Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Kujtime per labin e madh te poezise shqipe
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Kujtime per labin e madh te poezise shqipe

Poeti plak,e quante fat te madh dhe ndjehej teper krenar qe Ismail Qemali, duke çmuar vlerat e tij intelektuale dhe morale, e kishte marre prane tij si sekretar i Presidences se Keshillit te Ministrave. Nje vit e pak qe kishte punuar me te, thoshte se kishte perfituar aq shume patriotizem nga plaku i Vlores, nda shqiptarizimin qe i njihte vetes ia detyronte ne radhe te pare atij.

Nga Prof. Nasho Jorgaqi

Nuk e mbaj mend mire se kur jam takuar per here te pare me Ali Asllanin. Ka mundesi qe kjo te kete ndodhur nga fundi i viteve '50-te, kur sapo kisha kryer studimet e larta dhe punoja ne shtepine botuese "Naim Frasheri". Fakti qe nuk e mbaj mend takimin e pare me poetin, shpjegohet me rrethanat dhe mentalitetet e kohes. Ndoshta nuk i kam dhene rendesi, nuk e kam marre per gje te madhe, jo vetem se isha i ri, por edhe sepse brezi yne, i edukuar me frymen militante te kohes, nuk tregonte ndonje vemendje te veçante ndaj shkrimtareve te gjalle te tradites. Ata na dukeshin si etapa te kapercyera, kur lidhjet tona shpirterore i kishim kryesisht me letersine bashkekohore. Por ka edhe nje shpjegim tjeter se perse takimi i pare me poetin me ka kaluar pa lene gjurme. Ne shtepine botuese "Naim Frasheri" ku punoja, kisha te beja perdite me disa personalitete te kultures shqiptare te se kaluares. Ata punonin aty si perkthyes dhe pavaresisht trajtimit politik qe iu behej, qe nje fat ogurmire per kulturen tone. Por fat ishte edhe per ne te rinjte qe na takoi te punonim dhe te mesonim prej tyre. Por ne redaksine e "Naim Frasherit" nuk pergatiteshin per botim vetem vepra te perkthyera, por edhe letersi origjinale. Kjo bente qe te trokisnin ne dyert e zyrave tona edhe shkrimtare te brezit te vjeter. Keta te fundit, mesa mbaj mend une, do te vinin nga fundi i viteve '50-te. Me kujtohet mire Milto Sotir Gurra, qe solli nje vellim me tregime te shkruara ne kohen e Rilindjes, apo Nexhat Hakiu me poezite e tij. U dha atehere orientimi qe te botohen vepra te tradites ne baze te disa kritereve, ndaj keshtu ne botuam romanin "Sikur te isha djale" te Haki Stermillit dhe librin "Trendafila qe s'çelin per ne" te Helenaut. Ne keto rrethana shkeli ne dyert e shtepise sone botuese edhe Ali Asllani. Ne qofte se nuk me kujtohet takimi i pare, nuk me kane dale nga mendja takimet e herepashershme ne zyrat tona per disa kohe. E kam parasysh si tani, kur trokiste lehte dera, shfaqej pamja e poetit plak, shtrat mesatar, me trup te ronitur, por te drejte e me fytyre te rrudhosur, me ca sy te vegjel, por teper te gjalle e plot drite, ashtu i ndrojtur, hiqte kapelen republike dhe na zgjaste doren. Kishte ne kontaktin me te jo vetem nje miresjellje te theksuar, por edhe elegance e delikatese, qe me kohe do ta kuptoja se kjo nuk vinte ngaqe kishte qene diplomat, por nga shpirti i artistit. Ai kishte nje natyre te afrueshme, pa kurrfare sqime, me nje ze te bute dhe veshtrim ngahere dashamires, gati prekes. Dinte te komunikonte me te gjithe, por sidomos me te rinjte ndjehej çuditerisht ne mjedisin e tij. Me pas ai do te thoshte se, "vertet ju te rinjte do te fitoni nga ne pleqte, por ne te moshuarit fitojme me shume nga ju, nga energjia dhe freskia e verses se re, nga risia e mendimeve dhe sentimenteve. Mes jush ne ndjehemi me te rinj dhe kjo eshte gje e madhe kur ke shume mote mbi kurriz". Kuptohet se perse brenda nje kohe te shkurter u krijuan raporte dashamirese dhe komunikuese, kjo fale ne radhe te pare poetit, i cili dinte te hynte natyrshem ne psikologjine dhe interesat e ne te rinjve qe aspironim te hynim ne dyert e artit. Qene keto raporte te ngrohta njerezore, qe ai perftonte, te cilat te benin te harroje moshen dhe te mos kishe thuajse asnje kompleks, siç ndodhte jo rralle me te tjeret. Me Ali Asllanin zhdukeshin jo vetem kufijte e moshes, por edhe kufijte mes jetes dhe artit, dhe kete gje e bente krejt origjinal, te veçante ne kuptimin e vertete te fjales. Erdhi ne dyert e shtepise botuese per nje liber me vjersha, por botimi per te nuk ishte gje e lehte. Me gjithe dashamiresine qe tregonim une apo Drago Siliqi, drejtori i shtepise botuese ndaj poetit, botimi i nje libri me vjersha te tij nuk varej prej nesh. Nderhyrja dhe perçapjet tona prane Lidhjes se Shkrimtareve, edhe pse atje ishte Shefqet Musaraj, ndjekes i hershem i poezise se tij dhe nje nga drejtuesit e saj, nuk na dhane asnje rezultat. "Biografia" e poetit perbente pengesen e vetme qe ai te rihynte ne letersi dhe te shfaqej rishtazi para publikut. Plaku i mire ishte i ndergjegjshem per kete gje, dhe ashtu siç dinte te fliste ai me nje çiltersi prekese, morem vesh prej tij se kishte qene diplomat ne Trieste, Sofje dhe Athine deri ne vitin 1932, pastaj kryetar Bashkie ne Vlore dhe ne fund, gjate pushtimit fashist, anetar i Keshillit te Shtetit. Por nderkaq, edhe pse keto i tregonte jo pa ndonje ndjenje fajesie (!) nuk rrinte pa folur edhe per disa merita te tij, kur na kujtonte se kishte qene sekretar i Pergjithshem i Qeverise se Ismail Qemalit apo qe ne kohen e Luftes se Vlores, ku u ishte kundervene pushtuesve italiane, duke u bashkuar me kryengritesit. Keshtu kishte lindur marshi i fitores, kenga "Vlora-Vlora". Madje thoshte me krenari, se kur qe vrare Perlat Rexhepi ne Shkoder, kishte shkruar nje vjershe per te. Per me teper te qenit anetar i Keshillit te Shtetit me 1942, nuk e kishte penguar te shkruante vjershen kunder pushtuesve italiane, "Hakerrime". Mbaj mend se edhe keto argumente nuk mjaftonin t'i hapej drita jeshile vellimit me vjersha qe poeti kishte sjelle prej muajsh ne redaksi. Atehere nuk kishte rruge tjeter. Nje dite, kur erdhi ne redaksi i thashe miqesisht, "Dergo nje leter lart. Pa nje miratim prej andej nuk behet gje". Poeti plak u mendua, veshtroi nga dritarja dhe, duke me pare pastaj ne sy, me tha shkurt: "Mire more bir, u befte!".

Nuk kaloi shume kohe dhe nje mengjes me del perpara ne rruge, kur shkoja per ne zyre dhe i ngazellyer me thote: "Doli per mire ajo leter. I shkrova Hysni Kapos dhe m'u pergjigj pozitivisht. Te faleminderit!", dhe mori e me perqafoi. Me ka mbetur ne mend qe ishte aq i gezuar, sa i gjithe trupi i dridhej nga emocioni. Me pas me treguan se mbi letren e poetit, Hysni Kapoja kishte vene shenimin: "T'i plotesohen te dyja kerkesat kengetarit te Luftes se Vlores". Kerkesat e tij kishin qene: T'i jepej e drejta e botimit dhe te behej pjese e Klubit te Shkrimtareve.

Keshtu, ne muajt e pare te vitit 1960 u botua permbledhja "Vidi, Vidi pellumbeshe" dhe "Hanko Halla", paraqitur dhe redaktuar nga Remzi Brahimi. Libri u prit shume mire dhe kjo, veç te tjerash, edhe per arsyen se poezia e Ali Asllanit ishte nje poezi krejt tjeter nga kjo qe shkruhej e botohej ne ate kohe. Poeti i Vlores i preku lexuesit e brezit te ri me lirizmin dhe sinqeritetin e thelle te verbit te tij poetik. Ne kopjen e librit qe me dhuroi me ka shkruar keto fjale: "Te dashurit Nasho Jorgaqi, shkrimtar te kam gjetur me pak poezi e shume dashuri, Ali Asllani - Tirane, 20 gusht 1960". Nderkaq, poeti u be i pranishem edhe fizikisht ne rrethet letrare. Filloi te hynte e te dilte lirisht ne Klubin e Shkrimtareve. Do te vinte edhe ne mbledhjet e debatet qe zhvilloheshin here pas here dhe ajo qe nuk me harrohet, xha Aliun e shihje çdo dite ne sallen e Klubit, duke pire kafe ose nje gote te vogel rakie a konjak perpara. Zakonisht poeti nuk qendronte ne shoqerine e shokeve te moshes se tij, sesa me ne te rinjte. Ne te rinjve na terhiqte e na bente per vete me shume se me kulturen e gjere (siç ndodhte ta zeme me Lasgushin apo Kutelin, ose per mendimet e guximshme dhe elokuencen e fjales si me S. Luarasin), me natyren e tij te bute dhe fjalen e embel, me psikologjine e holle te artistit te vertete, me thjeshtesine dhe humorin e kendshem. Ai ishte burim i pashtershem ngjarjesh nga jeta dhe historia shqiptare, nje bashkebisedues i shtruar dhe teper i sinqerte dhe ç'ishte e veçante tek ai per ne, e intimiteti qe dinte te perfitonte ne raste te caktuara, harroje qe kishe te beje me nje plak te shtyre, por te dukej sikur bisedoje me nje mik te moshes tende. Perpiqem tani, pas tridhjete e ca vitesh, te sjell ndermend disa nga momentet qe me kane mbetur prej sa e sa takimesh e bisedash te paharruara me poetin. Mbaj mend se thoshte qe vjershat e hershme i kishte shkruar ne turqisht, kur ishte student ne Stamboll dhe i kishte botuar ne revistat letrare te kryeqytetit te Perandorise. Veç gezimit te publikimit, kishte ndjere nje boshllek. Kishte dashur te komunikonte doemos me bashkatdhetaret e tij, sepse shpirti i kendonte kenge labe dhe aty nga vitet 1913-'14, shkroi vjershat e para ne shqip. Jane dufet atdhetare te kohes. Keto nuk arriti t'i botonte, veç pas shume vitesh. Te tjera shqetesime dhe interesa me te rendesishme mbushin asokohe jeten e poetit te ri. Ai kishte kryer studimet e larta per shkencat politiko-shoqerore dhe administrata e re shqiptare kishte nevoje per nje kuadro te formuar, siç qe ai. Poeti e quante fat te madh dhe ndjehej teper krenar qe Ismail Qemali, duke çmuar vlerat e tij intelektuale dhe morale, e kishte marre prane tij si sekretar i Presidences se Keshillit te Ministrave. Nje vit e pak qe kishte punuar me te, thoshte se kishte perfituar aq shume patriotizem nga plaku i Vlores, nda shqiptarizimin qe i njihte vetes ia detyronte ne radhe te pare atij. Poeti kujtonte me dhembje momentin historik te ndarjes, kur me 22 janar 1914, Ismail Qemali nen presionin e reaksionit vendas e te huaj, i detyruar te largohej nga Shqiperia, kishte thirrur Aliun dhe i kishte diktuar telegramin e doreheqjes qe i drejtohet Komisionit Nderkombetar te kontrollit dhe lamtumiren e popullit te tij. Me pas, Ali Asllani nuk ishte larguar nga administrata shqiptare. Lufta e Vlores e kishte zene kryetar te bashkise se qytetit. Per 10 vjet kishte sherbyer ne diplomaci si konsull dhe minister Fuqiplote i Shqiperise ne Trieste, Sofje dhe Athine. Ne kryeqytetin grek ai e kishte mbyllur karrieren e vet diplomatike, ne kundershtim me deshiren e tij. Zogu e kishte ngarkuar me detyren, qe si perfaqesues i shtetit shqiptar te interesohej dhe te fillonte bisedime per fatin e pasurive te bejlereve qe ndodheshin ne Greqi. Greket qe e konsideronin kete gje nje çeshtje teper te ndjeshme, nuk jepeshin kollaj dhe perdoren te gjitha menyrat per t'iu shmangur ose per ta shtyre ne nje kohe te papercaktuar. Xha Aliu tregonte se me kete çeshtje u mor vete kryeministri Venizellos. Ai e priti ministrin Fuqiplote te Shqiperise jo ne seline e tij zyrtare, por ne mjediset e nje anijeje ushtarake. Ishte ky nje presion psikologjik qe i bente politikani dinak grek dhe fakti se bisedimet nuk rrodhen ne favorin tone. Bejleret u zemeruan aq shume, sa nderhyne te Zogu dhe mbreti nuk ia fali diplomatit te tij deshtimin e bisedimeve. Ali Asllanin e kthyen urgjentisht dhe pasi ndenji pak kohe pa pune, u zgjodh kryetar bashkie ne Vlore, ku qendroi ne kete detyre deri ne pushtimin fashist.

Poeti e kujtonte kete kohe jo pa keqardhje dhe shtonte se çdo e keqe e ka nje te mire. Me keto fjale ai kishte parasysh se, me mbylljen e karrieres diplomatike, iu hap vetvetiu karriera letrare, sepse pikerisht ne fillim te viteve '30-te, emri i tij u shfaq ne shtyp. Nje here me solli gazeten "Miku i popullit", ku kishte botuar vjershat "Vajza shqiptare" dhe "Dasma" dhe revisten "Minerva" me disa fragmente te poemes "Hanko Halla". E pyeta: "Xha Ali, ju kishit shume kohe qe shkruanit dhe si shpjegohet qe dolet para publikut ne moshen kur po i afroheshit te pesedhjetave?". Ai tundi koken dhe me nje buzeqeshje te hidhur m'u pergjigj: "Sipas mentalitetit te kohes, nuk ishte e hijshme qe nje funksionar i larte te merrej me vjersha. Aq me teper te ishe poet e t'i kendoje dashurise, siç beja une. Eproreve te mi nuk para u pelqente kjo gje, prandaj une per vite e vite shkruaja, si te thuash per vete dhe per nje rreth te ngushte miqsh qe ua lexoja me raste".

Ne te vertete poeti para çlirimit nuk arriti te botoje asnje liber, me perjashtim te vellimit "Hanko Halla", ku veç poemes perfshiu edhe vjersha te gjata si "Vajza shqiptare" dhe "Dasma". Gjate okupacionit fashist verejme nje vershim te poezise se tij, sidomos ne revisten letrare "Tomori i vogel". Jane vjersha erotike, por nuk mungojne edhe vjersha me fryme te fuqishme atdhetare. Nje pjese e ketyre te fundit i kishte shkruar ne vitet '20-te, por qe duke u botuar ne kohet e rezistences antifashiste, merrnin nje tingellim aktual patriotik. Poeti ne ato vite ishte anetar i Keshillit te Shtetit, nje post gati formal, megjithate zemra e tij ishte e shqetesuar per fatin e rende te atdheut. Kush e njohu nga afer, s'kishte sesi mos te besonte kur ai rrefente se pikerisht ne kete kohe, kishte shkruar vjersha kunder pushtuesve. Tek fliste per kete gje te veshtronte ne sy, valle a do ta besonim ne te rinjte qe nuk mungonim te ishim skeptike dhe me paragjykime ndaj te vjeterve? Ishte fjala kryesisht per vjershat "Perlat Rexhepi" dhe "Hakerrime", dy krijime poetike teper te ndjera qe mund te lindnin ne zemren e poetit vete ne atmosferen e pushtimit. Nuk do ta harroj kurre shkelqimin e syve te tij, qe shkreptinin nga nje ngazellim i brendshem, kur nje dite, tek rrinin ne Klubin e Shkrimtareve i thashe: "Xha Ali, nje poet qe ka shkruar marshin "Vlora-Vlora", nuk kishte sesi te mos shkruante keto dy vjersha. Ishin po ata breshkaxhinj qe zotrote i njihje mire si ne vitin 1920, ashtu edhe ne 1940, apo jo?". Ai ne vend qe te me pergjigjej, me perqafoi. Shoqerimi me Ali Asllanin sado e çuditshem qe mund te duket, kishte si bosht bisedat per dashurine. Ai fliste per te me nje gjalleri dhe ngazellim qe te kujtonte gati nje adoleshent dhe jo si te ishte nje plak 80-vjeçar. Kush i kishte lexuar vjershat e tij, e dinin se dashuria ishte tema zoteruese, zemra e gjithe krijimtarise se tij. Shpirti i digjej pjeserisht nga dashuria. Gjithe kohes fliste per te, tregonte ngjarje, recitonte vargje, orvatej te pyeste e te merrte vesh nga te fshehtat tona, kishte nje kureshtje te pervuajtur te merrte vesh diçka nga dashuria e brezit tone. Ne kete rast ai behej delikat, here i menduar e here shperthente ne dufe te permbajtura, por gjithnje dinjitoze. Gjithe kuptimi i jetes per te ishte dashuria. Jashte saj, siç thoshte ai, vinte shkretetira. Bukuria e gruas ishte mbi çdo gje. Ishte Meka e poezise, e poeteve pra, me e shtrenjta gje e njeriut. Por ky perkushtim i xha Aliut, kjo lidhje e gjithepushtetshme qe ai kishte me dashurine e me bukurine e gruas, shfaqej ne rrethana te caktuara ne disa momente, te cilat vete poeti dinte t'i krijonte. Nuk mbaj mend asnjehere qe biseda per dashurine e per bukurine e gruas te banalizohej prej tij. Ai dinte ç'thoshte e ç'kerkonte. Ishte siç thashe, sa dinjitoz, aq edhe delikat.

Poeti e mbante veten per malesor dhe krenohej qe vinte nga malet e Laberise. Nje here me tha: "Ju fusharaket ne dashuri jeni ca qaramane. Ja, degjo kenget e fushes per dashurine. "Ku me ishe o shpirt, o xhan/ te prita mbreme ne stan... aman, aman". Burri nuk duhet te qahet kurre, - shtonte, - edhe ne dashuri. Bile lipset te tregohet i ashper. E di zotrote si i drejtohet labi te dashures: "Ku me ishe moj qen' e qenit/ te prita te guri i lemit/ me ngriu era e shkembit". Qene e quan dhe i drejtohet me nje inat, qe i rrefen dashuri"!

Kur e sjell ndermend Ali Asllanin, gjithmone me kujtohet ne Klubin e Shkrimtareve, ulur ne kolltuk, me ate goten e vogel perpara, duke pare perkarshi nga gjendej dera. Klubi atehere gjendej prane Teatrit Popullor. Dhe kjo rrethane nuk qe pa kuptim per poetin. Aty rrine kohe pas kohe, sidomos pasditeve aktoret e teatrit, per te pire kafe e per te pushuar mes provave. Poeti picerronte syte e mundohej t'i sodiste nga larg e nga afer. Dhe ishte nje ngazellim i vertete per te, kur i ulej ne tavoline ndonje nga aktoret qe atij i pelqente ne menyre te veçante. "Eja, - me thoshte mua here pas here, - eja te gezojme shpirtin, se prane do kemi bukurine". Dhe une ne ate kohe qe isha i ri e qe kisha me shume shanse per t'u afruar me ndonje aktore e bukur, ulesha prane xha Aliut dhe atij i behej vertet qejfi, se ne tavolinen tone vinin e uleshin aktore dhe jo vetem aktore. Atehere vetem ta shikoje fytyren e poetit.

Ali Asllani nje nga djemte e kishte shkrimtar, por i vinte keq per dy gjera: Se pari e kishte larg, te merguar prej kohesh ne Kanada, se dyti vertet kishte arritur te behej shkrimtar, por ishte autor romanesh policeske, bile kishte fituar edhe çmime kombetare. Te atit i behej shume qejfi per kete, e megjithate i vinte keq qe nuk ishte bere poet dhe te kendonte si ne anet e tij. Ai shkruante ne fakt ne gjuhe te huaj.

Kujtimi i fundit qe kam nga poeti, eshte nje poezi qe ai ma dhuroi para se te shtrohej ne shtrat dhe u lut nje dite ta botoja. Nuk e harroj ate takim, kur ne nje tavoline te Klubit, tek rrinim perballe, ai ma recitoi me nje ze te zvargur. Ishte amaneti i poetit ne pak vargje. U drejtohej vajzave: "Gjithe jeten ju ndoqa pas, dhe tani qe po iki, me ndiqni ju". Ky eshte kuptimi me nje thelb teper njerezor e human, kulmi i sinqeritetit. Poeti nuk dinte te koketonte e te mashtronte. Ai i qendronte deri ne fund besnik vetes, natyres se tij, shpirtit poetik qe i jepte jete dhe e mbante gjalle.

Dhe une ia mbajta fjalen. Ia botova, por jo menjehere pas vdekjes, pasi dikush e quajti teper intime dhe mund te cenonte imazhin e autorit. Ajo u botua, me duket se 5-vjetorin e vdekjes ne nje cep te gazetes "Drita". Kenaqesia ime ishte e madhe, jo vetem se plotesova nje amanet te poetit, por edhe sepse poezia u pelqye, si nga me te sinqertat e shkruara prej tij.

 

Korrieri

------------------


Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2007 14:33
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

respekte

Pergezime per shkrimin. Me kete rast na kujtove nje nder shkrimtaret me te medhenj kombetare. Figura e Ali Asllanit duhet perkujtuar si nje simbol i letersise shqiptare. Kjo na ngre lart si komb sa me shume shkrimtare artista e shkencetare pavarsisht bindjeve fetare, politike,etj Me te vertete kemi sa me shume nevoje te promovojme si te rinjte ashtu dhe te vjetrit.

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2007 18:54
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

A Asllani poeti qe ka kerrejtur(nxjerre) xhevahire nga shpirti i tij

Poeti lindi ne fshatin me emrin Vajze ,i cili ndodhet ne kembet e malit te Kudhesit.Me poetin familja ime ka lidhje gjaku.Nena e tij eshte bije nga familja ime dhe patjeter poeti eshte nip ne familjen tone.
Aliu ,(i cili rrjedh nga nje dere e fisme e laberise) eshte padyshim nje nga personalitetet e shquara te poezise shqiptare.Ai ka lecitur(bere) vjersha ne vitet pas shpalljes se pavaresise e deri ne vitet e egra te diktatures.Une do ta quaja poetin me p[lot gojen nje rilimdas te vertete.Menyra e te shkruarit me dialektin lab e bene ate te jete nje ze i vecante e origjinal.ai ka patur nje lidhje te vecante shpirterore me vendlindjen e tij qytetin e Vlores.Formimi i tij intelektual dhe poetik perthith burimin e pashtershem te kengeve popullore ,te cilat kendoheshin e kendohen me nje pathos e dashuri te vecante ne Laberi.
Do mundohem t'ju kenaq me disa nga poezite e tij,te cilat jane te bukura e te pastra si uji i burimeve te Malit te Kudhesit.
Ja njera prej tyre:

Vlora,Vlora

jam vlonjat e jam vlonjat
e kam shkaben em'e ate
shkaba trime dy krenore
fron'e saj e ka ne Vlore

Vlora,Vlora
rroki armet,beja fora

Vlora trime shqipetare
si rob jeten s'e do fare
a do mbetet Shqiperi
a do benet tym e hi

Refreni
Jam vlonjat e jam burre
s'duron burri zgjedhe kurre
jam vlonjat e si vlonjat
do beje lufte me te shtat'!

Ref
Jam vlonjat dhe trim me bese
rreth flamurit do te vdese
a me hir' a me pahire
doemos do rroj i lire

Shkruar me 1919.

Rroka armet,sheshit dola
milion dyzeteve u fola
a do hiqeni si miq
a na prisni si armiq

Ref
Rroka armet e u turra
ketu burri vlen shtat'burra!
andej ishin miz e lisit
ketej ishte lule e fisit

Ref
Jasht'!- i thash',i thash',i thashe
nuk degjoi e un'i rashe
ai iku e mori dene
nami immori dhene
Ref
Ai kish dhe ish pajosur
qe ne fill e ne gjilpere
kurse une i plagosur
gjakuns'kesh me se ta zere!

Ref
jam vlonjat dhe kryelarte
di bej lufte me te shtatea me hir'a me pahire
doemos do rroje i lire
Vlora,Vlora,Vlora,Vlora
bjeri,moj,te lumte dora!

Pjesa e dyte eshte shkruar me 1920
Te tjera do te pasojne me vone
Thank you

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 13:43
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Lirika te dashurise

Ja nje prej tyre
Vidi-vidi pellumbeshe!

Vidi -vidi pellumbeshe
zemra ime virgjereshe
do te thot' nje fjal' ne veshe:
do te them ne veshe nje fjale...
nuk eshte fjal' por eshte vale,
qe nga shpirti del e vjen
dhe ne zemer vjen e zjene,
me rrembim e me termete,
e me bene qe s'jam ne vete...
Her, ja hedh me broherim
Here,ja thyej me ngasherim;
Flas per ty dhe plas per ty,
per ate te shkretin sy,
per ate,per aq per kaq,
me ke marre ne zemer paq!

***
Vidi-vidi pellumbeshe,
per ty qaj e per ty qeshe,
qe nga nis e sos veriu,
nuk i kam zilin'njeriu
as florive,mbreterinjeve,
kur ne mes te dy gishtrinjeve;
vjen e thyhet trupi yt,
trup per kup'qe s'ka te dyt'!
***
Vidi-vidi pellumbeshe,
degjo zemren virgjereshe,
cd gje shkon e cdo gje vete,
s'metet gje,asgje per vete...
Ato thashe e keto theme,
jan'te kota e te rreme,
e jane ne endrra e perralle,
e cdo enderr esht' rremalle...
Po ajo qe s'ka te sosur
gjer ne diye te lemerisur,
mbetet yll ne sy skalitur
jane kujtimet rreth flori,
rreth te shkretes dashuri

Shpirti poetit ka qene i mbrujtur me dashuri te pakufishme per atdheun,por sidomos per vendlindjen.Ai, nepermjet vargjeve te qendisura bukur ka ditur t'i kendoje edhe dashurise,vjzes se bukur labereshe.
Ai e @@ndjelle ate si nje pellumbeshe te bukur@@

I dashuroj vjershat e poetit dhe patriotit te madh Ali Asllani!
Faleminderit kush i lexon!
IQVlora

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Mars 2007 20:45
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Me malle e dashuri ne zemer ai i kendon me pasion edhe qytetit te tij te dashur
VLORA

Andej Qaf' e Topit hedhur si sorkadhe
ketej Guzbabaja,nje urat' e madhe,
mu ne mes te tyre shtrihet nje qytet
shtepi e shqiponjes per eternitet;
Vlora tungjatjeta,vendi mrekullive
maten me Sazanin deget e ullive

Shetita Evropen,shetita Azine
gjer' te molle e kuqe vajta gjer' ne Kine
sa tutje me tutje,sa me lark e me shume.
dhe atje ku piqej buka mu ne kume;(rere)

Deri prapa diellit,ne tingli majmun,
dhe atje ku Zoti quhej Firaun!
Tobe ja rabi!fryhemi gjynah,
kaperceva qiellin si nje zok me krah!

Kaperceva dete mbushur me zinxhira,
kaerceva male gure xhevahira,
gjithe me gostiten,gjithe i gostita,
sa me velesiten,sa u velesita

C' qqe desha pata,qumesht dallandyshe,
sa te hanin gjithe,gjyshe dhe stergjyshe;
dhe me re te bardha dhashe edhe mora,
hazinera gjeta,kur me hante dora!

Dhe me re te bardha mora edhe dhashe,
po si Vloren time nje qytet nuk pashe!
********
Vloren edhe Vloren thelp e kam ne zemer
diten e kam drite,naten e kam enderr...
cdo or' e minute ty te kam ne goje,
mbase te ze lemza,kur un' te kujtoje!
Vlora im'e bukur,Vlora im'e lire
vetem ty te dua dhe nje gun' te dhire!(gune me lekure dhije)
********
Aty n'ata rrethe,aty n'ato rreza
cdo zonj' e zonjushe matet me thelleza!
aty shpirti dridhet,aty zemra hidhet,
aty rrethe rrotull lozen gugulidhet;
dhe per her' te pare po ne ate vend
nje zogez,nje...hajde,me rrembeu mend!

Vlora im' e bukur,Vlore im' e lire,
vetem ty te dua dhe nje gune te dhire!
E kudo qe isha e kudo qe jamte
keng' ne buz' te kishja,lot ne sy te kamte


Tani nje lirike dashurie e Aliut
Kjo vjershe eshte botuar simbas kopjes se marre nga vajza e poetit Irfetja.

Pi e puth

Ti perhera ne shtepi
dhe perhera puth e pi
Pi e puth
si nje zog i zen' ne kurth
perpelite neper ode,
mbush nje gode e zbraze nje gode
dhe me flete per poezi

Pergezohem or'e cas,
nga nje bot' ne tjetren shkas
rreth per ty me zotin flas!

Syri puthet,gota pihet,
numri tyre s'mund te dihet,
kurse zemrat dashurohen,
gotat puthjet s'numerohen!

Un' kam vjershen edhe pijen
po je ti qe u jep shijen
pija ime,shija jote
un'i gjithe hija jote!

Keshtu dinte te shkruante poeti lab.Ai kishte nje shpirt te bute e nje zemer e cila ushqehej me nektarin e luleve qe rriteshin ne malet e Laberise.

see you tomorrow


__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 14:05
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Tani tematike tjeter

Poeti i madh ka ditur te lecis shume bukur edhe poezi me tematike shoqerore.Ai ka stigmatizuar qe ne ato vite.Mendoj se krijimet e tij jane aktuale edhe sot.Ja si shprehet tallja dhe revolta e Aliut tek vjersha

Hakmarrja

qe nga Korca gjer te Shkodra mbreteron nje erresire,
neper fusha,neper kodra,vershellne nje egersire!
Pra,o burra ,hani e pini,hanipini or'e cas,
per cakallin,nat' e erret,eshte ras'e deli ras'!

Hani,pini dhe rrembeni,mbushni xhepe,mbushni arka,
te pabrek ju gjeti dreka,milioner' ju gjeti darka!
Hani,pini e rrembeni,mbushni arka ,mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t'ju pergjigjet peqe,lepe!(urdhero,siurdheron)

Ai rron per zoterine tuaj,pun' e tija,djers'e ballit,
esht' kafshit per gojen tuaj.Rrofte goja e cakallit!
Shyqyr zotit,s'ka me mire,lumturi dhe bukuri,
dhe vjen e ju qan hallin,varni buz' dhe turi!

Hani pini dhe rrembeni,eshte koha e cakenjevet;
hani,pini dhe rrembeni,esht' bot' e maskarenjevet;
Hani,pini,vidhni,mblidhni gjith'aksione,monopole.
ekselenca dhe shkelqesa,tutti quanti come vuole!

Nenshkrim i zoteris suaj neper banka vlen milion,
ju shkelqen ne kraharuar dekorata,''Grand Cordon"
Dhe kerkoni me ballhapur (!) komb i varfer t'ju therres'
gjith' me emrin tingellonjes:Ekselenca e Shkelqes'
dhe te quheni perhera luftetar' e patriot',
ne ka zot dhe do duroj',posht ky zot,ky palo zot!

Grand Cordon i zotris' sate,qe ne gji te kan'vendosur
esht'peshtyma e gjakosur e atdheut te veremosur;
dhe kolltuku ku ke hipur,duke hequr nderin zvarr',
esht' trikembeshi qe perdita varet kombi ne litar!
Dhe zotrote kurulldise,dic u bere e pandeh,
kunder burrit te vertete ze e vjell e ze leh!

E na tunde,na lekunde,neper salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok' te heq per hunde.
Rrofte miku yt i huaj,qe per dita los e qesh,
te gradoi kater shkalle,pse i the dy fjal' ne vesh!

Koha dridhet e perdridhet ,do vij' dita qe do zgjidhet
dhe nga trasta pem' e kalbur doemos jasht'do hidhet!
Koha dridhet e perdridhet ,prej gradimit kater shkalle
nuk do mbetet gje ne dore vecse vul'e zeze' ne balle

Mirpo ju qe s'keni patur as nevoj' as gje te keqe,
me perpara nga te gjithe,ju i that' armikut ''Peqe!"
Qe te zinit nje kolltuk,aq u ulet u perkulet,
sa ne pragun e armikut vajtet si kopil u ngulet!
As ju hahet,as ju pihet,vetem titulli ju kihet...
Teksa fshat' i varfer digjet...kryekurva krihet!

Sidomos ju dredharake,jume zemra aq te nxira,
ju dinake,ju shushunja,ju gjahtar' ne erresira!
C'na pa syri ,c'na pa syri!...hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri,te i ligu,te spiuni me i ndyri!

dallavera neper zyra,dallavera ne pazar,
dallavera me te huaj,dallavera me shqipter'
Vetem,vetem dallavera,dhe ne dem te ketij vendi
qe ju rriti,qe ju ngriti,qe ju ngopi,qe ju dendi!

Nese kombi vete mbare,neser ju veproni ndryshe,
dylli benet si te duash,kukuvajk' dhe dallandyshe...
kukuvajkea gjith' me lajka,neser silleni bujar,
nene dore e nene maska,shkoni jepni nje kapar!

Dhe kujtoni tash e tutje me te tilla dallavera
kukuvajka do pertypi zoge e zoga si perhera...
Ja ,ja grushti do te bjeri perrmbi krye te zuzareve,
koha eshtee maskarenjeve,po Atdheu i shqiptareve!

Edhe ju te roberuar,rob ne dor'te metelikut(te pareve.shenim i imi)
fshihni sofrat e kujtdoj'puthni kembet e armikut!
qe ta kesh armikun mik e pandehni mencuri,
mjafton berja pasanik,pasanik dhe bej i ri,
dhe u bete pasanike,me pallate,me vetura
kurse burrat me fisnike japin shpirtin ne tortura!

vendi qenka sofr'e qorrit,vlen per goj' e per lefyte,(fyti.shenimi im)
beni sikur veni vetull'shoku shokut kreni syte(nxirni syte)
Dhe per nje kerkoni pese,po me mir' njezet e pese.
Le te rroje batakciu dhe i miri te vdese!

Per nje dit' qe nis e vertete do mbaroj'me bubullime,
ky i sotmi,zer' i erret ,benet vetetime
dhe i bije rrufeja pasuris' dhe ,kesi lloj,
nuk ju mbetet gje ne dore,vetem nje kafshit' per goj'!

A e dini qe fitimi brenda kater vjet mizor'
nuk esht' yti nuk esht' imi,eshte i kombit arberor,
esht' i syrit ne lot mekur,esht' i vendit djegur pjekur,
ju do thoni si te doni...po e drejta dermon hekur!

Ky ish i madhi Ali Asllani,te cilin regjimi diktatorial e la disi ne hije.Por vjen nje dite kur kombet njohin vlerat e artisteve te vet.
Edhe vete labi intelektual e poet i madh duke besuar tek e ardhmja shkruan:
Ja ,ja grushti do te bjere permbi krye te zuzareve,
koha eshte e maskarenjeve,po Atdheu i shqiptareve!

Sa profetike vargjet e tij, te cilat jane shkruar 65 vjet me pare.Me duket sikur jane shkruar sot.

Respektet e mija per ata qe i lexojne keto perla dhe thone dy fjale per kete poet kombetar.
Do te vazhdoj me publikimin e poezive te tjera
IQVlora

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 12:04
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Deshira e labit

Sikiurse kismeti
te me pyeste mua:
ti o bir,cfar' do?
Ku di une i shkreti,
cfar' ti thoshja dua,
po qe,domosdo,
do i kisha thene
nje kope me dhene
qe te rroj me to!

***
Dua dhe nje stan,
reth lajthi e than',
afer nje perrua,
me afer nje krua,
dhe nje pyll te lire,
e nje sepst' te mire!

***
Dua dhe nje ftuje
nuse ... guguftu,
ajo te mbaje uje
edhe te bej' dru,
quati dhe une
ta peshtjelle me gune
dhe ta mbaj mbi gju.

***
E kush esht' me mire
nga nje jet' e lire,
dhe asgje mbi krye,
vetem....qiell dhe yje!

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2007 13:38
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

iqvlora

iqvlora i nderuar,,,
kete teme as nuk e kam pare
as nuk e kame lexuar
malli me ka marre,dhe ndihem i lenduar
Te lexoj vjershat e laberise,
te bera ,te qendisura,
me zgjuarsi,dhe me bemat e trimeris..

i nderuar iqvlora keto vjersha kane shoqeruar historine tone,,,,apo jo?? jane vertet magjepse

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2007 22:29
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

-------------Ali Asllani ishte me teper bejtexhi se poet ----dhe poeti me i mire i VLORES eshte --FATOS ARAPI----ai eshte poet i shkelqyer------biles nje  nga me te miret e SHQIPERISE---

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 05:05
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
-------------Ali Asllani ishte me teper bejtexhi se poet ----dhe poeti me i mire i VLORES eshte --FATOS ARAPI----ai eshte poet i shkelqyer------biles nje  nga me te miret e SHQIPERISE---


 

Fatosi raimond i ka bere me shume temenara kohes se diktatures,ndersa A Asllani edhe pse disa vite jetoi ne diktature nuk i kushtoi asja asnje varg.Mbaje mend mire kete.Ai nuk eshte thjesht nje bejtexhi,por nje poet i mirfillte.Ai Ne vitet 20-30 te shek te kaluar poezia shqiptare eshte e pershkruar nga motivi patriotik.Kete motiv Aliu e e perpunoi dhe ai behet zeri i atyperatyshem i ngjarjeve kapitale te historise se re shqiptare.Keto ngjarje poeti Asllani i perjetoi personalisht thelle dhe kjo tronditi ndergjegjen e tij artistike.Poeti A Asllanika luajtur nje rol te rendesishem ne zhvillimet e poezise shqiptare te atyre viteve por edhe ne krijimtarine e poeteve me te rinj si P Marko,A Varfi,N Hakiu etj.Poezia e tij ka nje vend te vetin ne poezine shqipe te asaj periudhe.Prof E Cabej ka thene se poezia e A Asllanit percaktonte me se miri takimet dhe ndarjet e kultures lindore e perendimore te jetes dhe te botes shqiptare te atehereshme.Poezite e poetit lab kendoheshin nga populli jo vetem ne caste kushtrimi,por edhe ne caste gezimi.Poezia Vlora-Vlora eshte hymn edhe sot e kesaj dite per vlonjatet.Poradeci dhe Aliu jane dy lirike qe i sollen pasuri te cmuar poezise shqiptare.

...Ku ormisi zemren zoti

aty kam nje guguftu,

qe e koj me pika loti

Ja se cthote ai per pushtetaret e asaj kohe.fjale te cilat jane aktuale edhe per ditet tona:''

Do perpiqem per nje hua

dy te tretat jane per ty

dhe kusuri eshte per mua

                  ose

Shqiperia eshte nje lope

rrofshim ne qe dim ta mjelim

Ai shpreh dufin popullor duke stigmatizuar qeveritaret e politikanet.Nepermjet vargjeve te thurura bukur e me mjeshteri ai i bene gjyqin korrupsionit te politikaneve te kohes.Une nuk besoj se keto jane bejte te bera ne ndonje mal duke ruajtur bagetine.Ai ishte nje intelktuali mirfillte i kohes ku F Arapi do ta kish zili per universitetet qe ai kish mbaruar dhe per erudicionin e tij.Fatos Arapi e ka pasur hapin gjer ne Llakatund te Vlores.Jo se dua ta ul F Arapin por Aliu qendron me larte se ai.Une i kam lexuar edhe poezite e Arapit,bile i kam studiuar edhe ne letersine e realizmit socialist ne gjimnaz.

Ese,shkrime mbi A Asllanin.

Agim Shehu;Nenshtetas i mbreterise se Lirikes

Aurel Plasari:Erotika ne poezine e A asllanit

Ali Dema Prishtine 1974:Hanko halla dhe vjersha te zgjedhura

Agim Vinca Prishtine 1973:Shkrimtare te dy epokave

Dalan Shapllo: Ne 30 vjetorin e vdekjes se poetit A Asllani shkruar ne ''Kushtrim brezash''

Demush Shala:''Lufta ne mes se rese dhe se vjetres ne veprat e realisteve shqiptare''Prishtine 1960

Eqerem bej Vlora''Kujtime nga jeta''.

Ernest Koliqi:''Ke autori i Hanko Halles''. Tirane 1941

Isuf Luzaj:''Bilbilit te Vlores'' ne vellimin poetik ''Rrefimet'' Korce 1937

Isuf Luzaj:''Viganet e Luftes se Vlores''.Cikago 1965

Fatos Arapi:''A do te dime si te vdesim'',Rilindja'' 8 dhjetor 1996

Jorgo Bllaci:''Miku i te gjitheve'' Tirane 1996 parathenie

Kajtaz Recaj:''A Asllani ne dritene fakteve te reja''. Gjurmime Albanologjike Prishtine 1982

Kudret Kokoshi:''Gjuha letrare'',''Bota e re'' Gusht 1940

Mitrush Kuteli:''Poeti i nje kohe te zeze-Ali Asllani'' Kostance 191929 dhe me 1933 po Kuteli''Hanko Halla e A Asllanit''.

Razi Brahimi parathenie ne vellimin''Vidi vidi pellumbeshe''.Tirane 1960Po R Bparathenie tek ''A Asllani-poezia shqipe'' Tirane 1973

Robert Elsie:''History of Albanian Literature'',New york 1995

Rexhep Qose:''Antologji e lirikes shqipe''Prishtine 1979

Sabri Hamiti:''Marginave te krijiktarise poetike te A Asllanit'' Prishtine 1969

Sterio Spase:''Nje lesh e li ne letersine tone'',Demokratia nr 449,Gjirokaster 1935.

Asnjeri prej ketyre penave me ne ze te letersise shqipe nuk e ka quajtur A Asllanin nje bejtexhi ,por e kane vleresuar krijimtarine e tij poetike me nota maksimale.

Aliu vdiq me 1966 ne Tirane dhe amaneti i vetem qe i la vajzes se tij ishte,te prehej ne kodrat e Vlores dhe prane varrit te kishte nje ulli.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2007 19:18
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:55 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Kujtime per labin e madh te poezise shqipe

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.