Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Kryemnistrat e shtetit shqiptar
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme

07 Janar 2004 ::: 13:36
Joela
studente


Regjistruar: 29/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Postime: 47
Status: Offline

Modifiko Mesazhin

Kryemnistrat e shtetit shqiptar

Kryeministrat e shtetit shqiptar gjate historise se tij:

· Ismail Qemali (1912-1913)

· Myfit Libohova (1913-1914)

· Turhan Pasha Përmeti (1914)

· Esat Pashë Toptani (1914)

· Abdullah Rushdi (1914-1918)

· Turhan Pasha Përmeti (1918-1920)

· Sulejman Bej Delvina (1920)

· Ilias Bej Vrioni (1920-1921)

· Pandeli Evangjeli (1921)

· Hasan Bej Prishtina (1921)

Omer Pasha Vrioni (1921-1922)

· Xhafer Ypi (1922)

· Ahmet Zogu (1922-1924)

· Shefqet Bej Verlaci (1924)

· Ilias Bej Vrioni (hera e dytë) (1924)

· Fan S. Noli (1924)

· Ilias Bej Vrioni (hera e tretë) (1924-1925)

· Ahmet Zogu (hera e dytë) (1925)

· Kosta Kota (1928-1930)

· Pandeli Evangjeli (hera e dytë) (1930-1935)

· Mehdi Bej Frashëri (1935-1936)

· Kosta Kota (hera e dytë) (1936-1939)

· Shefqet Bej Verlaci (hera e dytë) (1939-1941)

· Mustafa Merlika Kruja (1941-1943)

· Eqerem Bej Libohova (1943)

· Maliq Bushati (1943)

· Eqerem Bej Libohova (hera e dytë) 1943

· Ibrahim Bej Biçaku 1943

· Mehdi Bej Frashëri (hera e dytë) (1943)

· Rexhep Mitrovica (1943-1944)

· Fiqeri Dino (1944)

· Enver Hoxha (1944-1954)

· Mehmet Shehu (1954-1981)

· Adil Çarçani (1982-1991)

· Fatos Nano (1991)

· Ylli Bufi (1991)

· Vilson Ahmeti (1991-1992)

· Aleksander Meksi (1992-1997)

· Bashkim Fino (1997)

· Fatos Nano (hera e dytë) (1997-1998)

· Pandeli Majko (1998-1999)

· Ilir Meta (1999-2002)

· Pandeli Majko (hera e dytë) (2002)

· Fatos Nano (hera e tretë) (2002-deri më sot)

 

__________________
Tė gjithė duan tė shkojnė nė parajsė,
por askush nuk do qė tė vdes...

Click Here to See the Profile for Joela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Joela (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Joela't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Joela Shto Joela nė listėn e injorimit Shto Joela nė listėn e monitorimit
 
06 Dhjetor 2004 ::: 14:47
historiani
Anetar i pa konfirmuar


Regjistruar: 11/11/2004
Vendbanimi: Tirane
Postime: 83
Status: Offline

Modifiko Mesazhin

kryeministrat

Urime per temen .
Eshte nje teme shume interesante une kam per vete nja dy mendime qe nuk na perputhen me disa kryeminstra . Do ti shoh keto dite dhe do te jape edhe une nje liste . Edhe njehere urime per punene e kryer .
Me respekt Historiani

 
Click Here to See the Profile for historiani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me historiani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: historiani Shto historiani nė listėn e injorimit Shto historiani nė listėn e monitorimit
 
09 Dhjetor 2004 ::: 09:48
historiani
Anetar i pa konfirmuar


Regjistruar: 11/11/2004
Vendbanimi: Tirane
Postime: 83
Status: Offline

Modifiko Mesazhin

Per kryeministrat e shqiperise

Joela te falenderoj per mundin qe ke bere per te na dhene nje liste te kryeminstrave .
Ne nje pergjigje te meparshme te kam thene se do te bej disa korrigjime pasi mendoj se ka disa gabime .Une po shkruaj listen time dhe ju shikojeni ate :
1.Ismail Qemali Dhjetor 1912-janar 1914
2.Turhan pasha mars 1924 - maj 1914 (Permeti )
3.Turhan pasha maj 1914 - shtator 1914 (permeti)
4.Esad Toptani shtator 1914 - Janar 1916
5.Turhan Pasha Dhjetor 1918 - janar 1920(permeti)
6.Sulejman Delvina Janar 1920 - Nentor 1920
7.Iliaz Vrioni Nentor Nentor 1920- korrik 1921
8.Iliaz Vrioni Korrik 1921- tetor 1921
9.Pandeli Evangjeli teor 1921- dhjetor 1921
10.Qazim Koculi 6 dhjetor 1921 -6 dhjetor 1921
11.Hasan Prishtina 7 dhjetor - 12 dhjetor
12.i.Kosturi 12 dhjetor - 24 dhjetor
13.Xhaferr Ypi dhjetor 1921 - dhjetor 1922
14.Ahmet Zogu dhjetor 1922 - shkurt 1924
15.Shefqet Verlaci mars 1924 - maj 1924
16.Iliaz Vrioni Maj 1924 - qershor 1924
17. Fan Noli qershor 1924 - dhjetor 1924
18.Iliaz Vrioni dhjetor 1924 - janar 1925
19.Ahmet Zogu Janar 1925 - janar 1925
20.Ahmet Zogu shkurt 1925 - shtator 1925
21.Ahmet Zogu shtator 1925 - shkurt 1927
22.Ahmet Zogu shkurt 1927 - tetor 1927
23.Ahmet Zogu teror 1927 - maj 1928
24.Ahmet Zogu Maj1928- shtator 1928
25.Koço Kota Shtator 1928- Janar 1929
26.Koço Kota janar 1929 - mars 1930
27.Pandeli Evangjeli mars 1930- prill 1931
28.Pandeli Evangjeli prill 1931- dhjetor 1932
29.Pandeli Evangjeli janar 1933- tetor 1935
30.Mehdi Frasheri tetor 1935- Nentor 1936
31.Koço Kota dhjetor 1936- prill 1939
32.Shefqet Verlaci prill 1939- nentor 1941
33.Mustafa Kruja nentor 1941- janar 1943
34.Eqerem Libohova janar 1943- shkurt 1943
35.Maliq Bushati shkurt 1943-maj 1943
36.Eqerem libohova maj 1943- gusht 1943
37.Rexhep Mitrovica tetor 1943 qershor 1944
38.Fiiri Dine korrik 1944 - gusht 1944
39.Ibrahim Biçaku shtator 1944 - nentor 1944
40.Enver Hoxha nentor 1944 - 1954
41.Mehmet Shehu .nentor 1954 - dhjetor 1981

Nuk po e vazhdoj me se te tjerat jane te qarta .Ne vitet e pushtimit gjerman ka pase dhe disa muaj qe nuk ka pasur kryeministra sa pastaj eshte gjendur dhe shte vedosur ,Prandaj ka disa muaj qe nuk korerspodojne .
Po e mbyll Falimendierit Joela per pune qe ke kryer duke na dhene nje tabele per kryeministrat .(ne qofte se ka ndonje qe i do te gjithe une mund ti shtoj dhe te tjeret )
Me respekt histoiani

 
Click Here to See the Profile for historiani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me historiani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: historiani Shto historiani nė listėn e injorimit Shto historiani nė listėn e monitorimit
 
12 Tetor 2005 ::: 11:10
Isra
.............


Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Postime: 2053
Status: Offline

Modifiko Mesazhindhe se fundi kryeministri i ri:

shtator 2005 e ne vazhdim-Sali Berisha......................

 

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Click Here to See the Profile for Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Shto Isra nė listėn e monitorimit
 
12 Tetor 2005 ::: 14:39
oliinter
Veteran ne forum


Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Postime: 3833
Status: Offline

Modifiko MesazhinNuk folet per me te sukseshmin ILIR META.

 

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Click Here to See the Profile for oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Shto oliinter nė listėn e monitorimit
 
13 Tetor 2005 ::: 09:17
Isra
.............


Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Postime: 2053
Status: Offline

Modifiko Mesazhinolii, ai i "suksesshmi" qe quan ti eshte permendur te postimi i Joeles, nja dy postime me siper....., e sheh qe fole pa u menduar:p

 

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Click Here to See the Profile for Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Shto Isra nė listėn e monitorimit
 
13 Tetor 2005 ::: 13:53
amoxil
I perjashtuar nga forumi


Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Postime: 3959
Status: Offline

Modifiko MesazhinE mi po kujt ia keni pa hajrin se ?

Pervec se FAN NOLIT dhe jo si kryeminister ne kete rast por si shpetimtarin e kishes shqiptare nga kisha greke se te tjereve ua kemi pare vetem sherrin amon amon.

 

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Click Here to See the Profile for amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Shto amoxil nė listėn e monitorimit
 
16 Tetor 2005 ::: 04:25
kontinenti
Blujtes


Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Postime: 4934
Status: Offline

Modifiko MesazhinAmoxil jam dakort me ty.
Fan Noli beri dicka qe jeton ne kohra.

 
Click Here to See the Profile for kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Shto kontinenti nė listėn e monitorimit
 
20 Tetor 2005 ::: 10:55
Kela
Anėtar Aktiv


Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Postime: 427
Status: Offline

Modifiko MesazhinKur do te vije koha qe te kemi nje kryeministre??? Ej e dini qe ato i zgjidhin punet me mire sesa meshkujt.

 
Click Here to See the Profile for Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Shto Kela nė listėn e monitorimit
 
21 Tetor 2005 ::: 01:54
kontinenti
Blujtes


Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Postime: 4934
Status: Offline

Modifiko MesazhinCitim:
Po citoj ato që tha Kela
Kur do te vije koha qe te kemi nje kryeministre??? Ej e dini qe ato i zgjidhin punet me mire sesa meshkujt.

Kela hidhuni...pse rrini?
Ndoshta mund te jete e vertete kjo qe thua ti.

 
Click Here to See the Profile for kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Shto kontinenti nė listėn e monitorimit
 
Ora tani: 00:43 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e Mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Kryemnistrat e shtetit shqiptar

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen