Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Cili shtet/popull mendoni se e ka me xhan Shqiperine?
Cili shtet/popull mendoni se e ka me xhan Shqiperine?
Greqia
Italia
Turqia
Gjermania
Franca
Britania
Rusia
Kina
ShBA
Kanadaja
Tjeter
Asnje
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
SEXI
*BIZNESMENE*

Regjistruar: 08/09/2006
Vendbanimi: ISTANBUL
Mesazhe: 3939

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Tema quhet "Cili popull mendoni se ka me xhan Shqiperine" dhe secili flet nga eksperienca e vet. Nuk ka pse te futet politika ne cdo teme. Personalisht a kam vene re me shume se njehere se turqit jane te vetmit qe nuk kane paragjykimin me te vogel ndaj nesh. Italianet jane kulture tjeter dhe kurresesi nuk mund te kuptojne shqiptaret aq sa i kuptojne turqit. Ky eshte fakt social dhe jo politik.

Eeeeeehhhhh...te na donin te tjeret aq shume ne nuk u robtonin njerezit tu mor viza per Itali,Greqi apo ku ta di une...Turqia eshte e vetmja qe i ka lene Shqiptaret te hyjne e te dalin si ne shpi te vet...
Normal se ju te tjeret mbroni vendin ku po nxirrni buken e gojes po mos kujtoni se ju duan....aahhhh per skllevër POOOOO....

__________________
* HA...PI...RRI *

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2007 18:30
SEXI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEXI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEXI (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė SEXI't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEXI Shto SEXI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEXI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
GENTI_the_KING
MBRET I PERJETSHEM

Regjistruar: 08/09/2004
Vendbanimi: Ne Keshtjellen Time Te Pamposhtur
Mesazhe: 2683

e ca rendesie do te kishte ?

me shum rendesi dhe kryesorja eshte qe ne Shqiptaret ta duam me shum veten dhe shtetin tone , pa te tjeret kan vetem interesat e tyre te ulta per ne.

__________________
Ti SHQIPERI , me jep nder , me jep emrin SHQIPETAR.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2007 18:33
GENTI_the_KING nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė GENTI_the_KING Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me GENTI_the_KING (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: GENTI_the_KING Shto GENTI_the_KING nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto GENTI_the_KING nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
leopardi
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/06/2005
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 220

Citim:
Po citoj ato që tha SEXI

Eeeeeehhhhh...te na donin te tjeret aq shume ne nuk u robtonin njerezit tu mor viza per Itali,Greqi apo ku ta di une...Turqia eshte e vetmja qe i ka lene Shqiptaret te hyjne e te dalin si ne shpi te vet...
Normal se ju te tjeret mbroni vendin ku po nxirrni buken e gojes po mos kujtoni se ju duan....aahhhh per skllevër POOOOO....



 

Sexi, nuk po mbrojme vendin ku jetojme, nje kafshate buke njeriu e nxjerre ne cdo vend te botes. Ne momentin me te veshtire ne historine tone, Turqit iken dhe e lane shqiperine te shkaterruare,  dhe sa p'er Turqit sot as nuk do ekzistonim ne harten e ballkanit; shikoni pak,  luften e pare ballkanike,  luften e dyte ballkanike,  dhe luften e trete ballkanike,  mjaton te lexojme. Kaq.

p.s une nuk dua fjale te mire dhe as mbeshtetej morale as fetare ashtu sic bejne turqit me ne, por kemi nevoje per lek dhe per ekonomi, mua nuk me resulton qe turqit te kene bere investime te mdhaja ne shqiperi, dhe me flisni per turqit,. Jeni te verbuar.

 

 

__________________
e harrova.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2007 18:43
leopardi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė leopardi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me leopardi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: leopardi Shto leopardi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto leopardi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
leopardi
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/06/2005
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 220

Citim:
Po citoj ato që tha GENTI_the_KING
e ca rendesie do te kishte ?

me shum rendesi dhe kryesorja eshte qe ne Shqiptaret ta duam me shum veten dhe shtetin tone , pa te tjeret kan vetem interesat e tyre te ulta per ne.



 

Shpesh here dhe interesat midis dy shteteve mund te qellojne me objektive te njejta ose te perbashketa, ashtu sic ishin interesat e perandorise austro-hungareze qe perkonin me te tonat, qe ishin kunder sllaveve te jugut ...etj

 

__________________
e harrova.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2007 18:50
leopardi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė leopardi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me leopardi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: leopardi Shto leopardi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto leopardi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEXI
*BIZNESMENE*

Regjistruar: 08/09/2006
Vendbanimi: ISTANBUL
Mesazhe: 3939

Leopardi ça investimesh do nga Turqit ti apo ndonje tjeter????Nuk po te mjafton e gjithe tregtia dhe biznesi qe vjen nga Turqia...Po te mos ishte Turqia, Shqiperia do ishte akoma me "zero" nga ç'eshte...
Nuk ishin vetem Turqit qe iken dhe e lane Shqiperine te shkaterruar se nuk ishin vetem ata qe luftuan me te...Ta kishin lene Turqit Shqiperine ashtu siç mendon ti edhe sot e kesaj dite nuk do pranonin ne tokat e veta siç i pranojme per çdo tregeti e biznes qe kane nevoje...
Une personalisht kam qene ne shume vende te botes (pa dashur te shes mend) por deri me sot si respekti qe kane treguar Turqit per ne Shqiptaret nuk e kam pare ne asnje vend tjeter te botes...
Nuk jemi ne te verbuar por eshte realiteti ai qe e tregon...

__________________
* HA...PI...RRI *

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2007 18:51
SEXI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEXI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEXI (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė SEXI't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEXI Shto SEXI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEXI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha ksenia
Fatkeqesishto-fatmiresisht vetem Turqia...

Fatkeqesisht sepse eshte i vetmi shtet disi aleat
Fatmiresisht sepse pavaresisht derdellitjeve te disave me siper Turqia eshte shtet potent dhe me vlera jo vetem ne Ballkan. Edhe islami nuk ka pse te shihet si antivlere nese qendron ne kufijte joekstreme...

ndersa per sa i perket IQ vlores me formulat e tij te tipit "Ne duhet te duam njeri tjetrit dhe te jemi te bashkuar;te bashkpunojme per te miren e kombit"
me duken si formula shume de mode qe i perkasin viteve te "lulezimit" komunist qe ushqente popullin me demagogjira te tipit "lufte klasash"




Do te shprehem shume shkurt per ty.
Ajo qe po derdellit ketu, je vetem ti.Mendoj se ti moj zonjush nuk e ke iden fare se cfare ka bere Turqia per te mbrojtur Europen,kurse Europa i thote asaj tani:"Une e hodha lumin,te befsha kalin".
Ne ato dy fjali une kam patur parasysh bashkpunimin midis politikaneve tane,qe edhe ne te jemi dinjitoz e mos te kerkojme te na kene xhan te tjeret.
Po ju tregoj nje bisede me dy turq ne dyqanin e tyre.Mbasi bleva dicka,njeri prej tyre me pyeti:Nga cili vend jeni?
I am Albanian ja ktheva turceliut.-Nuk e kam degjuar kete emer shteti me tha.-Ndoshta i thashe,por po te kujtoj qe eshte ne Europe dhe kufizohet me Greqine,Maqedonine dhe me nje shtet qe eshte ne krijim e siper i cili quhet Kosove.-Oh ju jeni nga Arrnautllek.
-Po ju zoterinj nga jeni?-From Turkey me pergjigjen.-Nuk e kam degjuar kete shtet ju thashe. Ne cilin kontinent ndodhet?
Ju pergjigja ne kete menyre per te vetem arsye,sepse ata deshironin qe une te thosha jam arnaut.
Ne "dashurine" midis popujve ka patjeter politike brenda saj.Gabohet kush kujton ndryshe.Nqse qeverite e dy vendeve tona nje dite do te kene probleme,atehere edhe keta qe na kane "xhan" turqit pra, do na kthejne menderen.
Di ndonjeri nga ju qe ndonje shqiptar kerkon te shkoje ne Turqi per te punuar?Une di qe shkojne vetem per holiday ne vere atje.
Persa ju perket tekstileve qe blejne tregetaret tane atje, jane te gjitha plehra dhe blihen me kile.Ka nje te vertete sepse nga mikja jone tregetaret dhe kontrabandistet furnizohen me miell te bardhe per ne perendim.
Une nuk e urrej Turqine,por as e dashuroj.
Ksenia, sa per dijeni une jam myslyman.Po te them se je peshe pupel qe te me gjykosh mua dhe kij kujdes ne perdorimin e fjaleve te pahijeshme se je edhe femer.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2007 21:04
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
GENTI_the_KING
MBRET I PERJETSHEM

Regjistruar: 08/09/2004
Vendbanimi: Ne Keshtjellen Time Te Pamposhtur
Mesazhe: 2683

Citim:
Po citoj ato që tha leopardi


 

Shpesh here dhe interesat midis dy shteteve mund te qellojne me objektive te njejta ose te perbashketa, ashtu sic ishin interesat e perandorise austro-hungareze qe perkonin me te tonat, qe ishin kunder sllaveve te jugut ...etj

 



ca lidhje ka , nese nje her apo dy interesat e ndonji vendi tjetr perputhen gjoja me interesat tona ?
Kjo nuk do te thot prap qe ata na kan "xhan " ne .

__________________
Ti SHQIPERI , me jep nder , me jep emrin SHQIPETAR.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2007 14:32
GENTI_the_KING nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė GENTI_the_KING Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me GENTI_the_KING (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: GENTI_the_KING Shto GENTI_the_KING nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto GENTI_the_KING nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

rrofte skenderbeu.Do te me vinte rende te votoja topallet e turqise,une jam krenar qe jam pjestar i nje populli qe i beri balle me shume se gjith popujt e tjere ballkanik vershimeve turqe,dhe biles edhe mbas thyerjes te shqipetareve ,turqit perseri nuk na donin neve por aftesite tona qe i hoqen vete ne kurriz,kushdo e ka lexuar KADARENE do e kutoje se cfare kuptimi kishte ulja dhe ngritja e familjes Kupruli,shqipetaret ishin te afte prandaj arrinin majat e suksesit brenda perandorise turke,por ama VETEM SHQIPETARET PER SHEKUJ TE TERE ISHIN I VETMI POPULL QE E TRONDITI SHUME HERE NGA THEMELET PERANDORINE TURKE.

SKENDERBEU
ALI PASHA ( PA ALI PASHEN NUK DO TE KISHTE GREQI TE PAVARUR SOT)
MEHMET PASHA ( PA MEHMET PASHEN NUK DO TE KISHTE AFRIKE VERIORE TE PAVARUR,U BE MBRET I EGJYPTIT)

LIDHJA E PRIZRENIT QE E PARA HERE QE NJE POPULL NGRIHEJ I VETEM NE BALLKAN PER PAVARESI.
ISMAIL QEMALI REFUZOI OFERTA SHUME TE MAJME NGA TOPALLET OSMANLLINJ PER TE NGRIT FLAMURIN NE VLORE

NE KRAHINEN E DASHUR TE MIRDITES KEMBA E TOPALLEVE TURQE NUK SHKELI KURRE.

BUSHATLLINJTE PO TE ISHIN BERE BASHKE ME ALI PASHEN DO TE KISHIM KRIJIMIN E NJE PERANDORIE SHQIPETARE NE PJESE EUROPJANE TE PERANDORISE TURKE PA EGZAGJERIM.

TURQIA PER MENDIMIN TIM ESHTE FATKEQESIA ME E MADHE QE I KA RENE POPULLIT TONE.


PORDHACET E BALLKANIT QE MESUAN NGA SHQIPETARET SE SI LUFTOHEJ SOT NGA NGATERROJNE ME TURQ,POR ZHABZINJ E ESMERA NE SHQIPERI NUK KA, PAK INJORANTE MASE JEMI POR QORRA JO,ESMERET JANE NE GREQI,SERBI E BULLGARI, E JO NE SHQIPERI,MARTESA ME TURQ FISNIKET SHQIPETAR NUK KANE BERE KURRE, KANE RUAJTUR ME FANATIZEM TE MADH GJAKUN E PASTER SHQIPETAR,KURSE SERBOMEDHEJTE KAN PAS KRAJLA QE I KANE DHE VAJZA TOPALLEVE TURQ PER NUSE ,HISTORIA FLET VET.

KAQ KISHA MBI TOPALLET TURQ. D

DO TE ME VINTE TURP E DO TE ME VINTE RENDE TE VOTOJA PER TOPALLET,VOTA IME I SHKOI,ASNJERIT,ASNJE NUK NA DO DHE BESOJ SE SHUME NA URREJNE VETEM NGA INJORANCA,

ESHTE URREJTJE E MADHE SEPSE ESHTE SI URREJTJA E FEMIJES KUNDER PRINDIT,POPUJT E RINJ NA URREJNE NE SI FEMIJA PRINDIN.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2007 19:49
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cancer
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 448

shqiperin gjithsej 5 shtete e njohin dhe nga keto 5 , 6 prej tyre sja ndjen fare po fare per te.

__________________
I watched the world float to the dark side of the moon, and after all I knew it had to be something to do with you

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2007 15:53
cancer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cancer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cancer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cancer Shto cancer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cancer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
aint
bye

Regjistruar: 16/03/2007
Vendbanimi: Orders of magnitude
Mesazhe: 151

Lista eshte shume e goditur.

Une mendoj qe qe Rusia dhe Greqia na kane shume xhan. Edhe populli homogjen kanadez po ashtu na do shume, meqe din shume per Shqiperine. Kina po e po meqe kemi qene shoke idealesh nje here e nje kohe. Mendoj qe listes i mungon Serbia, Litenshtein, Guajana franceze dhe Nepali.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Prill 2007 01:25
aint nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė aint Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me aint (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: aint Shto aint nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto aint nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:35 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Cili shtet/popull mendoni se e ka me xhan Shqiperine?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.