pafundëm të materies, me fillime qysh nga grimcat dhe atomet “e parë”, e i ruajtur tek trupat deri në gjëndjen e sotme, i ruajtur në vetvete si dy-polësh, ndërsa në raport me një trup tjetër bashkveprues sejcili trup reagon/ bashkvepron si një pol i caktuar, kjo nga shkaku se tek sejcili trup njëri pol është përherë më dominues nga poli tjetër, e gjithë kjo bën që sejcili trup të tërheqë e të tërhiqet nga trupi me pol të kundërt, të përthithë në rrugën e tij lëvizëse materie të “vdekur”, (siç përthithim ne njerëzit, kafshët, bimët mbetjet diellore), kështu të lindë materie të re, gjë që Toka jonë e bën prej miliarda e miliarda vjetësh, qysh në fillime të saj, panvarsisht nëse kjo ka qenë e zjarrtë ose mjegullnajë, apo e të dyja gjëndjeve gjatë atyre fillimeve/ transformimeve të saja të pareshtura. Në qendër të çdo trupi gjindet forca më e hershme tërheqëse, e cila fuqizohet me zmadhimin e trupit; kështu edhe me tokën tonë, në qendër të saj gjindet ky gaz i zjarrtë me temperaturë shumë të lartë, me shpejtësi të madhe rrotulluese, parametra këto të cilët –llogjikisht, siç e kemi mësuar edhe në shkollë fillore– zvoglohen me largimin nga qendra e Tokës, duke na dhënë atë që ne e quajmë magmë, e deri dhe koren e saj. Ky bashkveprim i shkaktuar nga ekzistenca e poleve dhe gjithë rrjedhoja/ pasoja e tërheqjes së materies së mësipërme, shkakton/ krijon atë të cilën ne e quajmë gravitacion. Relievi i ndryshëm sipërfaqsor në sejcilin trup (në ftofje të tij) na tregon ne bashkveprimet e dikurshme e të mëtejshme të trupave, pra dhe poleve, dhe vetë lëvizjen e mëtejshme e të pafundme të këtyre trupave, pra dhe poleve, lëvizje kjo gjithmonë rrotulluese (mos harroni dualizmin), por që nga pikëvështrime të ndryshme (si ky i joni tokësor) duken drejtvizore. Këto gjurmë mbi Tokën tonë na tregojnë jo vetëm thjesht lëvizjen e përhershme/ përjetshme të poleve, jo vetë fuqinë e madhe të këtij bashkveprimi trupash në Hapsirë, por na tregojnë edhe një herë domethënien e madhe të këndvështrimit dialektik, i cili na çon në fillimet/ transformimet e hershme të Hapsirës/ Materies/ Energjisë, ku ne nuk dallojmë dot kategoritë e ndryshme metafizike, si bie fjala Materie, Energji, Lëvizje, Qetësi, etj., por i identifikojmë këto me njëra-tjetrën, si p.sh. interferencën me difraksionin, pra përplasjen dhe përzierjen e valëve me përplasjen e valëve tek një trup i caktuar. Këto lloj përfundimesh dialektike na duken çmënduri, sepse ne jemi mësuar ta shohim gjithshka nën këndvështrimin metafizik, po kështu edhe ta shpjegojmë. Mirpo lëvizja e pafundme e materies mund të kuptohet vetëm nën këndvështrimin dialektik.
Shpjegimi i mësipërm është i thatë e i shkurtër, kjo për faktin se 1. ky shkrim bëhet për revistën periodike të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, që del në anglisht, ku unë po shkruaj për herë të parë (pa shpresë përkthimi dhe botimi), 2. sepse unë kam dhënë më tepër detaje në librat e mi, si edhe në filmimet e hedhura në youtube, në gjuhën time shqipe dhe në një gjermanishte jo perfekte, por të kuptueshme, 3. sepse unë jam mjaft i lodhur psiqikisht dhe psikollogjikisht vitet dhe muajt e fundit, pas shumë vjedhjeve intelektuale që më janë bërë, pas atyre izolimeve dhe shmangieve demostrative që i janë bërë librave dhe shkrimeve të mia, të gjitha këto nga fakti, se të vërtetat që unë kam sjellë në shkencat natyrore dhe shoqërore, përfshi edhe ato në aktualitetet gjeo-politike të kohës, apo dhe aludimet në shkrimet letrare, kanë dëmtuar dhe dëmtojnë pareshtur privilegjet e parazitëve parellinj të botës, kastë-klasë kjo e cila jeton më mirë kur masat e gjëra të miletit e kanë kokën bosh.
P.s. Nëse ky shkrim i shkurtër do shohë dritën e botimit në revistën periodike të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, unë besoj do të nxitem të shkruaj më shumë dhe më i përqëndruar në tema të ndryshme shkencore, duke sjellë gjithmonë të reja në këtë drejtim. Këtu po bashkangjis edhe disa shkrime të tjera të miat, që flasin për dy nga librat e mi, të përmendur më lart, si dhe listën e titujve të filmimeve të hedhura në youtube, në shqip dhe gjermanisht.

Di. 17. 5. 2016

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shtator 2016 18:37
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Po sjell nje link ketu nga respublica.al, nje film mjaft i shkurter i ketij fizikanti te njohur. Kush e njeh anglishten mire dhe i ben nje perkthim te shpejte, mund ti them vetem faleminderit.
http://www.respublica.al/2016/11/20...ABsira-dhe-koha

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2016 13:52
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Meqe nuk solli dikush nje perkthim te sakte, po hedh perkthimin tim, te arritur me ndihmen e googles, ketu e nje jave me pare. Nje fjali ne mes e kam futur ne kllapa, per te treguar se perkthimi duhet rregulluar akoma me shume, ndryshe nuk kuptohet. Nuk e di cila fjale e shqipes mund ti pershtatet ne tekstin e poshtem fjales "emergjenc"!?

"Unë do të thoja se në komunitetin shkencor kuptimi i përgjithshëm është se hapësira dhe koha janë reale dhe ato janë themelore dhe të nevojshme për çdo përshkrim në kuptimin positiv të fjalës. Ka një numër prej nesh që punojnë në zonat më ekzotike, si në teorinë e strinxheve dhe në teoritë e unifikuara, të cilët kanë parë prova në punën e tyre se hapësira dhe koha nuk janë ndoshta themelore. (Ndoshta hapësira dhe koha janë ato që ne si për të thirrur koncepteve që rrjedhin apo emergjente.) Është një lloj, siç ju e dini, ne të gjithë e dimë, se çfarë do të thotë temperaturë. Ne e dimë se çfarë do të thotë diçka e nxehtë apo e ftohtë. Por ne gjithashtu e dimë se temperatura është një ide emergjente për shkak se nuk ka një përshkrim më themelor, e cila është: diçka është e nxehtë kur grimcat janë duke lëvizur me të vërtetë të shpejtë. Është ftohtë kur është grimcat janë duke lëvizur ngadalë. Pra, ideja themelore janë lëvizjet e atomeve dhe ideja emergjente është i nxehtë apo të ftohtit, temperatura. Ato -ndoshta- janë ide emergjente që vijnë në lidhje bazuar mbi konfigurimin e diçkaje më shumë fondamentale. Por në qoftë se ju më pyesni mua se ku do të jetë revolucioni i ardhshëm i shkencës, unë mendoj se kjo do të jetë kur ne më në fund jemi në gjendje për të identifikuar përbërësit aktuale themelore që përbëjnë hapësirën ​​kohën. "

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2016 19:27
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

M.gj.s. perkthimi im nuk eshte perfekt, me duket se ai eshte deri diku (80-90%) i rregullt. Duke e lexuar edhe nje here se cfare thote tipi i mesiperm, mendoj ta bej me te shpjegueshem fjalen e tij. Ai thote (bie fjala) se A-ja ka mundesi te mos jete aq e rendesishme, sa ne e marrim ne te vertete. Ka mundesi qe B-ja dhe C-ja te jene me te konsiderueshme. Ju e dini se disa nga ne punojme me shkronjat e bukura. Por po te me pyesni ju mua se ku do te jete perqendrimi i ardhshem linguistik, une ju them se do te jete tek A-ja.
Ajd merre vesh kete shkencetar te madh-nueshem, se cfare do te na thote!?!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2016 16:13
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Nje lajm i ri. Une ala nuk kam kuptuar gje! por jam duke e ndjekur edhe me tej neper faqe te tjera kete hollandezin e pakuptuar. Ne vend qe shkenca te ishte e thjeshte, ne vend qe ajo ta shpjegonte natyren sa me qarte dhe shkurt, ajo eshte bere me e komplikuar, a thua se ne natyre ekzistojne mijra ligje te ndryshme.
http://www.respublica.al/2016/12/16...itetit-entropik

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2016 09:01
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Mjaft interesant:
http://www.respublica.al/2017/01/28...n-n%C3%AB-metal
Deri tani njeriu ka arritur te prodhoje artificialisht disa metaloide dhe metale, apo materiale te tjere, si floririn, diamantin, etj., tani edhe nje lloj metali nga hidrogjeni. Gjithe kjo tregon se materialet e ndryshem jane formuar ne etapat e ndryshme te tokes, cfare mesohej ne Dituri te natyres, ne shkolle fillore.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Janar 2017 13:08
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Se kapa kalimin e llogjikes. Ca lidhje ka krijimi artificial i substancave me vertetimin e etapave kur jane shfaqur substancat ne toke?

Normalisht nuk ftoj per llogjike ne diskutimet shqip, por meqe jemi tek shkenca thashe mbase i japim dum me llogjike kesaj pune.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Janar 2017 05:18
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Pyetja jote fajtor eshte bere shpejt e me nxitim. Ne vend te fjales "substancave", duhet "elementeve", ose edhe "materialeve. Substancat dhe materialet jane krijuar nga njeriu gjate gjithe koherave, ndaj dhe pak keto na tregojne evolimin e natyres. Edhe ne si femije kemi prodhuar substanca dhe materiale nga krijimi (perzierja) e substancave apo materialeve te tjera. Biles, fjala "substance" eshte pak e nderlikuar; kjo perdoret me shume ne procese kimikale.
Tek formimi i elementeve ne menyre artificiale, ne kuptojme shume mbi evolimin e natyrws, pasi elementet jane formacione te caktuara te atomeve. 2, 3 apo 4 ose 8 e me shume atome te lidhur me njeri-tjetrin na japin elemente te ndryshem. Sa me afer te jene elementet (grupimet e ndryshme te atomeve), aq me kollaj hyjne ato ne reaksione dhe lidhje me njeri-tjetrin. Natyra/universi ka pershkuar kete rruge ne evolimin e saj/tij, duke na dhene deri tani nja 92-93 elemente te caktuar, pa llogaritur izotopet (ndermjetesit e elementeve); gjithashtu pa llogaritur materialet e ndryshme, qe jane edhe me shume se sa elementet, si dheu, uji, ajri, plastika, metalet, etj.
Tani ky formim i nje elementi me menyre artificiale, (nen presion apo temperatura te caktuara), nuk tregon gje tjeter vecse ate proces qe ka ndjekur natyra ne krijimin e elementeve dhe materiualeve te ndryshme, ndonese natyra ka vepruar "me ngadale" dhe pa nxitim, ndersa njeriu me teknollogjine e tij vepron me nxitim dhe procese te kontrolluara nga maqinat qe ka shpikur, te cilat realizojne temperaturat dhe presionet e duhura. Shpresoj se keto mesime te 8-vjecares i solla qarte.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2017 12:25
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Kthimi i gazit në metal, ne kete rast hidrogjenit është një arritje e madhe shkencore. Në natyrë substancat ekzistojnë në forma te ndryshme prej efekteve nga më të ndryshmet. Megjithatë elementet e pasur janë te paktë ose të izoluar. Në fillim vështirësia qëndron tek përfitimi i materialit te pastër 100% në këtë rast hidrogjeni. Pastaj lidhur me ngurtësimin e tij janë procese dytësore. Kjo nuk do të thotë e thjeshtë sepse do ose kërkon kushte specifike. Lidhur me këtë arritje shkencore unë nuk kam lexuar akoma ndonjë material dhe gjithçka shkruajta mësipër vjen nga baza e shkollës fillore siç thotë robert diku me para.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2017 08:00
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Hem, nje zhurme po degjohet nga brendesia e tokes! C'do jete? Mos po fshehin hajdutet arin e vjedhur te Shqiperise? Apo ndonje cmontim armesh ne thellesi te tokes nga firma mafioze? Une them se do jene te qeshurat e politikanve shqiptare, kur shkojne thelle nen toke dhe nisin e qeshin me kete popull budalla!
https://www.google.de/url?
https://www.google.de/url?gazetadit...da-planetit-ton

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2017 19:24
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Celsi i universit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.