Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjakmarrja:Kanuni i Leke Dukagjinit
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

ja futi tmerrin kjo, haha ku e ze gjumi sonte Dylanin?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2011 03:24
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Ajo puna e flamurit nnuk eshte gje. Ben vaki edhe ashtu.

Psh ke filluar te ndjesh aromat pak si shume hahaha

A te ka shku mendja per kastravec (turshi) pikells demek>?Nje me nje eshte me barre duhet t ejesh.
tu thafte goja hahahahhahahahahahha jo se me ka kalu moj i cmendur ku ta marresh vesh mora vesh dikush me tha ndoshta je helmosur gjithesesi frika qe po vdes me kapi dje sinqerisht e them
po shpetova si duket

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2011 13:57
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha dylan

tu thafte goja hahahahhahahahahahha jo se me ka kalu moj i cmendur ku ta marresh vesh mora vesh dikush me tha ndoshta je helmosur gjithesesi frika qe po vdes me kapi dje sinqerisht e them
po shpetova si duketPse mallkon me. Te jesh me barre eshte gje e bukur.

Cudi me kete milet. Une kur shikoj neper filma:

I thote ajo: I think, Iam pregnant.

Ai: what? Pregnant? E ze ben si i gezuar demek. E merr e perqafon e zene puthen sikur. Ore pse kaq veshtire ju zenka fara ketyre mo? Apo e hedhin ashtu ne toke pa e punuar ne fillim a ku di une.

Kurt si thu ti?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2011 19:06
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1
ja futi tmerrin kjo, haha ku e ze gjumi sonte Dylanin?


O Ana shelgu eshte *ky* mduket kjo *Ajo*..
leqe i zot e di ça fshihet pas asaj maske, mire e ke ti

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2011 19:48
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lule


O Ana shelgu eshte *ky* mduket kjo *Ajo*..
leqe i zot e di ça fshihet pas asaj maske, mire e ke ti
Lene mi gocen se meriztet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2011 19:53
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Lene mi gocen se meriztet.Nuk thashe gje, te mbrojta gjinin, apo bona gabim?

Ktu dhe sondazh kan hap pe ty ore, edhe te drejt kan

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2011 19:56
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6852

Si nuk ėshtė zhdukur gjakmarrja?

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re forgiveness-of-blood-feature-300x210.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 13 herė.

Thuajse çdo ditë ka të paktën një shkrim nga mediat e huaja, kryesisht amerikane, për filmin e amerikanit Joshua Marston “Falja e gjakut”. Fabula e gjakmarrjes në Shqipëri vazhdon të tërheqë median.

Kësaj here është Financial Times, që i ka kushtuar një shkrim të gjatë këtij filmi dhe çështjes së gjakmarrjes e Kanunit në Shqipëri.

Pasi vlerëson filmin, gazeta merret me gjakmarrjen.

“Gjatë një diskutimi në aktivitetin e organizuar me rastin e shfaqjes së filmit në Nju Jork, në fillim të këtij viti, një grua shqiptare tha se ai sjell një panoramë të paqenë të Shqipërisë si e prapambetur dhe primitive, kur në realitet gjakmarrja është zhdukur. Marston replikoi me të duke thënë se kishte zbuluar të kundërtën. Ai tha se kishte vizituar disa familje që izoluara, pasi janë subjekt i kërcënimit për vrasje për gjak. Këto familje i thanë atij se ka akoma familje të tjera. Një organizatë joqeveritare shqiptare madje mendon se problemi po vjen në rritje. Marston tha se kishte pyetur një kryebashkiak në një nga qytetet e mëdha në Shqipëri se si do reagonte ndaj lajmit se një anëtar i familjes së tij kishte vrarë dikë. Pa asnjë hezitim, zyrtari i kishte thënë se do të izolonte menjëherë të gjithë meshkujt e familjes, përfshi fëmijët dhe do i siguronte ata në shtëpi. Fuqia e Kanunit është akoma e fortë,” shkruan Financial Times.

“Një nga aktorët kryesorë, Refet Abazi, bëri që audienca në Nju Jork të heshtë kur zbuloi se vetë vëllai i tij ishte vrarë. Familja e tij ishte detyruar të vendoste nëse do merrte hak mbi familjen e vrasësit. Ata vendosën kundër duke thyer një cikël vrasjesh e hakmarrjesh që mund të zgjasë me breza,” vijon Financial Times.

Gazeta e njohur shkruan se filmi është pritur mirë në Shqipëri.

“Disa shqiptarë besojnë se filmi mund të përshpejtojë zhdukjen e këtij problemi, të tjerët megjithatë, me këmbë në tokë, thonë se Kanuni i ka mbijetuar shekujve, pushimit otoman, komunizmit dhe diktaturës së Enver Hoxhës, që thoshte se e kishte zhdukur atë. Kanuni madje jeton edhe pas 20 vitesh demokraci kushtetuese. Është vështirë që një film, sado i fuqishëm, të zbusë pushtetin e Kanunit,” e mbyll shkrimin FT.-Tema-

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Maj 2012 15:34
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato qļæ½ tha shelgu
Une nuk mendoj se gjakmarrja eshte nje tradite e ardhur nga Lek Dukagjini. Ne kohen e sotme ajo e ka origjinen ne natyren e njeriut dhe sistemin ku ai jeton.

Nje njeri i civilizuar qe jeton ne nje shoqeri te organizuar mire, zakonisht nuk merr hak vete, por beson tek ligji ne fuqi dhe zbatimi i tij ne menyre korrekte.

Kanuni ka lindur ne nje kohe kur ne malsite e Shqiperise, njeriu mund te vritej edhe per nje pale opinga. Zakonisht kriet ne ate kohe kane qene me origjine ekonomike. Varferi e tejskajshme dhe krimet e tejskajshme ishin pjese e nje te tere.

Leka ndertoi kanunin per te shternguar individin ne daren e ligjit.

Individi kriminel, ne menyre te organizuar denigrohej denohej nga fshati ( reffleks tribal). Por ne kushtet e varferise dhe izolimit te skajshem, ky ndoshta ishte edhe denimi me i rende.

Sa per interpretimet e "beses" dhe burrerise etj, une nuk i besoj.

Ka nje te vertete te perhershme: Sa me i rende te jete denimi per nje krim te caktuar ne nje shoqeri, aq me kriminale eshte shoqeria.

Vini re qe Norvegjia, denimin me te rende e paska 21 vjet heqje lirie.
Aspak me vend opinioni yt!
Njerezit ato kohra,kane qene analfabete,te varfer,besnike,mikprites e bujare por kurre kriminele e grabiqare e arritje deri ne aktin vrasje per nje cope buke perkundrazi ,gjakmarrja eshte finalizu vetem ne qeshtje serioze madhore egsistence morali e karakteri familjar e burreror, mrojtje te nderit .Jo vetem ne veri te shqipeis ka exsistu kanuni ,por edhe me larg ai i njejti kanuni i KURBINIT_SKENDERBEUT, Kanuni i LABERISE ...KANUNI I MALESISE SE MADHE e i famshmi kanun i cili pergojohet cdo dite nga mediat e shkruara dhe ato elektronike ne shqiperi,ai kanuni LEKE DUKAGJINIT.Nuk mundemi te jetojm kohrat e viteve 1450,ku ne ate kohe toka e ARBERIT ishte vetem nen sundimin e Kastiotve,te perkrahun prej VATIKANIT e arqipeshkevit te durresit PAL EJLLI,ku Gjergj Kastrioti beri aleance me sulltani MEHMET2.Dhe qe ateher filluan te lindin kufinjet e zonave administrative te cilat drejtoheshin nga liderit ne fjale.Armiqsia dhe armiku i betuar LEKE DUKAGJINI ,kunder SKENDERBEUT krijuan perqarje dhe shkeputje lidhjesh mes njerezve.Keshtu u detyruan te ndertonin LIGJVENSIN rregullat e kodit jetik, sic egsistonin ne cdo principat apo mbreteri ne mbare Europen Monarkiste.Ndersa sot njerezit ngujohen vete e jo ne emer te KANUNIT,sepse ne shqiperi qe ne vitet 1991 nje vrases nuk eshte ndjekur penalisht,dhe vendosur nen autoritetin e shtetit.Kjo eshte arsyeja ku nje shoqeri e mbyllur nen xhembat e diktatures,ra me keq viktime e demokracise hakmarrese,e cila sot nuk pranon fajet e saja deh mundohet tja veje se kaluares.Njerez vrases qe ne kohen 1991,te forte arrogant dhe ordiner edhe pse moren jete njerezish levizen lirshem neper bulevardet e qyteteve ne veri,e ne anen tjeter nena te veshura me te zeza,edhe jane ndeshur perball me vrasesin e djalit te saj e kjo ka rritur urrejtjen deri ne provokim e acarim ndjenjash.Fillimi i lirshmeris se ushtrimit te FESE ne shqiperi,ndikoi ka qkeq sa qe KISHA dhe XHAMIA ,i perdoren keto situata per interes material ekonomik.Edhe sot ka familje ku rrijn ne shpresen se nje dite PRIFTI apo HOXHA do trokasi ne deren e mbyllur nga friga se mbas kesaj porte eshte radha e flijimit.Si te sigurojme ne keto familje ku akoma ne PROKURORITE dhe GJYKATAT SHqiptare vazhdojme te denojme njerez me ligje te moderume nga sistemi komunist??Ku ate kohe as nuk behej fjale kanuni,sepse gjakmarrje nuk kishte se shteti ishte shtet.Pra ne vend qe te helmojme opinionin publik me reportazhe nga tv shqiptare, duke akuzu kanunet me mire do ishte qe KUVENDI POPULLOR TE ZHDUKET PERFUNDIMISHT sepse ne jetojme ne SHQIPERI por gjithsejcili vendos ligjet e tija, e jo ligjin BARAZI PER TE GJITHE.Kur nje shtet juridik, i forte do egsistoje nje dite te larget ne shqiperi.....edhe per 24h kjo kangrene zhduket perfundimisht sespe edhe ato kohra te LEK DUKAGJINIT ka qen ligji qe ka mbrojt njerezit.Mos kujtoni se ato kohna jan vrar si sot ,por nuk je gjyku kur ti ke pas te drejt ndryshe edhe je shfaros krejtesisht me egzistenc ne katundin tend nga ligjvensit e kohes.Don KUJDES E INTELIGJENCE STUDIMI I KANUNIT SE AI KA DHE SHUME PEr TE NA DHEN DHE SOT NE KODIN CIVIL.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2012 21:45
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:58 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjakmarrja:Kanuni i Leke Dukagjinit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.