Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope
A mendoni se studimi i Kuranit duhet te futet si lende mesimore ne shkollat e mesme?
Po!
Po, por se bashku me Biblen.
Po, por se bashku me Materializmin Dialektit.
Jo!
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
informatikan
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/10/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 40

Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope

Danimarka Aprovon Mesimin E Lendes Se Kur'anit Si Lende Bazore

Helsinki / Ministria e Arsimit te Danimarkes ka aprovuar mesimin e Kur'anit te shenjte si lende bazore ne shkollat e saja te mesme duke filluar qe nga viti i ardhshem shkollor. Ministria ne fjale citohet te kete pohuar se ligji i saj i ri do te zbatohet duke filluar nga viti i ardhshem shkollor, ku nxenesit e shkollave te mesme do t'a mesojne lenden e Kur'anit Fisnik ne kuader te lendeve fetare. Ministria e morri kete vendim megjitheqe Partia Popullore Djathtiste e Danimarkes ishte kunder, me pretekst se kjo eshte nje vemendje paksa e tepruar per Islamin ne krahasim me kulturat dhe fete tjera, me te cilat disponon shoqeria daneze. Ministria ve ne pah edhe rritjen e kureshtjes tek nxenesit per te lexuar per Islamin si fe dhe kulture, dhe citohet te kete thene ministria: Ky vendim eshte marre per t'i dhene nje pasqyre te vertet botekuptimit islam.

Shoqerite europiane dhe ato amerikane deshmojne ringjalljen e nje kureshjteje te madhe per t'u njohur me Islamin dhe kete qysh nga ngjarjet e 11 shtatorit 2001, ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Kete ndoshta me se miri e sqaron fakti se shtimi i ekzemplareve te Kur'anit eshte rritur dukshem, pastaj perkthimi i domethenieve te tij ne shume gjuhe, madje Islami ne disa shtete te medha konsiderohet si fe e dyte zyrtare, si ne Britani, France, Gjermani... Tek shumica e vendeve te botes, Islami zyrtarisht eshte i pranuar si fe,e sidomos nga vitet e njezeta te shekullit te kaluar, kur qeveria e Austrise e pranoi kete pas vizites se Mbretit te atebotshem Saudit, Fejsalit qe ia berit Vjenes.

Mergimtaret muslimane, me shumice me te madhe gjenden ne France (afer 5 miljon), pastaj ne Gjermani (mbi 3 miljon), pastaj ne Britani (1.8 miljon), pastaj ne Zvicer numri i muslimaneve brenda 5 viteve eshte rritur prej 200.000 ne 400.000 veta. Islami ne Evrope dhe Amerike cdo dite perfiton zemrat e njerzve te kulturuar dhe te zgjedhur. Prej personaliteteve me te njohura europiane, qe viteve te kaluara kane pranuar Islamin eshte filozofi francez Rozhe Garode dhe diplomati gjerman Murad Hoffmann. Studimet e fundit pohojne se Islami eshte duke u perhapur shume ne mesin e shoqerise se zgjedhur britanike dhe se 14.000 britanez e kane pranuar Islamin duke ikur nga vlerat apo thene me mire botekuptimet perendimore per jeten, te cilat sic shihet ua kane shkaterruar shpresat per jete.

Marre nga: www.islamway.com
Pershati ne shqip: Sedat Gani Islami

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Tetor 2004 15:20
informatikan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė informatikan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me informatikan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: informatikan Shto informatikan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto informatikan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
informatikan
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/10/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 40

Mesimi i Kuranit ne Shkollat e Mesme Shqiptare

Nese pas disa vjetesh Bashkimi Evropian, midis kushteve te tjera, i ve si kusht Shqiperise qe te fus mesimin e Kuranit ne shkollat e mesme, ne menyre qe te hyje ne BE, cfare duhet te beje Shqiperia? Te kapitulloje pa kushte? Apo te mbeshtetet te aleatet e medhenj?
C'mendim keni?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Tetor 2004 15:37
informatikan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė informatikan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me informatikan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: informatikan Shto informatikan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto informatikan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

pershendetje informatikan

Me duket se po keqinterpretohet ky muhabeti i Kuranit ne Danimarke.

Po perpiqem te ta shpjegoje direkt nga Danishtja pa kaluar ne Arabisht.

Nje lende mesimore qe quhet "Kristianizem" prej vitit tjeter mesimor do te quhet "Dije mbi besimin fetar". Permbajtja e lendes ne princip nuk ndryshon, ose ndryshon shume pak. Ne kete lende peshen kryesore e ze Kristianizmi (protestant), por nxenesit marrin edhe nje shije te tre besimeve te tjera fetare, sic jane; Budizmi, Islamizmi dhe Judizmi.

Shkaku kryseor i ndryshimit te emrit te kesaj lende eshte numri i madh i mungesave pa arsye ne kete lende te disa grupimive te caktuara myslimane, dhe sidomos atij Somalian. Prinderit e ketyre nxenesve kane apo kane patur frike, se mos femijet e tyre infektohen perj Kristianizmit.

Pjesa dermuese e ketyre prinderve nuk dine as te shkruajne dhe lexojne gjuhen e tyre amtare, dhe jo me ate daneze. Biles ka syresh qe kane jetuar ne Danimarke mbi 20-30 vjet dhe nuk dine as edhe nje fjali te vetme danisht.
Gjithashtu papunesia ne rradhet e ketyre prinderve arrin mbi 90 perqind, dhe me e rendesishmja eshte se integrimi i ketyre grupimeve ne shoqerine daneze eshte pothuajse zero.
Pra frika se ne Danimarke po lind dhe rritet nje brez i tere i paafte, i paintegruar, dhe i papune, ose me pak fjale parazit, ka bere qe autoritetet dhe shoqeria daneze te filloje te gjeje nje ose disa zgjidhje.
Nje nga keto zgjidhje eshte dhe kjo e lendes se "Kristianizmit".

Mos te harrojme se po ketij grupimi nxenesish iu ndalohet prej prinderve pjesemarrja ne lende mesimore si; gjimnastika apo edukimi fizik, noti, muzike apo kenga, festa te ndyshme argetuese, kampimet e veres etj.
E gjitha kjo nen pretekstin apo justifikimin se mos femijet infektohen prej kultures perendimore apo asaj kristiane.
Si pasoje e ketyre shkaqeve lindin disa grupe shume te vecuar nxenesish, dmth lindin te ashtequajturat geto.
Egziston nje bindje ne shoqerine daneze se: "Bashkejetesa e mire dhe e sakte e femijeve sot ne shkolle do te sjelle nje shoqeri te plotfunksionueshme dhe tolerante neser ne jete".
Pra shkaku kryesor i nderrimit te emrit kesaj lende eshte ky pra qe: Keta nxenes te jene sa me prane nxenesve te tjere te klases dhe te mos ndihen te hedhur poshte ose jashte shoqerise. Dmth integrimi i tyre ne shoqerine e ardhshme daneze.
Duhet theksuar se ne kete debat disavjecar kane qene te involvuar dhe shume grupime dhe polikane te tjere myslimane, te cilat apo cilet parqiten ne shoqerine daneze, si grupime apo politikane te integruar, te civilizuar dhe te evoluar. Dhe njekohesisht gezojne respektin e shoqerise daneze.

Ky debat nuk duhet pare si nje "perplasje" te danezve dhe kristianeve nga njera ane dhe te huajve dhe myslimaneve nga ane tjeter.
Ky debat eshte faktikisht nje "perplasje" e forcave progresiste nga njera ane dhe grupimeve fondamentaliste dhe oportuniste nga ana tjeter. Grupim ne te cilin merre pjese edhe Partia Popullore Daneze.
Njekohesisht ketu fshihet edhe "suksesi" i kesaj partie, dmth ne egzistencen e ketij grupi radikal apo fondamental quaje si te duash.

Motoja e kesaj partie eshte; nqs nuk ju pelqen te infektoheni prej ideologjise sone perendimore apo kristiane, atehere pse ju pelqen te jetoni ne Danimarke dhe te infektoheni prej Asistences tone sociale.

Mund te te them me plot goje se Danimarka ka qene parajsa e fundit per emigrantet, deri sa Partia Popullore Daneze erdhi ne pushtet.
Dhe ne qarqet e emigranteve apo te huajve, asnjeri nuk ia hedh fajin kesaj partie, por ia hedhin fajin ketij grupimi fondamentalist mysliman, qe une per veten time do ti quaja grupim injorantesh.

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2004 10:17
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ENISS
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 28/12/2002
Vendbanimi: AL
Mesazhe: 251

Re: Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope

Citim:
Po citoj ato që tha informatikan
Danimarka Aprovon Mesimin E Lendes Se Kur'anit Si Lende Bazore

Marre nga: www.islamway.com
Pershati ne shqip: Sedat Gani Islami



Mua me duket se ky sondazhi nuk ka dhe aq lidhje me titullin e temes. Flitet per dy ceshtje te ndryshme. Te pranohet qe feja muslymane eshte feja zyrtare ne Europe dhe te diskutosh mbi studimin e kuranit ne arsimin e mesem, jane dy ceshtje pa pike lidhje.

Si shpjegohet qe ne shume webe te fese muslymane une shoh tema dhe diskutime qe kane shume pak realizem aty brenda. Shume njerez qe manipulojne publikun si ua do qejfi. Trajtojne tema me kesisoj titujsh bombastik duke i marre si fakte reale, dhe te permasave te atilla qe nuk e di se ku e gjejne guximin.

__________________
I believe in the sun even when it is not shining.
I believe in love even when not feeling it.
I believe in God even when He is silent.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Janar 2005 18:19
ENISS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ENISS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ENISS (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ENISS't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ENISS Shto ENISS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ENISS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
informatikan
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/10/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 40

Ndoshta nuk kane shume lidhje, por as pergjigja jote nuk ka lidhje me pyetjen. Pyetja eshte: a mendoni se duhet futur studimi i Kuranit ne shkollat e mesme? Nese jo, a mund te na thoni perse? Ndoshta pergjigja eshte e qarte si drita e diellit, prandaj dhe njerezit nuk denjojne te pergjigjen.

Pastaj pyetja pasohet nga nje diskutim tip filozofik (nuk e di a merr njeri vesh nga filozofia ketu). Po sikur futja e Kuranit ne shkolle do te vendosej pas disa vitesh si nje kusht i BE-se per pranimin e Shqiperise, cfare qendrimi duhet te mbanim? A duhet te zbatonim parimin: nga fryn era kthen veriu? Apo me mire te zbatonim parimin: ne hame bar por parimet nuk i dorezojme? (Dmth per hir te parimeve ne mund te behemi dhe vegjetariane).

Me duket si nje teme normale diskutimi, dhe jo si ndonje gje bombastike. Shpresoj qe te mos kete ndonje moskeqkuptim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2005 14:30
informatikan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė informatikan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me informatikan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: informatikan Shto informatikan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto informatikan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Jo

Shteti shqiptar eshte shtet laik. Kush do te mesoje per Krishterimin apo islam mund te veje ne shkolle private, apo kishe e xhami. Nqs ka nje lende qe flet vetem per historine e besimeve ne pergjithesi, dmth ate te Judeo-Krishterim, islam, budisem ejt ........ per arsye njohurie, atehere eshte ndryshe.

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2005 20:00
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Atehere!

Mendoj se eshte mjaft e rendesishme mesimi i kuranit nga te rinjte muslimane po ashtu edhe te krishteret te mesojne biblen pasi nuk shoh asgje te keqe.

Nderkohe qe do ti thoja ENISS se gabon shume dhe se realizmi eshte kudo madje edhe ne shume media qe nuk varen prej dollarit apo euros.

shiko se si shprehet nje syrtar i larte Amerikan:


Shekulli i ardhshëm është SHEKULLI I ISLAMIT

Intervistë me anëtarin e komisionit për çeshtjet e jashtme në
Kongresin Amerikan, Xhim Morran


Vendimi që ka marrë kongresi për transferimin e Ambasadës Amerikane (nga Telavivi ne Kuds Jerusalem) është i padrejtë. Vëndimi i marrë kohët e fundit nga Kongresi Amerikan për transferimin e Ambasadës Amerikane në Kuds (Jerusalem), ka ndikuar negativisht tek muslimanët e të gjithë botës. Cila është arsyeja e marrjës së një vëndimi të tillë nga Kongresi Amerikan, veçanërisht në këtë kohë ?

Fillimisht dua të them se vetëm votimi nga ana e Kongresit për transferimin e Ambasadës Amerikane në Kuds, nuk është i mjaftueshëm. Sipas mendimit tim s'është në nderin e Kongresit marrja e një vëndimi të tillë, prandaj personalisht votova kundër këtij vendimi. Arsyet që shtyjnë në marrjen e një vëndimi të tillë, në rradhë të parë janë politike dhe kanë për qëllim të fitojnë simpatinë e qarqeve ekstremiste brënda komunitetit çifut në SH. B. A.

Para votimit të këtij vëndimi unë diskutova dhe refuzova në mënyrë të prerë këtë vëndim dhe përmenda se Sh. B. A. kanë pranuar se kjo gjë do të realizohet gradualisht në pajtim me marrëveshjën midis Izraelit e OÇP…

Marrja e këti vëndimi për transferimin e Ambasadës Amerikane në Kuds, është i padrejtë. Ndjej keqardhje për një gjë të tillë por Kongresi shpeshherë bie nën ndikimin e trysnive të komuniteteve etnike në Amerikë.

Për fat të këq pjesa më e madhe e rrjedhave të politikës së jashtme influencohet jo vetëm nga politikanët, por bie edhe nën ndikimin e komuniteteve të ndryshme etnike.

Si mund të veprojnë komunitetet muslimane në Amerikë në favor të interesave të vendeve të tyre, ashtu siç veprojnë çifutët në favor të interesave të shtetit të tyre ?

Shoqëria amerikane është heterogjene dhe përbëhet nga etnitete të ardhura nga Evropa dhe vendet Islamike, prandaj muslimanët duhet të marrin pjesë në vendimet politike. Për këtë arsye do të ishte mirë që të formonin sa më shumë kompani të ndryshme në mënyrë që të luajnë një rol sa më aktiv në tregëti etj. Ata gjithashtu duhet të jenë prezent në veprimtaritë e ndryshme lokale dhe të marrin pjesë drejtpërdrejtë në aktivitetet politike.

Ky është sekreti i suksesit të çifutëve në Amerikë. Çifutët në aspektin ekonomik janë më aktivë dhe luajnë një rol të rëndësishëm në ekonominë amerikane. Ata jo vetëm që kanë njerëzit e tyre në politikë, por dominojnë eshe në shumë sfera të jetës amerikane… Unë mëndoj se edhe muslimanët duhet të luajnë një rol të ngjajshëm në Amerikë. Ata kanë udhëheqësa të shkelqyer dhe numri i muslimanëve në Amerikë nuk është i vogël. Atyre nuk u mungon gjë tjetër veçse pjesmarrja në jetën politike. Në lidhje me sistemin e arsimimit dhe të edukimit në Amerikë është me rëndësitë theksojmë se fëmijët amerikanë, që mësojnë në shkollat shtetërore, kanë nevojë që ta kuptojnë në mënyrë të drejtë fenë Islame dhe kulturën e saj pasi ata nuk e njohin gjeografinë e vendeve Islamike…
Amerika tradicionalishtë është shtet i krishterë, por kohët e fundit mund të themi se në aspektin politik ne jemi shtet që ka dy fe, atë krishtere dhe atë çifute dhe tani e tutje duhet të bëhemi shtet që përfshin fenë e krishterë, çifute dhe atë Islame.

Është detyrë e popullit amerikan që të kuptojë rëndësinë e njohjes objektive të kulturës Islame. Islami është fe e paqës dhe e qetësisë, fe që nxit në punë e përpjekje, fe e cila kërkon ligj dhe rregull. Ai ofron dashuri, harmoni, lumturi. Por megjithatë në sytë e shumë amerikanëve Islami duket si diçka e huaj.

Amerikanët sikur ta njihnin Islamin dhe kulturën Islame në mënyrë të drejtë, do të kuptonin se Islami përmban shumë ide dhe mëndime të mrekullueshme, dhe kulturë shumë të pasur… Prandaj nga ne kërkohet që të njohim këto të vërteta dhe ta kalojmë hëndekun që gjendet mes nesh dhe kulturës Islame.

Jam i bindur se nëse e bëjmë këtë do të kemi shumë dobi dhe nga kjo do të përfitojnë gjeneratat e ardhshme. Unë i nxis fëmijët e miqë të shtojnë njohuritë e tyre rreth Islamit dhe ta njohin profetin Muhammed a.s. atë udhëheqës fetar dhe moral i cili konsiderohet ndër njerëzit më të madhërishëm mbi sipërfaqën e tokës. Madje mind të themi se ai Muhammedi a.s. është njeriu më madhështor që ka njohur historia, që për mua kjo është gjë e padiskutueshme. Ne duhet të njihemi me vetitë e mrekullueshme me të cilat ka qënë i pajisur ky pejgamber dhe një numër i madh i ithtarëve të tij. Unë dua që këtë ta mësojnë dhe ta dijnë fëmijtë e mij. Gjithashtu sipas mëndimit tim këtë duhet ta mësojë dhe ta dijë gjithë bota. Gjithë popujt e botës duhet të njohin mësimet që solli profeti Muhammed a.s. por fatkeqësisht kjo gjë s'ka ndodhur pëe dy arsye: mos njohja dhe mos interesimi i duhur i popujve jomuslimanë në njohjën e mësimeve Islame dhe mospërpjekja e mjaftueshme e muslimanëve për t'ia prezentuar të tjerëve madhështinë e fesë së tyre.

Çfarë ju ka shtyrë që të punoni në favor të muslimanëve, kur dihet se numri më i madhë i kongresistëve punojnë në favor të çështjeve të tjera madje edhe në dëm të interesave të muslimanëve ?

Unë e njoh drejtë Islamin, madje desh Zoti që disa miq të mi të afërm të jenë muslimanë. Njohja ime me muslimanët ka filluar nga një fqinji im, që punonte në një pikë karburanti. Ai është musliman nga Pakistani dhe sapo u njohëm lidhjet tona u forcuan, u çudita pa masë me punën zellin e vullnetit të tij. Ai në fillim si shumë emigrantë e filloi jetën nga asgjëja, kurse tani është bërë një musliman i madh dhe dëshiroj që një ditë prej ditësh ai të bëhet Ambasador i Sh. B. A. - së në Pakistan. Unë po përpiqëm që kjo të realizohet.


A po hasni në vështirësi për shkak të qëndrimit tuaj në favor të çështjes së muslimanëve, në kohën kur po rritet fuqia e lobit çifut, i cili punon në dëm të interesave të muslimanëve në Amerikë ?

Ka disa udhëheqës të komuniteteve çifute në elektoratin tim, të cilët janë nga më fanatikët në Sh. B. A. Atyre ua kam sqaruar qëndrimin tim në drejtim të çështjes së Kudsit (Jerusalemit). Besoj se ata shpejt e kuptuan se unë po përpiqëm që të arrihet drejtësia dhe të mos ketë favorizim të palëve. Atëherë kur unë votova kundër transferimit të ambasadës në Kuds, besoj se unë e kreva obligimin tim. Kam biseduar edhe me një rabin çifut, i cili që caktuar nga shoqata çifute amerikane "Ibak" që të jetë hallkë lidhëse midis anëtarëve të Kongresit dhe komunitetit çifut. Së fundi ai më ka telefonuar dhe më lajmëroi se ka mënduar shpesh rreth qëndrimit tim mbi çështjën e Kudsit dhe ai mëndon se unë kam mënduar drejt. Pastaj më tha : "Çifutët kanë gabuar, sepse kanë shfrytëzuar njerëzit e tyre në qarqet politike për një çështje, e cila nuk bënë pjesë në marrëveshjën e paqës". Pastaj më tha: "Unë e vlerësoj sqarimin tuaj me ngulm dhe votimin kundër këtij vëndimi…"

Së fundi, cili është përfytyrimi juaj për të ardhmën e muslimanëve në Sh.B.A. ?

Besoj se muslimanët gjithashtu edhe feja Islame dhe kutura e saj do të jenë elementë të rëndësishëm dhe me influencë në shoqërinë amerikane. Sh.B.A. është një shtet unikal sepse nuk përbëhet nga një popull, por nga popuj heterogjenë, Amerika është shtet i ndërtuar nga emigrantët, që kanë braktisur atdheun e tyre dhe kanë ardhur këtu… Ne duhet të jemi të hapur më shumë me vendet Islamike dhe kemi mundësi të marrim një numër të madh njerëzish prej këtyre vendeve. Nuk dëshiroj që ata pasi të emigrojnë këtu të braktisin gjuhën, kulturën dhe fenë e tyre, por do të doja që ata të punojnë për përhapjën e Islamit në shoqërinë amerikane, qoftë duke kontaktuar me fqinjët e tyre, qoftë me nxënësit nëpër shkolla etj. Unë mëndoj se shekulli 21 do të jetë shekulli i Islamit dhe i kulturës Islame, e kështu do të mundësohet që të mbizotërojë më shumë paqja dhe mirqënja në të gjithë anët e botës.

Përktheu me shkurtime nga "El - Muxhtema" Ajni Sinani

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:15
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ENISS
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 28/12/2002
Vendbanimi: AL
Mesazhe: 251

Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope

O Indrit, po ti mbase ke harruar qe Amerika nuk eshte ne Europe :p
Une per Europen jam prononcuar e kur flas behet fjale per temen ne fjale.

Megjithate, jam e interesuar per burimin e ketij publikimi qe na solle, dhe qe ishte perkthyer perseri nga nje tjeter "me shkurtime nga "El - Muxhtema".

ciao

__________________
I believe in the sun even when it is not shining.
I believe in love even when not feeling it.
I believe in God even when He is silent.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:23
ENISS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ENISS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ENISS (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ENISS't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ENISS Shto ENISS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ENISS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Talking

U me rafte pika mua te bera te qeshesh ee? me fal

Une fola per Islamin ne mbare boten.

Burimi eshte revista El- muxhtemea pra dhe ka marre ne interviste te drejtperdrejte zyrtarin ne fjale.
Nuk e di pse smu qeshka sonte mu!!! a vjen e me gudulis pak qe te qesh edhe une?

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:33
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Islami ne Danimarke

Një studim mbi konvertimin e danezëve në Islam

Nga dy hulumtues është kërkuar të zbulojnë pse 3.000 deri në 5.000 danez etnik janë konvertuar në fenë islame vitet e fundit. Këta dy hulumtues kanë filluar një studim në shkallë të lartë për të nxjerrë një përfundim në pyetjen se pse mijëra etnik danez me vetdëshirë janë konvertuar në islam që nga viti 1990.

Megjithëse nuk ka një numër ekzakt të figurave të konvertuarve danez në islam, hulumtuesit nga projekti “Islamic Conversion in Denmark” thonë se numri i tyre është përafërsisht midis 3.000 deri në 5.000 vetë.

Hulumtuesit kanë bërë intervista kualitative me disa qindra danez të konvertuar dhe janë duke shpresuar që një pyetsor që do ti shpërndahet 500 të konvertuarve do të hedh dritë mbi motivet e tjera për konvertimin në fenë muslimane.

Tina G. Jensen, PhD, e Institutit Antropologjik të Danimarkës, ka bërë studime në këtë fushë dhe i ka ofruar gazetës ditore Jyllands-Posten mendimin e saj mbi këtë: ”Unë mendoj që shumë njerëz ndjejnë që një farë religjoziteti është i mangët në jetët e tyre ditore. Angazhimi fetar është i konsideruar si jashtë mode në shoqërinë tonë. Njerëzit gjithmonë kanë pretenduar se feja është në rënie në shoqëritë moderne dhe laike por ajo sa po ka marrë forma të tjera. Islami është një nga fetë më të mëdha në Danimark, e dyta pas krishterimit dhe ofron një sens fetarë komuniteti dhe gjithashtu edhe më tepër vlera tradicionale” ka shpjeguar Jensen.

Kërkuesja e përshkroi kovertimin danez në islam si një lloj tjetër integrimi. ”Danezët aktualisht kanë përqafuar fenë dhe kulturën e emigrantëve. Të rinjtë, në veçanti ata të moshës midis 15 dhe 30 vjeç, janë duke u konvertuar. Këta janë shpesh shumë reflektiv, të edukuar mirë për të cilët konvertimi ka qenë një mjet për të qënë një person modern dhe që aktivisht t’i përkasë një feje. Konvertimi mund gjithashtu të jetë një ndëshkim kundër botës moderne në të cilën botë gjërat janë të paqëndrueshme, vlerat janë të shëmtuara dhe asgjë nuk është e sigurtë” ka thënë Tina Jensen.

Imami Abdul Vahid Pendersen u kthye në islam para më tepër se 12 vjet. Në atë kohë, ai ka njohur 15-20 danez në të njëjtën situatë por ka shënuar disa shkaqe për interesin në rritje për islamin. ”Një arsye është që ne kemi një gjeneratë të tërë të të rinjve në Danimark të cilët janë rritur përkrah muslimanëve” ka thënë Abdul Vahid Pedersen.

Është kjo një influencë reciproke. Ndërsa shumë të lindur dhe të rritur muslimanë nuk e ndjenjë si diç të veçantë afërsinë ndaj fesë, jo-muslimanët janë të thelluar në bindje të fuqishme fetare të fesë. Ka gjithashtu çështje të zemrës që veprojnë-disa njerëz bien në dashuri me fenë e dikujt tjetër” ka thënë Pendersen.

Tina G. Jensen dhe Abdul Vahid Pendersen kanë thënë se kanë parë çështje më çështje konvertimin e danezëve në islam në prag të kritikimit masiv të fesë. Shumë njerëz lexojnë Kur’anin vetëm për të parë se a është aq i keq sa thuhet. ”Përqëndrimi madhor në islam ka një efekt ngjitës madje përkundër asaj se shtypi në përgjithësi është negativ ndaj tij. Njerëzit eksplorojnë fenë sepse ata duan të dinë se çfarë është ajo që tërë bota nga ajo është e frikësuar” ka thënë Abdul Vahid Pendersen.

Projekti i kërkimit i udhëhequr nga PhD Tina G. Jensen dhe Kate Ostergaard është i finacuar nga Këshilli i kërkimeve humanitare të shtetit (danez sh.r.) dhe është thënë se do të përfundojë në vitin 2006.

Marrë nga: “The Copenhagen Post”

Atehere mendoj se tani jam me korrekt apo jo?

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:36
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:23 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.